Споделена история от На работното място

Собствен бизнес?
Може ли в днешно време човек да има собствен бизнес ако разполага с 1000 лева капитал?

Коментари

1.   Ако си в сферата на услугите

2.   Може, да, даже на теб ще ти дадат, за да почнеш бизнес. Ако можеше, всички щяхме да сме бизнесмени.

3.   Не. И за най-малкият бизнес си трябват поне няколко хиляди. Свободна професия да бъдеш може- да правиш преводи, фотограф, ръчна изработка, рехабилитация по домовете, шиене или нещо от този сорт.

4.   Да, взимаш заем за дълго време, плащаш го на малки вноски, закусвалня може да отвориш в сътрудничество с бг ферми, ако и спечелилия от тотото стане твой съдружник, вероятността да изкарате добри пари през следващите години е голяма, питай го.

5.   Зависи какво влагаш в английската дума "business": частен занаят, търговия, производство?

Ще ти дам пример как в последните дни успях да изкарам някой приличен лев с временна странична дейност, влагайки едва няколко десетки лева, които така или иначе бях дал за лични нужди. Купих си френски ключ, ключ тип "щъркел", клещи-резачки, клещи-човки, отвертки, фазомер, изолираща лента, тефлонова лента, гипс, прозрачно лепило за тухли и керамика. Целта беше да сменя водонагревателя, понеже се беше спукал, както и да прокарам нови кабели за осветлението в банята и да сложа два ключа и два контакта (кутия "Legrand 782494" за приставки "Forix IP21") на стената пред банята (имаше само един такъв доскоро). Сторих го и мои приятели ми казаха, че биха искали и те така. Речено-сторено. Смених водонагревателя на мой приятел с по-голям и хубав модел, а на него и на още двама им сложих от споменатата кутия с приставки марка "Legrand". За няколко дни работа изкарах толкова, колкото повечето хора в България изработват за цял месец. Е, имаше малко цапане на ръцете, а и работата с електричество не е безопасна, но всеки човек си преценява.

Дейността ми иначе е съвсем друга, но все пак имам някакви основни умения тип "домашен майстор" от младите ми години (придобиват се за броени дни, стига човек все пак да има желание да се научи и да пробва) и това беше удобен начин хем да свърша полезна работа за мои приятели на по-тънка цена от тази, изисквана от фирмите и майсторите кожодери (голяма част от които са мошеници, че работят некачествено), хем и аз да си избия вложеното и да поспечеля нещо отгоре. Така, работейки основно сутрин и до обяд, ми остана и свободно време за следобедни разходки в слънчевото време. Пазаруването на необходимите ключове, контакти и кабели също беше удоволствие за мен, понеже беше свързано с посещението на магазин за строителни материали, намиращ се отвъд една малка горичка и за кратко се откъсвах от градската суматоха, потапяйки се в тишината и аромата на природата. Но това последното е пряко свързано с местоживеенето на човек, така че не бива да се взема предвид.
Мисълта ми е, че стига човек да се реши на нещо и се постарае да го научи, може да си намери препитание дори и на цената на символични средства за първоначално вложение. Сещаш се, че подобен занаят изисква все пак човек да работи, защото носи пари пряко за свършен труд и никой не плаща за лежане.

Производство също можеш да основеш с вложение под споменатата от теб сума, като например направата на плюшени букви (за което са ти нужни платове, дунапрен, лепило, конци, игли, добра ножица) или малки букви от дърво (което пък изисква да си купиш малък хоби банциг за около 250-500 лева или (ако предпочиташ по-безопасната, макар и по-бавна работа) резбарска ножовка с тънки листови или кръгли ножове за дърво за 50-ина лева. После лакираш и продаваш на цена, която теб те устройва и е съобразена с цените на работещите същите занаяти хора.
Също така, можеш да изработваш разливни картини, при които вложението ти ще е основно в самите брои и платната, опънати на рамка, както и сешоар или пистолет за горещ въздух. Има безброй видеа в YouYube, показващи как се правят такива картини и научаването не е чак толкова трудно.

Ако питането ти обаче е за вложение, което да ти носи доходи за в бъдеще, без изобщо да работиш (например акции и други подобни), тогава може би някой друг ще може да даде подходящи съвети за съответните области.

- Кифлоприземител

6.   Ако отнася до регистрация на фирма минималният капитал в много сфери на бизнеса може дори е да 2 лева.