Споделена история от На работното място

В коя държава да отида да работя?
Искам да събера поне 3-4 хиляди лева, които ми трябват спешно. В България също бих работила, но достойно заплащане тук няма. Даже отношение няма като към човек, та какво остава за парите?

Досега съм работила само за българи, или в "побългарени" чуждестранни фирми - абсолютно всичко е измама. Едно лято изкарах и на морето, там също излъгаха за много неща, за други премълчаха. Работя честно, усърдно, коректна съм, искам същото в замяна. Има много обяви за чужбина, ама като не познавам никого, как да отида? Страх ме е да не попадна на поредните мошеници.

Какво мога? Работила съм основно по заводи и складове, не ме плаши трудът. Работила съм и на рецепция, знам почти перфектно Руски и средно английски. Била съм също сервитьорка и касиерка, ама със сервирането не се справих. Студентка съм втора година, специалността ми е инженерна.

Моля, споделете вие къде работите и доволни ли сте? На кои сайтове да търся?

Коментари

1.   Поне в1 ниво език, иначе влизаш пак капана. И кой нормален човек очаква коректно отношение на морето.

2.   "Искам да събера поне 3-4 хиляди лева"

Ми то за да отидеш в чужбина ти трябват повече. Сметни си пътя, предплата на квартира за поне месец-два, евентуално комисионна на агенция и първия месец, докато вземеш заплата да живееш. Може и два-три месеца, зависи колко бързо ще си намериш работа. Ми те ти трябват едни 6-7 хил поне, само за да заминеш. Освен да заминеш с фирма, която да ти осигурява всичко и да не ти иска предварително парите, ами да ти ги удържа във времето от заплатата, ама със сигурност няма да стане за месец-два.

3.   В Нидерландия живея от 20 години. Каква ли не работа съм бачкал за общаци. Чистач, кутириер, в производството. Реално това, което и ти търсиш. Истината е, че на всякаква такава работа хамалогията е голяма, алчни началници на всякъде. Трябва да се мазниш на старите работници, ако искаш да се задържиш. Журобадженащината си я има и на запад. Местните винаги ще са с предимство пред чужденеца. С много лишения и къртовски труд може да спестиш някое евро, но наистина с много лишения. Като това включва носене на дрехи втора употреба или най-ефтините. Ползването на транспорт само колело. Ядене само от най-ефтиния супермаркет. Никакви излизания с компании. Абе само спане работа. Съпругата ми като дойде почна в един хотел като камериерка. Тя е по-затворена, не е толкова общителна нарочиха я насъскаха шефката срещу нея и я освободиха. Почна във втори хотел, един ден не можа да отиде беше наваляло и заледено, аз не можех да я закарам, и не исках да я пускам и с колелото защото беше бременна и да не падне и да направи спонтатен аборт. Неблагодарните началници само заради този ден, че не можа да отиде я освободиха. Аз сам я спрях от работа. Не искам жена ми да става слуга на някакви си нидерландци, а те да се отнасят с нея като с роб. Аз също сега съм спрял да работя. Взимаме си 3000 евро социални помощи гледаме си детенцето и алчните началници да си търсят други роби. Ние роби не сме. Съвета ми е, ако не си готова на къртовски трудни много лишения и мазнене на стати работници и шефове, и ако не тънеш в мизерия в България, по-добре си стой в България. Чужбина отдавна не е това, което беше преди 20 години.

Успех момиче!

4.   Където можеш да научиш езика и не те дразни как звучи. Всичко друго се изтърпява. Аз така и не мога да свикна с гадни езици като Английския, Немския, Гръцкия и всеки Славянски, който не е български. Противно ми звучат и това си е. Много повече харесвам повечето Латински езици и дори Скандинавските. Унгарският ми звучи интересно, но няма шанс да го науча.

5.   Номер 2. Ти кога си ходил в чужбина? Пълно е с агенции за работа, които плащат на втората или третата седмица. Разбира на човек му трябват пари за храна и транспорт. На повечето места е трудна и робска работа по ферми или заводи. Транспортът, който ти предоставят в Нидерландия е колело и понякога трябва да караш повече от 10 км. Навсякъде за хубавите работи разбира се иска отново връзки, препоръки или местните са си с предимство. Отношението в Нидерландия е много любезно и културно с хората и си ценят на добрите работници в някои компании. Суми от 3000 4000 Хил лв се спестяват тук за 2 месеца с минималната им заплата, но ако те настанят в квартира с още 7 човека. В противен случай, самостоятелно наистина трябват много повече пари - от 700 до 1000 евро са едностайни квартири.

6.   Виж обяви за ферми или сезонни работници за Великобритания.

7.   Номер 3, ще може ли да споделиш какви са изискванията, за да може човек да получава социални помощи, без значение на каква стойност са?

8.   В БЪЛГАРИЯ. Има достатъчно работа тук. “Работа тук няма” е оправдание на хора, които ги мързи и търсят всичко наготово. Стегни се. Голям човек си.

9.   Коментарът на номер 8 е точен.

10.   Мацка, номер 2 е прав, даже е посмалил бая цифрите. Само да заминеш ти е около 10 хиляди лева. Почти всичките ми познати, с малко изключения, теглиха кредит, за да заминат. Ако имахме 10 хиляди лева, сигурно нямаше да тръгнем изобщо за чужбина. Аз не теглих, взех борчове от няколко приятеля и успях в рамките на 6 месеца да се издължа на всички. Наистина ли нямаш дори и един роднина или познат, който е в чужбина и би ти помогнал в началото?
Вече си втора година, запиши се на бригада в Америка, но и за там ще ти искат поне 5-6 хилки за заминаване.
Ж24