Споделена история от На работното място

Имат ли това право?
Здравейте, искам да споделя нещо и съответно да попитам. Понеже наскоро почнах работа и едва вчера разбрах, че съм на изпитателен срок, но без да съм подписвала нищо (а и ми казаха, че нямам право). Исках да напусна, но ме заплашиха, че могат да ме уволнят дисциплинарно, а не знам имат ли това право? Не съм запозната с тези неща понеже ми е първа работа и се уговорихме с тях да напиша молба, че напускам поради семейни причини. Така и стана и в други ден ме викат да подпиша, че напускам, а не знам защо тогава не подписах, че започвам?

И сега не знам имат ли право да ме задържат... а също така и ми искат трудовата книжка, за да напишат колко време имам стаж, но нали е изпитателен срок, защо стаж ще ми пишат и имам ли право да откажа да я дам? Договорът се прекратява в понеделник, а аз тогава ще започвам работа на друго място, възможно ли е да ме върнат от там?
Моля да ми отговорите, ще ви бъда много благодарна!

Коментари

1.   Трябва ТИ да подпишеш договора за да те назначат не си ли го подписала бачкаш незаконно ;) и следователно немогат да те yволнят или па те задържат . Поискаи договора да го видиш каде кво си подписвала акоо има Някакъв подпис ( но то едвали ще има ) ги заплаши с Инспекция по труда за тези неща

2.   Първо след като не е подписван договор, няма какво да се прекратява, нито пък да се уволни някой който не е назначен.

Второ по време на изпитателния срок и двете страни могат да прекратяват договора без предварително предизвестие (примерно от един месец или колкото е упонато в договора).

Трето няма причина да Ви върнат от следващото работно място, тъй като договора все пак изтича на същата дата(ако има изобщо договор). Ако все пак има някакви проблеми има кодекс на труда който се открива и интернет има и юристи :)

3.   Защо не искаш да имаш стаж?

4.   Уговорката за изпитателния ти срок си е в договора, не е нещо отделно. Ако имаш договор, съвсем нормално е да имаш и изпитателен срок (не е задължително, но обикновено се уговаря). Докато си на изпитателен срок ти се води стаж, нали работиш :)

И да, обикновено изпитателният срок се уговаря в полза на работодателя, т.е. той може да ти прекрати договора, когато поиска, а ти не можеш без предизвестие. В този смисъл, да, има право да те "задържа". Важното е, че сте се разбрали все пак.

5.   Дисциплинарно могат да те уволнят, ако закъсняваш за работа, нарушаваш реда на работното място или не се справяш с работата си. С две думи - не могат. Дисциплинарното уволнение е таралеж в гащите на работодателя, ако работникът реши да се запъне.

Друг въпрос е, че няма как да те уволнят, без да са те назначили, т.е. без да си подписала нищо.

Дядо Торбалан

6.   Ако не си подписала че започваш са допуснали сериозно нарушение и се наказва с глоба.
това че ти искат тр. книжкас е добре за теб м за да ти впишат макар и малък стаж..

7.   От всичките въпроси само на един знам отговора - трудовата книжка се дава по желание, ако искаш да ти напишат трудов стаж, ако не искаш - не я даваш. Също така, като си взимаш заплатата можеш да си вземеш цялото заплащане на куп, и да се откажеш от плащане на здравно осигуряване или за пенсия.

За здравното осигуряване, мисля, че то може да се плаща по различен начин и затова, можеш да откажеш тази фирма да ти го плаща защото може по различен път да си плащаш.

8.   Че защо ди е да напускаш защото си на изпитателен срок? Нормално е, това ти е първа работа, всеки мнава през това... и на друго място да идеш пак ще го има....

9.   Вземай си парите и си тръгвай. Ако напишеш молба си длъжна да останеш още 2 седмици. Два пъти ми се е налагало да си тръгна по този и начин и нищо не ми направиха.

10.   Не им давай трудовата си книжка щом до сега не е била у тях, нещо не е читава тая работа. В нея наистина могат да ти напишат че са те уволнили дисциплинарно. Вземи си парите и изчезвай

11.   Не, нямат право. По принцип само те плашат, нито ти имаш задължения към тях, нито те към теб, чувствай се свободна ако щеш дори да си тръгнеш без да им кажеш :)

12.   Благодаря Ви за вниманието!