Споделена история от На работното място

Струва ли си?
Здравейте, буквално преди няколко дни завърших семестриално във ВТУ бакалавър педагогика на обучението по български и немски език и вчера подадох документи за работа в едно селско училище за учител по немски. Казаха ми, че най вероятно ще ме вземат, защото нямало нето един друг кандидат. Ще ме наемат на 4 часа, защото училището било с много малко ученици. Чувал съм много слухове, че учениците не влизали в часовете, че били почти всички от малцинствата и т. н. Отделно ще пътувам с училищен автобус до селото, но това за мен не е проблем. В крайна сметка заслужава ли си да започна работа там, защото ще бъда на половин работен ден и не знам как ще се оправям с учениците?

Коментари

1.   Според мен щом има възможност да те вземат се пробвай. Най-малкото ще трупаш опит и стаж, което е важно. Пък по-натам като понатрупаш опит и стаж и най-вече увереност може да пробваш в някое по-голямо училище. Късмет!

2.   Разбира се, че си струва. Ще ти хареса колкото и да си уплашен в момента.

3.   При всички положения ще е опит. С учениците лесно ще се оправиш ако присъединиш родителите им: да поговориш с родителите, да представиш твой план за обучението им, като наблегнеш, че ще имат по-сериозно и нормално бъдеще ако учат езици.
Може да включиш в разговора и някой благотворителен час, който да е още по-свързващ елемент, с чувство за обществено полезни и лично удовлетворение--дали оборка, спорт на открито, просто пикник и забавление. Но ако включиш родителите на тези деца, си спечелил и децата защото самите родители ще ги контролират и задължат да те уважават и слушат.
Ако спечелиш малцинството там, ще дойдат и повече ученици, може да те качат и на цял ден, но по важното е, че си техен "приятел" ще ти се доверя, а това за тях значи, че ще реагират първи ако някой си позволи да се държи лошо с теб.

4.   Ако искаш по-добро бъдеще, сей в главите на хората.

5.   Пробвай поне година, ако не ти харесва търси друго. Защо не на 8 часа, питай за това? Колко часа ще работиш, ако е осем, търси си правата и кажи, че ако не те водят на осем, не си съгласна

6.   Струва си, трупай опит.

7.   Ами честито, нахендри се на женска професия.

8.   Не можеш ли да даваш частни уроци, да превеждаш документи към някоя агенция. Живея в голям град и български квартал, но граничещ с ромски, пътуваме постоянно с тях в градския транспорт. Трябва да ти кажа, че са нетърпими и непоносими тийнейджърите. Вдигат страшен шум, врява, надуват чалга, крещят като диваци, каквито са и никой, дори яки мъже не смеят да им направят забележка. Махай се от там да не си съсипеш нервите. Те български не знаят, ти ще ги учиш на немски!

9.   Децата имат нужда от мотивация, а не от казармени методи и агресия от всички страни. Казвам ти, че може така да преподаваш, че да те боготворят, но трябва бая да прочетеш, особено по езици, нивото е нула, 12 г. и накрая здравей не могат да напишат.

10.   Ако нямаш никаква друга опция - струва си, понеже ще можеш да натрупаш малко първоначален опит. Не е дългосрочно решение, понеже си само на 4 часа. Потърси допълнителна заетост на свободна практика, немският ще ти бъде от полза.

11.   Номер 7, заради такива философи като тебе има проблем в системата на образованието и той е, че е прекалено феминизирана. Децата в училище имат нужда от мъжка фигура и мъжки пример, а и не може всички да стават бизнесмени, батки и прочее недоразумения, като каквито се изживяват много млади момчета в днешно време.
По темата: Пробвай се, нищо не губиш. Аз съм в същото положение, вдругиден ми е втората среща с ръководството на едно училище в близко до града село. Все от някъде се започва в този живот.

М 23 г., също скоро завършил учител