Споделена история от На работното място

Като не съм ял бакшиш, защо да го плащам?
Здравейте скъпи читатели, надявам се и колеги.
Това е моята първа статия в интернет пространството, и моля да бъда извинен за евентуални грешки в начинанието си.
Реших да пиша за най наболялия ми проблем от моята сфера, а именно защо хората не оставят бакшиш в заведенията. Аз работя от 17години, като барман и сервитьор и смея да твърдя, че съм професионалист. Имам документ за завършено образование по специалността и съм работил само това.
Любимото ми нещо в работата ми е, като ми кажат, че всичко е било перфектно и накрая не ми оставят бакшиш. Тези хора не могат да разберат, че това ако продължава така, няма да е далеч времето, когато ще ги обслужват разни емигранти, малцинства и други подобни, със съмнителни намерения спрямо клиентите и видимо ниска култура и хигиена.
Защо според мен трябва да се оставя бакшиш?
Един некадърен сервитьор може да Ви провали не само една на пръв поглед обикновена вечеря, но и бизнес обяд, тържество и всякакви подобни поводи на които, Вие искате да се покажете, колко са важни хората срещу вас, и как искате само най доброто за тях. Повярвайте ми, ставал съм свидетел на скандал за опропастен тоалет, но не по адрес на сервитьора, а половинката обвини мажа си, че я завел в най голямата дупка. Виждал съм, как сделка не се сключва, защото сервитьора не знае кое ястие с какво месо се приготвя и в крайна сметка, араби ядат свинско и след като се разбира, те се разсърдиха на домакина си, а сервитьора остана без бакшиш, но на него какво му пука за изпуснатите ползи на клиента.
Така че, скъпи читатели, Вие сте утрешните ни клиенти и много зависи от вас дали професията сервитьор ще бъде оставена в ръцете на невежи тинейджъри. или след като видите класно обслужване ще оставите 10% бакшиш, както е прието, и по този начин ще стимулирате хората, коит хранят семейства да останат в занаята и да се грижат за приятното Ви прекарване по заведенията.
Заплатите на сервитьорите не само в България, но и в цял свят като цяло са ниски, но нормалната сума на края на месеца се оформя предимно от бакшиша, който навсякъде се дава без подсещане от сервитьора. Видите ли, че той Ви връща дребните, с които сте му закръглили сметката, това не означава, че не Ви е разбрал, а напротив той иска да Ви подсети че това е само закръгляване на сметката и, показва на другите на масата че сте пропуснали бакшиша или сте стиснат.
И накрая искам да кажа, нищо че не сте поръчвали бакшиш, платете го, че да сте сигурни че следващото посещение в това заведение, ще протече чудесно, защото сервитьорите имат много добра способност да запомнят клиенти, и в следващият път когато, клиент седне при колега на, който не е оставил бакшиш, повярвайте ми получава обслужване като в столова.

Коментари

51-100 от 103

54.   В Англия например не е прието да се оставя бакшиш...

В крайна сметка защо някой трябва очаква да му оставя нещо. Ще и/му оставя ако искам. Ясно ли е? Не съм длъжна.
Ако съм доволна, ако са ме обслужили с уважение и желание, ако ми е на кеф и ако имам излишни пари в крайна сметка.
Вие защо приемате, че непременно трябва хората да ви оставят? Аз не мисля, че е правилна тая нагласа да очаквате бакшиш. Ами не очаквайте... ако ви оставят оставят....

55.   Напълно съм съгласен с 52. Никъде няма такъв закон в България, че в сметката трябва да влезне и бакшиш. Това е по желание и е един вид подарък. В България хората не взимат чак толкова големи заплати, че да си и подаряват от парите. Когато става въпрос за тържество и резервирано заведение или съм излезнал на кръчма и цяла вечер сервитьора ми е носил мезета и питиета и съм бил доволен, че не ме е бавил/а съм оставал и по 2-3 до 5лв. бакшиш. Но ако излезна да си пия кафето, кола или сладоледената мелба, е няма да оставя бакшиш, че ми е донесъл една мелба. Че в крайна сметка това му е работата. Като не му харесвя да си търси друга.

56.   Не съм от най-щедрите, но е срамота при перфектно обслужване да не оставиш 5-10%. Зависи от ситуацията и сервитьора – ако го виждам че се е подпалил от работа, но се старае, дори и да сбърка нещо, да се забави няколко пъти, на такъв човек винаги. Примерно на сметка 38. 20лв ще му дам 42-43. Ако е полупразно заведението, а се забравя лекичко да поглежда или носи алкохола/напитките(не се готвят) след 10 минути – от 38. 20 до 40 закръглям. Когато е съвсем вкиснат ръб или мотльо не ме е грижа да си прибера рестото до стотинка.

На куриери(пици, храна до вкъщи) закръглям до лев-два, не повече.

