Споделена история от На работното място

Как си търсите работа?
Хора, вярвате ли на обявите в нета? И ако не- как си търсите работа? Защото от известно време попадах на доста обяви (за чужбина) и все аха да кандидатствам и майка ми "Те са фалшиви", "Ще те отвлекат", "Ще те направят проститутка" "Недей, ще съжаляваш".

Добре, аз знам че е нормално една майка да се притеснява, ама да си мислиш, че всичките обяви са ги писали някакви сводници, нещо не ми се струва нормално.

И в крайна сметка цял живот ли да не работя, заради това. Ако не по обяви как се търси работа, за Бога? Вече на 22г. станах и тя още не ми дава да работя, защото я е страх някой да не се възползва от мен. Аз се чувствам като инвалид, ужасно е.

Всеки път, когато и кажа нещо за някаква работа и тя почва да се държи сякаш съм и казала, че съм тръгнала да преговарям със сводници. Знам, че има в днешно време рискове, но цял живот ли така трябва да живея, за да се чувства майка ми спокойна?

Коментари

1.   Не всички са мошеници и сводници, но майка ти с право се притеснява, ако търсиш работа за чужбина - една голяма част от тези обяви са фалшиви, попадала съм на такива - искат ти предварително пари и дотам. Не всички обяви са фалшиви, но има вероятност да попаднеш на такава.
Защо не си потърсиш работа тук в бг? А ако държиш да ходиш в чужбина да работиш, проучи фирмата предварително.

2.   Ти мислила ли си първо за работа у нас?
Иначе, никога не бих отишла в чужбина по обява от интернет - поразпитай хора, които са работили вече така, в бюрото по труда също има такива места, има и частни трудови борси. Аз на времето отидох като детегледачка, бях 4 г. по-малка от теб, но не ми е и хрумвало да търся по нета фирми - питах и намерих момиче, което е ходило с тамошна си фирма и така стана - нито комисионна, нито нищо -само документите сама си ги правиш. После разбрах, че и на запад имало фалшиви фирми, но аз и бес това без препоръка от човек, не бих работила с никаква такава фирма - майка ти донякъде е права. Е, аз имах предимството, че знаех език и директно се оправях. Съветвам те без поне английски никъде да не ходиш, а да се хваниш да работиш у нас. Друг варянт е да намериш приятелка, с която заедно да ходите на полска работа и т. н. Според мен, сама си си виновна. И нашите се страхуваха и много ритаха, но като човек е над 18 не могат да го спрат, нали?

3.   Ами опитах в България да. Но тя пак същото казва. А и тук е по-трудно за мен. Искат опит, езици, висше. Аз нямам никакъв опит, знам английски и нямам висше. Докато в чужбина се иска общо взето да знаеш език.
Нямам познати, които да помагат за работа. Имам само една приятелка в Берлин, но аз незнам немски. Да, виновна съм и аз. Обаче, ти не можеш да си представиш за какво отношение става въпрос като спомена за работа-все едно казвам, че ще ходя на магистралата и се почват намеци, погледи... ужасно е. Понякога я усещах даже, че вечер не спи от притеснение. А честно казано толкова ужасно и безполезна се чувствам и искам да се изнеса от нас, а няма как да стане без да се хвана на работа.

4.   Уф, жал ми е за теб, не виждам никакво бъдеще така за теб. Не е само заради работата, но ти просто трябва да се махнеш от тази женка.
Ще ти дам страницата на агенцията си, те са читави
http://www.familienservice.de/
В раздел Кontakt има и офисите - гледам и в Берлин имат вече, може и твоята приятелка лично да отиде и да се осведоми.
Страницата е на немски, но и на английски може да им пишеш. Нека ти помогне момичето от Берлин - те търсят детегледачки за цяла Европа+САЩ БЕЗ КОМИСИОННА и са читави. Разходите ти са само за работната виза, може и да не трябва вече, а на място май се издава позволително за работа. Няма да те лъжа, не е лесно като детегледачка, а заплащането е мизерия (навремето беше 200 евро на месец, сега чувам, че е 450, защото нямало желаещи) - предимството е, че просто ще ти е за начало добре, ще има къде да живееш и яденето е осигурено, посещават се курсове по език, които може да те накарат и ти да си платиш. Имаш собствена стая задължително. Работата е много и гадна, на късмет е малко. Ако е гадно семейството, имаш право да го смениш в първите 3 месеца. Можеш само в Берлин да търсиш да кажем, щом имаш там приятелка.
Гадно е, но е по-добре от разните му работи на полето. Като начало е добре, защото учиш език и си в града, запознаваш се с местни хора покрай семейството си. Има момичета, които чистят за допълнителни пари и къщи, но трябва семейството да ти позволи. Аз, честно казано, не бих отишла с този акъл пак като детегледачка, но за момиче като теб си е перфектно. Побързай - програмата е ограничена и след- 24-25 г. нямаш право. Това същност не се води работа, а програма за културен обмен.
Не слушай майка ти! За тази агенция съм сигурна, че са читави и дори си имат апартаменти, в които те настаняват, в случай, че решиш да се откажеш от това семейство. Не продават за проститутки или такива работи, а и ти вече си старичка за това- търсят 18 годишни, не 22-годишни. Познавам 4 момичета заминали с агенцията и всички са доволни от нея. Има и германки, които пък в САЩ ходят така..
Хайде, действай...

