Споделена история от На работното място

За майчинството и осигуровките
Здравейте, аз съм на 22. Гледах във всякакви форуми даже в сайта на НОИ писах, но никой не ми отговори на въпросите.

Имам 1 година трудов стаж, с приятелят ми се замисляме за дете скоро, но ми трябва още една година трудов стаж, за да имам 2 години майчинство. Имаме един приятел който е ЕТ, въпросът ми е ако ме назначи за една година фиктивно т. е. на срочен трудов договор и през това време съм бременна и примерно договорът изтече 1-2или 3 месеца преди да родя и той не го поднови ще имам ли право на 2 години пълно майчинство.

Искам да съм на срочен, да не съм му в тежест естествено, аз ще си плащам осигуровките. Или трябва да се водя на работа, за да взимам майчинство 2 години? Кой поема здравните осигуровки тогава докато аз съм нетрудоспособна за 2 години?

Една позната беше бременна преди 3 години и каза, че тогава първата година ги поемала държавата, а втората работодателя, но тогава нямало да са толкова големи примерно ако ме осигурява на 400 лева те да са 80-90 лева, а щели да бъдат около 20 лева. Моля ви който знае нещо по въпросите ми да пише, защото не знам какво да направя. Поне в нашият град, като научат че си бременна и те махат без основателна причина, или е нямаме нужда от теб, а примерно си работил там 2, 3, 4 години или ти го намекват, но не ти го казват в прав текст. За това и реших да пробвам при нашият приятел да се водя на работа, поради тази причина. Приятен ден ви желая

Коментари

1.   Аз намерих това, дано да ти помогне----За да получавате някакво обезщетение трябва въобще през живота си да имате поне 12 месеца осигурителен стаж и към датата на излизане в болнични 45 дни преди раждането трябва да сте назначена на работа по трудов договор. Ако сте назначена на работа по трудов договор към деня 45 дни преди раждането ще имате болничен, който обаче няма да ви се плаща и ще започне да ви се изплаща обезщетение, когато станат 12 месеца осигурителен стаж.