Споделена история от На работното място

Печелят ли се пари от водене на блог?
Въпросът ми е в самото заглавие на поста... Според вас-колко пари месечно може да донесе воденето на даден блог?
Четох разни статии в интернет-как се прави блог, стъпките и т. н., но не ми стана съвсем ясна-цялата процедура, ще се радвам някой по-запознат от мен да ми даде повече информация по въпроса.

Конкретно това, което ми е като мъгла и не можах съвсем да разбера е свързано с приходите от съответния блог. Доколкото разбрах (поправете ме, ако греша), ако някой пише за интересни неща и някакви рекламодатели ЕВЕНТУАЛНО, ако се заинтересуват от съответната тема, може да решат да си качват рекламите на моя блог, в моята страница и после, ако се съберат хора, които да четат темите в блога, те щракат на рекламите в страницата и всяко щракване върху реклама носи някакви стотинки, така се събират някакви пари и те се делят между рекламодателите и собственика на блога. И съответно-собственика на блога, плаща и някаква месечна такса за това, че въобще е създал блог. Адски МЪГЛИВО ми е някак...
Чудя се каква въобще полза -чисто финансова има, от цялата тази работа? Разбира се-личното удовлетворение от писането по любими теми-ок, но от финансова гледна точка, като че ли е по-скоро набутвация и загуба, не знам...
Ако някой от четящите в този сайт, си има и личен блог, споделете моля - по-подробно за нещата, които не са ми съвсем ясни.

Коментари

1.   Можеш да си направиш безплатно блог от blogger. com
Могат да се печелят пари, но трябва да натрупаш популялрност за да може хората да ти посещават блога.

2.   От авторката до н. 1-четох някъде, че ако има 1000 души в блога и те харесват статиите, могат да се спечелят само някакви 20 лв. Вярно ли е това?

3.   Трябва да инвестираш във влага, тогава може и да изкараш пари някакви.

4.   Не се занимавай с глупости - още повече такива, каквито не си проучил достатъчно за да си отговориш на подобен въпрос (значи нямаш и особено желание и стратегия какво целиш да постигнеш с този блог).
Аз дадох преди година едни 250 долара за това нещо, но за разлика от теб го бях премислил на макс. От мисия до визия, но... Не прецених колко тъпи са масово хората и въпреки че изпипах всичко - от оформление, до визуализация на мобилни устройства (оствен компютър), търсене на ключови думи и писане на статии, чигъртане на плъгини за допълнителна сигурност и какво ли още не - имах само около 100 посетителя за половин година. Въпросните реклами се срещат само по долнопробни блогово, защото реално допринасят само за мижави приходи и някои от тях отблъскват потребителите. Масово блоговете се правят с цел афилиат или марков маркетинг - там са истинските пари. За афилиат, трябва да имаш доста посетители на месечна база за да сключиш договор с някой голям ритейлър (като Амазон, например). Този тип маркетинг стои зад най-често срещаните промо-кодове с по 5-15% отстъпка при покупка на някакъв продукт (дигитален или физически). За марковият пък, ти си имаш свой продукт, който рекламираш чрез блога и трябва да убедиш читателите да си купят. В зависимост от услугата/продукта, може да се разминеш и със значително по-малък брой читатели (но трябва да ги убедиш в нуждата да си купят това от теб). Може да се каже (грубо), че печалбите от афилиат се дължат на количество, докато при марковия маркетинг - от качество. При всички положения, рекламите в блога ти ще ти носят стотинчици при успешно направена поръчка (не просто кликване върху картинка, линк или някакво динамично съдържание, които да отведат читателя ти към чужд сайт). Отделно, доста хора разполагат и с адблокъри на браузърите, което ги премахва изцяло от полезрението и дори да е нещо интересно, то ще бъде изрязано от страницата ти при самото зареждане. Полезен опит е ако смяташ да се развиваш в тази сфера, но от 10 години на сам блоговете се пишат като бизнес (не просто хоби). Вече почти всички ниши са препълнени и много трудно ще събереш читатели. Ако държиш да се блъскаш, предлагам ти да пишеш постове за друг блог с голяма публика. Трябва да докажеш на собственика му, че ще допринесеш за блога (чуждия) и да имаш някакви компетенции по темата (доказуемо) за да имаш някакъв шанс да ти позволят. След като напишеш по някоя статия (на "доброволчески" начела), те ще я прегледат и публикуват след редакция. По този начин ще те "представят" на техните читатели и това е най-бързият начин да се насочат хора към блога ти. Трябва да внимаваш какво и как пишеш - има си сърч енджин оптимизация (СЕО) правила, без които няма да минеш. Поради естеството на продукта ми, тази опция я нямаше при мен и бях сам срещу системата. Резултатът беше доста малка публичност и нито 1 реализирана продажба, отново - защото 95% от хората не знаят дали ги боли или ги сърби. Ако минеш през толкова главоблъсканици, най-вероятно ще може да си намериш някоя работа в джобса, която изисква от теб да направиш същите неща за някой льохман, който после да прибира парите (а за теб трохички) - например поддържане и доразработване на някакъв готов блог, фирмен уебсайт и т. н., но не те съветвам да се оставяш да бъдеш експлоатиран по такъв начин.
Та, от опита ми, мога да те посъветвам - хвани си истинска професия, която те радва и е полезна за околните.

5.   Повече пари можеш да заработиш като актьор, певец или фотомодел

6.   Закъснял си с около 15 години. Най-близкото до блог, което може да ти носи пари е сайт с жълти и кликбейт заглавия, заразен с реклами догоре. Ако ще правиш пари от интернет дейност, най-вървежни са кратките видеа за лоботомирани, с поне 2-ро видео в същото, защото днешното поколение не може да си задържи вниманието повече от златна рибка.

7.   Имам приятел с нишов блог със скромна публика, който си докарва прилична сума от дарения. Но човекът е супер професионалист и предоставя 100% уникално авторско съдържание на висок журналистически стил.

За жалост обаче още на мода са някакви кликбейт-афилиейт сайтчета с посредствено съдържание, което е ориентирано не към хората, ами към Гугъл ботовете. Като клонинги са, задръстиха интернета и освен ремиксиран копи-пейст, нищо полезно не предоставят за нормалния потребител. Уникална жалкарщина за шепа жълти стотинки подаяние от корпоративните платформи. Но и тяхното време изтича скоро.