Споделена история от На работното място

Стюардеса
преди: 15 години, 1 месец, прочетена 165105 пъти
Искам да работя като стюардеса, но не знам къде трябва да се учи и т.н може ли повече инфо! сигурно ще кажете че има търсачка и се извинявам но нямам време а и нищо не намирам. бих искала и мнение :) и ако може без обиди

Коментари

351-400 от 469

370.   Еми аз влезнах в сайта на тази компания ии опитах нещо да кандидатствам ама несщо не стана..

371.   Както се казва - опитайте пак :) Седни с някой приятел, може би пропускаш нещо. 2е глави мислят по добре от 1на. Ако не им пусни емейл или им звънни, 4е има проблем.

373.   Здравей те :) Ще задам въпрос, който тук вече е задаван, но отговор не намерих! Как протича интервюто в българските авио компании. Интересувам се предимно от въпросите които най-често задават на английски в Wizz air, Bg air... Предварително Ви благодаря и пожелавам успех на всички :)

374.   Мом(и)чета, вижте какво излезе http://careers.qatarairways.com/qatarairways/VacancyDetail.aspx?VacancyID=50963&cid=SMALL0678502232000000001104

И тъй като аз нямам възмо-ст да кандидатствам понастоящем (чакаща бебе)- Успех!!1

375.   Здравейте! Искам да попитам има ли дами или господа, които са минали интервюто и обучението към БГ еър? Поканиха ме на интервю и искам да знам какво да очаквам. Ако има някой така любезен да ми обясни как протичат интервютата и дали наистина компанията поема обучението, ще бъда много благодарна.

376.   Да! Компанията поема обучението само ако те наемат (разбира се)! Това е единствената сигурна информация, която мога да ти дам! Става въпрос за летните чартери, нали?

377.   Все още не знам за какви полети става дума. Единственото условие беше да мога да летя от Бургас или Варна. Не знам какво да очаквам, все още се двоумя, защото чувам много лоши неща за компанията. Много отдавна искам да се занимавам с това, но също така искам и да си живея в България. Чудя се дали изобщо си струва да се наемам...

378.   Щом става дума за извършване на полети от Варна и Бургас, полетите са чартърни и са само през летния сезон - от май до октомври. Относно много лошите неща за компанията, които си чувала, ще продължаваш да чуваш, докато А/К "България Ер" (националният превозвач на Република България) съществува.

379.   Здравейте!
Бих искала да помоля тези, които са минали интервюто на БГ Ер тези дни, да драснат няколко реда как е протекло и какви въпроси са им задавали.
Благодаря предварително!

380.   Обръщам се специално към 375/377.
Здравей! От втория ти коментар оставам с впечатлението, че вече си минал/а интервюто на България Ер. Искам да те попитам уточниха ли нещо относно датата на обучението и в кой град ще се провежда то? Също така искам да те помоля да разкажеш, ако това не те затруднява, какви въпроси ти задаваха и особено тези на английски. Ще съм ти изключително благодарна, ако ми отговориш. Аз също съм поканена на интервю, но живея във Варна и трябва да пътувам до София (защото, както предполагам знаеш, интервюто се провежда там) в много неудобно за мен време. И затова искам да знам предварително дали изобщо да си губя времето, ако се окаже, че условията не са ми удобни.
Много ти благодаря предварително!

381.   Мдам, четох коментарите на Ралф по-нагоре и съм съгласна с него- в България положението не е никак розово за пилотите. Баща ми е един от най-добрите пилоти в България и въпреки това не получава подобаващо заплащане. Той е истински професионалист и за разлика от кариеристите без умения, мога спокойно да твърдя че той е на световно ниво по умения, знания, търпение и най-вече отговорност. Но явно и в авио средите вече е пълно с хора, които имат големи връзки и малко мозък. Жалко, защото едно време България е била една от страните с най-добро обучение за пилоти и школата в Долна Митрополия определено е произвеждала отлични кадри. Аз се замислих за стюардството, но бих работила само в чужбина! Защото тук властва материализмът и комерсиализмът.

