Споделена история от На работното място

Струва ли си да работя за 300 лв?
Тази година завърших висшето си образование "Предучилищна и начална училищна педагогика". Естествено веднга се регистрирах в бюрото по труда и активно си търся работа по специалността. Всеки ден проверявам и в инспектората, и в джобса. За сега съм подала на няколко места документи, но дали съм одобрена ще стане ясно чак септември месец. А вчера бях на интервю за работа като "организатор детски център". Като такава трябва да забавлявам децата и ако са оставени за няколко часа от родителите си изцяло отговарям за тях. Ако родителите са в детския център съм длъжна да ги обслужвам с кафенца и т. н., освен това работя с касов апарат и естествено да поддържам в добро състояние центъра, т. в да чистя и подреждам. Работата е на две смени: от 9. 00 до 15. 00 първа смяна, от 15. 00 до 21. 00 втора смяна. 5 работни дни в седмицата, 2 дни почивка. Заплащането е 2. 50лв на час, т. е. става 300 лв. на месец. Много се чудя дали да я започна тази работа? Ако някой е бил в подобно положение нека сподели своя опит. Или някой който работи или е работил в такъв детски център да сподели повече относно работата. Моля, помогнете ми. Не знам какво да правя.

Коментари

1.   Определено си струва, ако живееш в провинцията!!!

Самата ти си гледала много обяви - искат винаги образование СТАЖ. Приеми тази работа като стаж, ПЛАТЕН СТАЖ. Много малко хора са имали възможността да правят стаж, а и да им плащат.
И работното време е цункано, ще ти вървят осигуровки, ще работиш по специалността.

И все пак, помисли си да отидеш в София или Варна (не вярвам живееш там). В тези градове със сигурност знам, че се търсят под дърво и камък хора като теб. Там можеш да работиш в частна детска градина или да гледаш деца на частно и да си докарваш едни 1000-1500 лв. 400 ще са ти разходи за квартира, останалите са си за теб!

Но хората искат човек с практика, със стаж и препоръки - ето затова ти е важна тази първа работа. Не забравяй да искаш препоръки от работодателя си като напускаш.
Нека тази работа ти е просто първа стъпка. Твоята професия е с бъдеще, но в големите градове. Бъди мобилна и винаги ще си докарваш много добри пари. Всички сме започнали така!

2.   Не си казала повече неща за теб самата... в един случай си струва, в друг не... Ако си още момиче, току що завършило и родителите те издържат и не ти липсват средства, не - не си струва, защото работата си е доста и е отговорна. Но ако си майка с деца, издържаш семейство, ще работиш и още как ... Аз съм майка на 2 деца и от много години работя именно за 300 лв. на месец, но нямам друг избор, работа трудно се намира... Така че... успех, каквото и да решиш!

3.   Както номер 2 спомена има много голяма разлика дали имаш възможност да изчакаш още един-два месеца. Ако не си семейна и родителите ти имат възможност може би е по-добре да не почваш. От тея 300лв като те осигурят ще ти останат не повече от 240лв, а ако сключиш договор и да намериш нещо по-добро от септември-октомври няма да можеш да напуснеш. Естествено по-добре с 10лв в джоба, отколкото с 0лв, но трябва да прецениш в твоето населено място какви са шансовете да си намериш работа и дали можеш да си позволиш да изчакаш. В краен вариант винаги има позиции за продавачи като временна работа. Ана

4.   струва си, разбира се, все отнякъде трябва да се започне. всъщност работиш по половин ден, така че ще имаш и свободно време. никак не е все едно дали имаш стаж или не, и то по специалността ти.

5.   От месец и половина търся по специалността, нямам нямам нито една покана за интервю. Регистрираната съм в бюрото по труда с единствения мотив да ми осигурят стаж по специалността. Поне интервюто ми е 100% гарантирано, докато в джобс вече се съмнявам да преглеждат всички 300-400 св-та. По интернет е невъзможно да си намериш работа вече, до този извод съм стигнала аз.
Подала съм на 24 места в три града само за 1 месец.. и нищо. За продавачка ме извикаха в мол-а за щанд, предложиха ми 150 лв. 6 часа на ден, има и по 12 ч смени, Това по-добре ли е? А
Какво да ти кажа не изпускай тези 300 лв за 6 ч на ден е добре като сметнеш за месец колко часа си работила е май половин заплата ако беше на 8 ч работен ден щеше да е повече, де. Поне знаеш, че ще ги получиш, а и ако нямаш големи разходи за следване за магистратура и живееш при родителите си не са лоша сума като за първа работа.
Аз мисля да започна курс за друга професия, защото с моята икономика ще седя дълго на гърба на баща ми, не искам нито да чувствам вина, нито да бъда безполезна.

6.   ... след тези логични коментари в кото хората са прави и дават уместни доводи ще ти кажа, че според мен не си струва.... изчакай до септември има вероятност да започнеш по специалността, която също не е кой знае колко платена, но поне е сериозна, уредена и донякъде сигурна... млада и образована си така че рано ти е още за компромиси... успех.. ЗАРА

7.   В днешно време и в България направо не пускаш салама... че другите кучета ще го вземат.. трудни времена са, хващай където има, а пък през това време търси друго. Като намериш напускаш и така.

8.   струва си ами даа... и още как. с 300 леа можеш да си купиш 150 ляба по 500 грама парчето от 2 леа. Ако изяждаш по 2 на ден ще ти стигнат за тебе за мъжот ти и за новото поколение за 1 цял месец. Кво му трябва на човек, и лебец еш и водица пий, дий коне дий!

9.   Ако априте не са ти много важни - почни и изкарай поне 6 месеца за да имаш някакъв стаж. След това лесно ще си намериш по-високо платена работа, а след няколко години няма да имаш проблем и където има свободно място - може да кандидатстваш без проблем.

10.   И всичко това за 300 лв? Че тя една сервитьорка ще изкарва повече от теб. Според мен не я започвай, дори ако си от провинцията 300 лв не стигат за никъде

11.   хахахаха 2, 50 на час, ще падна от смях.. абе още ли има будали в тази територия, която някои все още наричат държава, че и си мислят че живот имат там, хахахах....
ами почвай да, супер е 300 лв, хахаха....

12.   НЕ! Не си струва! Започни като сервитьорка - пести пести пести над 3000 лв и заминавай накъдето ти видят очите. Тихият геноцид е в сила. Единствното спасение е терминал 2

13.   Не си струва! Не се занимавай с глупости.. изчакай другата работа... толкова много отговорности само за 300 лв. 3 професии в една.. каква ще е длъжността точно ми е много интересно.. такива прости работодатели има...

14.   Преквалифицирай се. Помисли за друго образование. Преориентирай се. Не си мисли, че и в София да дойдеш ще дават много за гледане на деца или стари хора. Заплатите в 2012 - не са това което бяха в 2007 година :).

Ти продавачка в магазин да станеш - ще си по-платена. Ако питаш мен - сервитьорка е по-добре. Поне ако си любезна ще има и балшиши...

15.   Ами ако са ти малко стани проститутка те изкарват много и стаж лесно се прави :) .... но защо си учила да те питам и си губи времето? Ми отвори си собствен бизнес рискувай тегли кредит, или се хвани в някоя фирма, какво ти дреме, че няма да работиш нещо друго? Учителстването е хубаво нещо ама ...ей на у нашата страна е като да те ебат за без пари!