Споделена история от На работното място

Поредният салон за красота, инвестицията се сериозна, ще си загубя ли парите?
Живея в София и работя в студио за грим и маникюр. Макар да сме на оживено място в хубав квартал, се усеща спад на клиентите. Разбирам, че хората избират за какво да похарчат парите си и се лишават от маникюр примерно. Плюс това съм на % и не съм много доволна от заплащането, просто в бюти сферата като си на % се спукваш от работа и повече от 1500лв трудно ще направиш. От известно време искам да се махна от София и да се прибера в родния ми град, но проблемът е, че там няма работа!! Безработицата е страшна. Ако те вземат някъде ще е за 600лв. Та се чудя дали да си отворя един малък салон и да предлагам качествени услуги, ако мога с това да привлека хората, с качествена работа, хубави материали, хигиена, и отношение. Мисля да работя сама и да правя маникюр и педикюр. Родният ми град в момента е с население около 50 000 души и за съжаление почти няма млади, прибират се само събота и неделя... не знам дали би просъществувало. Заради безработицата и мизерията всеки се чуди какво да прави сам, само и само да изкара някой лев и салоните никнат като гъби. Под всеки блок има по 2! На всеки 200 жители от града има по 1 салон! А колко от тия 200 си правят ноктите? ! Та така. Мисия невъзможна ми се вижда, трябва нещо различно да направя, някаква реклама. Моля, споделете вашето мнение, дали да се захващам, трябва да взимам помещение под наем, да му правя ремонт евентуално. Въобще напишете какво мислите по темата. Наясно съм колко салони има, ама това е което ми харесва и се занимавам от отдавна и просто ми доставя удоволствие. Дори и като работя за себе си пак да изкарвам 1000лв, поне ще си спестя намусените физиономии от някоя шефка, която иска да си и взе на разположение и да се разпорежда с личното ти време. И ако преценя да почивам не взимам часове и почивам, както тя прави. И друго, там живеем на тиха уличка близо до центъра. Имаме неизползваем гараж, който приятелят ми предлага да превърнем в салонче (поне като за начало) ама другите приятели от компанията смятат, че така ще идват предимно циганки, защо така мислят, не знам, може би защото от махалата на някои от братята пътя за към центъра им е от там, иначе живущи такива наоколо нямаме. Та не знам какво да правя. Споделете въобще каквото ви хрумва!

Коментари

1.   Не знам. Успешен бизнес не се прави лесно и трябват доста лишения.
Неслучайно шефката се цупи и муси когато разбере че няма да има кой да обслужи клиентите. Просто клиентката няма да чака и ще отиде в друг салон, щото, нали, къде ще я чака на тая да й се доработи. И край с тая клиентка. Няма я повече. А пък клиентките говорят. Мълвата се носи... И търпението е малко, пък изискванията големи...

2.   Ти нямаш ли някакво сериозно образование и съответно професия, та се занимаваш с тия бизнесчета, които са ден до пладне? От кой град си, защото си написала, че е 50000 жители (средноголям за БГ) и казваш, че е масова безработица?

3.   Огромнага част от салоните, включително и големите вериги работят на потрисаващо ниво, гледат те накриво като влезеш, нямат уеб страница с услугите, съвети опция да си запишеш час. На стъклото да залепиш тази седмица почистване на вежди Х сума, ще влязат днес поне още 5 клиента. Не става само с умения, трябва много набито око как да се озаведе, повечето са аматьорско и грозно обзаведени, защото толкова си могат хората, едно е да пипне архитикт, мръсничко, космаляци, да не говорим да ти предложат кафе примерно. Почват те ома кожата ви... , вие от кога не сте ходили на козмитик... простотия, вместо стратегията лицето ви ще светне с нашите продукти, вижте колко добре изглеждате сега...

