Споделена история от На работното място

Отпуск
Шефката ми твърди, че не може да си ползваме платени годишен отпуск на колкото пъти си искаме и да пускаме по 1 ден отпуск (все пак на всеки му се налага нещо спешно и непланирано). Обяснява как, ако ти трябва 1 ден, ще си пуснеш не по-малко от 3 дни. Ето, сега наближава първия учебен ден, има колеги с малки деца, искат по 1 ден отпуск - не можело. Това пише ли го някъде в КТ или отново са волни съчинения на началството?

Коментари

1.   Кодекс на труда Чл. 172. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30. 07. 2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17. 07. 2015 г. ) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части.
Никъде в Кодекса, нито в Наредбата за работното време, почивките и отпуските не се конкретизира тези "части" колко минимум работни дни трябва да бъдат, от което следва, че може да е и един ден. Досега на местата, където съм работила е нямало проблем с това. Явно на шефовете и администрацията ви им не им се занимава да обработват молби за по един ден.

2.   Ганчо все се чуди за какво да мрънка. Аз бих се зарадваха, за ми паднат 3 дни отпуска вместо един.

3.   Предполагам, че има намаляване обема на работа и шефката е решила да те пусне 3 дни отпуска вместо 1 ден или може, да има друга причина. Шефовете често си съчиняват закони и правила, които да са в тяхна полза.
Ето, какво пише в сайта на министерството на труда и на социалната политика:
"Начинът на ползване на платения годишен отпуск е регламентиран в чл. 172 КТ.

Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя наведнъж или на части, като законът не определя на колко части може да се ползва платеният годишен отпуск. Платеният годишен отпуск се ползва в работни дни. При ползването отпускът може да се разпокъсва на части, без ограничение на минималния размер. "
Ето и линк към сайта, където е описано подробно за отпуските - https://www. mlsp. government. bg/otpuski

Според мен ти и твоите колеги трябва да говорите с шефката, за отпуските и да и споделите информацията от сайта на министерството. Не трябва да се оставяте, да ви лъжат и заблуждават.

4.   Свободни съчинения. Така е като куцо и сакато става шефче, както и някакви със средно искат да им работят висшисти. Частници робовладелци. Или пишман HR-ки.
Можеш да си пускаш 1 ден, два дни. Защо да не може? Така ви кара да горите отпуска, нищо повече. Ако имаш много, може да те накара повече да хабиш. Ама за 1 ден е смешно да се дръвчи.

5.   Естествено, че го няма в КТ, не вярвам да го има и в трудовите ви договори или в колективния трудов договор, ако има такъв, просто така е по-удобно на работодателя.

6.   Имаш право на 20 дни минимум. Не им се плащат пари, без да работиш. Това е. Пускайте болнични

7.   Може 1 ден естествено. Ако тя не знае и се бърка е нейн проблем. Пусни си 3 дни, какво ти пречи? Или й кажи, че вземаш един ден или напускаш.

9.   2, Ганчо, Манчо, на Ганчо може да му трябват другите дни през годината. Не стига че им робуваме почти без пари, а то и все проблеми дни, не знам си какво и що. В работата ми тия с по-високите заплати най-малко работят, ама топят пред шефа и гледат с хитри очички по цял ден.