Споделена история от На работното място

Да работиш в Ада!
Здравейте, приятели. Не зная как да започна своята история, за това просто ще се отдам на емоциите. Който изгуби интерес- нека спре да чете. Най- големият ми проблем, е че не мога да споделя с никой. Имах страхотна работа, която много харесвах, но по независещи от мен причини трябваше да я прекратя. Потърсих си друга работа и съвсем случайно на обява за офис- сътрудник се озовах на интервю за оператор в агенция за посреднически услуги. Едва когато започна обучението разбрах, че това е нещо като Фирма за запознанства.

Стана ми много интересно и си създадох впечатлението, че работата е почти благородна- запознаваш хора, които живеят в самота, подтиснати от ежедневието; самотни, отрудени, обезкуражени. С удоволствие се съгласих да започна. Но!!! Вече няколко месеца работя тази работа, а разочарованието ми нараства с всеки изминал ден. Чувствам се като грешница, мизерница и лъжкиня, за жълти стотинки. Какво да ви кажа. Трудно е да призная, че източваме хората за пари.

Всеки ден се обаждат изтормозени, нещастни хора, които си търсят половинка, с последна надежда; прибягват до нашите услуги, защото вярват че все още имат право на щастие. Обаждат се и желаят да се запознаят с измислени, несъществуващи хора. Тъй като разговорите стават само по телефона, хората чакат напразно и плащат- няма да кажа колко струва минутата.

Знам, че сега ще започнете да ме критикувате. И може би с право. Вижте, очаквах да бъда нещо между брокер на самотници и брачен агент, но се оказа, че съм лъжкиня- трябва да се престувам на нереални жени. Какво да кажа повече, приятели, не мога да напусна веднага, защото трябва да оставя няколко месечни заплати. Не мога и да разтоваря стреса и напрежението, защото никой от познатите ми не знае къде и какво работя (срам ме е да кажа!- друго щеше да е ако всичко е чисто и реално- отиваш в офис, предлагат ти подходяща половинка, гледаш снимки, одобряваш.. и т.н.)

Надявам се скоро да намеря изход от ситуацията, ще съм благодарна на съвети, добронамерени, разбира се! Ако някой реши да използва обидни епитети по мой адрес, напомням, че не аз съм собственика на тази фирма, и че аз съм толкова набутана, колкото и нашите клиенти.

Може би на тази история не й е тук мястото, но от къде да почерпя съвети, които да ме ориентират по- добре в ситуацията. Разчитам на подкрепата ви, и моля ви, помислете преди да звъннете на импулсни телефони. Ако желаете запознанство- използвайте интернет или най- добре отидете на място в офис. Искрените хора, занимаващи се с този бизнес никога не крият адреса, на който извършват дейност. Благодаря!

Коментари

1.   Тези /шефовете ти/ са луди! Сигурно са най-обикновени прости кокошкари.
Ако извършват подобно престъпление, би трябвало поне от съображения за сигурност да те позлатят от главата до петите - за да си доволна и да не ги издадеш някъде. А тия те държат гладна и не им пука! Ами те направо си го просят.

2.   До някъде те разбирам и аз работех, работа, която не хресвах. Ставаш сутрин и си казваш "оффф... още един гаден ден, ден на лицемерничество... " Но все пак трябва да се прехранваш с нещо, нали?
Моят съвет е да си намериш някакъв спорт, което да те накара да забравиш поне за малко грижите си и натрупания стрес. Примерно: бокс, джудо, че дори и тичане. (Аз това правя, Бягам - в букален и преносен смисъл)

3.   Благодаря ти, че го написа това. Мисля, че си много свестен човек, не се чувствай виновна.

4.   До кога те държат с договора?
Иначе, напиши от интернет клуб в разни форуми, че тази фирма са измамници. Гледай как се разпространява и скоро са фалирали.
Иначе, не смятам, че трябва да се чувстваш виновна. Както писа - ти самата си измамена и още - наивниците винаги си плащат за глупостта си.
Търси си паралелно друга работа и нека адвокат ти погледне договора, за да измислите начин да напуснеш, без да загубиш тези пари.
Не говори на познати и близки за това, какво ТОЧНО работиш. Не знаеш, кой ти мисли злото, кой какво ще наговори на бъдещ работодател. Не взимай нещата присърце - в крайна сметка хората си плащат, за да говорят с теб, за надеждата. Е, твоето време да не е без пари. Който пуска тото, после няма, какво да се сърди, че не е спечелил. Риск печели-риск губи!

