Споделена история от На работното място

Вече не си струва да се става програмист
Тази седмица половината от хората във ВМУеър са получили имейли, че ще бъдат съкратени до юни. Това са огромна маса хора които ще излязат на пазара скоро. Отдавна не се беше случвало такова нещо.

Има статия в последният брой на Капитал, че България вече не е евтина и качествена дестинация за фирмите които търсят програмисти.

Изкуственият интелект все още не може да замести опитен програмист но подобрява много производителността на начинаещ и фирмите вече не наемат джуниъри - да има 10-на активни обяви в София за начинаещи програмисти.

Спекулативният капитал се изтегли от ИТто на запад и вече няма толкова нужда от програмисти в световен мащаб. Уволненията за месец януари вече са толкова колкото за цялата 2022-ра.

Пазара се пренасити с програмисти. В Индия, Пакистан, Виетнам, Китай също правят програмисти на килограм. Русия и Украйна бяха силни дестинации хората избяха от там отчаяни и сега и от там подбиват пазара с цени. Индия специално изяжда вече почти целият пазар за аутсорсинг.

Хората в момента завършващи софтуни и телерик не могат да си намерят работа. От началото на годината НИТО ЕДИН завършил там не си е намерил работа. Работодателите предпочитат хора завършили истинско висше образование в областта - само дето вече и завършилите СУ и ТУ като програмисти не си намират работа.

Пазара е ПЪЛЕН С БЕЗРАБОТНИ млади програмисти в момента.

Има съкращения, намаления на заплати, няма нови проекти - в България единственото изключение е Редис но те търсят само 75 човека.

Който иска да става програмист заради парите - в момента плочкаджия, водопроводчик или шофьор на камион правят повече пари. А са професии където може да се почне с МНОГО по-малко учене.

Да си програмист НИКОГА повече няма да е добре платена професия.

Коментари

1.   С тези измислени академии, куцо и сакато тръгна да става IT, време е за нормализация.

2.   Авторе, нито си програмист, нито има шанс да станеш. Тревогите ти са напразни, остави другите да си решават сами. Или имаш повече свободно време, и разтягаш локуми на принципа - лаф да става, ден да мине!

3.   Авторе, правиш прекалено генерални изводи!
Рано е все още да се каже.

Ще поживеем - ще видим! - както казват братушките.

Според мен хляб за добър програмист - винаги ще има, както и за всеки добър специалист във всяка друга професия.

А тези професии, които викаш, че изкарвали повече - "плочкаджия, водопроводчик или шофьор на камион" - я стани такъв да видиш, колко е лесно?

Имам такива познати, които често се оплакват от болки в кръста и от тежката работа. А програмистът си работи винаги на закрито, зимата на топло/ лятото на прохладно, на компютър - лека и приятна работа. Така, че не ги сравнявай тези професии!

Плюс това, който има интерес към програмирането и е добър и се развива, може да започне да работи за себе си!

Така, че според мен в програмирането винаги ще има добра перспектива, но вероятно ще се отсеят масовите програмисти, станали такива заради парите, и ще останат тези, които наистина ги влече това, и които постоянно се стремят да се развиват и усъвършенстват.

4.   Дообе, аз втори апартамент търся да купя и карам Q8, от заплата всичко, пък нека не е добра професия. С 10 г. опит съм и взимам 9000 нето, сам си прави изводите.

5.   Крайно време беше, няма как всички да са програмисти.

6.   Крайно време беше да се спука този измислен балон. Добре дошли в реалния свят.

7.   Има доза истина, но прекалено песимистично си го написал. Пазарът се пренастройва, няма как движението му е да е само и единствено нагоре и винаги нагоре. Съвсем естествено е да има спадове. Работил съм с индийци съвсем доскоро и повярвай ми - отстъпват като качество с много на българите. Вършат много работа, но некачествено. Предполагам и пакинстанци и китайците са подобни. Тези, които са ни истинска конкуренция са руснаци, украинци, румънци, сърби, поляци.
VMWare съвсем не съкращават половината си персонал, 300 от 1400 не е половината. При всяка покупка на българска фирма от чуждестранна, едно от първите неща е оптимизация на персонала.

