Споделена история от На работното място

Злоупотребяват с добрината ми
Здравейте
На работното ми място всеки гледа себе си, сам да се оправя и само той да е добре. Съгласна съм че всеки мисли сам за себе си, но нали сме колектив малко или много трябва да си помагаме и поддържаме, не да се ковем зад гърбовете. Всеки те моли да му поемеш неговата смяна, да го смениш за някой ден или нещо друго да направиш, пък когато аз се обърна за помощ ми се отказва.

Не виждах това известно време, но вече с чисто сърце мога да кажа че злоупотребяват с добрината ми, с търпението ми.

Пък не мога да отказвам нали сме колеги, но ще се наложи да бъда лошата.
Дайте съвет и вие.

Коментари

1.   Поради същите причини, непрекъснато да влизам в положението на началничката си и да я покривам пренебрегвайки работата си в другия отдел в който работех, в крайна сметка аз излязох лошата, а тя се възползва от това, за да ме злепоставя и накрая да съдейства да ме махнат от работа. Непрекъснато ме обиждаше пред посетителите и говореше зад гърба ми с шефовете, само и само мен да ме махнат, а да назнамат приятелката и на моето място. Аз разбира се знаех, че е така, но бях в неизгодна позиция, защото тя бе с дебели връзки на това място. Така че помисли добре. Не ставай подлога никому, само заради човещината. Такива хора не я oценяват. В удобен момент даже могат да се възползват от добрината ти за да те унищожат.Научи се да отказваш. Не прави като мен. Независимо в каква позиция си.

2.   Като № 1.
Има едно правило: който те спъва, и него ще го спънат. А за да не злоупотребяват с добрината ти, не им го позволявай. 1 е прав, не им бъди подлога

3.   Ако искаш да работиш там, трябва да намериш тактичен начин да им покажеш, че не си даденост и не могат всеки път да те пренебрегват.

1. Следващият път, когато те помолят за услуга, ако не искаш да откажеш, приеми, но с уговорката: правя това за теб, но следващия път когато ми се наложи... дължиш ми едно заместване... и т. н. Това е лек и тактичен начин да покажеш, че очакваш същото, защото, колкото и да е чудно, голяма част от хората са толкова вглъбени в собствените си интереси, че наистина не оценяват помощта на другия. Това, обаче, може да не помогне.

2.Отказвай. Не агресивно и сърдито, просто кажи че имаш ангажимент. Така показваш, че уважаваш себе си достатъчно, за да не зарежеш всичко заради тяхната молба. Ако настояват, напомни им, че когато ти си имала нужда, те не са откликнали. Това ще ги наведе на мисълта, че можеш и да им откажеш, така че би трябвало да се държат по-добре, за да получат помощта ти.

3. Най-важното: върши си работата добре и се дръж коректно. Това те прави независима, в смисъл че няма да има кой за какво да те покрива, с какво да те заплашва и какво да говори зад гърба ти. Е, може и да си измисли, но ако шефът не е съвсем тъп, това с измишльотините минава само временно.
Успех!

4.   Има едни универсални изрази:

- нямам време
- нямам представа, не знам, не разбирам
- имам много работа

Така няма да ти се налага да "хващаш бика за рогата" и да казваш директно каквото ти е на ума и няма да говорят зад гърба ти.

5.   ГЛУПОСТИ.В Б-Я Е НЕПИСАН ЗАКОН ТОВА.РЯДКО СА ХОРАТА ХОРА.ИМА НО РЯДКО.ВАРВАРИ СМЕ БИЛИ ОТ ДРЕВНОСТТА ТА ДО ДНЕС.СПРАВКА-ИСТОРИЯТА НИ.ПОПРОЧЕТИ И ЩЕ СЕ УБЕДИШ. С.

6.   В този свят има два вида хора мила, едните са тези които винаги са хищници, а другите просто плячка. Замисли си ти от кой вид искаш да си. Силна, решителна, борбена или наивна, доверчива и всеотдайна?

7.   6, има го това, но излиза, че ако не си хищник, ще бъдеш плячка. Но тогава по какво се различаваме от животните? Има и категория "човек".
Към авторката: не бъркай страха с добрината. И при мен дълго време го имаше тоя момент, но се осъзнах. Видях, че всеки път, когато си трая, съгласявам се и тн. не е поради добрина, а от страх. Страха, че ще те отхвърлят, че няма да им харесаш... А хората това го усещат, хеле пък началниците... и да, злоупотребяват, защото мислят, че са по-силни, а ти си слаб. Застани срещу страха си. Аз така направих и не съжалявам.