Споделена история от На работното място

Защо на интервю за работа е по-лесно да лъжеш?
Фирмите масово лъжат на интервютата и на мен ми омръзна да съм честен с тях, а да получавам лошо отношение. Но забелязвам, че като лъжа го правя със страст. Имам чувството, че като казвам истината те мислят, че лъжа, а като лъжа мислят, че казвам истината. Например ако кажа, че съм бил изпълнителен директор в еди-коя си фирма и очите ми светват и се държа със самочувствие и еуфория. Те смятат, че това показва истината явно. Пък като казвам истината за моята позиция някак си се сдухвам колко скучен е животът и това според "великите" ейчари ги кара да се съмняват в това, което казвам.

Защо е толкова лесно да съчиниш история и толкова трудно да казваш не толкова уау истината на едно интервю за работя? Аз вярно, че съм креативен човек и да лъжеш е вид креативност, но защо не мога да изпадна в същото бодро състояние на духа като трябва да казвам истината?

Винаги съм се чудил как някакви хора изпадат в телешки възторг от работната си история включваща нещоправене на бюро, сиреч разни канцеларски дейности и подобни. Как го правят? На мен ми е много по-лесно да измисля нещо уау като история и тогава да изпадна в това състояние, но не и от скучната сива истина.

Коментари

1.   но защо не мога да изпадна в същото бодро състояние на духа като трябва да казвам истината?

Според мен, защото истината не ти харесва, иска ти се да вкараш фалшив елемент, за да си по-интересен, по - привлекателен за работната позиция.

Не знам, малко като във връзките ми се струва. Все едно да се обвържеш с плувец и да му кажеш “ И аз обожавам да плувам”, за да му се харесаш. Тогава, изричайки тази лъжа, мозъкът ти автоматично изпраща сигнали, които да предоставят тази положителна емоция и възторг,

2.   Не си сам и аз мисля като теб. Всичко е супер фалшиво.

3.   Лесно може да се провери да ли си бил изпълнителен директор някъде, и някой път ще станеш за голям кашмер. Ако лъжеш лъжи с истината. Например, ако си бил изпълнителен директор някъде две години, да кажеш три.

4.   Себе си лъжеш.

5.   Интервюто за работа е двустранен процес. Ти оценяваш фирмата и позицията, дали ти допадат и от фирмата те оценяват, дали си подходящ за позицията.
Често на интервюто от фирмата може, да се изразят така - понякога може, да се наложи да се работи в събота и след, като почнеш да се окаже, че почти всяка седмица работиш в събота.
Също така, ако си работил в малка фирма, където да кажем 2 пъти се е наложило да заместиш шефа в среща по zoom и на интервюто ще кажеш, че си участвал в бизнес срещи по zoom въпреки, че това е било само 2 пъти.
Не е нужно нищо да измисляш. В процеса на работа се случва един служител, да изпълнява 1000 дейности макар и някои от дейностите да са били изпълнени един или 2 пъти.

6.   До 3:

Ако авторът, каже, че е бил изпълнителен директор в някоя фирма, то може да го попитам, какво включваше работата ти, като изпълнителен директор и той да зацепи, ако не знае, какво да каже.
Ако не търсят изпълнителен директор в дадената фирма има шанс да не го наемат, ако обявената позиция не е много висока. Все пак ако компанията го наеме на по-ниска позиция и човека е бил изпълнителен директор в предишната си работа, то тя рискува този човек да напусне, ако му се отвори възможност за работа, като изпълнителен директор отново.

7.   Аз също съм на мнение, че щом работодателите масово лъжат и имат претенции до небесата, дори когато предлагат нищожно заплащане и лоши условия на труд, и аз не съм длъжен да казвам истината. Каквото повикало, такова се обадило.

8.   3 това беше пример. Няма как да дам реалните примери.

10.   Хората предрочитат честността, това е пътят към успеха.

11.   Ако твърдиш, че си бил изпълнителен директор, а кандидатстваш за продавач, мислиш ли, че HR не те гледа с насмешка. Или лъжеш (което си личи вероятно) или трябва да си пропаднал бивш директор. Отделно, че могат да го проверят лесно. Като лъжеш поне излъжи нещо по-неутрално и най-вече лъжи за това каква заплата си вземал (питат често), защото от това зависи какво ще ти предложат.

12.   Масово лъжат работодателите, защо да съм честен? Те ни излъгаха, че нямало да има норма, простете на бизнес език таргет, а тя нарастна многократно още първите месеци. Пазарене за заплати още на интервюто, все едно сме на Женския пазар и т. н. Непрофесионално е да те питат каква заплата очакваш. Заплата се коментира когато има предложение за работа, а от първото интервю да те питат това ми прави лошо впечатление за фирмата.

13.   10 Просто Киро с фалшивото сиви и диплома доказа, че това не е така.

14.   Ако лъжеш, лъжеш себе си и рано ли късно ще се види истината, особено, ако лъжеш за професионални качества. Моят съвет е бъди честен, умерен и коректен, това че понякога не се отнасят коректно към теб, то това е за тяхна сметка.