Споделена история от На работното място

Работа в чужбина
Здравейте, на 23г съм мъж, каква работа мога да си намеря в чужбина със средно образонание и без език, нямам познати които да работят извън страната. Живея в малък град, едва смогвам с наема, не подържам контакт с родителите си, нямам и приятели, които да ми помогнат , абсолютно сам съм. Имам книжка за B категория, обаче след курса не съм шофирал, защото нямам кола, от тогава минаха 4 г и съм позабравил кое как беше. Физически съм добре. Моля за помощ поне да знам на къде да се ориентирам, за какви подводни камъни да гледам в обявите за работа , ще съм благодарен ако напишете и сайтове с обяви за намиране на работа в чужбина.

Коментари

1.   По-големият проблем ти е квартирата. Работа има, но квартири няма. Като за начало си намери работа през някоя агенция, че да има и квартира. Работата ще е калпава, но е някакъв старт. Пък на място ще научиш езика, ще си намериш по-добра работа и квартира с времето. Не е лошо още от тук да запишеш курс, че да имаш поне базови знания по езика. Гледай да отидеш някъде в Германия, Нидерландия, Австрия, Белгия, Дания, Швеция, Ирландия. Не в Испания и подобни. Не и в Англия. Приготви се в началото да е тегаво и работата да е гадна и ниски платена, но трябва да издържиш и да не се отказваш.

Има и друг вариант. Да изкараш един курс за тираджия и няма да ти трябва чужбина. Но ти си преценяваш дали ти се пътува постоянно. Но като за начало пак е някакъв вариант.

2.   Как си представяш без език да си в чужбина? Може би може, но ако отидеш при близки. Съветът ми е да опиташ да се преместиш в някой близък по- голям град и да си намериш работа и среда, в чужбина не е вариант за живот вече по принцип.

3.   Общ работник в строителството, шофьор, хамалин, работа в някой склад... Без език ще ти е доста по-трудно, ако говориш езика може да се уредиш в кол център, като продавач в някой магазин, сервитьор, барман... общо взето в сектора на обслужването. Гледай поне английски да понаучиш малко, базисни неща, иначе хептен няма да може да се разбереш с хората и с евентуалния работодател.
Сега, не знам накъде може да се ориентираш. Имай предвид че с тая криза, навсякъде стана лошо. Аз съм в Испания, ама от много години. Голяма стана безработицата. Наемите се качиха много, най-вече в големите градове. Предимството тук е, че езика се научава за нула време. Нито един от българите дето познавам, са говорели испански като са дошли. Ама за няколко месеца са го научили и си говорят без проблем. Ако си намериш работа, примерно 1000 получаваш, около 500 най-много отиват за стая и разходи (ток, вода, интернет). Още 200 за храна и 50 за транспорт. Остават ти 450 да спестяваш. За сам човек не е зле, ама ще трябва да не излизаш никъде за да не харчиш.
Имай предвид обаче, че безработицата тук е страшна. Едва ли ще те вземат на договор веднага, най-вероятно на черно ще ти плащат за да си спестят социалните осигуровки. А на черно по-малко пари ще ти дават. Но щом си млад, имаш време да научиш езика, а и някой занаят. От бюрото за безработни ще те насочат към курсове, които ще са ти от полза.
Иначе климата е супер и хората са готини. Испанския манталитет има общо с българския, тъй че няма да се чувстваш баш на Марс.
Има една група във Фейсбук, Работа и квартири в Мадрид. Пиши там ако имаш някакви въпроси

4.   В Чехия може без език. Във Фейсбук групи да искаш за работа там

5.   Виж обявите в EURES. Без никакъв език обаче, трудна работа...
Никога и на никого не препоръчвам да работят с българи в чужбина (винаги, запомни- ВИНАГИ ще те изработят!!! ) но може би в твоят случай поне временно, докато се огледаш на място, може да се прикачиш към някоя строителна бригада. Ако обаче са ти българи посредниците:
1. Пази си лична карта/паспорт и не го давай на никого при никакви обстоятелства!
2. Първата ти работа като стъпиш в чужбина е веднага да научиш къде е бг посолството и къде е най- близката полиция.
Не, не преувеличавам!
В Германия по хотелите често търсят миячи в кухнята, а там можеш да работиш и като камериер/ка, има доста млади момчета така.
Ако знаеш поне много турски, също по дюнерите често търсят помошници и чистач.
В Испания е доста зле вече за работа.

6.   Благодаря на всички за съветите. Ще поглена групите във фб. До 2 в по-голям град не е вариант, защото квартирите са много по-скъпи, а заплащанито почти същото... В момента работя в един склад за алкохол, товаря и разстоварвам, редя кашони. Вариантът за тираджия не е лош, но аз още кола не мога да шофирам :D. Знам че и в чужбина не е леко, но поне заплащането е по-добро. Искам до като съм още млад и няма какво да губя, да направя някаква по-сериозна стъпка, да пробвам нещо ново, то се е видяло че от мен учен човек няма да стане, но не искам цял живот да работя за минамална заплата едва да свързвам двата края, накрая да се пропия и да свърша като клошар.

7.   Здравей, ако формата на сайта не го забраняваше, бих ти дала контакти помогнала да дойдеш в Дания. Аз бях на абсолютно същото дередже преди да емигрирам преди 3 години, по цял месец карах на нудъли, защото нямах пари за повече, нямах и пари да замина, но с борчове от добри приятели успях, искам да върна жеста и към някой друг така, както на мен са ми помогнали. Но това, че не знаеш език е много голям минус, опитай се вкъщи да научиш някакъв основен английски, не е толкова трудно. Иначе всички ще се възползват от теб. Съветите на номер 5 са много верни.
Ж24

8.   Пробвай през Бюрото по труда в твоя град, свързани са със ситемата EURES и принципно са длъжни да ти предложат. Може в началото нещо да се направят на интересни, но просто не остъпвай.