Споделена история от На работното място

Въпроси за учител по английски език
Здравейте. Тази година започвам да уча Англицистика в НБУ с профил учител. Въпросът е там, че не искам да съм учителка в училище, по-скоро съм се ориентирала към частни уроци или работа в център за изучаване на езици с малки групи от хора, най-вече деца. Въпросът ми е има ли реализация като учител, ако не работиш в училище? Професията ми харесва, просто не си представям да преподавам на 20-30 деца, като знам какво им беше на учителите аз като учех, не мога да съм усмирител.

Коментари

1.   Има, групите са малки и по-спокойни, но тормозят над учителите в частните школи е повече. Щом като една много добра моя преподавателка по английски предпочете да изкара докторат и сега си работи в Старозагорския университет значи не е достатъчно платено спрямо натоварването.

2.   Английски можеш да преподаваш и на частно по интернет или да идват във вас хора които да се учат или ти да ходиш на място. Начините са много.

3.   Давам ти пример със себе си. Аз преподавам онлайн, защото сертификатите ми не се признават в Европа (а в държави като Япония и Южна Корея се редят на опашка за такива хора). Тук ми казаха, че ако не съм завършил филология или хамерикански колеж - не можело (нищо че имам и С2 от Кеймбридж, освен над 500 часа навъртяни в 5 сертификата от акредитирана фирма с над 30 години опит в областта и постоянно в топ 3 на онлайн сертифициращите органи). Тук пазара е пренаситен, защото е пълно с англоговорящи пенсионери и гастербайтери, които ги вземат само с паспорт (отделно и стандартните връзкарски назначения). За работа с деца ти искат педагогика (нищо че сертификатите покриват тези неща) и толкова - административно блато. Ако ти се развива в тази област и си се преквалифицирала от друго (като мен), ориентирай се към Азия или Арабските страни, където плащат хубаво. В Латинска Америка ще си на 0, но ако ти се ходи на околосветско, също е добра алтернатива. БГ е умряла работа, но пък с претенции до небето.

4.   Защото в душата си не си учител.
Докато виждаш децата като зверове, а себе си като звероукротител - няма нищо да се получи.
Ще ти кажа кой е ОГРОМНИЯТ проблем на системата.
Колегите, които не можете да проявите уважение към децата. Прекрасни, млади, пълни с път и възможности хора, които някаква тъпачка (като теб) си представя, че трябва да укротява.
Не! Ти си там да им даваш, да ги насочваш, да се грижиш, да ги направиш мислещи, можещи. Да им покажеш, че могат да вярват в мечтите си, че са уникални.

Насочи се към друго поприще, моля!

5.   До н. 4-Браво г-жо-много добре сте го казала! И аз съм на същото мнение, а Вие-по какъв предмет преподавате и да попитам-в момента колко е цената на един частен урок-без значение от преподавания предмет? Интересувам се-за една моя позната, но всеки й казва различна цена, а тя иска да вземе няколко частни урока, защото има проблеми по един предмет в училище.

6.   4. - Това не могат да го разберат такива като госпожата. Както подходиш към децата така ще са и те към теб. Влизат от първия час озлобени. Отишли за заплатата и отпуската. Грам не ги вълнува едно дете като душевност и като човек.

7.   От авторката
Благодаря на коментари 1, 2 и 3. Идеята с преподаване онлайн или вкъщи ми се струва супер вариант. До коментар 4 - явно сте разбрал/а погрешно запитването ми. По никакъв начин не смятам, че децата/учениците са зверове. Напротив - бъдещето е в младите хора и един учител по никакъв начин не трябва да се възползва от авторитета си и да се държи заповеднически спрямо учениците. Мисля, че е ясно за всеки здравомислещ човек, че младите хора трябва да бъдат насърчавани да се развиват и да разгръщат потенциала си. Но все пак говорим за работа с 20-30 индивидуални личности, трябва да можеш да спечелиш вниманието им, да поддържаш някаква динамика с всички, а не само с тези, които сами изявяват желание да участват. Точно, защото се познавам знам, че бих работила много по-ефективно с по-малка група от хора, на които ще мога да обърна индивидуално внимание. Имам огромно уважение към учителите, които успяват да се справят с цял клас, но всеки си има своята ниша и неща, в които е по-добър. Да не се лъжем все пак, трябват здрави нерви за работа в училище, достатъчно учителки пред нервен срив съм виждала, както и разплакани и тн.

8.   За учители по английски има реализация.

10.   И как се започва в областен град в момента като учител? Имам редица квалификации и съответното образование, обожавам да работя с деца и години (15 общо) работя в частната сфера, но исках да помогна и на децата, които не записват уроци в държавното училище и да науча повече за този тип работа: няма влизане, ако не си с връзки. От първа ръка в конкретни училища ми казаха как нагласяват хора на директора. Това се случва в голям областен град. Желаещи има много, виждам купчини подадени документи правят мними комисии, губят ти времето и си взимат техен човек, който чака именно за заплатата и отпуската, а не защото му е призвание, после се чудим защо резултатите са плачевни. Не са виновни само родителите, в частната сфера, децата работят и нещата се получават-преподавателите са по-мотивирани и наистина си вършат работата. Има такива и в държавната, но са изключение.

11.   Първо виж самата специалност дали ще ти хареса, защото положението в Ангицистиката в НБУ е доста плачевно. Конкретно говоря за самите преподаватели - половината са адски несериозни. Ако специалността ти хареса тогава помисли задълбочено над бъдещата реализация.

12.   Стига с тоя английски, учи се дори като сърфираш из интернет. Аз не знаех бъкел, понеже бях в Германия и работех в немска фирма само на немски. После дойде един шеф американец и се наложи да уча английски на дърти години, при това финансово-счетоводен английски, да комуникирам с одитори и пр. Ами след 2-3 години срещи, мейли и комуникация (по неволя) нивото ми е доста прилично. Не казвам, че е на някакво академично ниво, но ми е напълно достатъчно. Това без грам уроци.

Английски беше модерно да се учи през 80-те и 90-те, сега е вече едва ли не рутина. За учителка ще те наемат, защото има липса на учители, особено в по-малките градове. Но за друго - едва ли.

13.   Колко струва 1 частен урок по Английски? Никой ли не знае? Сериозно се интересувам...

14.   А защо не се пробваш да работиш като преподавател в университет?