Споделена история от На работното място

Вярно ли е?
Преди време слушах двама колеги търговски представители от конкурентни фирми да обсъждат една нова колежка на единият от тях. Та колегата се изказа, че са я назначили само защото е красиво, младо момиче иначе не отговаряла изобщо на другите изисквания. Шефовете им се надявали, че с чара си ще въздейства на мъжката част от клиентите и те ще имат стимул да купуват повече от стоката, която предлага с цел да и се харесат и да и направят добро впечатление и съответно ще пълнят фирмената хазна. На мен ми стана смешно заради тия нелепи твърдения и клевети спрямо колежката и се намесих в разговора изказвайки своето мнение. Аз съм жена, обаче не вярвам, че психиката на мъжа и жената е толкова различна.

Недоумявам как един красив мъж или жена ще въздейства с физическите си данни на някого чак до толкова, че да се втърбаса с нещо, което му е ненужно или да закупи по-голямо количество на артикул, на който няма да има обръщаемост в близките 6 месеца примерно. Вярно е колежката е красива, но и колегата, който идва при мен е хубавец, но колкото и да е чаровен и мазен няма да ми въздейства чак толкова, че да се набутам с ненужни и скъпи неща с цел да му се харесам.

Нали не зависимо дали е мъж или жена, човек си прави сметката и колкото да му/и се усмихваме и умилкваме щом си е направил сметката и знае с какво разполага няма да се "предаде"на чара. Винаги съм се дразнила на повечето обяви за конкурс за работа. "изпратете актуална снимка, одобрените ще бъдат поканени на интервю". И в този ред на мисли... Външният вид толкова ли е от значение за да изградиш някаква кариера? Толкова много ли влияе красота, че всички залагат на нея?

Коментари

1.   Защо да не е вярно. Напълно възможно. Хората гледат по различен начин на една красива жена с не толкова опит и една нормално изглеждаща, която си разбира от работата. Според мен е напълно възможно, това момиче да доведе много повече клиенти въпреки, че няма нужната квалификация.

2.   Да, външният вид продава...
Иначе щяхме да имаме грозни сервитьорки, стюардеси и т. н.
Американски учени са правили и изследвания, доказващи, че красивите на външност хора правят по-добра кариера, по-плодовити са и са по-интелигентни. Е, не е политически коректно, но ако се разрови човек, тези изследвания са публикувани...

По принцип стига заради служителката ти възможния клиент да се задържи 2 мин. повече, за да продадеш продукта си...

3.   Не съм съгласна.
Продава самия продукт, а не "продавача".
И това в бг още не сме го научили май...

4.   Мммм колкото и да не съм съгласна е вярно, неприятно ми е да призная но и мен са ме наемали по - същата причина... отвратително се почувствах като разбрах и веднага напуснах разбира се.... наистина нямах нужната квалификация и ми беше едва втората работа, но просто ми трябваха пари и реших да кандидатствам, за жалост навсякъде е така, много пъти мен и мои приятели (било мъже или жени ) са ни канели на интервюта защото сме по - млади и по - симпатични.

Имах дори на скоро интервю на което не ме попитаха нито един въпрос свързан с работата която щях да изпълнявам, а въпроси от рода на имащ ли си приятел о. О след този въпрос просто станах и си тръгнах, а имах една колежка която я бяха наели с цел да спят с нея шефовете и, тя случайно разбрала та се беше наканила да съди фирмата, която е с доста известно име, но се отказа, кой знае защо... така че това си е редовна практика, колкото и просташко да звучи, но повечето млади хора ги наемат предимно заради външния вид, дори когато изпращаш автобиография ти изискват задължително снимка в цял ръст при това иначе нямаш шанс да ти я разгледат... какво да говорим повече...

5.   Вярно е само до толкова доколкото като клиент съм убеден, че ще на*ба тази колежка. Ако ми пусне да я чу*ам не ме бърка да купя малко ненужна стока, защото кеф цена няма. Иначе щото била хубава само да си я гледат в офиса.

6.   Ако е голяма фирма с отдел маркетинг, мисля, че може да са си я набелязали за "лице" на фирмата, но не вярвам чак пък да не отговаря на нито едно друго изискване и пак да я назначат, само за това. Ако има чар, сигурно е закощо е не само красива ами и умна. Глупавите красавици, обикновено не са чаровни.