5.   Ще ти кажа две неща. Първо, докато има телета, ще има и касапи. Телетата в случая са онези, които вярват, че с три-четири телефонни разговора ще се сдобият със сериозна половинка, която да огрее самотния им живот.

Нещата не се случват по телефона! Но някои от тях може би са оправдани от своето лековерие. Телета сме и всички ние, които позволяваме да ни вкарват в разни нечисти схеми, за да забогатее някой на наш гръб на цената на собствените ни принципи.

Преди година и малко (баш в разгара на кризата) напуснах работа за 1400 лева. За сравнение - средната заплата в бранша ми е около 500 лв нето. Случваха се неща, които ми стана наистина непоносимо да преглъщам - като започнеш от неправомерни уволнения на колеги и стигнеш до завишени цени за клиента, който вече се е хванал на хорото и почти няма опция за мърдане.

Беше ми трудно - честно! Не се захвърлят лесно толкова пари. Но в крайна сметка не си задаваш само въпроса: "Колко ми плащат?", а "Какво ми взема това? Какво от себе си продавам, мааму??". Въртяха ме известно време, защото си гледах собствената работа наистина добре. Но накрая ме пуснаха. Вече поне за себе си знам, че мога да направя избор в свой ущърб, ако това деформира човешкото в мен.

Ако ти е толкова непоносимо да продаваш лъжи, просто не го прави (наистина е гадно). Не измервай всичко в живота с пари и с "колко ще се прецакам, ако напусна сега".
Вземай решение - оставаш и приемаш нещата, каквито са и своето участие в тях. Или си вдигаш гълъбарника..

6.   Благодаря на всички за коментарите. Беше ми трудно да реша, но вече съм наясно. Отново благодаря за подкрепата и разбирането. Бяхте страхотни. :-)

7.   Животът ме е научил да не търся по какъвто и да било повод фирми, които нямат офис и да разговаряме само по телефона. В случая не си виновна, общо взето у нас просперират селските бизнесменчета и махленските тарикати - намери си друга работа и този път бъди по-внимателна. Успех!
Мечо Пух

8.   Недей така, Мечо Пух. Не се намираме в каменната ера. Аз работя във финансовия сектор - изкупуваме лоши ипотечни кредити в България, макар че банките до сега се опъваха. Направихме наскоро много тлъста сделка и взехме на половин цена имот „доброволно“ от кредитополучателите, а нямаме офис в България, дори и телефон. Научих хората да ме търсят по мейла. Ако всичко върви добре, ще напомпаме доста пари в този кризисен пазар, но не пилеем парите си за офиси, секретарки и глупости. Когато трябва да се върши нещо - хващам един полет до България и който ме хване, ме хване.
В Америка вече стационарните офиси изчезват. Има едно coworker офиси, където подобно на хостел се настаняваш и плащаш за бюро всеки ден. Харесва ми идеята много, защото там има млади start-up фирми и има обмяна на идеи, правят се междубраншови връзки. Така съвсем без офис, без секретарка се прави бизнес. Защо не?
С хората от екипа си в България пък си говорим по скайп, разменяме файлове чрез файл-облак и т. н. Разходите ни за глупости са сведени до минимум

9.   А. , как се нарича професията ти? Искам и аз с нещо такова да се занимавам след време

10.   Никак - мениджър просто, знам ли. Разработих си проект, защититих си го и ми го дадоха да го водя+ми отстъпиха финансиране. Много работа и нерви, защото няма още разработен процес при българските банки и закони няма за бързо осъществяване на подобни сделки. Всичко в момента зависи от добронамереността на кредитополучателите. В банките в момента е пълен хаос, сключвали са неизгодни за тях договори, когато са се конкурирали на пазара за кредитиране. Да не говорим, че в банките често работят „наши хора“ и са страшно некомпетентни, мързеливи и бавни....
След време да го работиш не става - ще е вече друго време и може и да няма логика да се прави такова нещо.
Иначе - трябва ти образование по финанси, икономика някаква. Рокефелер правят в момента нещо подобно, но те не работят със собствени средства и купуват само търговски центрове. (в Пловдив и София).
Учи икономика и си размърдай сивото вещество, има много потенциал за нови бизнес модели в момента. Кризата е преди бума. Прекрасно време за започване на нови неща и затваряне или преструктуриране на стари.

11.   Супер, благодаря ти:)