Споделена история от На работното място

Недостиг на персонал на работното място пребиване от работа и вечно недоволни началници
Здравейте на всички!
Искам да споделя с вас ужасната работна, в която съм принуден да работя. Преди да започна работа на интервюто ми се обясни че ще работя във един отдел на дадена позиция. Също така ми бе казано че в продължение на 2-3 месеца всеки ден до мен неотлъчно ще има колега, който да ми обяснява и показва процеса на работа. За да мога да вляза в нещата и да ме обучи как правилно да работя. Така първите няколко дни имах колега който уж трябваше да ме обучава. След това ме оставиха да се оправям сам. Много неща не ми бяха ясни въпреки че имам дълъг стаж в същата сфера. Но в конкретната фирма нещата бяха повече. Не са сложни но са много като задължение които си имат последователност и приоритет. Изисква се същото така работа със компютър и скенер. Първите няколко месеца в които работех бях сам въпреки че ми бе казано изрично че до мен ще има колега който да ме обучава. Започнаха и забележките от колеги и най вече от преките ми ръководители защо не знам тази и онази задача как да ги направя. При което аз им отговарях че никой не ми е показал как става. Отговора вина ги беше дигане на рамене и ми се обясняваше как нямало достатъчно персонал и няма кой да си остави работата и да тръгне да ми обяснява всяко едно нещо. Започнаха определени колеги да ме нападат и да ми обясняват как те самите когато са били нови са се справяли сами. С две думи ми беше обяснено буквално че сам трябва да се оправям и да гледам какво правят другите и сам да се самообучавам. Което много ме шокира защото както споменах по-горе нещата които уж бях длъжен да правя всеки ден се увеличаваха с по 1-2. И така за няколко месеца ми се вмени че отговарям за десетки неща които сам човек е не възможно да свърши правилно за 1 смяна. Просто физически е невъзможно да стане. И така полека всеки ден сам научих процеса на работа и как се работи с компютъра. Постоянно питах колегите а те само се дразнеха че все ги питам за нещо. Но иначе нямаше как да се науча на новото ми работно място след като нямаше кой да ми показва нещата. Става въпрос за голяма верига магазини. От мен искат стоката за която отговарям когато пристигне да я заредя всичката (огромно количество). Да се извадят нови цени да се махат найлоните и картоните да е подредено и изпънато. Същевременно да обяснявам на клиентите кое къде стои да направя обиколка на магазина 100 пъти на ден. През това време като се върна стоката е свършила и трябва да се вади още и още. След това ми възложиха още един отдел за който да отговарям. При което аз казах че едвам смогвам в моя какво остава да поема още един. Каза ми се че така стоят нещата поради липса на кандидати за работа. Буквално ако в един отдел трябва да работят двама души аз работя сам. И така в момента работя в два отдела наведнъж където трябва да работят четири човека а аз съм само един там. Пак казвам работата е лесна за изпълнение но ако работим четирима а не само един. Сега тичам буквално навсякъде подреждам занимавам се с клиенти които ги мързи да гледат и ги разхождам из магазина за да им покажа какво търсят. на ден навъртам най-малко 8-10 километра. Постоянно ме натискат че не съм си свършил работата. Карат ме да правя нещо после ме карат да го оставя и да започна друго в този момент ме викат по телефона и да оставя всичко и да ида за трето нещо. Като се върна обратно другите две задачи стоят недовършени но през това време докато съм извършвал задача номер 3 вече се отваря задача номер 4 при положение че задача 1 и 2 още чакат да ги свърша. И в един момент мозъкът ми зацикля и започвам да върша 2 задачи на веднъж по най-бързи начин. И разбира се тук идват и грешките които в бързината допускам. А от там се започва и със забележките и постоянното недоволство от страна на преките ми ръководители. Въпреки че виждат че не се спирам и за секунда постоянно ми се правят забележки. Но мисията е невъзможна само с 1 човек. За мен заплатата която получавам за работата която върша е твърде ниска. Но за сега вече 1 година стискам зъби защото в нашия град тази заплата се води средна и ме осигуряват на реалните пари. Пак казвам процеса на работа е елементарен но когато няма колеги ти стоварват нечовешко много задачи за изпълнение които никога не може да свършиш нито качествено както трябва нито броят на задачите може да се покрие за една смяна. И от там почват да те коткат да оставяш извън работно време за да си свършиш всички задачи до край. Въпреки че извънредния труд се заплаща стари колеги ми казват че не е сигурно колко извънредни часове се заплащат и колко не се заплащат че не всичко било както ти казват. С две думи липсва страшно много персонал а работата буквално де зарива защото няма кой да ти помага. Когато се прибера често ме боли кръста гърба и раменете. Случвало ми се е да заспя на масата от умора. Не знам до кога ще издържа. Вие как сте на работното място имате ли подобни проблеми и адекватно ли ви заплащат възнаграждението спрямо работата?

Коментари

1.   Сменяш работа. Акоэне във вашия в съседния ще има нещо. Ти кога за последно гледа обявите и си търси работа. Говопиш, говориш и говориш, вършиш колкото можеш.

