Споделена история от На работното място

Стюардеса
Искам да работя като стюардеса, но не знам къде трябва да се учи и т.н може ли повече инфо! сигурно ще кажете че има търсачка и се извинявам но нямам време а и нищо не намирам. бих искала и мнение :) и ако може без обиди

Коментари

251-300 от 469

262.   ммм Да попитам някой знае лиии как се отнасят относно татуйровките.. всмисъл как се гледа на тях с добро или лошо око.. имаш ли право да имаш татуйровки на видими места или ако имаш няма шанс да те вземат..???

263.   По принцип не е позволено да имаш татуировки на видими места, но лично аз съм виждал стюардеса с такива.

264.   Хмм значи е спорно, но все пак е май е по-добре да нямаш на видими места..

265.   Естествено, че е по-добре да нямаш. А най-добрият вариант е въобще да нямаш където и да е. Все пак, отиваш да работиш като стюард/еса, където ще обслужваш хора и всяко нещо, което е в повече по теб, е излишно, а не на изложба за татуировки.

267.   И аз като доста хора тук, искам да стана стюардеса. Знам, че звучи като клише, но и на мен ми е мечта от дете. Чета доста инфо всеки ден, но все още имам много въпроси. Следя всеки ден по-големите сайтове за работа като "кабин крю". Ще оставя скайп за връзка, в случай, че някой от по-информираните или вече работещи в тази сфера, биха споделили повече инфо и с мен: ...... Хубав ден на всички :)

модератор - не публикуваме скайпове

269.   имам конкретен въпрос към Ралф, моля пишете ми на suny_smile2002@yahoo.com за да мога да осъществя обратна връзка

270.   Здравейте на всички!
Аз съм медицинска сестра, но не можах да се стърпя да не коментирам тази прекрасна тема.... Напоследък ми звучи много привлекателно да бъда част от Авиацията... обмислям го сериозно пък каквото времето покаже... във Вашата професия има неустоим полъх на достолепие, което много ме привлича... чудех се дали би било приоритет това, че съм сестра при евентуално кандидатстване за работа...
С уважение Афродита
Леки полети от мен....

271.   Хора, прави ми впечатление напоследък, че се предпочитат мъже и за тази професия.
Аз съм ЗА, защото ми помагат с багажерите, докато жените само се усмихват хубавичко. Дори днес не трябва да могат да израцитирват началната история за коланите и глупостите, вдичко е на запис. Пробвайте се, но за мен мед. сестра остава много по-благородна професия. Който има някакво признание и желание обаче, трябва да ги следва!
А... ако искате просто да пътувате, и като мед. сестра, ако знаете езици може да работите в чужбина, всеки 3 месеца ако щете на различно място. Има голям глад за мед. сестри. Успех

272.   Здравейте, аз искам да работя на летище Бургас. От скоро проучвам възможностите. До сега съм работила в съвсем друга сфера - ресторантьорство. Интересувам се какви интересни длъжности има в административния сектор. А също и какви са шансовете за започване на постоянна работа на това летище. Ще се радвам да получа информация от човек, който в момента работи там и е наясно с правилата.

273.   Администрация на летище Бургас - много трудна мисия без солидни връзки. Проучи как стоят нещата за земна стюардеса. Там по има шансове. Пък и все пак това би могло да е първото стъпало.
Айде, без подпис този път :)

274.   Здравей,
Ралф

Преди около 1 година си бяхме драснали няколко реда тук. В близко бъдеще завършвам ATPL курса и за празниците ще съм в Родината и смятам да оставя няколко автобиографии. :) Бих искал да те попитам няколко неща по електронната поща.

Моят е-емайл е dobr0mir@yahoo.com

Поздрави
Добромир

275.   Здравейте, прочетох доста коментари тук и доста информация за дадената професия. Не сам мислила никога да се занимавам с подобни нещта, но заварших висшето си образование тази година и ж размисли какво искам за вбадеще да работя трагнах с идеята, че искам да патувам много и се насочих точно към тази професия. Искам да попитам далистуардесите летят всеки ден или определени дни според програма.

