Споделена история от На работното място

Часовникарство като професия
Здравейте. Изскочи ми предложиение да работя като часовникар и да навляза в занаята. На 20 години съм и ми предстои тепърва да се развивам, но не съм запознат достатъчно, с това колко добре платени са повечето професии, още по-малко часовникарството, тъй като до колкото знам е доста изчезващ и рядък занаят. Става въпрос за по-скъпите марки часовници и бих искал да знам, според вас, дали ме очаква добро бъдеще(от финансова гледна точка), ако се заема с този занаят и евентуално стана един наистина добър часовникар. Бих ли могъл някой ден да работя за себе си, а не за фирма, която ще ми плаща твърдо. Примерно, познати хора или по препоръка да изпращат своите скъпи часовници при мен, които да ремонтирам и да прибирам чиста сума за себе си. Моля, споделете вашите мнения, дори и да не са от опит. Просто бих се радвал да прочета различни гледни точки, за да мога да обмисля добре, преди да взема избор.

Коментари

1.   Скъпите часовници работят точно и се повреждат рядко. О тях няма да спечелиш, освен ако не зарибиш няколко мутри, чиито мутреси им драскат стъклата на скъпите часовници с диамантените си пръстени. Най-много се печели от поправки на средна категория -25/ 30 сек. и от крарцови часовници - батерии, части от електрониката и т. н. Въпреки че не съм виждал часовникар с евтин часовник, няма и такива, които карат Порше. Работата обаче като качество е прекрасна! Сениш си на сухо, топло или студено. Не се напрягаш и имах хубав живот!

2.   Това е пипкав и не толкова търсен занаят, та от тази гледна точка е по-рисково.
Ако някой ти каже, че никои вече не носи часовници, не го слушай…
Аз и много приятели си имаме цели колекции с часовници и те си се нуждаят от поддръжка.
Много хора и до ден днешен носят часовници и от време на време им трябва поправка и/или смяна на батерия, та не е като да няма някакво търсене.
Иначе като професия според мен е интересно. За да припечелваш ще ти трябва да си отвориш собствено “студио”, оттам нататък всичко освен с реклама става и от уста на уста.

3.   В моят град има един часовникар. Значи той от години продава и ремонтира ръчни часовници.
Явно се печелят пари от този занаят.

4.   Само от ремонт на часовници не може да се живее. Евтините не ги поправят, а направо сменят, а скъпите рядко се развалят. Може да си откриеш магазин, където основния приход ще идва от продажба, т. е. търговец на часовници, като ще сменяш батерии и вършиш някои ремонти. Съществува и изкупуване на изкупуване на стари механични часовници, тяхното възстановяване, вървят на добра цена. Но за там трябват доста умения, да търсиш части, които вече не се произвеждат.

6.   Нова е занаят за цял живот, имам стенен часовник искаха ми 150 лв. за проверка и настройка, да предположим 1 час работа, макар, че се съмнявам.

7.   Страхотна възможност, ако наистина овладееш занаята. Има обаче и един ГОЛЯМ проблем - работиш за себе си.

Т. е. много по-важно е дали имаш способността да привличаш клиенти, а не толкова дали си добър в професията.

Ако предприемаческата страна на нещата не те влече, не е за теб.

8.   Възможностите за които се сещам за после:
Магазин-работилница.
Продаваш и поправя всякакви видове до старинни.
Свързваш се и предлагаш услугите си и на други магазини, които нямат собствена работилница.
Включваш и производство на собствени модели в по артистичен вид като декорация за дом- в дърво, картина (дори на при т) или дори каквото клиента иска.
Също послания/дати и образи с лазер.
Основното остава професията, която вече е дефицит, но си разширяваш и с повече опции.
Винаги бих предпочела да отида при майстор, дори да не е за поправка часовника, а примерно само за смяна на батерия или да ми се гравира нещо.

9.   Моите наблюдения, че масово часовникари са разни луди. Същото важи и за ключарите - масово ненормални, едвам успях да открия един що годе наред. Повечето часовникари са некадърни и гледат да ти пробутат някоя батерия на десеторна цена. Закачил не стената някаква диплома и вече се има за майстор.

10.   За да се ориентираш със заплатите на пазара на труда си направи регистрация в гласдор.

11.   Комбинирай уменията с електронен сайт за часовници и каишки.
Не разчитай само някой да ти донесе часовник само за смяна на една батерия.
Купувала съм си часовник от сайт за 200 лв. с много хубава кожена каишка, която обаче скоро се прокъса (изкуствена кожа, разбира се). И така по неволя я замених с метална, но часовникът ми простее с металната. Задължително си направи сайт и следи модните тенденции.
След като дълги години не носих ръчен часовник, вече не се разделям с него.
Мисля, че трябва да научиш занаята, а дали и докога ще си в него, ще решиш впоследствие, но не се отказвай.

12.   Има много писания, включително и от профани. Чети между редовете! Важно е да станеш майстор. Да ти се чува името! Един профан по-горе е написал че за настройка и проверка се искало 1 час. Видно е - профан. За механичен часовник това е играчка за поне седмица! Трябва да се почисти. След това да се смаже. След това първа настройка. След 24 часа нова настройка. След още 24 часа трета - може би последна настройка! Ако е пецизен механизъм - трябва да се грижат за него. И ще идва на профилактика на всеки 2 - 3 години. В България, особено в София има часовнокарски ателиета с постоянна клиентела - по ул Беслец, Искър, Раковска. Там може и да ти сменят батерията, но ще се радват да им занесеш скъп часовник и те да го поддържат с години! За сведение на профаните: една профилактика, не ремонт, на автомат е 200 - 250 лева, а на хронограф - 400 - 500 лева, на всеки 2-3 годино! Едм скъпо сапфирено стъкло с подмямата е около 500 - 1000 лева, а може и да е около 5000 лева. Най-важното е да си майстор и хората ще идват при теб!