2.   Винаги пускаш въпроса "вие как сте", "вие как се справяте", "вие какво мислите". Човек, който не "проучва обществено мнение", си изказва своите болежки и трудности и по-скоро ще напише "какво да правя", отколкото да иска останалите да споделят. Ти си един и същи човек с вече доста различни теми, завършващи така. Хванах те, не че е важно! :)
Но щом искаш да ти кажа как сме, ще ти кажа.
Имал съм подобни неща, като и съм се влагал яко в работата, най-различни неща, някои лесни бяха, други трудни, за които нямам ценз. Накрая по-скоро нерви си докарваш, отколкото повече пари или слава. Затова се правиш на тъп и неразбрал, на доволно бавен. Да, вършиш си работата, ама като е за 4 човека, вършиш 1/4. Аз започнах да правя така, процесът си върви и така, без аз да си давам мега зор :)
Ако ти е реална историята, направи и ти така. Ако не ги устройва, да те махнат. Само че ако имаш 4 човека за работа за 4, и махнеш един - става. Ако имаш 3-ма човека за работа за 4, може би пак става. Обаче ако имаш 1 човек за работа за 4.... Следиш ли ми мисълта? :)
Имай предвид, че никой няма да ти плати после докторите. Пази се, а тези да си търсят други роби. Де факто човек на такава позиция не е привилегирован, а прецакан. Ако вземаш добра заплата, да кажем 2000 лева, за 3-4 длъжности, може да ти се падне по 500 лева на длъжност. Е, вече не е висока.

3.   На колегите ти не им пука. Там са, за да мине работния ден и да се приберат вкъщи. Затова на никой не му се занимава да ти обяснява.

На ръководителите ти също не им пука. Те като видят, че нещо не върви считат за нужно да направят забележка на някого и смятат, че са си свършили работата. Ако им пукаше, щяха да се опитат да разберат какви са причините да възникват грешки, да помислят как да преоорганизират процеса на работа, за да се справят с по-малко персонал и да намалят системно грешките, не само твоите. Да се държат като професионалисти. Но им е по-лесно да ти се скарат и да излязат да си пият кафето.

Решението е и на теб да не ти пука. Даже и да се изгърбиш от работа, няма да промениш нищо. Няма да те ценят повече или да се държат по-добре с теб. Ще продължават да ти правят забележки и да те обвиняват, че работата не върви. Мълчи си, оставяй ги да си говорят, но не ги взимай толкова навътре нещата. И не стой извънредно, освен ако не ти плащат двойно за извънреден труд. Едва ли ще те уволнят. Освен ако някой от ръководителите не реши да си измие ръцете с теб, но това няма как да го предотвратиш. Ако това се случи, ще си намериш друга работа. Не е като да е специализирана високоплатена позиция с възможности за кариерно израстване, за да си струва да се бориш толкова за нея.

4.   Офф, някъде от тук спрях да чета: "Каза ми се че така стоят нещата поради липса на кандидати за работа. "...
Като има един балък, дето да търчи като за четирима, защо му е на шефа да дава още три заплати? Капиш?

5.   Аз лично съм имал подобни проблеми в миналото. Върших работа за двама преди години понеже нямах колега по това време. Но все пак успяха, да ми намерят колега, но той само се скатаваше и си цъкаше лични неща на компютъра. Сега съм добре.

На интервюто питай винаги от колко човека се състой персонала на фирмата. Също нагласи си и други въпроси чрез, който като ги зададеш, да можеш да оцениш фирмата и дали има смисъл да почваш работа, ако те одобрят.

Също така имай едно наум, ако по време на интервюто ти предложат оферта за работа и ти говорят, колко добре е да работиш за тях и също така почти не ти задават въпроси.

6.   Намери си друга работа не разбирам защо търпиш. Докато българина оставя да го третират като роб нещата няма да се оправят. Работа колкото искаш има няма да е трудно да си намериш нова.

7.   Първо! Ти не си принуден.. винаги можеш да напуснеш, да се преместиш или преквалифицираш.
Второ! Заплащането се предоговаря и ако имаш необходимите умения и си ценен, се увеличава според това какво умееш и извършваш. Обучението и това какво трябва да извършваш за конкретните пари трябва да е написано в договорът ти, така, че и 200 неща да ти дават допълнително отказвай(включи се в синдикат).
Трето! Говори със преките ти ръководители как стоят нещата и че не е професионално дори и за позиция на магазин лични взаимоотношения и чувства да ти се натрапват. И като не ти оттърва се премести другъде. Работил съм като млад на запад в голяма верига и когато нямаше персонал, мениджърът идваше и ми молеше ако мога да остана или да взема друга смяна и пр. срещу възнаграждение. Нищо срамно няма да си изискваш допълнително заплащане и да държиш да знаеш колко ще вземеш допълнително. Отедлно където е нонсенс да се държат грубо с теб при положение, че страдат от липса на работна ръка. И МНОГО ВАЖНО! Клиента е ЦАР. Той не е тъп или там какъвто и да е. Той ти плаща заплатата и отношението ти към него трябва да е както ти би искал да се държат със теб. М38

8.   Ами така ще имат още повече проблеми с липсващия персонал! Ужасен и некомпетентен ръководен персонал, от това, което казваш. Бих те посъветвал да намериш нещо друго. Те си позволяват да се държат така, защото хората стоят, мисляйки, че нямат друг избор. Избор винаги има.

9.   Научи се да казваш " НЕ". Дори и да те молят, ти повече се оплаквай оттях и не взимай екстра работа. Аз бях в подобна ситуация и тея 10 км ги въртях за 4 часа. Бях чистачка в голям супермаркет. В рамките на 4ри часа и магазина го поддържа, и паркинга, и автоматите, и бюрата, и където се продава прясна стока, и тоалетните! Че и отгоре на това все бях вечер, когато всички пазарят. А другите чистачки преди мене си пушат, чатат на телефоните и всичко на мене ми оставят. Тропнах с крак и веднага ревнаха. За щастие това е отдавна и си направих професия и седя си в бюрото и си пия кафето. Така че, тропни и ти с крак и кажи не. Това не е твоя магазин и шефовете да се оправят.

10.   Вземи си болничен, та да видят какво е без теб.