4.   50 000 души не е никак малък град. Но преди да вземеш това решение си направи един подробен бизнес план:
- по колко лева вървят услугите от този тип в малкия град - задължително направи проучване, защото ще има разлика между София и този град.
- колко лева биха ти били разходите на месец - за материали, консумативи, ако искаш начално обзавеждане, наем, осигуровки, счетоводство и т. н. Определяш една сума и я увеличаваш с 20%, за да имаш за допълнителни разходи.
- решаваш колко искаш да печелиш чисто на месец за теб.
- смяташ чистата сума разходите и делиш на цената на услугите в твоя град. Получанаш колко клиента трябва да имаш месечно, за да си на плюс.
- Броя на клиентите, който получи възможен ли е? Или е твърде голям брой? Тогава вариант е да завишиш цените, но трябва и качеството ти да е в пъти по-добро от на конкуренцията.
И задължително страници в соц. мрежи, реклами, ако пускаш и ФБ ти пусне фактура, ще те задължат да се регистрираш по ЗДДС, тъй че му мисли.
А за гаража - не ми се струва добър вариант. Повечето искат да се снимат и качат от някое ново и лъскаво място, така и на теб ще ти правят реклама. За салон в гаража - наистина по-скоро циганки ще идват.

5.   Търсене определено в София има, въпреки многото салони. Всеки път като реша да отида за маникюр се почва едно звънене по салоните и познай - часове най рано за след седмица или две. Да те вземат утре или на същия ден или дори през същата седмица е абсурд. А иде реч за гел лак, не за нещо кой знае колко сложно или гълтащо време. Впечатлението ми е че маникюристките са супер разглезени и буквално нямат интерес от нови или допълнителни клиенти. Та ниша определено има, стига да ти се работи. И да - много по-добре е да си си самостоятелна.

6.   Ами недей. Не си заслужава. Загуба на време и пари Навсякъде е пълно с подобни салони. От какъв зор? Да не говорим, че повечето хора(жени и мъже) си правят всякакви процедури в домашни условия. Ти какво ново ще предложиш? Гаранция- след няколко месеца ще затвориш. Но ако много силно вярваш и го искаш- опитай. Но направи много добро проучване. Логистика, необходимост и потенциални клиенти. Ако питаш мен, опитайте с магазин за алкохол и цигари. Поне има устойчиво търсене и твърда клиентела. А за малките градове- недей се връща в родния град. Стой си в София. Тук е друг свят. Има от всичко по-много и за всички. Работа, възможности и развитие. Да не говорим, че стандартът е много висок. Та една проста миячка взима 1000 лева! Никога, ама никога не бих живял извън София! Преди време живях по стечение на обстоятелствата в малко градче! Ад! Мизерия отвсякъде! Умирах от скука! Всеки ден едно и също! Едни и същи физиономии всеки ден! По едно и също време на едно и също място! С едни и същи физиономии! Да, има едно спокойствие, тишина... ама те са измамни... Центъра беше добър. Чист и поддържан... извън него - гробище! На всякъде никролизи! Някой от години! Тотална депресия! Да не говорим, че имаше много малко млади хора! Деца... Както казах - нищо не може да се сравни със София! Можеш да бъдеш всеки, да постигнеш всичко. Никой не се интересува кой си, откъде си...

7.   Според мен в София може да пробваш такъв салон. И аз като съм ходила маникюристките и фризьорките винаги са имали доста клиенти. Ако местоположението е хубаво с човекопоток по улицата, със сигурност така ще хващаш нови клиенти също. В малък град не знам как е, едва ли ще имаш повече възможности отколкото в София.
Също така може да пробваш да си наемеш място в салон за маникюр. Така няма да работиш на %, а ще си плащаш сама наем и консумативите, което реално е същото, но ще по харчиш по-малко пари.

8.   Кой град е това. Според мен опитай, по- добре работи за себе си.
Аз не ходя на маникюр, просто не искам да си губя времето, но много хора ходят. Циганки или не, също са клиенти, особено идващите от чужбина.