8.   ИТ секторът е балонизиран. Ще има поне 3 кръга съкращения и уволнения в следващите 3-4 години.

9.   Който ял, ял. Приключиха лесните пари.

10.   следя...

11.   Крайно време беше, нещо фалшиво създадено от човека няма как да е вечно.

12.   Минали и заминали са покрай програмисти. Кадърните програмисти с добри пари със сигурност си имат работа. То всеки втори става програмист и не звучи много професионално. Истинските професионалисти се броят на пръсти и те не са останали без работа със сигурност.

13.   Има нещо вярно, но да "завършиш" Софтуни или Телерик и да смяташ, че си направил нещо не е правилна посока на мислене. Учи C, Linux, PostgreSQL и подобни неща за да не си един от хилядите по калъп от споменатите псевдо-академии.

14.   Ами да пият по една студена вода и да се преквалифицират. Какво толкова?

Като ги бива с устройствата ще се преквалифицират в Ел. Техници., майстори на климатици и т. н.

Крайно време да се изтегли епскулативния капитал от ИТ сектора и да започнат да работят нещо тези момчета - този път наистина.

Да ми обяснява някой, че ИТ "дърпали" икономиката докато пишат компютърни кодове за канадска? Или американска фирма и че плащали данъци, с какво ги плащат тия данъци, с въздух ли?? Те не работят и бе произвеждат нищо за България, целият им труд изтича навън, само физически са в България.

Да се закрива цирка вече с тия ИТ фирми и без това дълго се задържаха - близо десетина години.

Жалко само за тия с кредитите и лиИнгите дето са се набълбукали с имоти и коли, които не могат да изплатят.

Т. Т.

15.   Еми зле е за програмистите и по-зле ще става.

16.   Нито автора е програмист, нито половината коментиращи. Съкращения има винаги, те са на циклични периоди. В момента съкращенията са заради масовото наемане през 2021 от компаниите, които не успяха да насмогнат спрямо очакванията си и сега се нормализират. Нищо общо с ИИ. Знам, че ви е яд на заплатките им, но реалността е, че скоро няма да си ходят. А ИИ само ще ги направи по-бързи, ефикасни и ще даде възможмост да правят по-сложни неща за по-кратко време.

17.   Ами аз помня какви бъзици и каква наглост беше през 2021, 2022... Едни мемета усмиващи подобна ситуация. Да ама ситуацията дойде.

По време на Ковида им резнаха малко заплатите, щото не се знаеше какво ще стане. После ги нормализираха в края на 2020... И 2021 и 2022 беше много наглост "ние програмистите тва, програмистите онва" е то хубаво ама... Всеки втори беше започнал да е такъв. То не става така. Ако някой е много ценен ще го държат. Но има много плява в тоя сектор.

И не, няма да махат само джуниърите. Ще махат навсякъде от всички нива. Защото фирмите трябва да спестят пари. Нови проекти няма, може и да няма скоро време.

18.   Не съм програмист първо да кажа. Истината е, че в икономиката и в частност секторите има цикличност. ИТ индустрията в дългосрочен план не само няма да замре, а напротив тепърва ще има поле за развитие с развитието на изкуствения интелект, който ще открие напълно нови ниши. Да, известно време може да има преструктуриране на сектора, преквалификация на специалистите и временна криза, но това е нормално. Индустрията ще замре само в мечтите на завистливите закостенели соц чичаци на чело с ТТ, които в живота си не са виждали нещо различно от морално остарели машини, останали от кумира им бай Тошо. Сред тях битува мнението, че ако не бачкаш някаква тежка физическа работа, то това не е работа. За тях дори работи като счетоводство, банкерство, право и т. н. не са работи. За тях работа е, само ако блъскаш с чук, вдигаш тежко, дишаш вредни изпарения, мажеш се по цял ден с малса или бъркаш в животински задници. Отделно българина си е и завистлив на n-та степен и пикае газ, ако някой взима 50 стотинки повече от него, защото му се накърнява крехкото самочувствие. Ето и в коментарите е пълно с такива страдащи от Дънинг-Крюгер.