7.   Напълно прави са шефовете ти. Тази практика е нормална за всички компании колкото и да не ти харесва е така.
Ако не си забелязала всички реклами са с КРАСИВИ ХОРА.
Навсякъде по света ценят красотата и тя наистина въздейства в/у избора на хората.
Един миризлив и въшкав продавач колкото и акъл да има няма да му е достатъчен, за да продаде това, което се изисква от шефове, защото не е приятен не излъчва доверие и увереност и впечалението, което остава самия той на клиента е като цяло и за компанията-въшкава.

Ajna

8.   много е гадно това тц тц тц....

9.   Да, а ако продукта е некачествен боклук, със сигурност всички ще се втурнат да купуват от красивия продавач с хубаво привлекателно излъчване, заради красотата му и привлекателното му излъчване. И после като видят какъв боклук в лъскава красива опаковка са купили, ще препоръчат и фирмата, и продавача... на де що приятели и познати имат... голяма печалба пада :) :) :)

10.   Клиентите си правят сметката предварително, права си. И да, колкото по-глупав служител наемат работодателите, толкова по-широко въображение прилага в офертите и така има някакъв риск да се стига до видимо разминаване с политиката на фирмата. Повечето работодатели обаче го знаят това. Иначе много от наетите знаят какви ще са последиците и затова гледат да са топли с клиента... като видят, че не могат да "флиртуват" с него

11.   Номер 9, от километри ти личи, че си детенце и тези работи са ти далечни :) Недей се напряга излишно...
Номер 7 е права :) И към авторката и някой други по долу... Някой хора преди да влезнат в магазина са с ограничен бюджет и са длъжни да си правят сметката. Но има и хора, които биха си купили нещо само защото могат и чарът е ключът към тях, за да подплатят егото си :)

Snow

12.   Благодаря на всички, които са писали по темата... Явно повечето хора наистина мислят, че красотата играе важна роля. Явно това е търговския трик за успех.

Номер 7 аз като потребител ми е все тая дали продавача ще е дебел, грозен или слаб и красив важното е да ми стане симпатичен или симпатична. Стига ми като вляза в какъвто и да е магазин да ме посреща усмихнат и приветлив човек, че да се върна отново.

Номер11 обикновено тези купувачи, за които споменаваш не знаят какво искат и нататък зависи от продавача какво ще го навие да си вземе. Но не вярвам, че само защото продавача е чаровен ще си купи най-скъпото нещо, а заради предимствата на продукта и преценката дали ще влезе в употреба.

Номер 6 да така е, умна си е, възпитана и добричка е колежката.. но проблема е че не отговаря на изискването "нахална" като и се каже не за някоя оферта и тя не настоява повече. И донякъде е права, дразнещо е да се нахалства и се приема като неуважение към решението на клиента.
Номер 5 търговския агент не е проститутка.

13.   Щом става въпрос за продавачи, нормално е външността да е основен фактор при подбор. Човек има свойството да бъде привличан от красивите неща. А що се отнася до качествата на продукта, в повечето случаи докато не го купиш и сам да се убедиш дали струва, няма как да разбереш дали ще си доволен. Така, че този аргумент за преценката е доста субективен.

14.   Здравей, има една приказка - сексът продава! на запад е доста популярно сред компаниите този агресивен маркетинг добре облечени красиви жени предлагат продукти и мъжете купуват с една идея да се сближат с жената...

15.   Наскоро четох една статия, в която пишеше, че красивите хора по-бързо си проправят път "нагоре" в кариерата си... колкото и да е грозно и гадно си е така! Външността е много важна, може от вътре да си кух като лейка, нооо... Честно казано донякъде съжалявам "по-красивите", защото не ги наемат заради това което са, а само и единствено заради външния вид и със задни помисли... в хоризонтално положение!

Аз понеже не съм "мис свят" (приемам се за средно статистически "красавец") трудничко си намерих работа, както и се доказах че съм за там...

Давам ти и един пример:
Работя като сервитьор в един голям и престижен хотел... горе-долу добри бакшиши си изкарвам, но ако ги сравним с една моя доста красива колежка са направо смешни... Тя само с разкопчаването на копче-две на риската си и парите й пада ей-така. Аз каквото и да направя не мога да вземам колкото нея... А също така и получава ежедневно много комплименти и неприлични предложения. Взема тези пари, не защото работи повече или може повече, а заради това че някои си чичко иска да й се направи на богаташ и й дава повече.... А и знаеш ли колко пъти са ме питали дали тя е на смяна и в кой район работи, само за да й се подмазват...

Сама си прави изводите...

NoBody