Към бакшишите(такситата) станах един точен:) с течение на годините, заради хубавия им навик сами да си определят, има и свестни де. Много е дразнещо на 5. 30лв като му дадеш банкнота 10-20лв и човекът сам си решава че ще върне 4-14лв. Затова свикнах да казвам с даването на парите колко е, до 0. 50 или 1 закръглям според цифрите. Сега на сметка 8. 86лв като ми подава някой с нежелание 1 лев и си го прибера нека ме помисли за скръндзав. Не е мой проблем, че плащат лизинг/аренда, кризата в бранша, и аз знам как си изкарвам парите. От друга страна ако избегне задръстване като ме прекара по малки улички или намери бързо адрес, който не знам и стигна навреме – с удоволствие 10лв "Благодаря ви, лек ден". И от нуждите на клиента зависи, бакшишът може да се заслужи.

57.   Съвсем на скоро имах два последователни случая. Но не със сервитьор, а със собственика на заведението. Та, въпросният ресторант се намира точно срещу работното ми място. Може да се каже, че съм един от редовните клиенти, като и, че там съм си организирал много лични мероприятия. Бакшиш съм оставял ВИНАГИ, минимум 10%. Както и да е. Въпросният собственик ме помоли веднъж за нещо, което нямах възможност да свърша, пък и не бях длълен. От тогава отношението му коренно се промени. Продължавах да ходя та, да оставям бакшиши и в един прекрасен момент на един обяд, когато бях седнал с мой приятел, сервитьорката дойде и ни каза да се преместим, защото сме "задържали масата". Ха, хубава работа. Идваха и сядаха клиенти на по една супа, 2 филий хляб и айрян, а ние, които бяхме направили повече от 50 лв. сметка сме "задържали масата". Е, казах й, че току що ме загубиха като клиент. След това онзи, собственика идва и ме пита какво съм се сърдел. Е, как няма да се сърдя, при положение, че там съм изсипал чувал с пари откакто заведението е отворено, а той ще иска да ме мести като маймуна. След тази случка 2 седмици не бях стъпил там, но ми се наложи. Поръчах си безалкохолно, но помолих същата сервитьорка да го стопли, защото ме болеше гърлото. Е, тя ми го донесе ледено. Шефът бил казал, че ще я уволни, защото харчела топла вода. Не си повярвах на ушите. Е, тогава НЕ оставих бакшиш. Казах и на мои колеги, които ходят там да си направят сметката. Както и стана. Огромен скандал за нищо и вече там никой не стъпва. Ето така се гонят редовни клиенти, ама с трици маймуни се не ловят....

58.   Живея във Франция.
Там не е прието да се оставят бакшиши. Смята се, че е достатъчно скъпо, че да се оставят и бакшиши.
Разбира се, в редки случаи се оставят - виждал съм например компания от 8 човека, които оставят 50 цента (ЦЕНТА) след вечеря.

Честно казано, намирам, че така е много по-добре. Гледаш кое колко струва и знаеш колко ще платиш.

Не мога да разбера хората, които са се загрижили толкова за "бедните" сервитьори... все пак не сме им майки, че да ги мислим. Пък и ако не им харесва професията, нека да се преквалифицират - например, банкери! Чувал съм, че банкерите изкарват добри пари! :-)

59.   Аз също оставям, но на такива, които заслужават.

КЛИЕНТИТЕ НЕ СА ДЛЪЖНИ ДА ВИ ОСТАВЯТ БАКШИШ, точка. Имате си заплати, плащат ви се осигуровки и това е. Даже понякога и намазвате от яденето/пиенето.

Никои не е длъжен да ви оставя бакшиш.

Братът

60.   Добре че не ти плащат заплата, иначе щеше да е безмислено - нали бакшиш си взи... о чакай!

62.   Аз съм ти колежка и няма смисъл да обясняваш на българин авантаджия как се плаща в заведение. Като искат да си плащат сметката точно, да ходят да ядат дюнери, хем по евтинко, хем без бакшиш за човека който се е грижил за за техния комфорт. Кажи му българин и му гледай сеира по заведениета при плащане на сметка. Смея да кажа, че навсякаде по света се оставят бакшиши за сервирането и обслужванетО, САМО ТУК В БЪЛГАРИЯ СЕ ПРАВЯТ НА ЛУДИ...

63.   62, само искам да попитам ти в магазина оставяш ли бакшиш на касиерката и до колко закръгляш сметката? или ти не си българка и за теб собственият ти коментар не важи?
и само за протокола - авантаджия означава да вземе нещо безплатно. човек, седнал в заведение не е такъв, защото си плаща сметката по определените цени. дали ще даде на теб бакшиш, вече си е негово решение.

64.   Ми много ясно бе. Коя си ти, че ще ти давам бакшиш. За кое да ти давам. За това, че си длъжна да ме обслужваш добре ли? Нали в договорът си се подписала върху определени задължения. Плащат ви се заплати, осигуровки ядете, пиете, много често и нищо не правите... какво искате повече!? !?? !!? За кое да плащам? За това, че си длъжна да изпълняваш ли? И защо? Нали взимаш заплата за това?