19.   Изкуствения интелект ни язеде хляба, кой успее да се преквалифицира няма да стане бездомен. Аз диверфицирах с преподаване и си намерих богат мъж.

Един от многото

20.   Доста си пресолил манджата. Да, има едни такива неясни пари в ИТ бизнеса у нас, има вече излишък на кадри, но в следващите 4-5 години ИИ няма да може дори тях да замени. Това ще изиска много повече време. Проблемът е другаде-БГ вече не е евтина дестинация, където с мижави пари да произвеждаш продукт с висока стойност. А това не засяга само ИТ сектора. Бая маймуни бяха на тоя клон и ако клонът се разтръска, много ще изпадат.

21.   А дано! Аман от тез самовлюбени въздухари, които повечето време са заети с това как нищо да не вършат и да си придават веажности.

22.   До 4. Не бъди смешен, тия тъпотии ги разправяй на друг балък. Избивай комплекси на друго място.

До автора. Така е. Компаниите преди инвестираха, поради евтината работна ръка и липсата на единни европейски норми, които се изравниха с европейските. Все още пазара ни е на кантар заради липсата на синдикати, което значи че един западен програмист прави само един проект, а един местен работи по 3-4 едновременно под голямо напрежение, което не би било допуснато в белите държави.
И все пак има отлив в полза на още по-затънали държави. Все по-често се ползват Индия и Турция поради причините, които преди се избираше България.
Тук ще има място още десетина години, докато в онези държави се развие някакво качество. България има страхотни програмисти по много отговорни проекти и това е причината все още да има подобна среда тук.
Като цяло нещата не отиват на добре в индустрията по ред причини. Така че да, преквалифицирай се.
Скоро земеделието ще е на почит и там ще са големите пари, то друго почти няма да остане.
Когато се сбие производството и индустрията, ще намалее търсенето и в услугите, от там ще настане голям глад както за хората с квалификация, така и за гората с обща професия.

23.   Епа и яз това съм си го мислил. Я програмист не съм обаче оти това става трент. Един, навремето ми викаше през соца от манифестации немаше кога да работим, а тия програмистите са от срещи също нЕма кога да работат.
Яз малко исках и аз нещо с такова да се занимавам, ама много е теково програмирането. Да не бех текъв идиот и да се бех фанал 2013 да завършим ама нищо не стана. Как се вика Господ дава ама с кошара не вкарва. А я много падарене требе, ма па нищо не става.

24.   До 4

Викаш толкова хубав живот живееш, толкова си богат. Q8, 2 апартамента, обаче кесиш тука и пишеш коментари в някакъв тъп сайт с анонимници.
Знам ви колко сте богати и шастливи всичките тука.
Нали се сещаш, ако един човек е богат с много високи доходи колко ще се сети да влезе в подобен сайт. Най- малкото няма да имаш физически времето, защото ще си живееш живота.

25.   До 24 - Някакв апосредствена кола и два апартманета ли е квалификацията за богатство днес? Уау.

26.   В отговор на това, че България вече не била евтина дестинация, ще изкажа мнение, без да съм ИТ. След бърза проверка в нета разбрах, че средната заплата на немски ИТ е 5 к евро, което означава, че на работодатля му струва почти 7 к с осигуровките за негова сметка. Същата цифра за Бг е около 3. 5-4 к евро. Т. е. един работодател би спестил едни 3 к евро на месец от всеки програмист. Сега си представете една компания с няколко стотин души персонал. Само от заплати и осигуровки би спестявал около 1 млн евро на месец. А ако е много голяма компания, може и няколко млн. Отделно в София имате по-ниски наеми и много по ниски данъци. Подобна компания би могла да пести десетки холяди само от наеми. И на края данъка. В Германия данък печалба може да стигне 40 и повече процента. В България е 10%. Ако компанията прави годишна печалба от например 10 млн евро, би могла да спести едни 3 млн евро самоот данък печалба. Като теглим чертата, ами тя на година спестява 15 млн евро от данъци, осигуровки и заплати. Ако е много голяма компания, икономията може да стигне и десетки милиони. А в този сектор е доста просто да се аутсорсва без особен сложнотии.

