Споделена история от На работното място

Защо шефовете искат да си им роб и да нямаш личен живот?
Здравейте, нормално ли е шефът ти да ти казва, че трябва да си на 100% отдаден на работата си, да ти е приоритет, да иска да работиш с минимален брой почивни дни, да казва "Какво ще правиш у вас? ", а когато идваш от почивка след 10 работни дни и си почивал 1 ден да пита "Ти чете ли материалите за еди кво си" - Става дума за материали за подобряване на работата ми чисто технически. Или пък "Почина ли си? " Ми не, оправях си кочината из нас, изкъпах се и си махнах космите, защото иначе от работа ще почна да намирисвам. Аз нямам 1 свободен ден като хората да си сготвя 1 вкусна манджичка, после да си взема 1 душ докато изстине, после да си хапна, да си дръпна една преса, да си оправя външния вид, после вечерта да изляза като човек да пия нещо и така. Аз съм на 22, искам нормално работно време, искам да ходя на кафе, на разходка уикенда (всички почиват уикенда, само аз работя), с приятеля ми почти не можем да се уцелим, с тоя график дето искат да работя ще се виждаме само вечер след 10ч. Аз работя, не съм скатавка, иначе вече са са ме изгонили, но искам и лично време, както казах и вкъщи си имам работа, не живея с нашите, чистене, пране, после си трябва и почивка, а не всеки божи ден като роб на работа. Просто съм нова и явно иска от сега да ме облъчи да съм работохоличка. От 3те почивни дни за месеца и още няколко свободни само до средата, кое по-напред да направя? Не знам в моя телевизор ли е грешката ама...

Коментари

1.   В твоя телевизор е грешката. Абсолютно не е нормално това. Работи се толкова дни колкото ти е описано в договора. Тръгваш си като ти свърши работното време. Ако искаш продължавай така, скоро всичко, което си изкарала от работа ще го дадеш за лекарства. Как пък няма да стана работохолик и да си зарежа единствения живот, че са слугувам на някой работодател.

2.   Напусни

3.   Извинявай, но на трудов договор ли си назначена? Какви са тези 3 почивни дни в месеца? Как ще работиш 10 последователни дни и ще почиваш 1? Това е абсурдно и незаконно!
Струва ми се, че не си знаеш правата, съответно и задълженията и си лесно манипулируема, особено от подобни "шефове" експлоататори.
На първо време си погледни трудовия договор, какво пише в него, ако трябва се консултирай с Инспекция по труда.

4.   В твоя телевизор, да. Хванала си се на такава работа, щото нямаш професия и съответно избор на по- добри условия на работа. Нищо де, не може всички да са с професия, просто си търси нова работа с нормално работно време, където не изискват квалификация, потърси дали има такава.

5.   Тук е нормално! Аз почивам 4 дни в месеца, останалите са ми работни и пак не ме оценяват, а си мислят, че те ми правят услуга. Едвам смогвам да се оправя вкъщи и хайде пак на работа.

Ж29

6.   Пак питам това единствената работа на света ли и?
Робиня ли си?
Защо стоиш там?
Защо разсъждаваш и анализираш проблем, който е решим. Какво искаш? Като не исках да работиш така си сменяш работата и не са тръшкаш. Това е детско поведение. Работия договор е съгласие между две страни. Значи ти си съгласна. Доброволно си там. Такива работодатели не се толерират, работа без реални осигуровки, нарушение за законодателството.... търси си работа. Много ограничено, кога отвари обявите за работа?

7.   Защото има балъци да работят за такива..

8.   Авторке, моята работа е креативна- всичко е в главата и фантазиите ми. Дори това се опитва да контролира навремето един "шеф" смятай колко са сбъркани и те. Нали с моята креативност мога с шеф, мога и без, а мога и съвсем умишлено да вадя само посредствени неща за него, а хубавото за мен, но настрани, извън фирмата...
Такива са повечето в Бг, искат да контролират личен живот и пространство за да цедят до дупка- това не е работа, а робство. В повечето случаи плащат колкото да оцеляват и имаш сили да подпише малко и се връщаш на работа. В открито робски времена дори поне са им поемали храна и спане.
Трай си и междувременно си търси друга работа, но ясни условия за работно време.
Интересно е, че малко българи знаят, че могат да съдят шефовете си ако ги търсят за работа в извън работно време, ако работят повече часове от посочените в договор- трябва да им плащат извънредни повече на час, вредни т. н.

9.   Шефа си гледа неговата работа да върви и не му дреме за никого. На него няма да му запука за теб, потърси си по-добра работа.

10.   Естествено, че не трябва да четеш по-време на почивката си каквото и да било! Разбирам, ако има нещо, с което не може да се оправят да те потърсят 1-2 пъти за по 5 мин., но всичко друго е извън всякакви норми! Хората в Европа вече мислят за 4 работна седмица, за да увеличат производителността на служителите си само нашите тук мислят, че колкото повече те товарят ще им бъдеш по-полезна и работоспособна.... Еми не, обратното е!

