Споделена история от На работното място

Забрана на пиене на алкохо след работа - възможно ли е?
Здравейте

Днес след работа (работя от скоро като сервитьор в едно заведение-клуб) дойдоха едни приятели да се видим на работа и седнахме да пийнем за по биричка и карофки. И шефът ми ме викна настрани и каза, че в началото на месеца ще ни накара всички да подпишем декларация (или нещо подобно), че няма да пием 6 часа след работа и 2 часа преди нея (или обратното беше)! Та, въпросът ми е има ли някакво правно и законно основание за това?

Бай Тоз

Коментари

1.   Глупости на търкалета. Стига да не идваш фиркан на работа, никой копче не може да ти каже.

2.   Нема право да ти забранява да пиеш след работа!
Но има право да те тества с дрегер при започване на работа!
Кото подпишеш декларацията, което е глупаво, т. като по-лесто е да бъде записано в договора ти че нямаш право да приемаш алкохол в работно време и че си длъжен да отиваш на работа трезвен, ще може да те уволни веднага дисциплинарно!

3.   Няма право да ти дава да подписваш подобна декларация, след работното време ти влиза в личния живто - това е намеса и потъпкване на личните ти права - просто абсурд да подпишеш такава глупост. За преди работа също няма право да ти се меси - разбира се има право както казаха да те тества - даже и за това не съм сигурна.... по време на работа има право само да забранява консумацията на алкохол - иначе няма... не подписвай нищо!

5.   Ми вие пък искаите да ви плаща тези 2 + 6 часа като работни след като има специални изисквания към това как ще си оползотворявате свободното време!
Има право да те проверява с дрегер преди работа, но след работа можеш да си се нафиркаш на петата минута и шефа ти нищо не може да ти каже....
Иначе мярката е оправдана ако си шофьор, работиш рискова работа с тежки машини или трябва да си постоянно разположение, но извиняваи ти си сервотьор... Явно шефа ти е един от онези хора дето много са се вкарали във филма и си мисли че и е и бог и цар и трябва да му изпълняваш всяка прищявка независимо дали ти самия си ощетен или пък е плод на откровенното му плиткоумие...

6.   АВТОРА:
Там е номера, че не мога да откажа да подпиша, ако искам да запазя работата си... а тя ужасно ми харесва. Съгласен съм с вас, че наработа трябва да съм трезвен, но след нея си е моя работа какво правя...

7.   Да не си консумирал алкохол ПРЕДИ работното време- има основание. Не съм юрист, но и в предишната ми ни тестваха за алкохол преди да започнем, а понякога и изненадващо за наркотици. Но за след работното време не виждам логика. Питай си го директно. Какво толкова в крайна сметка.

8.   Подписвай. Такава декларация е нищожна, т. е. и да се нафиркаш един ден извън работно време, не може да я ползва, когато иска да те уволни. Защото е нищожна, няма основание за нея, ерго - тя не съществува.

Едно време бях видяла подобно нещо - декларирам, че няма да забременея в следващите 3 години. Смех... Ще подпиша и шест такива декларации, пък като забременея - кво? Нищо.

Д.

9.   Ако съм на мястото на работодателя - преди работа направо с дрегера, и ако има промили - аут! В щатските фирми и за дрога ги тестват като идват на работа.
След работа какво ми пука какво ще прави? Само да не ми прави мазало в заведението.

10.   Питай най-добре по юристките форуми дали една такава декларация има някакъв правен ефект, и ако няма, както казва Д. може да подписваш колкото си искаш. Също така, дори да се окаже, че е валидна такава декларация, тебе кво ти пречи като си тръгнеш да се напиеш някъде другаде? Кво, няма да ти сложи GPS да те следи къде ходиш. Просто няма да си поркате в твойто заведение пред очите на шефа и тва е.

Кубрат

11.   Автора:

Така... подписахме "документчето"... щем не щем го направихме. И аз си подадох молбата за напускане! Не защото не ми харесва, а просто след работа няколко пъти излизахме да си почерпим за рожден ден колежката и по други поводи... и управителят ни видя (колко е малък света) и к'во да стане... наложи ни глоби, солени глоби! Аз не съм кофти човек, но няма да оставам без личен живот. ИИиии така... реших си проблема, кардинално!

12.   Защо си го подписал изобщо, аз съм подписвала нещо подобно само че за поверителност :Д:Д две години нямам право да говоря за ресторанта... смешна работа, понеже навсякъде е едно и също а там всичко беше откраднато от друго заведение, както и да е, ако това заведение е в Пловдив мисля, че се сещам кое е :Д, даже като нищо да съм работила там, а може би вече е редовна практика... само дето нас не ни караха да подписваме чак такива неща, само се говореше по едно време, но аз тогава се махнах от там и имах късмета да се отърва :Д ами честито ти напускане тогава и по внимателно търсене, само че по заведенията винаги те прецакват, предполагам знаеш... най - неблагодарната работа е там!
н. 3