Споделена история от На работното място

Освободиха ме от работа
Преди два месеца ме освободиха от работа като ми изтече изпитателния срок.
В заповедта ми за освобождаване пише, че ми е прекратен изпитателния срок, нищо друго не пише. Въпросът ми е: мога ли да кандидатствам в същата фирма само че в друг обект. Съмнявам се че са ме освободили, за да наемат друг човек.

Коментари

1.   Да, можеш да кандидатстваш. Друг е въпросът дали ще те назначат отново. По-добре търси на други места работа. Сигурно са те освободили преди изтичането на изпитателния ти срок, нещо не са харесали в теб или някой те е набедил, но вече те има в трз архива на фирмата и ако кандидатстваш отново, много зависи как си е справял с работата преди и мнението на прекия ти ръководил, за да те вземат отново.

2.   А ти какво се мотаеш и защо до сега не търсиш работа и това единствената фирма на този свят ли е? Какво прави 2 месеца? Изпращах ежедневно поне на 20 места св-та. Не си губи времето, нямаш причина.

3.   Можеш да кандидатстваш в същата фирма отново стига да имаш желание да работиш там. Но най-добре е да си намериш работа в друга фирма, където няма да те съкратят веднага щом ти изтече изпитателния срок.

4.   Коя е сферата и на каква позиция си бил? Фирми има бол. Иначе можем само да спекулираме дали са наели друг на твое място. Няма значение причината. По принцип, преди освобождаването, е редно на няколко пъти да се дискутира поведението на служителя и да му се обърне адекватно внимание, да бъде обучен и т. н. Друго адекватно нещо е да му се смени позицията с друга, отговаряща на квалификациите и възможностите му. Разбира се, подобни неща са характерни за корпоративната среда и са рядкост, както и човекът наистина трябва да си заслужава. Ся', ако е кварталната кръчма... , то е ясно.

5.   Щом са те освободили, защо искаш да се връщаш при тях?

6.   Ако си се справял добре и не са ти правили забележки относно работата ти, значи са те освободили, за да си сложат техен човек. Редовна практика сред българските работодатели.

7.   Нищо не пречи да кандидатстваш, въпросът е дали ще те наемат като видят че си освободен от същото работно място.

8.   Разбира се, че можеш.

9.   Безсмислено е да се пробваш в същат фирма, освен ако обектите на са някакъв франчайз, където всеки обект сам си наема хората. Все пак това е целта на изпитателния срок-те да видят дали си за тях, както и ти да видиш дали тази работа е за теб.
Пазарът в БГ е такъв, че сигурно 80% от работниците се намират през приятели и познати. Политика на някаква предварителна оценка на кандидатите има само в много големи компании. Другите са принудени да оценяват качествата на работниците си в процеса на работа. Заради което са и изпитателните срокове.

10.   От автора: Във тази фирма обучението трае повече от 3 години и за 6 месеца неможе да се прецени дали съответния служител става за тази работа. Много обучения и изпити трябва да се мине за да може да се работи самостоятелно и тогава може да преценят дали съответния служител става за тази работа. След като вече съм освободен от работа научих че са ме махнали за да може да назначат друг човек на мое място който е работил в подобна сфера. Началника изобщо не е разговарял с мене, нито знае как се справям.

11.   Ти добре ли си? Те са те изгонили като куче още в изпитателния срок ти ще се върнеш да им бачкаш. Имай малко самоуважение.

12.   Авторе каква е тази фирма с 3 г. обучение. Нещо не преценяваш реално ситуацията. В цивилизованите фирми има периодични обучения, ама пък както го описват, айде сега. То магистратура трае по-малко.

13.   Ако работата не е много тежка или е по заплатена е нормално да уволняват хора, за да си наемат свои. Я някой роднина или приятел на шефа ще иска да започва там и той ще реши да махне някой, който е на изпитателен срок, за да назначи своя човек.