Не, че не оставям - оставям, но поведението ви е повече от нагло... и сякаш сме длъжни да ви даваме пари за това, че вие сте длъжни да си изпълнявате задълженията, върху които сте се подписали!?? !? !? !

Моля ви не се излагайте :).

Нито Англия е България, нито Америка е България - България си е България и примерите, които давате за Америка си важат за Америка.

Не съм длъжен да спазвам чужди навици.

И ако мислите, че говоря грубо нека ви кажа... Ходейки редовно в едно и също заведение от няколко седмици моята приятелка с всяко поръчване си казва, че иска напитката и да не е от фризера, а да е от склада, да е топла, защото има проблеми с гърлото - ама НА, не стига, че и го носят ледено студено, ами и накрая сами си удържат бакшиш. И ние чакаме рестото... като идиоти...

Като ме обслужите добре (което си ви е в задълженията) и съм доволен тогава ще си помисля за оставане на бакшиш.

И моля екипа да публикува мнението ми. Високомерието на някои хора ме вбесява... но ще се въздържам.

65.   Аз произхождам от изключително бедно семейство и първо бях сервитьорка, преди да ида на ресторант като клиент за първи път. Бакшиши не очаквах, но хората оставяха дребни бакшиши - ами не съм си делила клиентите. Факт е обаче, че разни дебили те третират като маймуна в цирка.
Преди няколко години започнах да посещавам ресторанти с приятелят си.
Ами дразня се когато оставя по 7лв бакшиш на 30лв сметка, защото знам как със 7 лева аз съм живяла 5 дни само преди няколко години.
За мен е нормално на сервитьора да оставя около 2 лв (дори сметката да е 50-60лв).
Просто всичко по-високо от тази сума моят мозък пресмята в хляб и кисело мляко...
Жалко, но факт.

66.   Към 65 номер - ами поклон пред такива сервитьорки като теб :). На такива оставям, които, колкото и да са красиви, колкото и красиви зъбки и усмивка да имат винаги ще ме поздравят като човек, ще минат покрай масата ми с желание да ме питат как съм и всичкото това, защото са добри и сърдечни хора. И това си личи.

Но на тези вмирисани и напудрени кифли не бих оставил. С високомерието си ме отвращават. Гледайки отношението им към мен, когато ми носят сокче Капи от 2лв. и бутилки от скъпата и хубава бира на дадени господа няма как да се държа с тях добре и да им оставям бакшиш. Разликата между мен и тези прасета е, че може би само с тези две бири те ще оставят 10лв. сметка на заведението, ако поръчат още повече пари, както и бакшиш.

А поведението трябва да е еднакво към всички.

Но факт си е, че не тези господа поддържат заведенията, а ние младите ;). И когато се отнасяш гадно с млади хора няма да ти дойдат повече в заведението, а господата са седнали за 1, 2 пъти ;). за тях няма значение и 100 лв да оставят, защото не са всеки ден там.

Но този бизнес е само за хората, които знаят как се прави ;).

67.   Затова трябва да има регламент - процент сервиз или да се приеме, че обслужването е включено в цената.

Клиентът отива на заведение, за да си почине, повесели или на среща. Никой не е длъжен да си блъска главата - колко е заплатата на сервитьора, дали го осигуряват, колко бакшиш е нормално - пет процента, десет процента, до кръгли десет лв. и т. н.

68.   Не падаме от небето, номер 67 - всички знаем, че в БЪЛГАРИЯ не се включва 10% обслужване в сметката, а сервитьорите взимат малко пари.
В САЩ например изобщо не получават заплати. Това е и причината там обслужването да е перфектно - живеят само от бакшиша. И все пак всеки като седне някъде си знае, че сервитьора взима много малко пари. Ние оставяме към 10% бакшиш винаги, ако сме доволни от обслужването. Ако не сме доволни не оставяме никакъв бакшиш, дори 2 лв. не оставяме.
Така на ресторант оставяме към 5-10 лв. бакшиш, на кафе до 3-4 лв., в дискотека на бара закръгляме сметките с 2-5 лв. Не излизаме често, но не сме и паразити за сметка на други хора, плащаме си сметките и гледаме да стимулираме хората да обслужват добре. На таксиджията, ако не ме е лъгал винаги му давам 1 лв. до 1, 5 лв. бакшиш, ако ме е лъгал - НИКАКЪВ. До летището един ме откара по много добър маршрут и изкара 10 лв. бакшиш, защото си хванах самолета.
Доброто обслужване има своята цена! Не е голямо блъскане на глава да изчислиш едни 10%, ако си завършил 2ри клас образование! Просто у нас хората се скръндзат, а после се чудят, че ги мамят и ги ограбват по стотици други начини.

69.   К'ва ти цена за обслужване бе 67 - ахахахахах... Заплатата за какво е тогава - ахахахахахахах :D. Не знам вече да се гневя или да се смея.

