Споделена история от На работното място

Защо никъде не ме искат?
Здравейте! Тук всички се оплакват от работното си място по един или друг начин. Аз искам да се оплача от факта, че нямам такова.

Съвсем наскоро се дипломирах. Завърших "Финанси" с мисълта, че това е една много сериозна специалност и че ще ми бъде много лесно да си намеря работа. От два месеца кандидатствам като луда по обяви (подала съм документи на над 50 места, обадиха ми се едва от 3).

Някой може ли да ми отговори на въпроса: Защо след като в България има ГЛАД на специалисти, никой работодател не се наема да вземе човек без стаж? Къде да го натрупам тоя стаж?

Не ми се работи като продавачка или сервитьорка. Защо учих толкова, като сега не мога да се реализирам? На моменти ми идва да се разплача и да си скубя косите от безсилие. Защо в България стана толкова труден живота. Може би трябва да се преместя в София, където безработицата е 0%, но все още се надявам, че ще успея да се реализирам в родния Пловдив. Благодаря на всички, които прочетоха моята историйка.

Коментари

1.   Не се отчайвай, аз също от близо 2 месеца си търся работа, студентка съм, уча икономика, но когато кандидатствам за работа и каже че уча икономика и то задочно, вместо да е в моя полза, то ми е минус. Защо трябва да си даваме парите и да си губим годините да учим и то за какво..?? И почти навсякъде искам минимум 2 или 3 години стаж, е мамка му от къде да го имаме като никой не ни взима,а и като започнат да се правят работодателите на луди и трудови договори дори не искат да има..

2.   Настоявай, дано намериш нещо, който търси намира:)

3.   Отивай в София.

4.   Здравей. Имах същия проблем като теб. Но стана така, че преди около година се запознах с едно момиче, което е завършило психология и работи в посредническа агенция. Тя ми даде много съвети какво трябва да направи човек, на чисто психологическа основа, за да убеди работодателя на интервю, че е човека, който му трябва. Вече имам работа. Ако искаш ми пиши на dvmiv@abv.bg Ще ти пиша какво да направиш.

5.   2 месеца са малко, аз си търсих работа 1 година
завърших туризъм, сега имам хубава работа в друга сфера и ми е мн мн гот.

6.   Мога да ти дам една искренна препоръка, намали критериите си за заплата, длъжност и очаквания.
Имай предвид, че ситуацията е такава, че в момента финансовият сектор не е твърде стъбилен.
Препоръчвам ти даже да изкараш и малко стажантска програма някъде дори да не ти плащат, просто да се покажеш какво можеш и те сами ще те потърсят.

7.   И още нещо от мен. Имай предвид не дипломата ще те заведе при работодателя, а уменията. Глад е за кадри да, но за качествени кадри, имай предвид, че няма време в забързаното ежедневие някой тепърва да те учи какво е например срочен депозит или спестовен влог и каква е разликата, това не се учи в българските университети, другото което е никой в университета не те учи на продажбени умения и комуникации в бизнеса, това се учи в профилираните квалификации, според мен залягай здраво на профилирани курсове, където ще се научиш на такива неща, те в допълнение с диплома по Финанси ще ти дадат едно конкуретно предимство. Трябва търпение в момента обучавам стажанти, те казват, че като им завърши стажа и да им предложим работа не биха почнали под 1000 лева, е извинявай ама без един ден реален трудов стаж и без необходимите знания няма как да стане.

8.   Ами трябва някой познат да те насочи, или твои колеги които евентуално са си намерили работа да ти помогнат, но аз съм от София, не се страхувай да дойдеш тук, с малко повече усилия ще успееш да си намериш работа, дори за малко, докато натрупаш опит и пак можеш да се върнеш в |Пловдив. А защо не пробваш и в чужбина? Много по-големи възможности има там! Или ако решиш да дойдеш в София вземи някоя приятелка и идвайте! Тъкмо ще станеш по-самостоятелна. Желая ти успех и не се страхувай от нови неща, в София не е толкова страшно ;)

9.   Здравей, Надявам се да си намерила вече работа. Ако все пак не си успяла, не се отчайвай. Аз бях в подобно на теб положение когато завърших преди години (между другото колеги сме, завърших Финанси) и си търсех работа в град различен от София. При мен обаче критерия бе само работа по специалността и никъде не успях да пробия първите месеци. Ако при теб е така, насочи се към реалния сектор - много по-интересно е, много по-динамично и по-добре платено е. Съветвам теб и всички млади които не могат да си намерят работа да търсят реализация в малки фирми където дават шанс на хора без професионален опит, да натрупат стаж и после да стрелят нагоре. Работодателите гледат с друго око при подбор на лица, които вече са работили някъде и са натрупали какъвто и да е опит. Не те съветвам да пробваш работа във фирми с голямо текучество на персонала, ще се погубиш, не е здравословно при първи крачки в кариерата.

10.   Бягай на вънка ,тук само ще продадеш своя труд на безценица,няма смисъл да търсиш работа, в България единствено ще се възползват от теб,никой няма да те мотивира да се развиеш,повярвай ми,аз съм на същото положение!