11.   ми не, не е нормално. При мен е същата история, манджа с грозде накратко.

12.   И аз съм чувала глупости от сорта: "Трябва ни човек, който да мисли денонощно за фирмата", "Повече бременни и болни не искам" и прочие. И благодарност рядко се чува за свършеното, но за всяка грешка - ти излизаш най-големия некадърник. А после лицемерни банкети и тиймбилдинги, на които много се обичаме.

За размера на заплатите пък българите можем много да говорим и няма да е никак цензурирано..

Но при теб свободното време е наистина много малко. Помисли в тази насока. 6 работни дни всяка седмица един след друг е убийствено. Ако си още нова, или нямаш много стаж, стисни зъби и потърпи. Но се огледай за нещо по-щадящо.

И това е огромен проблем на много места - персонал на минимум и ти си шесторъкия Шива и магьосник в едно. Нормално е да се изтрещи.

Не е изобщо грешката в твоя телевизор. Ето, работиш си, не си виснала на гърба на мъжа си да те храни. Много хора са така - за нищо не остава време след стандартен работен ден. А вкъщи останалото на нас чака... А всеки иска почивка, заведения, разходки, спорт, личностно развитие..

13.   Идеята на всеки бизнес е да се изкара максимална печалба.
Шефовете често ги интересува само печалбата на фирмата.
Твоя шеф мисля, че нарушава правата на служителите си понеже всяка седмица служителя трябва да има 2 почивни дни, а ти работиш 10 поредни дни и след това почиваш 1 ден.
Намери си друга работа и напусни сегашната ти.

14.   Трудов договор нямаш ли? Там не пише ли на каво работно време си?

15.   Шефът може да изисква да си 100% отдаден на работата си по време на работното време - тогава и само тогава! За почивката и личното време няма право да се бърка. Защо го правят? Така им е изгодно! А работникът трябва да си знае и задълженията, и правата, за да отстоява собствените си интереси.
Ж36

16.   Следващият път го питай кога ще дава повече пари или да си търсиш нова работа.

17.   Смени тази работа. Не ти трябва да работиш за такива боклуци.

18.   Авторката съм. Аз имам професия, някой се изказа, че не можело всички да са с професии, трябвало и като мен да има. Просто съм нова и имам нужда да се ошлайфам, за да съм качествен специалист. А сега съм нова, даже като започвах ми обясняваха, че това била страхотна възможност за мен, сякаш те правят услуга на мен, не аз на тях. И заплащането е маалко по-добре от на други места за същата позиция. Искаше ми се да изкарам зимата, за да натрупам опит и после да се махам, ама само за 1 месец ми скъсаха нервичките.

19.   Опа, а сега да дойдем на думата. А сега си ги представи това да продължи до 55-60г възраст :). Някак си не е хубаво нали.

Жените ако не са спокойни, ако не си почиват, ако не се чувстват добре, това води до много сериозни здравословни проблеми. Айде сега говорете, че работата за жената била много важна и можела сама да се справи.

А на теб, авторке... Ти казвам напусни. Шефовете ти са долни гадове и целта им е да те използват колкото могат. После е на ход следващия балък за няколко месеца и на практика има много фирми, които функционират така с години.

20.   Не знам в коя сфера работиш, но това тотално не е нормално.
Аз имам 5 дневна работна седмица от 8-17 ч., почивам на всички национални празници. Ако се наложи да давам дежурства се плаща двоен надник и после компенсират с почивен ден. Моя лична работа е какво ще правя през почивните си дни. И не съм на държавна служба, а работя за чужда фирма. Винаги съм се чудила защо хората работят при такива условия, сигурно и осигуровките ти са минимални.
Не е луд този, който яде баницата. Ако не си съгласна просто потърси друга работа.

21.   Експлоатира те, ама ти му позволяваш. Намери си стандартна работа с трудов договор и да се спазва. Щом с почивните дни те експлоатира и със заплатата със сигурност е така. Намери друга работа.

22.   Намери си друга работа и напусни тази. А по Кодекса на труда имаш задължително 48 часа почивка предимно е прието това да са събота и неделя, а имаш и трудов договор предимно максима е 8 часа работен ден. Съвсем друго е, ако ти сама искаш да оставяш извънредно къде да се научиш по-бързо нещата, ако са нови за теб или да свършиш повече работа. От личен опит ти го казвам колкото повече вършиш работа и покажеш знания и умения те товарят с още повече работа и почти никой няма да го оцени, в много редки случай работодател ще ти вдигне възнаграждението, да не ти кажа никога, просто ти оставя удовлетворението, че можеш. Но на каква цена къде може да започнеш да имаш здравословни проблеми от претоварване, къде в личен план ще почнат да ти куцат нещата, затова имаш работно време колкото толкова е може да правиш изключения понякога, ако имаш срокове и виждаш, че не могат да се свърши работата в рамките на работното време, но не чакай някой да го оцени.