Не оставям бакшиш и т'ва е :). Казах по-горе кога оставям. Като дойде при мен с усмивка и сърдечно ме попита как съм или нещо предразполагащо ме да оставя бакшиш ще го направя. Но да поздравява разни гадни прасета само, защото ще оставят повече пари, а мен да ме гледат с пренебрежение, едва ли не изчезвай смешник - Е НЯМА ДА Я БЪДЕ ;).

Относно това дали ще плюят или не - еми често гледам внимателно какво се прави зад бара, след като поръчам и ми носят поръчката.

НЯМА ДА ОСТАВЯМ БАКШИШ на високомерни и гадни кифли, точка.

Когато се научат да работят с хора тогава ще си изкарват добри пари ;)

70.   Виж какво, номер 68, я недей да квалифицираш хората!
Номер 67 съм. Почти винаги оставям бакшиш, обикновено около 5%, но това е знак на добра воля и продължавам да мисля, че не съм длъжен.
Това "всички знаем" го запази за себе си. Виж и другите теми - има големи разлики в заплащането в частния бизнес, включително в един и същи бранш. Няма откъде да знам кой какви условия на труд си е договорил. Съпругата ми беше счетоводител на заведение. Сервитьорките вземаха два пъти повече пари само от процента, който им даваше собственика. Бакшишите отделно.
И как изчисли, че бакшишът трябва да е 10 процента? Та много фирми не могат да достигнат такава норма на печалба!

71.   Бакшиш вече се възприема като нещо задължително, като норматив и май всички забравят, че се дава допълнително за добро обслужване. Съответно не даването на такъв трябва да е коректив, че обслужването не е било на нужното ниво. Само, че сервитьорите вместо да си вземат бележка, решават, че клиента е скръндза, простак, селянин и т. н.

В едно заведение наскоро ми донесоха менюто 5-6 минути след като съм седнал. Вземат ми поръчката след още толкова. После ми носят храна от готовото обедно меню, отново след закъснение. Бях поръчал и кафе, но ми го донесоха преди храната. Освен това обслужиха други клиенти, които дойдоха след мен. Обаче, когато оставях парите забелязах, че ме гледат дали ще оставя рестото или ще си го прибера. Е, не става така. Те си мислят, че за да пренесат една чинийка от кухнята до масата ми и заслужават 3-4 лв.

Според мен, е оправдано да се дава бакшиш на фризьор, масажист или друг човек, чиято работа изисква умение и концентрация.

В едно заведение в Лондон ни обясниха, че в сметката се оставя бакшиш, който се дели с всички служители в ресторанта и отделно може да се остави персонален бакшиш на сервитьора. Това е по-смислено, защото човек отива някъде заради храната и обстановката.

72.   Съгласна съм със 71. Била съм и от двете страни и съм печелила от бакшиши колкото надника си. Днес съм само клиент. Не случайно бакшиш се дава накрая. Моят съпруг обикновено класически плаща сметките и дава към 10% бакшиш и повече ако обслужването е било на ниво, включително в такситата е така - ако е чисто, шофьорът помага за багаж, дърпа седалката, за да ти е удобно, не досажда и не мами - има бакшиш, а иначе просто няма бакшиш. На фризьори оставаме дори 20-50% бакшиш ако сме доволни и нищо като не сме.
При сервитьорите е ясно - има хора, които дори се правят, че не те виждат - какъв бакшиш очакват?
Често трябва едва ли не да ги преследваш, за да поръчаш допълнително, за сметката дори...

73.   Оставянето на бакшиш е по желание. Разбира се, че ако съм доволна от обслужването ще оставя бакшиш, но нито ти, нито някой друго може да ме задължи да го направя! Освен това много сте се разглезили с тези бакшиши и сте решили, че това си ви е едва ли не задължителен доход. Извинявай, ама има толкова много хора, които също работят с клиенти, пък на тях никой не им оставя бакшиши. Ти да си оставял бакшиши на касиерката в супера? Или на рецепционистката в някой хотел? Или на момичета на гишето в банката? Не, нали? Тогава защо реши, че всички са длъжни да ти оставят бакшиш на теб? Или момичето в банката, в хотела и в супера не си вършат добре работата, а? Така, че само вие и таксиджийте се имате за привилегировани и очаквате, че всички са ви длъжни. Ако някой е доволен, с удоволствие ще ви остави бакшиш, но изобщо не е задължен да го прави.

74.   В Япония никой не оставя бакшиш, защото е голяма обида. Там всеки върши работата, за която е нает, прави го с желание и гордост, независимо какво работи- шофьор, сервитьор, метач, управител. Ако изпуснете нещо - ще ви догонят, ще се поклонят и с усмивка ще ви го дадат ( говоря да пари и др. неща). Затова няма да стигнем японците, защото сме вечно недоволни, мрънкащи и очакващи допълнително пари за да бъдем подкупени.