11.   не се отчайвай не си само ти повечето хора не могат да си намерят работа и работят какво да е само и само да имат някой лев ето аз например ходих тази година в западна европа да гледам деца еми какво да се прави така е лесно няма нали знаеш!!!

13.   И сега с моят кратък коментар ще обезсмисля всички по-горни като ти кажа, че грешката ти е, че се надяваш не на себе си, а на парче хартия. Ако ти е мечта от малка да се занимаваш с това и не можеш да спиш от ентусиазъм то ще се сбъдне, но ако си го учила "просто заради голямата заплата и глад на кадри" ще си не продавачка, ами сервитьорка даже ;).

14.   Ако беше учила за по-редки професии като за строителство, туризъм, земеделие, медицина, метеорология или авто-техника повярвай ми щеше да намериш по-лесно професията, която искаш и заслужаваш. Тия дни вече всички учат няква данъчна администрация, счетоводство, финанси, пари, пари и пари. ЕМИ НЕ СТАВА ТАКА. Ти в случая кандидатстваш за работа, която я искат още 300 души!!!

15.   Аз съм номер 13 и работя в един от големите магазини на голяма търговска верига, която всички познават много добре и пазаруват от нея всеки ден. Мога да ти кажа, че приятели, които мажат по строежите и бачкат като разпрани взимат по 700, 800 лв. на месец, но нямат представа дали другият месец ще имат въобще работа. Нямат сигурни доходи. От обект на обект са...

А на мен ми завиждат, че точно на датата цак в дебитната карта си ми я превеждат заплатката 500 лв :). На постоянен договор съм, както и имам и ваучер за храна 50 лв. Когато изкарваме бракуваната стока със срок изтичащ днес или утре, описват го стоковедите и ядем на корем каквото има :D.

Пък и фирмата има условия за израстване. 2, 3 от управите са от няколко години и са започнали именно като мен. На най-ниската позиция... зареждане на стоки от склада, подреждане по регалите(рафтовете) в магазина, вадене на брак и куп други задачи :). Но ето, че сега са изградили име във фирмата и са повишени, и то с право. Кой с висше, кой не, но са навлезли в нещата. Иска се практика. Един човек веднъж с образование Маркетинг и Мениджмънт не го взеха.

С мен ти дадох просто пример, от който да се позамислиш малко.

Винаги се започва от нищото :). Много проста нация сме, ама много. Всеки слуша простите си родители и си мисли, че като учи 5 годинки и си вее байряка накрая като завърши и ще влезе директно в офиса на 1500 лв заплатка, на хладничко, в костюм и ще си клати краката - Да ама НЕ.

Гледай нещата от твойта страна. Ако си собственик на някакъв бизнес и за еднаква позиция кандидатстват висшист и такъв който е работел тази длъжност, кой ще вземеш. Ми много ясно, че човека, който го е работел и има навици в тази насока.

От това, което гледам само се оплакваш и нямаш кой знае какви трудови навици и с тези претенции няма да постигнеш нищо. Дори ида си много умен, с висше - две, три не ти вършат работа. Иска се яко бачкане. Това е от мен!!! Ако искате се заяждайте.

16.   В Пловдив да се реализираш-вероятността клони към 0. Защо ли? Защото и аз съм оттук, само че съм на 29 и смених 3 работи-всеки път напусках, по 1 или друга причина. Но започването отново-месеци без работа, надежда, доста пуснати си ви-та и нито 1 обаждане. Но аз си имам нетрудови доходи и не съм на дъното. По-добре иди в София-там не работят само тези, които не искат. Успех и горе главата!

17.   родния Пловдив?
Oт него съм пропищяла. В родния Пловдив без връзки не става. Багай по-далече!

18.   За съжаление в България е така. Или си някакъв на някой, т. е. имаш връзки или тичаш от интервю на интервю като луд и нищо. Сега имам работа, но бях безработна близо 2 години та знам за какво говоря. А и като чуят, че си токущо завършил, още по-зле. Та проблемът не е в теб, а в работодателите. Не е нормално да плачеш, че нямаш кадри, а в същото време да искаш човек до 30 години с 10 годишен стаж по специалността (! ) и ако може да работи са 300-400 лева! Пълно безумие! Да, знам, че не ти помогам много, но поне знаеш, че проблемът не е в теб. Питай който и да е млад човек и ще ти каже същото. За това съветът ми е не се отчайвай и продължавай да търсиш, пък дано имаш късмет. А и още нещо, ако намериш нещо, което не ти е по специалността, не отказвай. Защото е много по-лесно да търсиш мечтаната работа ако имаш стабилни доходи, пък макар и да работиш нещо друго. И аз не си работя по специалността, но се оказа, че работата ми хич не е лоша и сега даже си ми харесва, нищо, че никога не бях мислила да работа точно това. Така, че не бързай да казваш не на нещо, което не е свързано с образованието ти. Никой не казва, че това автоматично означава, че ще спреш да търсиш пък и от всяка работа се научава нещо ново, което един ден може да ти е полезно.
Успех!