382.   Не, все още не съм ходила на интервю. Викат ме на 20 или 21-ви Декември. И аз затова Ви пиша, за да разбера дали си струва изобщо да бия път до там. Аз също живея във Варна и не съм сигурна дали си струва да бия път до там. Имам приятелки, които работят от пролетта в България Ер и не са много доволни. Казаха ми, че им бавят заплатите много, също така и че се скъсват от работа, а парите не са достатъчни. Предполагам, че е много по-добър вариант да се кандидатства в някоя друга компания... Но все пак е една крачка към сбъдване на една моя мечта! Оф и аз не знам какво да правя :/

383.   здравейте :) И аз съм от Варна и на 20 ме викат на интервю. Моля някои, ако знае как минава интервюто да каже. 382 мога ли да те попитам твоите прителки горе доло каква им е заплатата?

385.   И аз съм поканена на интервю на 21-ви и аз живея в момента във Варна и аз се чудя заслужава ли си да бия път изобщо до София (особено в тези метеорологични условия... ) 382 това, което написа за бавене на заплати наклонява везната в полза изобщо да не се занимавам още повече, че тази професия не ми е приоритет и просто исках да се пробвам едно лято ей така... И да, наистина, ако имаш и някаква информация за каква сума на месец си говорим и съответно колко летателна часа, би било чудесно да споделиш с нас. Благодаря!

386.   Приятелката ми, която работеше там, кандидатства така като нас, но миналата зима. Назначиха я по същата обява и ето какво й предложиха. За полети от Варна и Бургас става дума единствено за чартъри. Те летят от Юни до Октомври някъде и заплатата е 1200-1500лв. За сезонна работа е малко (поне според мен), лично аз съм изкарала 4 сезона по морето и съм изкарвала много повече пари от това. Както и да е, та обучението й беше 2500лв (тя си го плати) и едвам си го изби (защото е имала и разходи по време на обучението в София, да не говорим и че е доста време). Ако става въпрос за постоянна работа предлагат 2 варианта: или те ти поемат обучението и подписваш договор към тях за 3 години, през които ти одържат от заплатата по малко за да си ги върнат (първите месеци Лили е вземала по 700лв, а след това пак по 1300-1500лв и така до днес), или ти си го плащаш и го изкарваш, но не ти гарантират, че ще те наемат при този вариант. И това е информацията ми от познатите ми, работещи там. С тези неща, които научих и аз все повече се разубеждавам за това интервю. Не ме устройват никои условия и нз :/ Много трудно решение ;(

387.   Говорих с едно момиче, което е минало тези дни на интервю при тях. Обучението е един месец в София на стойност между 2000-2500 лева, като, ако те ти го поемат, подписваш 3 годишен договор с тях, нещо, което мен напърно ме отказа. Друг вариант е да си изтеглиш кредит, като фирмата ти се явява поръчител, при този вариант не знам как стоят нещата с договора, но сумата не е никак малка и доста време ще трябва да се погасява. Също така разбрах, че основната заплата е 550лв. и по 3-4 евро на летателен час. Отделно това, което прочетох в различни форуми, че доста бавят заплати, беше още една причина за мен да се откажа. Не искам с решението си да влияя на никого, нека всеки сам си прецени. Успех :)

388.   Здравейте! Аз съм от София и ми се обадиха за интервю на 20 декември от 15часа. Ако има някой на който също са му се обадили и знае нещо повече за самото интервю много моля да сподели! Не ми харесват нещата които чувам за бавене на заплати:( Случайно някой да знае как стои въпроса с работните дни-има ли цели почивни дни през седмицата?

389.   Здравейте! Нека някой напише как е минало интервюто в България Ер. Какво те питат, какви са условията, каква е заплатата, колко струва обучението, на какъв тип самолет се провежда курсът и пр. Благодаря предварително!

390.   "Qatar Airways" редовно обявяват прием за стюардеси. Не е необходима предварителна подготовка, има изисквания за владеене на чужди езици и ръст. Много българки работят там.