75.   Пич, работил съм и като сервитьор някога. Има неписано правило за тези 10 процента, но то не се спазва и зависи много от хората. Т. е. зависи както от теб като сервитьор, така и от човека, който ти е клиент. Не може да очакваш от някоя баба или дядо, дето пият чай за по 80 стотинки бакшиш. Понякога не бива да очакваш такъв и от пияндета, които ядат и пият за над 200 лв. Когато аз бачках тази професия съм си тръгвал с по 70 лв бакшиш от смяна, тръгвал съм си и с 3 лв. Зависи от смяната - кога е, от хората - какви са и от теб самият. От тогава съм се научил да преценявам келнерите. Не може да ми бавиш поръчката без основание, да идваш намусена, да се държиш като хванат от гората, да не се държиш професионално, да лъжеш в сметката или в количеството и на края да очакваш бакшиш. Такива при мен не минават. Иначе съм оставял при сметка от 12 лв 20 лв и съм си тръгвал. Зависи обаче. Примерно в Хепи единственото, което не ми харесва на сервитьорите е, че много питат. Иначе там от към обслужване съм най-доволен. Пренебрегвайки това, че няколко пъти, докато съм на масата им ме питат дали всичко е наред и дали е вкусна храната, там съм най-доволен. Облечени са с униформи, учтиви са, имат етикет, който спазват, усмихнати са, изпълняват поръчките на време, с досаждането си показват заинтересованост към всеки клиент... и съм регулярно получават тлъсти бакшиши. Така, че пич, ако попаднеш на мен и не си такъв, какъвто аз съм бил с моите клиенти някога, не очаквай да ти оставя бакшиш. Не очаквай и такъв, ако по някакво стечение на обстоятелствата пия 1 напитка и имам точни пари в мен.

76.   Искам да живея охолно. Търся си за жена красива и вежлива сервитьорка с големи бакшиши от град Пловдив, на около 25-35 години. ;)

77.   Напълно подкрепям номер 73! Аз също оставям бакшиши понякога, но принципно смятам, че не е честно спрямо всички останали професии. Някои дори са толкова нагли, че изобщо не ти връщат ресто. И тук дори не говори за професионални сервитьори, които са изучили тънкостите на занаята, познаващи етикета в детайли. Работил съм едно лято като пиколо и наистина от бакшиши си докарвах не лоши пари, но само за месец усетих как се променям. Започнах да мисля единствено кой колко ще ми остави, ако не ми оставеше се дразнех и т. н. Все пак в крайна сметка хората не са длъжни.

79.   Хайде, стига сега с тези очаквания за "полагаеми бакшиши"! Всеки сам решава, дали да остави такива, и ако да, каква сума да бъде това. Глупаво е схващането, че така се отдава почит към труда на сервитьори, пикола, таксиметрофи шофьори и няколко други професии, а ако не им се даде бакшиш, трябва да гледат изпод вежда със сърдито око. Избрали са си тази професия и са се подписали в договорите си срещу каква заплата ще я извършват - ще си я работят и няма да гледат на всеки обслужван от тях като на касичка. Всички работещи хора полагат труд, но в повечето професии няма бакшиши. И, какво - те сякаш не заслужават насърчаване на труда им, а само отбрана група професии заслужават? Още повече, че има и толкова нагли служители в заведения и таксиджии, които сами си "дръпват" бакшиш, без да съм ги питал или показал, че желая това, че всеки такъв път се налага да им напомням за истинската стойност на и без това завишената сметка, в която е включен И бакшишът (като например сок за 2, 50 лева или тази измислена "застраховка" от 90 ст. в такситата, още преди да са потеглили). А и последните не направиха на приятно разсеяни и не смъкнаха цените, след като цените на горивата се сринаха. Аз на сервитьор/ка давам, ако си го заслужи с начина на обслужване и според моментните ми възможности. Ако ще ми тросва на масата сервираното или ще ме кара да чакам твърде дълго, за да изпълни поръчката ми, може само да си мечтае да оценя това и да оставя бакшиш.

80.   Днес ми се случи сервитьорка сама да си "определя" бакшиш и вместо да ми върне 3, 50 лева, ми върна 3 и се правеше на разсеяна, когато я попитах каква е сметката ми и колко трябва да ми върне. Извади и сложи на масата липсващите 50 стотинки с показно чувство на неприязън, сякаш не тя, а аз бях направила нещо нередно. Как може да има такива нахални хора!? Аз обичайно оставям бакшиш и възнамерявах и този път да го сторя, след като ми бъде върната остатъчната сума при плащането, но ме озадачи това, някой друг без мое позволение решава да се разпорежда с моите пари!

81.   Не оставям бакшиш. Те си имат заплати. Ако понякога, много рядко, нещо силно ми е направило впечатление - може, но иначе не.

82.   Номер 80, и на мен ми се случи и я срязох и дори на силен глас и казах как може да си го позволява, цялото заведение и се смя и тая се покри. Наглярка.

