Споделена история от На работното място

Заплата в IT сектор - колко да искам?
Здравейте,
утре отивам на интервю в една компютърна фирма. позициите са 2 - продавач-консултант и администратор на онлайн магазин. Ако ме запитат каква заплата искам колко да им кажа, че да стане работата добре.

Коментари

1.   Е - нито пишиш исканото образование, нито раб. време, нито град.

Не искай повече от предишната си работа.

Ако не си в София - не повече от 400-600 лв. за продавач консултант (т. е. чист продавач) и „администратор на онлайн магазин“ - пак толкова. Дори тази заплата е много по принцип за неквалифицирана работа.

2.   10 бимберици най-малко!

3.   Като цяло IT сектора изведнъж много хора го разшириха неимоверно много. Реално позициите за които питаш не са особено IT и не може да очакваш 4-цифрени суми.
IT сферата се състои главно от програмисти, системни администратори и networking специалисти.
Конкретно за длъжностите за които си попитал наистина 600 лв дори и в София клони към максимума..

*Syndrome

4.   Наистина много зависи точно какво ще правиш, какво образование се иска (според описанието в обявата), както и какво образование имаш ти. Дори да не се иска високо образование, ако ти имаш такова, можеш да искаш повече пари, отколкото някой с по-ниско образование. Друг е въпросът дали ще вземат тебе, а не тоя с ниското образование, който струва по-малко пари.

Както казва 1, зависи и от града, разликите са огромни. Също зависи и за какъв онлайн магазин става дума и какви знания се искат, за да го "администрираш". Едно е да продаваш парфюмчета, друго е да продаваш китари и други музикални инструменти, трето е да продаваш осветлителна техника (примерно). Поинтересувай се с какъв софтуер работи онлайн магазина им, така хем ще покажеш интерес (който те сигурно дори не са очаквали), хем ще ти даде някакъв знак относно заплатата. Преди това се разрови в нета какви видове софтуер за онлайн магазини има изобщо. Не е нужно да ги знаеш наизуст, 2-3 имена като им подхвърлиш и ще направиш впечатление.

Колкото по-добре си подготвен и повече знаеш за фирмата, бранша и бъдещата си работа, толкова повече пари може да искаш и по-вероятно е да ти ги дадат.

Кубрат

П. П. Като гледам това така или иначе няма значение, защото интервюто вече ти е минало. Тия работи не се мислят предната вечер.

5.   600-700 лв.

6.   Съгласен съм със Синдрома, като прочетох заглавието и аз реших, че става дума за разработка на софтуер или нещо подобно.

Кубрат

П. П. Грешка, трябваше да е *Синдрома - пойнтъра е важен :-)