Е, вие ако сте един подобен предприемач, дали няма да сте съгласни да пестите 15 млн евро годишно?

И това е в сравнение с Германия. А ако говорим за американски компании, на тях им е още по-изгодно, защото в САЩ програмистите не взимат по 5 к бруто като в Германия, а по 10. Една голяма американска компания ако аутсорсва в бг, би спестявала по 100 млн на година само от заплати и осигуровки. От данък печалба и наеми отделно.

27.   24, винаги съм се чудил защо се смята, че ако взимаш голяма заплата, не би влизал в сподели. Моята заплата също не е много малка, макар че не съм ИТ, но си влизам редовно. Не виждам връзка между заплата и време в нета.

29.   Само да влезе Молдова в ЕС и няма да сме най-бедната държава, може там да отидат кол центровете и ИТ отделите.

31.   С всички комерсиални професии рано или късно става това. Има пари - но до време. Същото е като с разните влогъри, инфлуенсъри, коучъри и прочие.

Заради ИТ-сектора България се наводни с чуждестранни пари, имам предвид милиарди на годишна база и цените на всичко тръгнаха нагоре.

Не знам дали и другите го забелязаха, но точно откакто 2013-2014 програмирането стана малко по-масово цените на имотите специално в София излетяха нагоре.

Всички данни на брокерските агенции показват, че именно ИТ-тата купуваха масово скъпите имоти последните години и те са тези дето плащат по 2500-3000 евро за квадрат.

Ще кажеш, че само за тях се строи и цялата държава трябва с тях да се съобразява. Такова положение на нещата може и да е изгодно за 10-15 хиляди човека в София и големите градове, но е в ущърб на всички останали с друго професии.

Или какво всички трябва да станат ИТ-та, за да живеят добре, а лекари, мед. Сестри, учители, продавачи, шофьори и т. н. вече не трябват така ли??

Аман вече с тия програмисти, направо ми се наду главата отт тях!

32.   Посмали малко! Отвори обявите за работа и виж дали пък не се търсят!
Вероятно са наели повече хора отколкото в действителпост им трябват. Не са си преценили добре пазара. Случва се.
Тия дето ги уволняват най-вероятно са "общи работници" - хора с малко опит и на ниски длъжности, бачкатори.

33.   Както вече казаха - работа винаги ще се намери за добрите програмисти. Останалите да му мислят.

19, ако ти беше ясна материята, щеше да знаеш, че ИИ не може да ти даде готово цялостно решение, специфично за нуждите на даден бизнес, особено над средния такъв. А една странична забележка - ти специално нема нужда да се подписваш защото се обаждаш навсякъде със съмнителна адекватност но не пропускаш да споменеш мъжа си, така между другото, типично по "сливенски". Вече почвате да дразните с тази своя педалщина която непрестанно навирате в носа на хората. То бива бива ама май станахме твърде толерантни и почвате да се качвате на главите на останалите с това парадиране.

34.   31, благодаря, че ме разсмя. Само изключително икономически неграмотен човек може да каже, че имотите в София нарастнали заради програмистите. В този ред на мисли да те питам защо цените се изтреляха във всеки един български град, вкл. и по селата? В Каспичан има ли програмисти? А в Старо село, Тутраканско?

В Лондон и цяла Европа също цените започнаха да растат след 2014? И там ли програмисти нямаше до 2014, та изведнъж налазиха точно 2014?

Съветвам те горещо да попрочетеш 1-2 книжки на икономическа тематика, вместо да се излагаш като кифладжия.

35.   Хората не могат да разберат, че това, което се нарича "чужди инвестиции" (в. т. ч. слагам и парите от гастербайтерство), в средносрочен и дългосрочен срива местната икономика. Защото вместо да се създават реални блага, се въртят едни пари "от въздуха", които в крайна сметка "откъдето дошли, там и отишли". Да не говорим колко читави, способни и образовани хора изоставят областта, в която са специализирали, и отиват на IT хранилката заради по-високите доходи. Това е абсолютно пагубно и е крайно време да му се сложи край.