9.   6 сериозно ли, в София с хиляда лева нищо не можеш да направиш. Ако плащаш наем е мизерия това. Аз живея в малък град и изобщо не бих отишла в София. Там и място в детската трудно се намира. За излизане също трябват пари, а като не ти стигат седиш вкъщи.

10.   До 2 от Авторката. Имам образование, с което там не мога да се реализирам, защото не се търсят хора. Навсякъде всичко е с наши и ваши. Всички познати, щом завършиха висшето и избраха да се приберат, работят нещо друго, а не според образованието си. Когато някой тръгне да напуска, вече се знае кой ще е заместникът му. Интервютата са само фиктивни. Достатъчно съм обикаляла и съм се мъчила, преди да се преместя в София. Може да се почне в Кауфланд примерно за 7-800лв, като на една позната за няколко месеца и се изкривиха пръстите от работа и избяга. Няма предварително наместен човек само за най-гадните места! За жени специално почти няма работа.

11.   Аз пък когато си правя маникюр, ходя в кварталното студио, помещаващо се в гараж, защото ми е наблизо и е по-евтино, а маникюристката е много добра, но напоследък и за там нямам време. Чувам, че маникюр с гел лак и две декорации вече е 50лв - говоря за град от 65 000 души. Заради гаража и цените ти ще трябва да са по-ниски, но пък няма да плащаш наем, а ако му се направи хубав ремонт и си добра в рисуването, може и да събереш клиенти. Ще включиш към услугата и масаж на ръце, например. Можеш да продаваш и някакви козметични продукти. Сметни колко би ти струвала началната инвестиция за ремонт и обзавеждане и дали би прежалила тези пари, ако не ти потръгне.

12.   Реализирай желанието си да имаш салон, може да създадеш такъв, които да се посещава от доста клиенти, хора, които ти казват, че е трудно, ги игнорирай, всичко в живота е индивидуално.

13.   В малкия град ще те съсипят държавните институции, защото пазят хляба на сегашните.

14.   Инвестицията в бюти начинанието на жена ми е над 250 000 €. За да върви постоянно трябва да си в крак с новите машини и тенденции. Ако нещо се счупи и хоп олекваш с 50 000 лв за ремонт. Уж да вади пари, а в крайна сметка аз издържам цялото семейство. Този воденичен камък искам да го разпродава и да ни се маха от врата вече.

Мисля, че ти отговорих на въпроса.

15.   До номер 6 от номер 9! Да, абсолютно сериозно! Вярно, че стандартът на живот в София е много голям, и 1000 лева са малко... Но, има за всички по нещо... Поне има възможност за развитие. Та тук и клошарите живеят по-добре! Както казах - София е друг свят. И понеже всички мразят София, всички тичат насам! София много иска, ама и много дава. За детските градини не сте права. Има места, ама има много корупция! Трябва ли да обяснявам как стават нещата? И не сте права... можеш да се забавляваш и със малко. Културният живот на София е много развит. Предлага за всеки по нещо... Аз по клубове и дискотеки и прочие не ходя. Мразя ги! И ще ви разкрия нещо- по подобни места ходят предимно тези, които са извън София... така да се изразя... Както се казва: Битието определя съзнанието, доколкото съзнанието определя битието...

16.   Без последния абзац - подкрепям коментар номер 4. (няма проблем за начало да работиш в гараж! )
Изпълни първо тези неща, описани в него!

И го допълвам:

Ако работиш от душа и сърце - ще пробиеш!

Във всяка сфера и област - могат да просъществуват хора, които имат дарба и талант за това, но трябва да вложат и много труд и любов!

17.   Ще трябва да си направиш бизнес план.

