Споделена история от На работното място

Каква да стана ?
Здравейте, пише ви едно 17-годишно момиче :) От много време ме измъчва мисълта какво да уча в университета и каква да стана после, че да получавам що-годе добра заплата.

Сега съм в 11 клас и ме мъчи въпросът " Какво да уча в университета и с какво да се занимавам после? " Едно от нещата, които ме дразнят е, че повечето на моята възраст вече знаят какви искат да станат, някои дори са започнали курсове по необходимите предмети, а аз глупачката все още не знам какво точно искам да уча?

Като по-малка исках да стана бегачка хаха, защото бягах много бързо, но вече не е така за жалост.. И мисля, че друго не ми е минавало през ум относно тази тема. Ужас!

Иска ми се ( то на кого ли не ) професия, при която се получава добра заплата, но да не бъде лекар или адвокат. Най-много и винаги ми е върял английският, а за другите предмети трябва да си уча хаха Харесва ми да готвя, но не мисля, че ще успея като готвачка или не знам как точно да се изразя ( не съм чак толкова добра, а и не мисля, че ще стана + това ако съм добра готвачка, знам, че ще стана дебела :Д ).. О, и да бъде нещо, за което не се кандидатства с история или география. Сега гледам специалностите Финанси или Маркетинг, но колкото и да се ровя из нета, все още не мога да ги разбера точно за какво става въпрос и с какво се кандидатства за тях. Ако някой от вас може да ми обясни хубаво, ще съм много благодарна. А и ако уча някое от тези, после с какво мога да се занимавам ( моля, ако посочите дадена работа, да ми обясните с какво точно се занимава този човек, който работи посочената от вас работа ) Знам, че сякаш изисквам много, но какво бихте препоръчали или предложили вие? А ако не е тайна, споделете също вие с какво се занимавате и доволни ли сте от заплатата и работата си. Моля споделете мнението си :))) :*

Коментари

1.   Като бях на твоите години бях в същото положение, само че с малката разлика че от години знаех каква искам да стана и учех адски много и го постигнах. Не се предавай, помисли кое ти доставя удоволствие и учи! :)

2.   Аз уча Бизнес-Администрация, учат се предмети свързани с маркетинга и мениджмънта, специалността е много добра и предлага добри възможности след завършването. Можеш да излезеш, като маркетинг-мениджър, също така да се занимаваш с реклама.

3.   Здравей!Аз съм момиче и съм също 11 клас.
http://www.ue-varna.bg/bg/index.php?page=52
това е сайта на Икономическия университет във Варна аз мисля там да уча Аграрна икономика или Маркетинг,но все още не съм решила кое от двете макар,че мисля че искам да е икономиката ;д
ами аз след месец долу горе започвам да ходя на уроци по география,защото с това ще кандидатствам.Мисля да уча във Варна,защото университета е хубав,а и е близо до моя град
Ако искаш може да си дадеш мейла да си пишем :)

4.   Ако завършиш спортната академия можеш след това да бъдеш учителко по физическо.

5.   До номер 3 от авторката : ето мейла ми - ***** :) А между другото .. Варна ми идва много далеч , пътните са ми много и няма да мога да се прибирам често , така че в Пловдив да знаеш в кои унивеситет/и се учат тези специалности , които и във Варненския ( аз точно това , което си ми пратила го гледах преди 2-3 дена ) и също така *гледам сега в този сайт , който си пратила* сега гледам специалността Финанси , но то и под другите пише същото : Предмети, по които можете да положите тест, за да кандидатствате за тази специалност:

- математика
- география на България
- история на България
- икономика
- български език и литература

Трябва само 1 предмет от тези 5 да си избереш , нали ? .. Матурата ни е по български и литература , тоест оценката от матурата счита ли се като едно от тези , които копнах ( все едно съм " положила тест , за да кандидатствам за тази специалност " ) или не , също така нали има вероятност и матурата по математика да стане задължителна , но не се знае още .. с икономика ми е невъзможно да кандидатствам , защото съм в езикова гимназия , а географията и историята са ми тъмна Индия :D .. Тоест най-големи надежди имам за БЕЛ и с оценката ми от матурата по БЕЛ ще мога ли да кандидаствам за Финанси ( защото аз си мисля , че за тях трябва математика , но ако може само с БЕЛ ще бъде супер ) .. Благодаря на всички , които са отделили време да напишат мнението си и съвет , оценявам го :)

Модератор: Не публикуваме лични данни, можете да си пишете и тук, за да сте полезни и на другите потребители. :)

6.   От авторката : мейла е - рецептите ( само че с английски букви, за " ц " пиши "с" ) абв. бг

7.   Виж, препоръчвам ти туризъм, журналистика или психология. сложих туризъм на първо място, защото там чуждите езици са най-полезни. За журналистиката ти трябва дар слово, а психологията е лесна работа, само дето всеки трети я учи. Успех.

8.   Стани нещо свързано с финансите. Всяка фирма се нуждае от финансов работник и повече от един. Много пари се дават и в криза пак ще си имаш работа.
Синкас

9.   До номер 2 : А за тази специалност с кои предмети се кандидатства след 12 клас? :)

10.   Здравейте на всички знам че малко късно се включвам но все пак искам да попитам момичето(авторката на статията) какво реши да учиш?
тоест то темата е стара все пак с какво се занимавам сега и как реши да го постигнеш

11.   И аз имам такъв въпрос авторке, все пак ако се сетиш да пишеш ще сме благодарни :).

12.   Явно одавна е писана. Интересно ми е и на мен. Ако го видиш пиши

13.   До №7

За какво ѝ е туризъм? За да стане сервитьорка с висше ли? !

Плюс това и на нищо не те научават. Никого не съветвам за туризъм!