Споделена история от На работното място

Въпрос към брокерите на недвижими имоти
Здравейте, от началото на годината започнах да се занимавам с брокерство на недвижими имоти. Когато започвах ми беше казано, че ще получавам 40% от комисионните за продажба и ако продавачът и купувачът са частни лица са две комисионни, ако едната страна е друга агенция е една. Което е ок. Първите два месеца нямах сделки обяснимо, защото нямам опит, но на третия месец направих 3 добри продажби само на частни лица (с две комисионни за агенцията).
И изведнъж ми казаха че ми дават 40% само от едната комисионна на купувача, защото продавача бил клиент на агенцията, а не мой. И когато доведа аз двама клиента, които да продадат и купят тогава ще взема процент и от двамата. В началото не ми беше обяснено така и за мен няма особена логика, защото продавача може да е базата на агенцията, но ми е даден ексклузивно да продавам неговите имоти и аз съм свършил цялата работа, да пиша обяви, да говоря със сто човека на ден по телефона, да правя огледи, договори и тн. И нали агенцията затова си взима 60%, а дава на мен 40 за свършената работа. И ги попитах ами ако продам на колега, нищо ли нямаше да взема, защото не ми беше казано да не продавам на колеги първоначално (даже шефа ми беше дал един колега да говорим за тези имоти) и сега ми казаха ами няма да продаваш на агенции..
Искам да попитам занимаващите се с тази работа, това ли е практиката в другите агенции? Като продадете имот на агенцията взимате процент само от страната на вашия клиент? На мен ми се струва, че искат да ме изпързалят.

Коментари

1.   Много лош избор на работа.

2.   Съветът ми е да придобиеш нормална професия и нормална работа, вместо да бъдеш поредната пиявица. С тая "професия" днес има, утре няма. Не можеш да имаш сигурен доход.

3.   Агенциите в някои случаи наистина печелят доста добре. Цените са много високи и комисионните са доста. Но шефовете естествено гледат да печелят те и им е абсолютно все тая колко взима служителят, даже обратното както виждаш ако могат гледат да те ощетят.

4.   Обичат да баламосват брокерите си и да ги лъжат по всякакви начини.

5.   Това са хора, свикнали да изкарват пари, не защото са дали някаква стойност на някого или са произвели нещо, а на гърба на някой друг - клиенти, служители, все тая. Това са чисти паразити. То е близко да акъла, че щом прехраната им идва от извиване на ръцете на клиентите срещу ненужни услуги, то няма как да са щедри и към служителите си. Истината е, че си изкарват парите със законен рекет, понеже са узорпирали всички обяви и не можеш да ги заобиколиш, ако искаш да си купиш имот, а не че ти вършат някаква работа.

Намери си нормална работа да не се окаже утре, че си бил експлоатиран цял живот и нищо не си изкарал, а в същото време си на 40 и нямаш никакви други умения и реална професия/опит, че някой да те вземе на работа за друго.

6.   "ако продавачът и купувачът са частни лица са две комисионни"

Ми не, не ок. Това е българска простотия, че една агенция може да представя интересите и на продавача, и на купувача, и да чешат и от двете страни комисионна. Всяка от страните трябва да си има собствена агенция. Ако си точиш лигите да се занимаваш с тая "професия" заради такива български приумици, просто се откажи. Баламите не са много, и когато една агенция не е коректна към потребителите си, да не би да очакваш да е коректна към теб?

"На мен ми се струва, че искат да ме изпързалят. "

Недумай... То това е работата на повечето...

7.   Автор: моля за адекватни отговори по темата, а не разсъждения каква работа да си намеря. Тази професия е много комплексна и изиска много знания, жалко че в България нивото на професията е ниско.

8.   Всичко ''казано'' се оформя с договор. Иначе е просто приказки. Друг съвет не мога да дам.

9.   До коментар 6: е как да не може агенцията да представлява и двамата? Не е задължително купувача да се представлява от друга агенция. В цял свят е така не само в България. Агенцията върши работата и на двамата в случая по оформяне и проверка на документи. В нашата държава има толкова много измамни собственици, че свят ще ви се завие. Ако няма някой адекватен да провери документите, много пъти купувача съм чувал да изгори. Адекватен брокер, който разбира или адвокат трябва да се наема при покупка задължително според мен.
Сега друг е въпроса, че за съжаление в България има и доста неадекватни брокери, но този проблем идва от държавата ни, защото тази професия не е регламентирана. Трябва да изкарват всичките обучения и дипломи за да го работят това според мен. Професията не е за всеки, но има и доста свестни брокери аз съм работил с такива. Трябва да се работи с препоръчани хора, защото и неадекватни адвокати има..
Относно въпроса на автора, пробвай да идеш на интервю за работа в друга агенция и разпитай тези въпроси. Въпрос на договорка с шефовете ти е.