276.   Близко до акъла е, че не летят всеки ден и че има график (програма)! Мислете с горната, а не с долните глави!

278.   Здравейте, момичета и момчета!
Много пъти съм се замисляла и до днес не можах да си отговоря на въпроса защо професията на стюардесата е обвита в такава романтика...
Има нещо толкова притегателно в нея...

Но в действителност нещата не са никак розови и има много условности и "препъникамъни", които доста развалят "картината".

Много е трудно да попаднете в тези среди, особено що се отнася до българските авиокомпании.
И това ви го казвам от личен опит.
Звучи ужасно изтъркано това с дебелите връзки и познанството на определен тип хора, но за съжаление така стоят нещата в родната ни авиация. :-((((

Само ентусиазмът, мечтите и желанието от ваша страна не са никак достатъчни.
Ако имате необходимите качества за тази професия - може да пробвате в някоя от чуждестранните авиокомпании.

В тази криза българските авиокомпании почти не търсят нов персонал, но дори и да пускат отвреме-навреме някоя и друга обява - пак ви повтарям - ще ви бъде много, много трудно да попаднете сред екипажите им.

Не искам да ви натъжавам и разочаровам, но съм реалист и отдавна вече не "хвърча в облаците" по отношение на тази професия.

И все пак всичко е много относително и си зависи от много неща.
Така че - опитайте се да насъберете всякаква полезна информация за тези неща, преценете много добре и трезво шансовете си, претеглете плюсовете и минусите и ако наистина сте го решили - давайте смело напред.

Пък каквото има да става - да става!

279.   Здравей и от мен Ралф. Ще ти оставя моя skype, защото и аз искам да получа информация по въпроса ако е удобно. Благодаря предварително.

Модератор: Не публикуваме лични данни, можете да комуникирате тук.

281.   Здравейте! Искам да Ви попитам, към момента коя компания предлага свободни места за стюардеси?

282.   привет на всички
пишете моля нещо за заплащането и условията на труд в qatarairways.

283.   http://www.jobs.bg/f1325593

284.   Здравейте! Сега съм 11 клас и след като завърша искам да уча за стюардеса. Може ли някой, който е запознат с това да ми помогне? :)

285.   За стюардеса не се учи, а се ходи на курс, който продължава между 30 до 45 дни в зависимост от авиокомпанията.

286.   Аз също съм 11 клас и съм се отправила към тази професия, но първо си мисля да поуча философия план Б, ако ми затворят всички врати към тази професия после мисля да се пробвам в Emiraties. Ако искаш дай E-mali мога да ти разкажа за какво става въпрос, интересувам се и търся информация от доста време, туко виж някой ден се засечем по самолетите. :)

287.   Здравейте, кандидаствах онлайн в Уиз еър и скоро видях, че набират хора за София. Има статус на кандидатурата ми обаче не разбирам какво означава Submitted For Requisition, някой ако знае моля да каже!

288.   287, изпратено за проверка значи, но като не знаеш, какво значи, не виждам, как ще обслужваш на английски хората в случай на някаква непредвидена ситуация.
Освен това значи - чакай от Михаля да ти се обади.
Успех

289.   Здравей! Къде си видяла, че набират хора за София в Wizz Air? Това е добре и интересно. Иначе статусът Submitted For Requisition означава, че кандидатурата ти е предоставена за разглеждане. Поне аз така си го превеждам.

290.   287, аз нямам хабер от стюардеси, но статуса, който си казала, означава, че кандидатурата е изпратена и ще се прегледа. Демек нищо не значи.

Само че ми е интересно ако не може да си преведеш такова елементарно нещо от английски (или поне да ползваш речник! ) къде си тръгнала да ставаш стюардеса? Утре като те стоварят в Шанхай (примерно) къв ще го дървиш без английски?

Кубрат

291.   Ей, ей, хора!
Недейте така - още отначалото и с "тоягата по главата"!

Момичето (момчето) по-скоро има предвид какво ТОЧНО означава това и как да си го тълкува.
Не ви пита за буквалния превод.
Всеки нов човек се лута и не знае какво точно да си мисли - тръгва напред с една гола надежда и това е...

