Споделена история от На работното място

Студентска бригада в Гърция или Италия
Здравейте, има ли сред вас хора, които са били на бригада в Гърция или Италия? Бихте ли споделили с коя фирма заминахте, какво работихте? Горе-долу колко пари ви излезе заминаването и успяхте ли да си ги върнете впоследствие? Необходимо ли беше да имате познания по съответните езици за работните позиции или английски език ви беше достатъчен? Много ще се радвам, ако получа коментари и съвети по темата! Благодаря ви предварително!!!

Коментари

1.   Ж30:
В Гърция -по-близо е, ВСИЧКИ знаят английски език, работата не е толкова натоварена, по-малко се работи на черно, работата е сигурна и постоянна, текат ти осигуровки. Ако понапреднеш с езика, можеш да се явиш на специален курс и да получиш сертификат и да останеш за постоянно там. Работа - колкото щеш, във всички браншове...
В Италия - тъмна Индия. Пълна противоположност на Гърция. Глад и мизерия тънат навсякъде...

2.   Как така в Гърция безработицата е 22 % двойно повече от колкото тука, а при младите гони 50%.

3.   Не съм чула някой от моите познати да е ходил в Гърция или Италия на бригада, НО майка ми работи в Гърция, баща ми - в Италия. Имат някакви наблюдения, които са ми споделяли. Майка ми не работи в селското стопанство, но живее в малко градче, където този поминък преобладава. Доколкото знам, от вече 2-3 години нивите на хората си остават непокътнати. Някои все пак сеят нещичко, но плащат малко и то на българските цигани, които се навъртат там - те не искат много, а и са съгласни на всякакви условия. Не знам как стои въпроса с бригадите за Гърция, но определено не смятам, че ще изкараш кой знае колко. Голяма криза е там, наистина, а и тази година големи дъждове имаше в южната част на Гърция - това, което трябваше да се бере сега, вече го няма. (на много места, не всички предполагам)
Баща ми е на "свободна практика", тоест където намери работа в селското стопанство. В Италия пък безработицата сякаш е още по-страхотна, защото се случва много често да работи едва 2 пъти на седмица, което прави не повече от 50 евро. А е мобилен, тоест има си кола и обикаля наляво-надясно, когато работата на едно място свърши тръгва да търси друга. Струва ми се, че дори и да има някаква бригада за Италия, ще бъде много лъжовна и най-малкото, няма да ти платят това, което обещават. Ще се случи нещо и няма да се върнеш с парите, с които си очаквал/а.
Иначе език, доколкото знам, аз за селскостопанска работа (доста от бригадите са за това) не се изисква. На работодателите им е достатъчно да има един-двама с език, колкото да кажат на тях и те да обяснят на останалите, незнаещи. Когато искаш да се разправяш лично с шефа, ако се наложи използваш ръце и крака - по принцип се случва често да не се доразберете и пак да стигнете до "преводача" на групата.
Ж30 (1-и коментар), как пък реши, че всички в Гърция знаят английски? За Кипър съм съгласна, че е така, но за Гърция ми се струва абсурдно това твърдение. Аз като отида, дори и в Атина да съм, не мога да намеря някой, който да знае английски. Или не желаят да го говорят? Най-добре винаги са ме упътвали чужденците (туристите)! Защото те говорят английски, а проклетите гърци или не искат, или не могат, а съм склонна да твърдя второто, защото наскоро взех, че понаучих езика малко и съм питала гърци за английския - не знаят. Чудно ми е просто как ти реши, че всички знаят този език - аз ли съм такъв карък, че веднъж не улучих на знаещ човек от южната ни съседка?
Успех, авторке, на където и да се запътиш (ако се запътиш)! Впрочем в Англия, стига да не улучиш на някои измамници, е много добре. Имам познати, които са ходили там на бригада, и не само че си върнаха парите ами и много спестиха за по 6 месеца работа в годината.