83.   Работил съм като обслужващ персонал, макар и не на позиция, на която се получават бакшиши (бил съм продавач в мобилен оператор, касиер на бензиностанция). Колкото и добър професионалист да е човек, винаги има значение отношението на клиента за качеството на обслужването.
Оставям 10% бакшиш почти винаги (изключвам само случаите, когато сервитьорът е много крив и троснат). Дори при забавена поръчка оставям - грешката може би е в кухнята. Знам, че ако оставя пари на сервитьора, той ще е по-усмихнат и ще обслужи по-добре хората след мен. И смятам, че след като мога да си позволя да ям на заведение, 10% отгоре не са ми проблем. Иначе във всяка държава е различно - в САЩ е почти задължително, в Италия е включено в цената, в Япония не е прието.

84.   Хайде стига с тези бакшиши! По същата логика трябва да се дават бакшиши на хората по бензиностанциите, на касиерките по магазините и на още куп професии, обслужващи клиенти.

85.   Номер 84, за съжаление и споменатото от теб се случва, поради така разпространените в наши дни цени от сорта на 8, 99 лв. или 2, 95 лв.. Немалко касиерки, продавачки в магазини и други служители, работещи с потребителските пари, имат вредния навик да не връщат 1-5 стотинки и така пряко ощетяват хората. Оправданието им е "Ми... , нямам стотинки да Ви върна... ", а някои са дори нагли нищо да не казват и разчитат човекът отсреща да р или разсеян, или да не му се занимава да се разправя за някакви стотинки. Сигурно на някои това със стотинките ще се стори смешно и безобидно, но една бърза сметка показва, че след 100-ина подобни случая на ден те печелят по 1-5 лева! Това прави по 30-150 лева месечно и 365-1825 лева годишно! И този пример със 100-те бройки е умерен и съвсем приложим на практика. Трябва да се има предвид, че например през един голям хранителен магазин пазаруват хиляди потребители дневно!

86.   85, прав/а си, но да ти кажа честно, аз пазарувам почти изцяло само в големи вериги и отдавна не съм се натъквал на подобни тарикатлъци. Не съм някакъв защитник на веригите, но поне персоналът им е ведър и усмихнат, и винаги ми връщат до стотинка. Случвало ми се е дори да нямам 1-2 стотинки и да извадя по-едри пари, но никога не са ги приемали, нито пък са мрънкали. Иначе, да, преди, когато кварталните магазини бяха в стихията си и нямаха конкуренция, просташкото отношение като цяло си беше ежедневие. Нищо против нямам сервитьорите или таксиметровите шофьори. Много от тях си вършат прекрасно работата и са си професионалисти. Не, че не оставям бакшиши понякога, но въпреки това го смятам за неправилно, понеже не правя същото в магазина или на бензиностанцията.

87.   Що не вземеш да завършиш едно висше, и ще спреш да се лакомиш. Никой не ти е длъжен.

88.   Не съм съгласна, че сервитьора трябва да се хили като клоун на всеки. Сервитьора трябва да изглежда професионално, сериозно и в никакъв случай да се смее и усмихва като палячо. Също така сервитьора е там да ви обслужва, не да ви пуска шеги, а да говори нещо свързано с обслужването и менюто.
Относно човекът коментирал това, че сервитьора трябва да минава през теб на всеки две секунди, съжалявам но и това не е вярно. Ако желаеш нещо винаги може просто да вдигнеш ръка.
И това дали си залял и олял някого не е липса на професионализъм, просто грешка, всеки прави грешки в работата си. Опитния серивитьор е залял доста хора преди да стане опитен.
Да не забравяме, че всеки е тръгнал от някакво ниво, независимо в коя сфера на работа и то със сигурност не е било ниво „професионалист”!

89.   Приятелю, аз също работя с хора. Взимам 580 лева чисто. Усмихната съм и с най-намръщените. На мен никой не ми оставя бакшиш. Предполагам, даже знам, че твоята заплата е по-висока от моята. Когато отида на заведение, което е рядкост, си взимам най-евтиното. Оценявам професията, която практикуваш. Бих давала бакшиш, ако имах средствата. Но ги нямам. Това е твоята професия, знам, че имаш колеги, които биха си го върнали на клиент поради липса на бакшиш. Но това не е професионално и редно. Българите не сме от най-богатите и причината може да се корени и в това.

90.   Изобщо не трябва да вдигам ръка, за да си дам парите някому. Ако ги иска, да дойде да ме пита. Като ми види празна чашата или чинията. Да ме попита за десерт, за кафе. Да ми препоръча нещо, да ми обясни какво имат, да се погрижи да ми го приготвят както го обичам. Това е обслужване.

91.   Като си посредствен сервитьор какво очакваш? Работя от само две години и не мога да се оплача, взимам една добра заплата/1400лв/ и отделно си вадя бакшиш от 400 до 600 лв средно... обслужването ти трябва да е еднакво за всеки, без значение колко бакшиш оставят... на 300 лв сметка са ми плащали до стотинка, а за 60 лв сметка са ми оставяли 40 лв бакшиш, така че - върши си работата добре и всички ще са доволни.