А това, че реалността в повечето случаи е горчива и жестока - е вече друг въпрос...

Мили(Мила) 287, и аз малко се чудя къде си видял/а, че тази компания набира кандидати от София - дано да е така, защото на сайта им засега нищо не пише.

Пожелавам ти късмет!
Ще ти бъде много нужен!

Успех! :)

292.   Здравейте аз съм (287), благодаря ви за бързите отговори, но първото което е разбира се, че мога да го преведа но просто requisition ми звучеше странно и не можах да хвана смисъла. Също така съм момче, и не се притеснявайте за мен не съм малоумен да тръгна да кандидаствам за такава работа без език. Иначе на сайта на Уиз има свободни позиции, там цъкаш в кабин крю и има оферта за София.

293.   Да, така е, но никъде не пише, че ще има open day recruitment в София, както е посочено за базите във Вилнюс, Прага и Варшава.

294.   Ами преди това я нямаше тази обява, затова предполагам, че ще го обявят скоро.

295.   Моля? ! Няма такова нещо! Обявата за работа като стюард/стюардеса в Wizz Air за всички бази си стои постоянно в сайта на авиокомпанията. Въпросът е да направят open day recruitment за съответната база, за която кандидатстваш или да ти се обадят да отидеш на интервю.

296.   Ами може и да е така дано не съм подвел никой

297.   Здравейте!

295. е права.
Разгледай още веднъж много внимателно целия сайт - засега няма обявен "Open day recruitment" за София.
Вслушай се в съветите на останалите и просто бъди търпелив!
Късмет! :-)

298.   Или прости си събери багажа и се махай от бг. Политиците - гледат само да лапат, пътищата разбити, жените - курви (e, някои и пари вземат, но то е според клиента)

299.   И така - казвам и едно голямо здравейте на всички - пилоти, безразботни, бивши, настоящи и бъдещи мои колеги и колежки от мен.
И аз пиша, защото не само се нагледах, наслушах, начетох и наситих на какво ли не по тази тема и реших, че е време да се включа и аз.
Нека първо да Ви се представя. Няма да Ви дам истинското си име, а прякор, за да не ми се налага да пиша всеки път някакви си номера на коментарите, а и смятам че така е и редно и по-лесно - аз съм Пенелъпи - не се смейте, все пак си е прякор. И така до днешна дата имам общо 2000 летателни часа (което не е много) на общо 3 типа самолет и все още работя в не безизвестната "БГ Ер" - нарочно Ви го написах ЕР за да се замислите - така е официалното име на компанията на български - незнам кой неграмотник го е измислил (кой от многото там). Все още съм в тази компания, не защото нямам други алтернативи, не защото съм зависима от нещо там, не и защото съм забогатяла от тях... Все още съм там защото до тази година имах нерви да чакам да се променят нещата, но вече спрях и реших да се преориентирам към друга авиокомпания. Завърших Техническия университет в София - споменавам този факт, за да не си мислите, че съм необразована или нямам други възможности за добро развитие. Но само който не е започнал да лети за удоволствие не може да разбере, защо зарязах компютрите, за да "бутам количката със сокове" по самолетите. Няма как да ме разберете без да пробвате - искам да се обърна към тези които тепътрва се интересуват, питат, пишат и чакат отговори наготово - ако искате да постигнете нещо в тази сфера - потърсете сами! На мен никой не ми помогна, когато започвах - сама изкарах курса и си го платих в ИВТ - след това никой не ми е връщал парите, сама се поинтересувах какво, кога, как, защо - явих се на интервю без да знам какво да очаквам и ме взеха - напук на всички връзкари, които тогава кандидатстваха с мен и не бяха удобрени. Но това беше преди около 4-5 години - нярочно няма да конкретизирам. От тогава много неща се промениха - и началници, и количество на полетите, и отношение към хората (без значение чистачки или стюардеси, или пилоти дори). За всички които искат да се гмурнат в авиацията - да знаете не е лесно, но не е невъзможно и много отдавна не се изискват връзки вече. Времето на "Балкан" беше отминало още преди аз да започна.
И понеже ми се струва, че много неща нахвърлях и то в някакъв пълен безпорядък мисля да приключа засега, като Ви дам един съвет от сърце и душа - "БГ ЕР" няма нищо общо с авиацията - ако търсите реализация по-добре се ориентирайте към Wizz за България или някъде в чужбина. За Wizz - и заплатите им са по-големи от нашите, и всичко им е уредено (договори, условия и т. н. ) за разлика от при нас, но и винаги помнете - наистина авиацията е до време (за стюардесите) - след 40 вече - и няма да ни искат, и няма да ставаме за тази работа. След това трябва да си имате резервен вариант за доходи. Летете не за пари - няма да забогатеете - летете ако смятате, че това ще Ви носи удоволствие и никога не оставяйте някой да Ви експлоатира и то нагло и безочливо. Много мога да говоря, но се чудя дали точно тук е мястото...