18.   Само маникюр и педикюр не знам... защо да не даваш стол под наем за фризьорски? Поне ще имаш някаква сигурна сума за месеца макар и малка, но и ще си добавяте взаимно клиенти.
Можеш също да станеш дистрибутор на някоя марка за маникюр или поддръжката коса- "Erayba" например са почти непознати в Бг, а са много добра, професионална марка с веган продукти за коса. Или позната за хората марка да е, но ако има други дистрибутори, ще си "пречите".
Аз лично не бих вложила в гаража само за манилюр/педикюр без нещо допълнително, което да подкрепи.

19.   Хората ходят на едно и също място с години.
За да изпъкне твоето салонче, трябва бая да се потрудиш. Пари за реклама ще дадеш ли? Листовки? Страница във Фейсбук?
Всяка втора иска да си клати краката в салон за красота и да и е гот. Защото друго не умее.

20.   До 19. Доста тъпо и ограничено мнение. И злобничко и комплексарско изказване. :) Ще дам пари за каквото е необходимо. Май не си стъпвал да видиш как си "клатим краката" и колко хора се отказват и бягат и какви проблеми с кръста и с метаболизма докарва работата. Ти сигурно смяташ, че и IT-тата си клатят краката, защото не стават за друго, често срещан коментар. От тоя типаж си, дето така говорят. Амаа повечето като почнат се отказват за няколко месеца.

21.   20, ИТ-тата имат образование. :) Диплома. :)
За другото се иска само курс.
Хората си имат постоянна клиентела и наистина на всеки метър има салон. Като не искаш болки в кръстта, си напъни мозъка. И наистина всяка втора иска да е козметичка, защото е по-лесно по цял ден дъра-бъра, музика и нахилени жени. Няма лошо, но това не е затормозяваща работа.

22.   Какво образование имат ИТ-тата? Би ли ми обяснил? Че аз познавам вече 7-8 човека с курсове от Софт уни, и само един от Техническия, който учи 6г. И престани да се изказваш неподготвен, защото звучиш смешно. ;) И какъв ти е проблемът, че искам да работя "незатормозяваща" според теб работа? Че не искам да слугувам на шефове? Айде чао, нищо съдържателно не написа, за разлика от останалите, само си избиваш комплексите.

23.   22, това може да го каже само жена с 12-ти клас, която не е помирсвала ВУЗ.
Работи си, но няма да си конкурентноспособна.

24.   Аз получавам близо 3000 лв. заплата, за Варна става въпрос и не си правя маникюр или педикюр.
Ходих няколко пъти на гел-лак и то с вачури от Grabo. bg.
Според мен, се ориентирай към друга професия.
Ако отвориш салон, ще фалираш. Кой си прави маникюр на днешните времена, аз моят сама си го правя.
Пък камо ли в малък град, където хората работят за малко пари.
Жена на 46 г.

25.   Аз съм предната коменитраща-от Варна.
Как може авторката да сравнява програмисти с козметички? Та дори и Софт-уни да са завършили, ти имаш ли си представа, колко се учи там и колко трудна е материята?
Аз съм жена и не понасям тем подобни фризьорки, козметчки, маникюристки и т. н. и затова и избягвам да ходя при такива.
Аз съм си скъсала онази работо от учене, а някои от тях изкармат колкото мен и повече във Варна.
Естествено, те са изключение. Но това е работа за разглезени жени, чити съпрузи или мъже ги издържат.
Ако ходя при някоя, то е при самотни жени. Плащам им с кеф на такива.

26.   25, доста комплексарско, да си избираш козметичката по това дали е самотна, а не по това колко е добра. :D

27.   До 26 - Донякъде си прав, но донякъде и 25 има право. Един бизнес, зад които стоят доста пари, може да си позволи много грешки. Една жена, която няма богат човек до себе си и не може, просто да каже "Мило, дай ми малко помощ с наема и смектие за оследните 3 месеца", ще е далеч по-мотивирана. Да не казвам, че ако нямаш сериозни средства, няма да се хврълиш на първото, което ти скимне, а ще е нещо, в което си добър или поне имаш голямо желание да се развиваш.