Споделена история от На работното място

Подготовка на учител
Здравейте!

Имам въпрос към учителите. Как се подготвяте за следващия ден? Правите ли си план-конспекти на уроците, които ще преподавате?
Ако днес, да кажем, имате 5 часа и трябва да подготвите още толкова за следващия ден, как успявате?
Започвам работа като учител по БЕЛ и ми е много притеснено дали ще мога да се организирам.

Благодаря!

Коментари

1.   Първата година беше МНОГО зор. Нямах почивка събота и неделя, за да подготвям уроци. Колегите бяха пълни педали и дори тестовете не искаха да споделят... След това е по-лесно, защото има подготвени неща, научаваш алгоритъма, ставаш циничен...

2.   Нищо не правят след часовете, гледат си кефа. Преподават, като четат от учебниците. Никакви знания нямат повечето. Взимат хора с връзки, без знания.

3.   Трябва да си правиш планове, но не мисля, че точно като тези, които правим в университета. Зависи от изискването на училището, дали ще ти искат план-конспекти. Учителка ми е казвала, че е невъзможно за всеки урок да имаш такъв, не стига времето. Най-важното е да знаеш всеки урок, ще им диктуваш план( него трябва да имаш предварително написан със сигурност), който да записват в тетрадките си все пак, вече в различните класове се получават различни варианти на един урок, според характера на децата. Някои колеги предпочитат да си правят презентации, зависи дали ще имаш и достъп до мултимедия. Но аз нямам опит като преподавател, казвам го от моите лични наблюдения и практиката ми в училище. Аз завърших тази година БФ, но не можах да си намеря работа. Поздравления, че ти си могъл! Аз не виждам изобщо как ще се преборя с връзкарите, пенсионерите и тези, които си плащат за мястото…

4.   Те тези 5 часа не са кой знае колко различини, обикновенно имаш 3-4 часа с различните пети класове в училището, които са стигнали до един и същи урок и 1-2 със седми.

5.   Имаше една стара шега, че разликата между учителя и учениците е, че учителят си учи урока преди часа :)
Да, трябва предварителна подготовка и доста четене; също съставяне на план за часа, въвеждане на нови знания, време за упражнения, създаване на инструментариум за проверка и оценка на знанията, изпитване и провеждане на писмени работи. Смея да твърдя, че учителите по БЕЛ са едни от най-натоварените в училище!
Няма да е толкова сложно, ако преподаваш само на 3-4 паралелки и те са примерно 5. и 6. клас. По-сложно е в гимназиален етап, защото имат по-малко часове БЕЛ седмично и за да направиш норматив, трябва да водиш поне 6-7 паралелки, че и часове ЗИП. Освен това, въпреки годишните разпределения, които трябва да следваш, ще установиш, че паралелките вървят с различно темпо през учебния материал, съответно трябва да съобразяваш къде да наблегнеш на определен материал, къде да отпуснеш повече време за упражнения...
Най-големият ти проблем обаче ще бъде да се пребориш за дисциплина и тишина в час, като тази борба ще изяжда голяма част от времето в часовете ти, което вместо пълноценно да усвоиш, ще запълваш със забележки, молби за тишина и пререкания с невъзпитани ученици, които не знаят защо са в училище.
Желая ти успешна учебна година и много сили и търпение, за да оцелееш в образователната система!

Една бивша даскалица по БЕЛ

6.   Благодаря много за отговорите!

Става въпрос за ОУ в селце, където 5-ти и 6-ти клас са слята паралелка. Учениците са от етническите малцинства.

7.   Работата първата година е почти денонощна. После имаш набор от уроци и само ги напасваш към конкретния клас.
Да, трябва ти план.
Не просто конспект, а истински план. И не само за текущия урок.
Трябва да “пускаш” връзки към други текстове назад или напред в материала. Интертекстуалност.

Най-добре си го прави в началото, както в университета.
Уводна част - 10 мин, припомняне и проверка, въвеждане на тема и т. н
После ще свикнеш.

За дисциплината. Децата НЕ обичат да няма граници. От самото начало постави своите. Да се знае, че ти се генералът в час. Извън това ги обичай, бъди мила, защитавай ги. Но в часа ти, ТИ задаваш тона.
Не допускай да сте приятелчета - ще ти се качат на главата.