Споделена история от На работното място

Как се изчислява раб. време в часове, ако бруто 2400 е за 30 часа
Как да изчисля, брутото ми е 2400 за 30 часова седмица, ако увелича на 40 часа колко трябва да е брутото.

Коментари

1.   Елементарно.. Първо раздели 2400 на 30 за да разбереш колко ти е на час. Тоест 2400/30= 80. После умножи 80х40часа= 3200. Ппц това се учи нз май в 3, 4 клас и не важи само за пресмятане на заплата ами като цяло. Как си стигнал до 2400, като ти сигурно не можеш да разкриваш скоби..

2.   Първо ми кажи какво образование имаш. Завършил/а ли си 7 клас. Ако ти не можеш да изчислиш 2,400 за 30 часа колко е на час, аз не зная как ще разбереш за 40 часа колко ще е брутото. Такива хора ли има вече в България. Оле, ле Боже !!!

3.   3200 лв

4.   Въпросът е, че всеки месец има различен брой. работни дни и от там начина на изчисление на месеца, като брой часове, а не елементарна сметка да изчислиш заплащането час.

5.   Сметката е малко по сложна от това което ти предлага номер 1, защото въпросът ти е за колко лева на час работиш, при месечна заплата от 2400 бруто и 30 чсова работна седмица. Но пък отговорът му е верен.
Така 30ч ги делиш на 5 дни от седмицата и се пада по 6 часа на ден. Което ще рече че при средно на месец има 21 работни дни, ти имаш изработени за 126 часа за месеца при месечна заплата 2400, тоест по 19, 04761904761905 лева на работен час бруто.
От тук смяташ 40 часа седмично за месеца идват 168 часа, умножаваш по левовете на час 19 цяло и т. н. и получаваш 3200 брутна заплата!!!

6.   Номер 5, благодаря ти, това ми беше въпроса, иначе и аз го сметнах, макар и по друг начин, не както са описали. Моята сметка беше 2400:120раб. часа за 20 раб. дни месечно= =20 и съответно часовата ставка при 160 работни часа х 20 = 3200
Съответно в месеца може да има от 19 до 23 работни дни.
Благодаря още веднъж!

7.   Това е математика за трети клас. Ако и това не можеш да сметнеш, какво изобщо работиш? Ако си хамалин, ти е простено.

8.   До 5 Никъде не е казано месечна заплата...

9.   Начинът на номер 1 е правилен и най-ефективен!

Номер 5 - авторът не пита това, което ти описваш!

10.   8 Месечна заплата, каква да е, седмична.
За заядливите коментари попитах съвсем любезно, защото не съм сигурна как. се смята на месечна база, мисля, че никой не смята на бакалски тефтер, а ползва калкултор, както има и различни начини за изчисление, броя месечни дни и т. н. веднага да обидите и да "ухапете" и аз стигнах до сумата и с по-сложно изчисление, в коментар 6 е написано, но исках най-добронамерено да се косултирам дали правилна ми е логиката. Благодаря на добронамерените комениращи, а на злобните заяждания поставящи "етикети" лесно на някой, който дори не познават, ще кажа, че коментара отразява злобните им душици и отразява високомерието им, защото избиват комплекси, колко са над другите. Не е срамно да питаш и да се консултираш, срамно е да си злобен и заядлив.

11.   Да, за 3/4 работен ден взимаш 2400 бруто на месец значи за цял 3200 бруто на месец, независимо колко дни има в дадения месец.

Принципно, не е нужно да обиждате автора. Не става ясно по какъв повод пита. Ако иска да разбере на колко е длъжен да го осигурява работодателят при пълно и непълно работно време, то въпросът не е математически, а счетоводен. Можеше в закона да има допълнителни разпоредби за това как се изчислява минимален осигурителен доход при дадена заплата за определен брой часове и тогава отговорът щеше да е различен. В случая, действително просто се смята пропорционално. Има счетоводни калкулатори за МОД спрямо брой часове. Повечето хора не са учили счетоводство в училище, така че не сте прави да се заяждате.

12.   По принцип заплатата за 1 месец е еднаква независимо дали дадения месец има 20, 21, 22, или по-малко работни дни ( поради официални празнични дни). Може да получаваш различна месечна заплата, ако имаш някакъв бонус, извънреден труд, разположения, нощен труд, болничен, неплатена отпуска или ти се увеличи клас прослужено време, но ако нямаш някое от изброените, получаваш винаги една и съща заплата. И трябва да се прави разлика между бруто и нето. Нетната заплата се получава след като се приспаднат осигуровките и данъка от брутната заплата, т. е. нетната заплата е чистата сума, която ти дават/превеждат.

13.   До 10 - На мен ми плащат на седмица, така че...

14.   до 12 и до всички, които мислят, че заплатата за месец е една и съща, независимо от броя работни дни.

Това е вярно само за работата в държавните институции.

При частните фирми, зависи от собственика.

Примерно при нас(и при много други фирми) - работникът има определена надница на ден и тя се умножава по броя работни дни за съответния месец - и така се получава месечното му възнаграждение, което е различно за всеки месец.

Пример - надницата на ден е 60 лева.
При месец с 20 работни дни, работникът получава 20x60 = 1200 лева
При месец с 22 работни дни, работникът получава 22x60 = 1320 лева

Освен това, има хора, които са на разценки, и получават в зависимост от заработеното.

15.   Работодатели цакат с надница, когато решат да растат.
А те 99. 99% от работодателите искат да растат, но ако нямат добър отдел продажби, парите са за сметка на работника.
Много работодатели се надскачат в искането да да имат законни пари кеш и то сега. Чиста алчност. Все пак живота е 60-70 години.

16.   До номер 14 от номер 12
Изобщо не е така, аз съм била винаги в частния сектор, аз пиша как е редно и как е по Кодекса на труда и други нормативни документи. Това че има много работодатели в сивия сектор и както искат така плащат, това е друг въпрос.

17.   От номер 12 до номер 14
Аз говоря единствено за трудов договор как е редно.

18.   до 12/16/17

Честно казано не съм чел кодекса на труда, освен отделни точки, но за мен няма логика работодателят да е длъжен да ти плаща една и съща заплата за всеки месец! И не вярвам, че е така!

Това не е и справедливо!

Примерно сега септември имаше 19 работни дни, а октомври има 23 работни дни. Според теб справедливо ли е за 4 работни дни разлика да вземеш същите пари?

В строителството примерно, където имам познати - абсолютно всички са на надница!
В шивашките фирми, където също имам доста познати - всички са или на надници или на разценки, но винаги изкарват различна заплата.

Сега, ако става дума на колко ги осигуряват, там вече не знам със сигурност не съм ги разпитвал толкова детайлно. При нас всеки се осигурява на колкото пожелае, но все пак на сума близка до средната му месечна заплата.