10.   Всички ти викат намери си друга работа, аз пък ще ти кажа стискай поне година, за да изучиш занаята и си отвори твоя агенция където ти да доиш брокерите. В бизнеса с имоти винаги има много пари, така че си се ориентирал добре. Не ги слушай паразити били, яд ги е че те се гърбят по половин година с някаква гадна работа от сутрин до вечер, за да изкарат колкото ти от тия 3 сделки сигурно си изкарал за месеца и си работиш, когато решиш хахаха

11.   Брокерите вземат комисионна и от строителните компании, чиито имоти продават, и от клиентите, които купуват.
Облагодетелстват се двойно.
Не знам как си разпределят печалбите от комисионните вътрешно, но сметките за телефон, бензинът за огледите и обявите в интернет са снешни на фона на парите, които прибират.
Ако искаш да си добре, направи си собствена агенция и работи за себе си.

12.   Мнението ми напълно се припокрива с номер 5.
Но апартамент вече можеш да си купиш и директно от инвеститора на строежа, като за целта не са ти нужни брокери, които двустранно да товарят сделката с комисионни.
Много от инвеститорите са спрели да предлагат имотите си през брокери.

13.   Точно така е ако една от страните е клиент, който преди това е купувал нещо от агенцията, то този клиент се води на някой от брокерите и той си взема комисионната, дори и да не си е мръднал пръста. Ти вземаш от другата страна. Ако си с друга агенция и твоя клиент не плаща комисионна, тогава може да се разбереш с другата агенция или да делите тяхната комисионна или те да качат цената към техния клиент, за да си вземеш ти комисионната.

14.   Намери си работа в топ агенция където дано, може би има правила. В цивилизация сват за тази професия хората учат яко, в България всеки отива става брокер и философства. Само да вземат комисионната. Направих си експеримент да попитам брокери при препродажба на имот кога се дължи ДДС, а нямало такова нещо, да ама има.

15.   7, мненията не са неадекватни, а в твоя полза, стига да можеш да вденеш какво ти говорят хората. НО явно не можеш. Ще се опитам за последно - това е работа с несигурни доходи. Утре като имаш семейство, жилищен кредит и т. н., ще е тегаво един месец да изкарваш 5 к, после 3 месеца да си без доходи.

А и хората все повече се отдръпват от агенции, има си вече фейсбук групи и подобни и гледат все повече да се свързват директно без посредници. Вече не е като 90-те. Скоро такива като вас ще бият кучето по цял ден, защото не останаха балъци да дават по 15 бона за това, че два пъти сте им отворили едни врати.

Ако не можеш да го разбереш, толкова по-зле за теб.

Ясно че си поредния паразит, който иска с нищоправене да изкарва 10 к на месец.

16.   Това е една напълно ненужна професия. Масово хората като продават / купуват или отдават под наем бягат като дявол от тамян от брокери. На някои толкова им е писнало че пишат с големи червени букаи агенции да не им звънят. Не можеш да искаш коректност от шефовете си. След като си се набутал в най-долния бранш търпиш и мълчиш.

17.   Какво очакваш да прочетеш?
Естествено че както ти "засилваш" клиентите, че си необходим и имаш това което търсят, използваш похвати да ги убедиш да платят комисионна (това е единственото което те интересува), така и агенцията те е засилила теб, че ще имаш добър доход, гъвкаво работно време и ти е втълпил, как ще развиваш умения за общуване и прочее глупости. Ти на тях им трябваш за да вземат процент от комисионната, обаче се осигуряваш сам, работиш и в събота, нямаш точно определено работно време. Да, в тази среда трябва да си добър психолог и да имаш железни нерви, но всеки иска да те прекара, наемодателя, продавача, наемателя, купувача и най-често колегите ти. Други професии има къде къде по-комплексни, но ти си се хванал за нещо, което е с оправдано лоша репутация. Във Великобритания са предимно жени брокерите и от няколко от тях чух, че го работят това за да има къде да си носят елегантните дрешки, да се разнасят напред-назад, но всички бяха омъжени за заможни мъже.
След време като теглиш чертата колко часа си бил на повикване и колко си изкарал, не си струва. Има и сериозни периоди на затишие.

19.   Като си влязъл в бизнес, където всеки лъже, когото може, ще трябва да свикваш и теб да лъжат.

