Споделена история от На работното място

Не мога да си намеря работа
Положението в България наистина ли е толкова страшно? Завърших, взех си дипломата за висше образование и то на много добра позиция. Смея да кажа че съм утвърдила знанията и бих била качествен служител, а какво става? Кандидатствам на повече от 30 обяви за работа и накрая от нито една не ми звънят. За капак обаче не са одобрили и останалите кандидатстващи като мен - обявите им се публикуват наново и така до безкрай....
Къде е най - удачно да търся работа? Моля дайте ми съвет!

Коментари

1.   Само в чужбина ще бъдеш с хубава и добре платена работа, тук е просто без коментар, но няма какво да се прави... :X

3.   В чужбина, естествено. Колко висшисти в момента чистят улиците и кенефите, знаеш ли? ...

4.   "то на много добра позиция"?

Какво имаш предвид с това?

5.   В чужбина. Държавата ни е проста. Така, че няма какво да се учудваш.

6.   И аз съм така. Вече направо не си сдържам сълзите от отчаяние. Срам ме да каже, че не е работя вече. Искам да се чувствам пълноценен човек на 20 години, а аз какво родителите ми ме издържат, а трябва да е обратното.
Пуснах си св-то за 11 обяви и нищичко, вече втора седмица чакам. :((((((((( Днес ходих за подпис в бюрото по труда, нищо няма за мен. :((((((((

7.   Здравей. Първо - дипломата не е „позиция“. Направила си грешката, че не си почнала работа още по време на университета.
Опитай се да се добереш до една от стажанските позиции по програмите на ЕС.
Имай предвид, че в чужбина също не търсят български висшисти (без език? ), без стаж. Нискоквалифицирана работа много, но за това ли си учила?

Успех и много вяра в себе си!

Лаура

8.   То пък по време на следване ще се избият за теб едва ли не за нас студентите. Едно време може да е било така, но сега не е.
Нито един мой колега не работи по специалността си сега, как тогава изискват от мен 5 години стаж?

Още повече сега, когато положението е мнооого зле. Преди 5 години ако имало желаещо да обучават и наемат студенти сега, не искат да чуят и за студент или току-що завършил.
Прегледах всички обяви за София, от 3 страници имаше само една, за която Не беше необходим стаж. За всички останали искаха м/у една 1 - 5 години. За стажанските позиции се борят м/у 100 - 300 човека, шансът е минимален за всеки един кандидат. Аз съм кандидаствала за две от бюрото по труда и за 10 по обява, но никой не ме потърси за интервю.
И програмите не са изобщо надежди. Аз се разочаровах.
Единственият вариант остава чужбина. Ако професията ти позволява да работиш в чужбина изобщо не се замисляй.

Ягода

9.   Аз от 3 години не мога да си намеря работа, понеже преди 3 години завърших и на всякъде ми искат стаж и опит викали са ме на много интервюта и като им кажа, че не съм работила никъде и не искат да ме вземат никъде, записана съм и в бюрото по труда но и от там няма никаква полза

10.   Ами така е и аз съм от групата студенти и смея да твърдя, че положението в България е отчайващо. Няма ли кои да гарантира за теб си никои, ако щеш и 5 висше да знаеш и 10 езика. Аз съм работила на 2 места и в двете места някои ме уреди да съм там. А иначе в България кадърните хора като повече студенти заминават по студентски бригади и не се и връщат.

11.   прекалено много хора има вече в софия :) за 1 място се борят над 500-600 кандидати... така че.. сори... да не си се раждала тук :)

12.   Ей в чужбина си търси работа хем по-добър живот и няма престъпността ти тука работа нямаш ще си скъсаш газа от работа и пак ниска заплата ще имаш!

13.   И аз съм в същото положение. На 25 години съм, завършил съм магистратура, ама кел-файда... Записал съм се и на борсата, ама общо взето всичко вече ми се вижда вятър работа. Кандидаствал съм на много места, но нищо. Или както казват някои по-горе, ти искат стаж или по-лошото е, че въобще не те търсят. Положението в нашата страна е направо отчайващо. Имам приятелка, ама както е тръгнало май и нея ще загубя... :(( Направо човек вече се чуди, къде да се дене... В чужбина не е по-розаво положението от тук, но да - там имаш възможност да се развиеш, докато тук не са ли зад теб "тако" и "вако" - забрави. А, ако случайно човек си намери работа без връзки би се чувствал като най-големият късметлия.

Това е от мен! Останете със здраве! И дано намерим път от тази безизходица. Искрено го пожелавам на всички Вас и на себе си! Макар, че всичко лошо, което става в тая страна се прави умишлено! Умишлено се прави така и да няма работа.

14.   Стига сте мрънкали бе келеши, държите се като някакви гейчета и мамини синчета! Завършили били, диплома имали, абе балъчета, кой ви кара да си губите времето във вузовете, защо си мислехте, че като излезете с някаква смешна дипломка на някой му пука какво сте учили? Похвално, че сте се напънали да ви промият мозъците ама разберете, че с една диплома и чеп за зеле не става от вас. Опит ви трябва, действеност, да се поочукате малко да придобиете хабер за всичко и всеки околко вас. Да си отворите съзнанието към хората и света.