36.   35, знаеш ли от колко години офшорни държави си живеят живота без грам производство?

37.   31, футболистите, които практикутват най-комерсиалната професия, от 100 г. ги чакаме най-после да почнат да бачкат за 1000 лв като нормалните хора, но уви продължават да си взимат по няколко милиона на месец и заплатите им с годините непрекъснато продължават да растат. И Том Круз го чакаме да се хване шофьор на рейс в градския транспорт за 1 200 лв, ама уви.

38.   За 3000 на квадрат може да се купи нещо в Австрия, не казвам Виена, макар че и там по кварталите може и да има. Това е скандално.

39.   34, всъщност иронията е, че в Каспичан сигурно има къщурки за по 5 бона (2-3 заплати) ама няма кой да ги купи!

В селата около Велико Търново примерно - със сигурност има! Даже във фейса има някаква такава група от сорта на къщи до 5000 лева.

Балъка обаче иска да даде 200 бона за въздух в София(6ти етаж примерно, почти без идеални части отдолу), да плаща 20 години и да го дерат брокери и банки, щото не ми се копа на село.

Всеки си плаща сеира обаче. А за програмистите мога да потвърдя, че скъпите имоти на 80% ги купуват такива. Няма кой друг да ти извади такива пари за Лозенец примерно, банката просто няма да ти отпусне кредит ако си обикновен бачкатор!

Както и да е мнението си го казах - повечето вместо да пестят за черни дни и да си правят сметката летяха във въздуха с техните измислени заплати - скъпи имоти, скъпи коли, почивки в чужбина, маркови дрехи, всичко СКЪПО.

И сега като има съкращения ще ядат дървото, даже и 30-40% да съкратят, ще е кошмарно за такива момченца дето свикнаха на лесни пари и летяха в облаците - ще трябва да си връщат и имотите и колите и да бачкат за 1500 макс 2000 лева(горна граница)

Да си летял няколко години и да ти резбата крилата и да се влачиш по корем въобще не е приятно. Така че умната, който има акъл си къта пари и не тегли безумни заеми, за да се прави на такъв какъвто не е с лъскави глупости и стоки

Т. Т.

40.   И това с каква цел го пишеш? Правиш някакви констатации за да ни стане кофти на нас, а ти да си подобриш живота ли какво? :D

Посредственото навсякъде рано или късно изгаря без значение от сферата. Не съм ти чел приказката, ама видях "изкуствен интелект" и ми стана ясно накъде биеш. Приказка, понеже пак най-вероятно правиш прогнози как всички сме щели да останем безработни, демек наистина приказка и нищо общо с реалността. Наистина нямам намерение да чета поредните глупости на някой комплексар, съжалявам. Уморих се да повтарям как стоят нещата под такива провокативни теми, затова просто ще ти се изсмея. Само ще ти поправя последното изречение.

Да си ПОСРЕДСТВЕН "програмист", който е в сферата само заради парите НИКОГА повече няма да е добре платена професия.

41.   И освен това VMWare не правят съкращения заради изкуствения интелект, а заради съвсем други причини свързани с придобиване от друга компания. Май си чел по диагонал.

42.   39, за пореден път демонстрираш, че още не си осъзнал, че бай Тошо вече го няма. Въпрос на елементарна логика е да разбереш, че няма как да има къщурка за 5 бона, годна за живеене поради простата причина, че само ремонта и обзавеждането струват много повече. А думата "сигурно", която си използвал, потвърждава, че за пореден път дори не си проверил достоверността на думите си, ама си чул преди 20 г., че съседа на познатия на баба ти Пенка казал нещо си.

Дори да ти я подарят тая къща, като си я обзаведеш и ремонтираш, пак ще ти излезе поне 10 пъти повече от 5 к и то ако сам си я ремонтираш. Та кел файда, че "сигурно" имало къщи за по 5 к, като тя ще ти стъпи на 100. Да не говорим, че земята под нея също струва пари, прекарването на комуникациите също струва пари (дори и да са ги прекарали преди време). Дори само земята под нея да ползваш като нива, пак би струвала 2-3 к за дка. Така че смешен си.