20.   15, мненията са неадекватни. Зададен е конкретен въпрос, а не се пита за разсъждения на тема “заслужава ли си да си брокер”.
Щом нямате нужда не ползвайте професионални услуги и си хвърляйте парите на сляпо. Но имайте предвид, че всеки нотариален акт може да се обжалва в срок до 3 години. Така че това че сте платили и имате документ не означава, че не може да се окаже че собственика ви е излъгал и да ви изхвърлят. Има такива случаи, особено когато продават упълномощени лица, много пъти е без знанието на собственика и когато той разбере и подаде в съда срещу вас ще ви изхвърлят. Съгласен съм че трябва сериозно обучение, за да работиш професията, която далеч не е само да отвориш едни врати…

21.   Имам познат, който е брокер от 8 години и сега изкарва по 10-15к на месец. Но вече има клиентела, пращат му препоръки явно защото си върши добре работата. Обаче в началото няма да е лесно, първата година особено ще имаш и празни месеци. Малко успяват да издържат, но може да е доста доходоносно после.

22.   Мисля че основната причина масово хората да мислят, че в България тази професия е излишна е че българина хич не обича да дава пари, които “може да си спести”. Тоест за комисионна. Аз съм живяла под наем веднъж директно от собственик и веднъж с агенция и какъв ад изживях като се изнасях от апартамента на собственика. Беше взел два депозита не ни върна нищо, а апартамента беше непокътнат живях 1 година. Трябваше да се плаща на ръка, защото не декларира доход, минаваше понякога без да знаем през апартамента да оглежда в какво състояние е, което е напълно незаконно. Еми да ви кажа такива проблеми с агенцията нямах. Върнаха ми всичко, никой не ме притесняваше, пращах си всичко по банка. Много по-гладко минаха нещата. С онзи собственик щяхме да стигнем до съд още малко. Така че понякога ако агенцията в адекватна по-добре си плати една комисионна отколкото да изгориш с депозити и нерви..

23.   22, не е проблема в парите, а че нищо не получаваме срещу тях.

24.   20, това с нотариалния акт какво общо има? Адвоката ми го каза това и ми подготви всички документи, направи всички проверки, аз само отидох и се подписах. И всичко това срещу 200 лв, не срещу 15 к. Капиш?

И за разлика от брокера съм сигурен, че не защитава интереса на отсрещната страна.

И пак ти казвам, като си в такъв бизнес, където всеки е*е когото може, ще трябва да свикваш да е*ат и теб от време на време, така че не реви, ами гледай ти да прецакаш колкото се може пвоече клиенти, служиели, агенции. Нали затова си отишъл там.

25.   21 ти как си сигурен, че изкарва толкова?

26.   Един познат си купи апартамент през агенция. Оказа се, че предишният собственик не е платил ток или вода (не помня какво точно) за около 300лв. Комисионната на агенцията е точно за да предпази купувача от такива неща. Е, нищо такова - отказали му каквито и да е компенсации. Хем не са си свършили работата хем ще фалират за едни 300лв.

27.   Извод: без брокери.

28.   Изпързаляли са те с големи обещания, но какво очакваш от хора, които лъжат и крият проблеми на имотите от потенциалните купувачи и единствената им цел е да приберат комисион, без да се интересуват как новият собственик ще се оправя след това - нали са си гушнали 3%, а в повечето и 3, 6%. Покрай търсенето на имот на такива некомпетентни, че и неграмотни, наричащи се брокери, попаднах, че започнах да търся директно собствениците и адвокат.
Брокерите са паразити и мошеници. Лично аз познавам само един читав, но той мисли да напуска бранша по същата причина.

29.   Много хора се оплакват, че ги цакат със заплатите не само в твоята сфера, но и в други. И мен са ме цакали. Как? Като съм се съгласила в договора ми да не пише това, което трябва.
Заплащането не напразно се описва в договора. Ако го имаш черно на бяло, няма какво да се чудиш кое как се случва. Като го няма, отказваш да подпишеш и си търсиш друго място.

30.   Защо участваш в незаконни схеми, т.е. визирам вземането на комисионна от двете страни по сделката? Имате договор или с купувача или с продавача, съответно само от едното лице имате право да изисквате пари. Всичко остонало е изнудване и шантаж. Ще мине номера веднъж-два пъти, ама на третия ще е греда. Няма да станеш богат,а и брокерските фирми често фалират. Сам виждаш,че практикити на работодателят те карат да се съмнянаш коректно ли постъпва с теб и изобщо. Отговорът е НЕ. Започни работа в друг сектор.