Аз какво да кажа като съм на 33 със средно, защото не можах да изкарам висшето докрай в чужбина, също съм безработен в момента - ама не мрънкам, пиша апликейшъни, кандидатствам, гледам обяви, вестници, всичко ... избирам и най-важното не се хващам на всичко и си знам цената. Пикльовци и селчнчета се уреждат на някакви службици, вземат по 800 -1000 лева и си мислят, че са хванали .... айде да не Богохулствам, ама вземете се в ръце бе, мъже ли сте или путаранковци? Като ходите интервюта се продавате за жълти стотинки защото не ви стиска да си поискате примерно 1800 -2000 лева, ама на какво и отгоре да ги искате а? Отговаряте ли на изискванията опита, ама как ще убедите тоя срещу вас че не сте путьо хуйкин а сте правилния човек. изобщо давате ли си сметка че трябва да убеждавате разни измекяри дошли в родината ни за да правят пари , а не да дават такива високи заплати.

Бачкайите бе зайци, работа има стига да не ви пука къде, какво и колко работите и да може да стискате зъби. Обиколил съм цяла Европа, бачкал съм по разни заводи, зная в пъти повече от някой дришляк завършил току що, ама не съм почнал след училище веднага в офис да бачкам, а се очуках къде ли не, вземал съм по 400 лева и по над 5000 евро заплата. Ами ако ви стиска идете изкарайте курсове за заварчици и заминете за канада да поработите 1-2 години, дават по 5-6000 $ заплата, ще видите свят, ще си подобрите езика, ще имате нещо да сложите в CV-то си, после където и да идете ще си кажат аха супер тоя го бива не е седнал да циври а е бачкатор, знае да се гъзи ама знае си и цената за колко да се продаде :D

Айде мушмороци, оправяйте се овреме и да не съм чул мрънкане. Казарма ви трябва на вас, да видите гърч и мизерийка та да се научите да цените имане нямане и можене...ама ей на и казарма не сте изкарали, замислете се в израел че путките са по мъже от путьовците у нас след 2 години казарма. Така, че умната и горе главата, сложете си дипломата в задния джоб, да седи там докато не потрябва и дерзайте - света е ваш ако искате да го покорите!

15.   14, като си безработен, защо не отидеш в Канада заварчик?

16.   14, пишеш като типичния Бай Ганьо, дипломата ми не струвала, ха-ха-ха. Не всички искат да влачат чували и да чистят лайна като теб. ;););) Ако не бяха образованите хора, Ганьо, къде щеше да работиш? Кой ще изработи проект за нова сграда, Ганьо, за да може да дойде твоя ред, за да я боядисаш, а? Ти ли? Две вертикални чертички- готово!!! Хах. Знаеш ли къде шеше да работиш, ако не бяха ''гейчетата''?
Щеше да пасеш патките, където ти е мястото, между другото. Та работата ще ти приляга на интелекта.

18.   Най-добре отиди в чужбина.
АнОнИмКаТа

19.   НОМЕР 14, като ти чета коментара за казармата и като знам, че ти си на 33 години, а казармата беше премахната през 1989 година се подразбира, че ти и хабер си нямаш от това какво е казарма, а ни псуваш за дето не сме били на място, където не си бил и ти!! Така че предлагам да се запишеш на военно обучение и да се ПОРАДВАШ на гърч и мизерия, както каза ти и да си служиш и работиш там до пенсиониране!! ЕТО ТИ ИДЕЯ!! Целувки :* :* :* и да не забравиш да освежиш тоалетните като ги изчистиш ;)!

20.   19, казармата не е отпаднала ПРЕЗ 1989 година, а ОТ набор 1989... не си разбрал/а!
Що се отнася до 14ти- може в България дипломата да не е от значение, но поне знаеш, че освен строител/сервитьор, може и друго да работиш след някоя и друга година. А ти, драги, цял живот ще си общ работник. И щом за теб от диплома няма смисъл, защо си започнал да учиш навън? Признай си- нямал си акъл/пари да завършиш и сега завиждаш на хората с висше!

21.   19, поне проверявай какво пишеш да не се излагаш така- казармата била премахната през 1989-та... за малко да познаеш. Всъщност, това стана 20-тина години по-късно, но ти е простено, ти през 2008-ма сигурно още си ходил/а прав под масата. 14 си е прав за хленчещите мамини синчета с дипломки. Бих добавила и изтъркани от клавиатурата пръстчета. Всички искат да са от шеф нагоре и да вземат директорски заплати. Проблемът ни е, че имаме прекалено много университети на глава от населението, които бълват висшисти, които пък остават без работа или в крайна сметка работят нискоквалифицирана такава, защото й трябват и бачкатори на тая страна, не само висшисти и умници с дипломи.

/Модератор7 - Напомням да се спазва добрия тон в сайта. Казармата не е премахната 1989г., лично аз бях войник 2002-2003 година.

22.   Ами не всички са умници с дипломи има и глупаци без

23.   Уча висше, инженерна специалност (момиче) първа г. , работя и се издържам с 1500 лв. (Не работя по специалността си). :) На 18 съм и съм от София. Работа има, или сте некадърни, или изявявате много претенции. Не знам кое е по-срамно - човек без висше работещ "проста" работа докарващ си някой друг лев или това да се топлите с голото си самочувствие, защото за ви връчили една хартийка от ВУЗ-а.
Ай, със здраве!

24.   Номер 23, вместо да хулиш и слагаш всички под общ знаменател, да беше дала решение, след като твърдиш, че има такова и било лесно! Като има работа, и то за сносна заплата като твоята, кажи каква длъжност изпълняваш, че да се види какво е това твоето чудо. Сещам се за няколко нестандартни професии с подобни доходи, така че се надява твоята да е различна.