Споделена история от На работното място

Работата с млади мами е кошмар
Сигурно ще си навлека гнева на работливи мами, но заглавието е истината. Не стават за нормална работа, нито за колеги.
Вечно мрънкащи, вечно отсъстващи. Вечно някой трябва да им влиза в положението, че са родили и отглеждали бъдещите престолонаследници. Вечно искат да блеснат как хем са мами, хем работят. Вечно техните деца са най-важните в галактиките. Избраните. Още им сдъвкват храната и я дават в устата сигурно.
Ще кажеш, че векове не са работили жените. Текне му сопол-болнични. Подсмръкне-болничен. Кихне-болничен. Кашне-болничен. С температури през седмица. Фалшиви болнични на поразия.
В сегашната ми работа е ад. Дистанционна е, няма шефове на място. Може да се работи от вкъщи, но има и дейност, изискваща присъствието в офиса. Мен не ми пречи да ходя там, по-добре е да не кисна у нас. Работила съм и от вкъщи, потискащо е. Аз върша тази дейност, но и другите са обучени. Малък колектив сме-5 човека, само аз нямам още деца, но мамите не искат да идват със седмици и да помагат. Ако ги видя 2-3 пъти в месеца, пак бива. Само жени сме. Даже две категорично отказали. Кефи ги да седят вкъщи, да джуркат манджи, да хранят в устата челядта и да им плащат междувременно. Били започнали на тези условия, но аз такова нещо не си спомням при моето назначение. Даже май изобщо го нямаше като условие за никого, просто си го извоюваха с мрънкане как са майки и кой ще им гледа децата. А имат мъже и баби. Не е като да няма кой. Щеше да започва едно по-младо момиче, токущо завършило училище. Беше и казано, че едва ли не като са майки имат право да си киснат у тях и щели да идват по-рядко. Офисът им бил надалече, пък докато заведели децата до градината, пък докато дойдели. Отглеждат бъдещите принцове и принцеси, няма как. Теми за разговор различни от мъжете си, манджи и детски болести нямат.
То да е само на тази работа, но и на предишните места беше същото с младите мами. Кошмар и наглост. На шефовете не им пука, работата се върши.
Неколегиални, нахални до безумие. Ето защо никъде не искат майки.
Изпадам в ужас, че като родя и аз ще стана такова нещо, ще се изродя така.
Друга работа ще си намеря, ама и там ще е същото с подобни "колежки".

Коментари

51-53 от 53

53.   Напълно съм съгласна с авторката! Напоследък и аз забелязвам тенденция младите майки да използват децата си като оправдание за да не ходят на работа или просто да се скатават. Докато моите деца бяха малки правех какви ли не лупинги и комбинации с мъжа ми и роднините, за да мога да си свърша качествено работата и да не прехвърлям отговорностите си на колегите. Постепенно обаче започнаха да се появяват колежки които абсолютно злоупотребяваха с факта че имат деца и както казва и авторката - с тотална наглост просто заявява че утре няма да дойде на работа, хайде аз да й поема задълженията. Веднъж добре, втори път добре, но ако аз поискам същото въпросната ми заявява "ама нали твоите са вече големи"! Така ли? ! Проблемът в тези случаи е ако ръководството ги толерира. Тогавашната ни шефка или не умееше или не искаше да контролира тази ситуация. Затова аз напуснах и си направих своя фирма. След време започнаха да ми звънят по телефона да оправям бакиите на младите мамчета, защото се оказало че те не я разбират много работата (ами как след като те все отсъстваха и друг я вършеше) а пък аз знам всичко за системата. Е не, мерси. След като правата ни не са равни, оправяйте се сами с новите майки. Признавам че това ми повлия сега при мен да работят предимно мъже и жени от моето поколение, които знаят какво е колегиалност. За жалост двадесетина годишните са с идеята че нещата трябва да стават само по лесният начин и съм шокирана че за постигане на тази цел използват дори и децата си.

54.   Ако пък знаеш какво е да работиш с учителки, ужас. Не случайно почти никой нормален мъж не иска да работи като учител в училище.

55.   Номер 52, тези фалшиви бележки от "лекар" и "родител" и аз ги помня. За съжаление, невинаги бяха и измислица на децата, а с активно участие и на възрастните край тях.

Още тогава, на детския си акъл, се дразнех на скатавките. Те за цял живот си остават такива, ако не се пресече всичко след първата лъжа.

Сега все повече документи са електронни и се надявам да останат в миналото опитите за хитруване. Ще видим..

Съгласна съм с темата като цяло, но исках да обърна внимание, че не са само жените и само "младите мами" такива. През годините съм попадала на всякакви колеги и куриозът е, че на хитрите се прощават и нарушения, а като реши ръководството, че много се охарчва явно за заплати, "режат" точно хора, които идват и си тръгват навреме, на излизат в почивка за пушене на всеки час, вършат си работата, без да се оплакват, не прекарват "болничния" на плажа и в бара и т. н.

И аз, и мъжът ми, и колко много познати още наоколо сме пострадали от такъв професионализъм на шефове. И пияни колеги сме имали, и интриганти, и скандалджии, и за крадци съм чувала - даже фалшивите извинителни бележки започват да ти изглеждат невинно на този фон.

Трудно е да се намери идеално работно място, където всички ходят, за да работят и се чувстват част от колектив, който зависи и от тях.

51-53 от 53