92.   За какво бакшиш?! Че е изминала разстоянието от кухнята с табла до масата ми? Че е извадила от хладилната витрина безалкохолно и ми го е донесла? Я стига! Могат да дам, ако ми говорят на вие, а не на ти, както почти навсякъде. Мога да дам, ако не е девойче на 17-20, нагримосано и с цивилни дрехи, а с униформа и лек грим и прибрани коси. Мога да дам, ако ми предложи нещо от менюто, обяснява какво има, ако си личи,че познава асортимента на заведиението. Дори и да не знае за дадено ястие, което е недопустимо за сервитьор, да пита и да ми отговори.

93.   А ти реално защо очакваш бакшиш при положение, че сървисът е включен в цената на крайния продукт?

Ако купя бутилка уиски в супермаркета и си я изпия в къщи ми излиза 5 пъти по-евтино, отколкото ако дойда в заведението и ми го наливаш ти. Реално аз вече плащам за услугите ти (ако не директно на теб, то на шефа ти). Съответно очаквам и услугата да е качествена.
С какво е виновен клиентът, ако този твой шеф ти плаща твърде малко?
В супермаркета - като си купя бутилката уиски давам ли 10% отгоре, понеже уискито е добро и съм доволен? Давам ли бакшиш на касиерката, чистачката или на този, който е подредил рафтовете в магазина, за да изглеждат добре и да примамват клиентите? Реално тези хора работят, за да е добре на мен, клиента. И аз си плащам за това. Така е и при теб, професията ти не е различна с нищо от останалите.
Лошото е, че много твои колеги свързват наистина бакшиша с качеството на услугата и мислят, че без бакшиш не са длъжни да работят качествено без да осъзнават, че качественото обслужване е част от основното им задължение. Имах една позната студентка, работеше в кафене. Твърдеше, че всеки клиент, който не остави бакшиш първия път, бива запомнен по физиономия. Всеки следващ път лично тя се изхрачвала в кафето или друго, каквото е поръчал. Това е без коментар, но се случва твърде често.

94.   По принцип заведенията у нас ( кафета, ресторанти и т. н. ) или поне болшинството от тях, са на много ниско ниво и от доста време ги избягвам. Първо, всички купуват възможно най-евтините продукти и дори такива с изтекъл срок на годност, за да имат по-голяма печалба. Сервират ти кафе не знам коя цедка, не си мият както трябва приборите и помещенията и т. н. Отделно собствениците плащат на сервитьорите мизерни заплати и те съответно мислят единствено и само за бакшиш. Преди няколко години например, на едно фирмено парти един от сервитьорите гледаше всички с такава омраза, понеже всичко беше платено предварително и нямаше никакъв бакшиш, че повече не стъпихме в това заведение. Отделно много пъти ми се е случвало да седна да пия кафе и то да е пълна отврат, въпреки че цената му е като за първокласно. Поради всички тези причини в заведения ходя само ако ми се налага. Предпочитам да си поканя приятели у нас или да отидем в някой друг, отколкото да плащам за лошо обслужване и лоша храна и напитки. От време на време пия кафе навън, но само на места, където знам, че го правят добре. Колкото до самия бакшиш, много рядко давам такъв, защото не смятам че е редно. По същата логика трябва да давам и на продавачките по магазините, на хората по гишетата в банки и всякакви институции. Самият факт, че едно заведение не плаща добри заплати и персонала работи за бакшиш, говори че е по-добре да не ходиш на това, защото и всичко останало ще бъде на супер ниско ниво.

95.   "Твърдеше, че всеки клиент, който не остави бакшиш първия път, бива запомнен по физиономия. Всеки следващ път лично тя се изхрачвала в кафето или друго, каквото е поръчал. "

После хората ме гледат, като ненормален, когато отида до бара, сам да си взема кафето... Докато не им покажа записи, от ресторанти и кафенета :)

96.   Нямам пари аз какво да ям, че за твоя бакшиш ли ще мисля? !

97.   Хубава тема. Дано прочетеш закъснелия коментар или някой друг сервитьор го направи. Кажи ми дали трябва да оставя бакшиш на сервитьора, когато готвачът в кухнята си е оставил ръцете? Примерно месото е печено на слънце (полу сурово) или едно ядене, което се прави еди как си, в менюто пише какво съдържа - накрая се оказва променено, защото готвачът сметнал, че така е по-добре, по-лесно му е или така "го правехме на предната работа". Трябва ли да оставя бакшиш? Аз не мисля. Като кажа на сервитьора забележки по яденето, той се прави на невинен - все едно аз какво да направя, готвачът... И не отива да каже на готвача "Абе тиквеник, клиентите са недоволни и не оставят бакшиши".

