Споделена история от На работното място

Финанси
Здравейте,

Аз съм на 27год в IT сектора съм - DBA работя.
Имам интерес към финансовата сфера, имам 2 въпроса.

1. Бихте ли описали ежедневието си, какво правите, какви протичат работните дни, наистина ли само на Excel се работи?

2. Какво е средното възнаграждение в сектора (в интернет има много крайни цифри и според мен не са реалистични)?

Благодаря.

Поздрави

Коментари

1.   Ти си чисто луд от IT да минаваш в тая сфера.

2.   (авторът)
До нормер 1

Защо?
Ти във финансовата сфера ли си, ако да, моля искажи си мнението?

Поздрави,

3.   Работят за ниски пари, повчето са просто чиновници или компютърни оператори с гръмки заглавия, но без почти никакви привилегии освен 20 дни отпуск и ваучери за храна.

Това в чуждите частни компании в държавната администрация е и по-малко.

4.   (авторът)
Аз говоря за междунарородна компания.
Знам, че като се качваш нагоре в кариерата, към 5 000 може да стигнеш ( за мен тия пари не са малко).

5.   4 Ако се качиш, не като се качиш. Качваш се само ако си лижеш дадени части на мениджърите. Повечето не ги повишават.

6.   Във финансите се почва от счетоводител и се стига до CFO. Разлика в доходите - 15-20 пъти. Много общо задаваш въпроса и съответно няма как да има точен отговор.

Най-общо:
Сред финансистите са твърде малко тези, които имат технически познания (например не могат да си изкарат данните от базата), а това често е критично за работата им.
Сред ИТ-тата от друга страна цари пълна финансова неграмотност, те никога не са чували за дебит и кредит, да не говорим пък за разликата между акция и облигация. Могат да пишат код, но нямат идея от основния бизнес на компанията си (или от бизнеса на клиентите, ако са софтуерна компания).

Комбинацията от двете е невероятно ценна и там можеш да стигнеш много нагоре. Примерно един финансов анализатор или контрольор със SQL и Python е безценен, но твърде рядък кадър. Просто хората рядко излизат извън зоната на комфорта и не са готови да учат нещо извън тяхната основна сфера, а точно това е важното, за да си успешен. Иначе чисти програмисти и чисти финансисти колкото щеш.

7.   Номер 6,
автора съм, вие сте финансов анализатор ли?
Ако не, в каква сфера сте?

8.   До автора от 6. Да, такъв бях дълги години, в момента съм със собствен консултантски бизнес пак в сферата.

9.   Благодаря за коментара.
След написаното би ли ми препоръчал да се преквалифицирам към финансите, вече имам опит с SQL, не би трябвало да ми е трудно да мога да извличам данни от базата и подобни?

10.   До 9 от 6: Не мога нищо да ти препоръчам, защото това ще е мое лично виждане. Трябва ти самият да решиш какво искаш да правиш.

На първо време нищо не ти пречи да избереш 5-6 компании, да отидеш на интервюта, да видиш какво предлагат, какво ти можеш да предложиш...
И не очаквай с няколко години опит като DBA да станеш финансов директор от самото начало. По-скоро те виждам като Junior Analyst за първите 2 години - все пак си само на 27 и идваш от друга сфера. Вече след това докъде ще стигнеш зависи само от теб самия. Големите позиции и заплати идват с много труд, себедоказване и опит, както и смяна на редица работодатели, не падат даром от небето.
Каквото и да решиш - успех!

11.   Ок, благодаря

А какъв бизнес имаш - какво точно предлагаш на клиентите си?
Може ли да дадеш пример какви услуги предлагаш?