П. С. - не ми оставяйте мейли - нямам време да им отговарям - ще влизам тук от време на време и ако има с какво да Ви бъда полезна - питайте, макар и да Ви казвам, че това качество (да чакате наготово) въобще няма да Ви помогне в тази сфера. Късмет и успех на всички, а на колегите - леки и успешни полети.

300.   Ами добре аз ще започна първи. "Пенелъпи" :D Bulgaria Air много скоро приемаха документи за нови хора, имаш ли представа колко хора има трябват? До колкото разбрах март месец ще идва нов самолет според теб колко хора с нужни за да го обслужват?

301.   Здравей, Пенелъпи!

Разбирам напълно горчивината в думите ти и разочарованието ти.
Но все пак - опитай се да се обърнеш назад и да видиш колко много неща си постигнала (и при това сама си се борила с всичко).
Защото има хора, които дори не стигат и до интервю (макар да имат необходимите данни и качества за тази професия).
Така че ти на този етап си една късметлийка, че изобщо си стигнала дотук и че си се задържала толкова дълго в тези среди.
Макар че само ти си знаеш какво ти е коствало...

Да, реалността е горчива и много неща не са си "на мястото" и не са "както трябва" - но има ли някакъв шанс всичко това да се промени?

Ще ти стискам палци, каквото и решение да вземеш!
И дано нещата при теб да се наредят така, както ти ги искаш!
И да бъдеш удовлетворена и ценена много повече!

Защото знам какво е когато авиацията ти попадне в сърцето - тя е като една странна, необяснима "болест", за която казват, че няма "лечение"...

Успех и много усмивки! :)

302.   От П.
за №300 - 1во искам да подчертая, че обяването за прием на документи, което беше преди около седмица (ако има и толкова) направо ме съсипа от смях - вместо да плащат на jobs. bg, Бг Ер преши да си спести парите и да побликува обявата във facebook... Сами преценявайте накъде сте се запътили ако искате да започнете в такава компания. 2-ро - за самолетА - който засега се очаква да е само един, вече се обучават техници, а и подочух от колеги, че 4ма пилота са заминали в чужбина (незнам коя държава в ЕС) на преквалификация за Ембраер - следователно това означава, че ще им трябват не повече от 4 екипажа, за да може да се въртят и самолета да не почива (по възможност - както е практиката на компанията), а 4 екипажа са 12 човека максимум, защото на този тип самолет ще летят по 3ма максимум, а дори и по 2ма. От тук мога да кажа че за старши, 2ки и 3ки на този самолет не смятам че ще вземат току що започващи хора, които нямат никакъв опит с летенето. А и в крайна сметка според личния ми опит няма да вземат повече от 10 човека, които да разпределят по всички типове самолети, а не някой в частност. В момента кабинен екипаж стюардеси сме малко над 100 човека - само около 25% от тези имат САМО един тип самолет - а това е тенденция в компанията - ако някой самолет се "прецака", както често се случва, да може при евентуална смяна с друг тип, екипжа да остане същия или поне в по-голямата си част. Естествено припилотите не е така - те имат право да управляват само един тип - което ги прави толкова "ценни". А само мога да вметна едно интересно за вас изказване на нашия "шеф" (един от многото) по адрес на пилотите - той не желаел да ги вижда в униформа, за да не се ядосва колко много пари им давал а те не вършели никаква работа... Сами си правете изводите... АААА да и днес колежка каза как се е изказал същия този човек и по наш адрес - стюардесите сме били "хлебарките" на авиокомпанията.... Аз си го изтълкувах по мой си начин - давам и на вас тази възможност...
Мисля че тук е мястото да обърна внимание и на коментара преди моя - искам да потвърдя, че досега винаги съм ималаа голяма доза късмет в живота си, но сами знаете, че всичко си зависи от човека. Ако наистина искаш нещо с цената на всичко ще намериш начин да го постигнеш - рано или късно. Винаги съм била и все още съм оптимист - но досега чаках нещо отвън да се промени и видях, че няма да дочакам - затова променям нещо отвътре - себе си. Явно моето място не е в тази компания и си търся друга. Благодаря за подкрепата и успехи на всички :)