98.   Хора.... няма да повярвате, обаче е точно по темата. Ха, кажете какъв бакшиш заслушаваше персоналът на заведението, за което ще ви разкажа. Наемаме с мои приятели ЦЕЛИЯ салон. Празнуваме 10-годишнина на една наша организация. Поръчваме две седмици предварително 70 куверта - от салатите, през платата с ордьоври, през основното до десертите, напитките и т. н. Предплащаме половината сума. В уречения ден щастливи да се видим, се настаняваме. Резервацията е направена за 15 часа с изричната уговорка, че ще останем до 22 часа.
Какво се случва от тук нататък?
Разбира се, един идва по-рано, друг по-късно... нормално е. Цялото меню обаче, всички ястия, ни беше изсипано по масите едновременно, т. е. - и салатите, и скарата, и сладоледа. Всички предварително поръчани газирани напитки бяха отворени и съответно изветрели и топли. Така че хората, които закъсняха дори и с един час, пиха разгазирана кола и ядоха клеясали пържоли с разтопен сладолед. Започнахме да се питаме за какво е това бързане? И скоро разбрахме. В 18 часа ни казаха, че нашите маси трябва да ги освободим за други клиенти. Какво да правим? Всеки си взе чинията - даже не ни и помогнаха - и се сбутахме дупе до дупе в едно по-тясно салонче. Други клиенти, както се оказа, не се появиха. При платена вечеря със шестстепенно меню за 70 души единият от тях пожела да почерпи с донесено специално за срещата от чужбина екзотично питие - просто по глътка да го опитаме. Не, не му позволиха! Една от дамите беше омесила заради традицията погача - не й дадоха и по един залък да ни отчупи даже! Не ни позволиха и да се снимаме всички около празничната торта (която едва ги убедихме да внесем, тъй като я бяхме поръчали с логото на организацията, все пак събитието имаше повод).
Хайде сега ми кажете колко бакшиш трябваше да оставим на персонала на този ресторант, който ни отрови празника при положение, че направихме оборот, какъвто със сигурност не правят всяка събота?
Защо когато правихме резервацията не ни предупредиха, че могат да ни поемат само в еди какъв си часови диапазон? Защо по принцип не изясниха какво са условията в техния ресторант, побързаха да ни вземат парите и когато ги взеха, ни разкараха в очакване на следващите тъпанари. Слава Богу, че такива не се появиха, те, хората не са толкова глупави като нас.

99.   До 98. Казвай ги направо кои са тия да ги оставим гладни и да се занимаят с нещо, от което повече разбират. Пиши им и отзиви в нета. Не може да са поощрява такова лошо отношение.

100.   Синът ми работи през уикенда като келнер. Живеем от 20 години тук, баща му е германец. Студент е и си изкарва малко пари - семеен, уютен немски ресторант. При тях бакшишите се делят с кухненския персонал. Аз смятам това за правилно, защото и най-добрият келнер не може да замаже грешките, направени в кухнята. Бакшиш се дава не само за добро обслужване, а и за качествено приготвена храна.

101.   98, в твоя случай не става въпрос за бакшиш, а дали изобщо да доплатиш цялата сметка. Защото имаш основание да не го направиш, да напсуваш управителя и ако трябва да водиш дело, но да не им плащаш.

По темата - има и нагли келнери. На едно място знам случаи, сметката около 170лв. Дават 200 и чакат ресто - не са говорили за бакшиш, защото са група и всеки е гледал какво дължи. Чакат ресто, няма. Питат сервитьора какво става. Отговор "ами дадохте бакшиш". Казват му, че си чакат рестото и не е предвиден бакшиш - оня се инати и не връща. Май така и не е дал рестото. Звучи ми като бивш таксиджия, който е станал келнер, но е с таксиджийските навици за самообслужване с бакшишите.

102.   Бакшишът е като рак на всички ресторанти и заведения. Всеки сервитьор очаква задължително голям бакшиш. При всяко посещение на заведението. Е, не е ли същото като да се включи в цената също както труда на готвача, управителя, чистачката, доставчика и др.? Като всъщност техният труд е много по-важен от този на сервитьора или сервитьорката. Случвало ми се е при малък или никакъв бакшиш, демонстративно да не ме поздравяват на излизане.

103.   Мисля, че германската практика, за която говори номер 100, е много добра. Ако ще и със скоростта на светлината да ми бъде донесена пържолата, ако тя е жилава, неовкусена и полустудена, аз ще съм недоволна, нали така? Не от сервитьора, а от готвача. Но лишавам от бакшиш именно келнера, който всъщност си е свършил добре работата. И обратно - дори сервитьорът да се заприказва по телефона и да забави поръчката, колкото и нескопосано да сервира масата, ако храната е вкусна, това лесно се прощава и клиентите са доволни. Да, правилно ми се вижда бакшишът да се дели между целия персонал.

104.   До 102

Затова предпочитам ресторантите в западна Европа. При "демонстративно" представяне и оплакване, на другия ден, този сервитьор си търси друга професия.

105.   Винаги оставям бакшиш, не съм сигурна за тия 10%, но се старая винаги да оставям, дори и на по-груби и невъзпитани сервитьори/ки, защото ми е ясно, че работата им е тежка и напрегната и не е нищо лично. Имам приятелка, която на сметка 8лв, оставя 10 и си чака рестото, даже и за стотинки, меко казано грозно, но всякакви хора има.

51-100 от 103