Да, ако под къща разбираш барака пред събаряне, може и да намериш за 5 к в някакво село, далеч от големи градове или насред някоя нива без ток и вода.

А за да струва апартамент в София много повече от къща на село си има причина и ти много добре я знаеш, щом самия ти си поредния, който се е курдисал и той в София, а не гледаш прасета и пиперки на село. Ама нали трябва да се направиш на интересен пред другите... Защо да не полицемрничиш малко в анонимен.

43.   Провокиран съм и аз да пиша, че хората с добри заплати не стояли тука. Точно ако по цял ден циклиш, не искаш социалки, четеш тук, редит и хардуер бг, а заплата се изкарва с работа онлайн, а се почива на всеки 80-90 минути от сложни казуси. Живота си живеят плеймейтките и наркодилърите, докато не ги отчислят и едните и другите, ние бачкаме 24/7. Но почивам и тук и в залата и с двучасови разходки на слънце например.
Работа за code monkeys няма да има, но добрите специалисти ще стават още по-брутално платени. И то си е закон, че ако си работил нещо, само заради парите няма да се задържиш много. QA, CSS, редящи div, дизайнери, както пишещи по цял ден SQL уж анализатори няма да има скоро, генеративните Трансформърс го правят много по-добре и евтино от такъв персонал, но ще има адски много нови длъжности, много високо платени за дизайнери на машинни агенти, интеграционна архитектура, специалисти по графови алгоритми, векторни и графови бази данни и най -вече хора разбиращи и прилагащи бизнес логика върху новите туулове за fine-tuning & customisation of generative pretrained transformers. Вече се създават нови еко системи по примера на облачните гиганти преди 15 -20 години в тази сфера. И ако последните години точно облачните инжинери и архитекти бяха най-добре платените, следващите 5 години това ще бъдат точно горе описаните специалисти, които ще интегрират готовите на тренирани езикови модели по цялата бизнес, дигитална и производствена верига на големите компании за всички отрасли и за цялата планета...
Идеален шанс за децата/младежи до 25 да се ориентират професионално. Но този път без математика няма как да стане

44.   Коментар 4 е на фейк програмист, които ще бъде заместен от машинно самообучен агент. Имах късмета да се уча от някой от хората ръководещи бг офисите на някой от най-известните фирми тук като uber, VMware и OGs продали продукти за 7-8 цифри в зелено, както и с директори на AI Labs в Австрия, Индия, Бразилия. Предимно ползваха метрото и ходеха облечени в семпли тениски. Никога на вечери и по барове с тях не е ставало дума за пари и коли. Някой дето се води ИТ почне ли да говори за това/какво си е купил, а не за нов туул, модел, пейпър или личен проект/експеримент го отписвам като фейк и го черпя с easy e наредба за всички wannabes!

45.   42, уха, добре че не светна за цени и ремонти понеже не се занимавам с това от години!

Ако си правиш всичко това по къщата сам - да си смениш покрива, дограмата, мазилка и да пребоядисаш ще ти излезе 20-30 к макс и то с висок клас дограма и с скъпи керемиди.

Само на повечето от уж големите разбирачи ръцете са ви да не казвам къде и затова и майстори и строители ви правят на 2 стотинки и ви взимат парите.

В София съм, защото тука съм роден, а не съм се преселил понеже се е развил ИТ сектора. И въпреки това не ме плаши нито да правя ремонти, нито да копан, макар че от години труда ми е предимно интелектуален!

Не Нам знам защо във всяка тема за имоти и инвестиции ми опонираш при положение, че си личи, че грам не разбираш от темата. Мненията ми дори не са насочени към такива като теб - за теб съвета ми е да изтеглиш 30 годишна ипотека в София, да отидеш да се молиш да те вземат в ИТ фирма на висока заплата, да ядеш МакДоналдс, а после като ти спрат кранчето и не ти дават вече измислена надута заплата да ходиш по подлези и градинки с чашка за стотинки и табелка на врата "длъжник и роб, моля помогнете! ", защото заема НИКОЙ няма да ти го опрости, а 30 години няма да ти е пълен джоба с пари.