5.   Що не завършиш висше? След като не ти дава да работиш, значи все пак има достатъчно финанси да те издържа. Завърши си тук някоя хубава специалност, млада си още и си намери добра работа, а не да се цаниш за слугиня някъде в чужбина...

6.   Права е маикати.
99% са някви пирамиди. Не всички целят да те направят проститутка. Някои просто те измамват - даи 50 лева за документи, даи 300 за транспорт, даи още 100 за еди какво си и като доиде време да заминаваш "посредника" ти се изпарява.
Може пък да заминеш и като ти приберат паспорта няма мърдане. Като си там става ясно че дължиш едни пари и трябва да си ги изработиш... Я с бране на мандарини, я по доста по не приятни начини...
В останалия 1% от обявите трябва да си тесен специалист в дадена област и със съответния език.

7.   Здравей и моя съвет е да се опълчиш на майка си и да си потърсиш работа като за начало в България а после след като придобиеш малко увереност и в чужбина. Трябва да работиш ти вече си голяма майка ти не може да те спира това само ще е в твоя вреда. А идеята за детегледачка в чужбина наистина е доста добра хем учиш езика хем ще опознаеш обстановката. Но да знаеш че не е и много лесно понякога семействата са претенциозни и те използват за прислужница. Това обаче не трябва да те плаши има и много мили семейства но за съжаление почти не се среща работа без проблеми и нерви. И така желая ти успех и рискувай. Надя

8.   До някъде е права майка ти. Аз съм на твоите години. Има обави и фирми в интернет, които са коректни, но има и такива, които не са. За да тръгнеш да правиш нещо трябва да разучиш фирмата. Аз съм момче, искам да отида и аз да работа в чужбина, но съм предпазлив, и не вярвам на всичко, което пише в обявите. Като съвет бих ти препоръчал да погледниш в сайтовете за младежки и студентски бригади в Англия например. Няма да правя реклами, затова потърси в гугъл. Успех. А и да се поработи в България не е чак толкова лошо, чужбината не е така лесно. Късмет :)

9.   Поинтересувай се дали въпросната фирма има лиценз за такава дейност, внимавай много какво подписваш, най-добре си наеми адвокат за това нещо. Все пак окончателно ти си решаваш.

10.   Има страшно много мошеници, сред тези фирми, които предлагат работа в чужбина. Не един и два такива случая знам. Мое семейство познати попаднаха на такава пирамида и сега не само, че работят без да взимат нищо, ами трябвало и да връщат пари на работодателя. Вързани са там заради някакъв си договор- фалшив разбира се и нищо не могат да направят. Заради това работа в чужбина само ако имаш някой близък познат на място и да отидеш при него. Още повече, че си момиче и историите за проститутки, не са просто приказки за плашене. Опитай да си намериш тук работа. Знам, че е трудно, но има шанс. При тази безработица не подбирай чак толкова, виж нещо като барманка, продавач, промоутър...

11.   Аз не вярвам на електронните обяви. Например видях една обява за офис мениджър в някаква институция в България, която е публикувана от шест месеца и е прочетена единствено от мен (заради брояча на прочитите).

12.   Майка ти си е напълно права. Повечето от обявите са на мошеници, които наистина искат само и единствено да се възползват от теб. Бъди много внимателна и въпреки че си на 22 години е много опасно. Всичко хубаво!