23.   Лятото на морето -ВСИЧКИ обяви за работа са -4 месеца НОН-СТОП работа по 10-12 часа всеки ден и за тия 4 месеца НИТО 1 почивен ден, и това на трудов договор... Кой може да ми обясни, ЗАЩО никой не ги санкционира отрепките, които за 4 месеца труд и месечна заплата 900 лв. чисто, карат хората да им работят, като роби и то на трудов договор уж... Защо административните органи, на тази умряла държава България, не си размърдат дебелите, космати задници и нищо не правят по въпроса за сезонната работа по морето? ! Или това е ок според трудовото законодателство? !
Същата драма е и с работата в зимните курорти, наскоро и това установих...

24.   Ако си овца, ще те стрижат

25.   В България е така. Млада си, ориентирай се. На запад се плаща на час. И мен са ме карали да работя извънредно, плащат си. Не е като тук да работиш по 60 часа и парите като за 40. Естествено като съм била на график и трябва да ходя извънредно в почивен ден не е задължително-аз може да не съм в града, може да съм по лекари. Естеството на работата ми е било такова, че не може да ми кажат кога ще свърша, 1 смяна в 2, 3, 4, 5, но се плаща всеки час. Вечер също е било ориентировъчно, записва се всичко, смятат и ти плащат.

26.   Точно това е едно от нещата, които мразя в България. Всеки втори се прави на велик бизнесмен и смята за нормално да му бачкаш 24/7 за без пари.

27.   Търси си друга работа, на минимални часове, тази не е твоята, това е решението.

29.   Защото в България системата така е устроена и единственият вариант е човек да напусне ако не му изнася и да се надява, че следващия ще е по-нормален, нещо като игра на руска рулетка. Не са всички лоши и експлоатиращи, но тук е по-често срещано от други места. На повечето работодатели като цяло не им пука и да напуснеш няма да си смени лошите навици, защото мантрата е, че "няма незаменими хора" и "винаги ще има някой, който да го работи това при същите условия". Да, ама този номер в държави като Швеция не минават - там имат силни профсъюзи, които бързо могат да свият сармите на фирми, които си позволяват нагло да експлоатират. В редки случаи може да се стигне до "блокади" и бойкоти на съответната фирма от няколко профсъюза едновременно и фирмата ако не иска да е на ръба на фалита дава заден и започва да работи по ясно договорени между нея и профсъюзите правила. Всичко това се прави без никаква намеса от държавни органи. Тук сме още на ниво самозабравили се меринджеи и собственици да се опитват да свалят с хакерски атаки сайтове като BgRabotodatel, така че човек изобщо да не може да знае къде е на път да попадне.

30.   Веднага се махай от там освен ако не искаш да рухнеш психически. Година и половина работех при една церберка понякога 3 на 1 по 15 часа сега съжалявам, че по рано не се спасих.

31.   Бившата ми шефка ни цедеше понякога 3 на 1 по 15 часа, в бонус с непрекъснато овикване, обиди и говорене зад гърба на подчинените ако на някой му се наложеше да отсъства. Неведнъж сме ходили болни на работа, един колега за малко не се докара до пневмония заради нея. След година и половина се махнах, въпреки мръсните и номера да ме пречупи да оттегля молбата си. Сега съм на по -добре работа пак си има някои недостатъци, но е в пъти по -добре от предишната. Преди няколко месеца срещнах бившата си шефка не знам дали на шега, но имаше наглостта да ми подметне" Неискаш ли да оставиш офиса и да си дойдеш пак при мен на бара ", естествено и отказах. Ако уважаваш поне малко себе си бягай оттам и си намери нормална работа!

32.   Защото в българските фирми при български шеф е така. Чорбаджията печели от това - ниски заплати, осигуровки на минимум или никакви т. е. плащане на ръка. Няма индексиране на заплати, никакви или мижави бонуси. Фирмата може да си го позволи, но така ще остане по-малко за шефа, а той иска да живее охолно и да забогатее. И държавните институции го позволяват, и работната ръка е съгласна - тогава защо не? !

33.   Абсолютно в теб е проблем и се чудя защо стоиш там още, хем го осъзнаваш хем не правиш нищо, в смисъл май и аз имам проблем, че не мога да те разбера защо си там още.... ама то не си само ти, такива са десетки хиляди щото ако беше иначе нямаше да има и такава работна среда!

34.   Там е работата, че "чорбаджията" всъщност губи от ниските заплати, ненормалното работно време и скатаването с осигуровките. И само безкрайно глупавите и недалновидни "бизнесмени" не го разбират. Ще фалираш бързо с такива хитринки, твоите роби ще си намерят по-добра работа и кого всъщност си измамил? Докато по-умните инвестират в екип, база, качествен продукт и дори да е по-бавен, успехът им е траен и накрая за всички има повече, всички са доволни. С минимум усилия не можеш да чакаш максимум резултати.