За тия с малко повече акъл съвета е друг - не си купувайте нищо в София, вземете си нещо евтино в по-малък град, теглете заем за максимум 5 години(даже това в краен случай) и го погасявайте възможно най-бързо. Не ставайте ИТ-та, а си изкарайте някакъв занаят който да ви храни до живот и учете езици.

Т. Т.

46.   Има 112 000 души уволнени от големите 5 компании (Амазон, Епъл, Мета, Гугъл и Майкрософт) за миналата година. Но между 2019 и 2022-а са наели над 900 000 служители. Ако не помните, Туйтър имаше над 7500 служителя, като отделно са имали хиляди контрактори. На моемнти е имало над 12500 души, работещи за компанията.
Напишете в YouTube "A day in the life of a Twitter employee" и вижте мацката, колко "работи". Повечето от уволенията са такива. Разни, деот са там, просто за да са там. А сега си играят с DEI и ESG (което вече е и в ЕС и от догодина ще е със 100% сила и у нас), което води до набалбкване с всякакви хора, на признак - раса, религия, цвят на кожата, сексуална ориентация и прочие.

47.   Само да ви дам един съвет - независимо от това, какво ще стане, в един момент, колкото и да обичате работата, коденето, технологиите, прочие и да сте добри в тях, ще се наложи да забавите темпото. Не се ли превърне професия, вместо да ви е манията в живота, ще си съсипете живота и може щетата да е перманентна.

Само ще дам личния си пример - в един момент, аз за това живеех. Сигурно 44 щеше ми даде бира и да ме нарече "брат по оръжие", но за останалите - Работих по 11 часа, взимах си домашно, учих вкъщи, за да може винаги да знам ВСИЧКО ново, а когато се събух сутринта, без спомен, как съм си легнал, си спомнях, че съм сънувал проблемите в работата и ли проектите и и даже имах решения за тях, понякога. НЕ, не е здравословно, ама хич. Толкова взе да ме хапе кучето, че се подпалих, отчасти благодарение на шефовете, да тренирам за Iron Man, а после изкарах и 3 години BJJ. Имаше периоди от по година, в които бяха на месна диета и хапвах само телешко, кашкавал, малко бор коли и зехтин един билюк скъпи и експериментални добавки. Бях машинка. И тялом и духом. А това не е добре. Не и ако го правиш дълго и нямаш друго освен работата си. Накрая или ще превъртиш или ще се окаже, че си психопат (защо мислите, топ компаниите се управляват от откачане? Защото само те може да изкарат десетилетия на това, без да се откажат).

Та как се оправих? Ами точно бях започнал с паническите атаки и роднина се разболя. Хайде бегом в България, да помагам и дори да съм просот там за подкрепа, по-малко работа, по-малко часове и се върнах към някакъв нормален начин на живот. Най-трудното беше, да осъзная грешките си. После стана лесно. Не знам кога и как, но любимото ми нещо, се превърна в отрова. Като наркотик. Наркотик ми бяха и парите. Не да ги показвам или да ги има. Просто да ги изкарам. Това, че мога. Постижение. Амбиция. Същото и с тренировките, същото и с ученето. Да съм на топа! Най-добрия! Не знам как, но се случи. Добре, че се върнах към нещо нормално и спокойно. Спрях да се тревожа толкова. Спрях да скачам в 5 без 15 всяка сутрин, преди алармата. Не съм 10% телесни мазнини. Не спя с някакви красиви, но откачени жени, но няма и откачени драми. И съм в пъти по-добре, отколкото бях!

И отново - колкото и добре да звучи - да сте мега зарибени с програмирането, с ученето и прочие - ще ви е добре до известно време. После става токсично. Парадоксално е, но се представям по-добре днес, когато с месеци не съм следил за всеки дребен детайл, за всяко малка иновация с цел, да я вкарам в работата си. Може би, скоро ще съм "морално остаря". Ок. Ще си отворя пекарна. Хайде - да сте живи и здрави, да намерите пътя в живота си, който ви гарантирам, че не е по 15 часа пред монитора на ден, колкото и да ви се стрва добре в момента.