303.   Здравей отново, Пенелъпи!

Ох, там е работата, че от известно време насам чувах и прочитах различни негативни неща и за другите авиокомпании - "BH Air" и "Wizz Air".
Така че вече и аз съм много объркана и не знам коя от всичките е по-голямото или по-малкото зло - май всички са "един дол дренки".
Но какво да се прави! :-((((((((((((

Абсолютно нищо не ме изненадва от това, което ни разказваш - отдавна бях наясно, че нещата стоят точно по този начин.
Тези дни разглеждах страницата на "Bulgaria Air" във Facebook и забелязах доста усмихнати хора по снимките.
Но може би само те си знаят какво им е...

А и както бях чувала от разни други мнения - има доста хора, които не се притесняват от неуредиците и тези условия във фирмата ги устройват.

Както казваш ти - хората са различни - с различна ценностна система, различни мечти и желания.

Разбирам те напълно и те подкрепям и... бих се радвала много, ако някой ден с теб станем колежки. :-)

Благодаря ти, че беше така откровена!
Опитай се, доколкото можеш, да успокоиш неспокойния си дух, махни с ръка и си кажи, че може би хубавото при теб тепърва предстои!

Успех и много късмет! ;-)

304.   Нищо подобно! В авиокомпания Wizz Air е много по-добре - както заплащането, така и всичко останало!

305.   От П.
Aз също смятам, че за България най-добре е да си STW в Wizz. Според мен от всичко което съм чувала от бивши колеги преместили се там съдя, че наистина си заслужава да се работи за тях. Аз лично не съм се явявала досега на тяхно интервю, но мисля да променя този факт :)

306.   Имаше обява във джобс, но я махнаха доста бързо.

307.   Обява в jobs. bg на Wizz Air??? Няма начин!

308.   Говоря за БГ еър понеже по-горе казаха, че не е имало.

309.   Здравейте, казвам се Николай, ако някой има инфо как е преминала днес 28. 01. 2012 срещата на отворените врати за стюарди и стюардеси на Катар еар в хотел метрополитан , нека напише няколко впечатления. Благодаря предварително!

310.   BH air търси cabin crew за сезон 2012 - обявата е в Бургас - на летището. Успех на желаещите. :)

311.   http://www. jobs. bg/f1347339

312.   Здравейте и от мен.. И аз като всички преди мен проучвам въпроса относно "професия стюардеса" и честно заинтригувана съм.. Направи ми впечътление откровеността на Пенелъпи :) поздрави от мен З. Завърших миалата година (и се издъних на изпитите за които се приготях през половината ми живот) и ми доиде идеята да изкарам курса за стюардеа, та се питах дали ще излезе нещо..

313.   Ралф, ако все още хвърляш по един поглед към форума, моля те да се свържеш с мен. little_pebuls@abv. bg Ще ти бъда безкрайно благодарна. :)

Габриела

314.   Здравейте, има ли някой поканен на интервю в Bulgaria Air?

315.   Да, на мен ми се обадиха вчера.

251-300 от 469