391.   Два езика ли са нужни за Quatar?

392.   Защо никой нищо не казва за провелото се на 20 декември 2012 г. интервю за набор на стюарди/еси в А/К "България Ер". Моля, напишете нещо. Благодаря!

393.   Два езика ли са нужни за Quatar?
мисля, че с този "Quatar" по добре в Бг

394.   Институтът по въздушен транспорт набира кандидати за обучение за придобиване на квалификация "Стюардеса/Стюард”. Курсът на обучение е 1 месец, с предварителен тест по английски език. Желаещите да получат по-подробна информация могат да се обадят в учебния отдел на тел. 029424122

395.   Институтът по въздушен транспорт набира кандидати, за да лапа пари, от което да продължава да съществува. Вярно е, че те обучават, но след това абсолютно никой не се наема да ти намери работа.

396.   Хайде някой да сподели как е протекло интервюто на БГ Ер!!!! Моля...!!!

397.   Ами то и Софийският университет като го завършиш не ти намира работа, но ти дава шанса да си намериш такава добра! Идеята е, че без този курс не може, рядко го провеждат, а сега е точният момент, защото много от авиокомпаниите започват набиране на хора февруари и март, а шанса да те наемат е доста по-голям с изкаран курс! Колкото до парите-всеки труд се заплаща, на преподавателите в института също!

398.   И аз това казвам. Имам предвид интервюто в България Ер. Но всички мълчат като п*тки.

399.   Оф... ми може би никой не е ходил, аз лично се отказах, условията не ме устройваха!

400.   399, какви са условията? Сподели, моля те.

401.   Здрасти, аз кандидатсвах за Емирейтс. Бяхме 200 човека, от които останахме 15 накрая. Със сигурност знам, че не търсят хора с опит. Според мене, най-доброто, което можеш да направиш, е да си харесаш авиокомпания и да се явиш на техния Open Day или както се води в случая. Ако всичко мине Ок, минеш всички езикови тестове и интервюта и наистина ставаш за тая работа ще те вземат и ще ти осигурят всичко. Причината, поради която отказах на Емирейтс беше предимно финансова, но ти си решаваш :)

402.   400, прочети предните коментари, всичко е написано. :)

404.   Работя на летище София и ще ви кажа едно нещо, нямате ли връзки мечтите са ви обречени, поне за работа в България. Просто сте млади момичета и сте заблодени и аз бях такав, вече шеста година работя на летището и не съм мръднал, не защото не мога, а защото нямам много връзки.

405.   Привет! :)
Много полезна тема:)) Искам да попитам има ли някой, който ще ходи на интервю за Qatar Airways на 27. 01 в София? :)

406.   Здрасти 405. Аз ще се явя на та това интервю на Qatar airways. Ти бил/а ли си преди? знаеш ли как се случват нещата?

407.   a... 401, ти можеш ли дадеш малко по-подробна информация за това как протича интервюто на Emirates

408.   406, била съм на интервю на Емиратес преди година. Предполагам, че и тук нещата ще са подобни:
1-ви ден- презентация на компанията и си подаваш автобиографията лично и естествено- терст за височина;
и чакаш да ти се обадят за следващите етапи- тест по английски, разиграване на ситуации в групи по 7-10 човека и финално интервю.
Но аз все още се двоумя дали си заслужава да пътувам от Варна :?

409.   Здравейте! Случайно да има някой (от Варна или Бургас), който ще ходи на интервю за Flygermania? Някой да знае нещо? Вече цял месец чакам да ми пишат с инфо за датата, и честно казано вече ми се изчака търпението. Имам предложение от друго място за работа и се чудя дали да приема. Моля, ако някой знае нещо, да пише!
Благодаря!

410.   Благодаря ти, 408! Аз съм притеснена заради снимките колкото и глупаво да звучи това, искрено се надявам да преценят по визуален контакт, защото на снимката излизам все едно ще ме бият :D успех на всички в начинанията

А 405, ако искаш пиши ми на *********@abv. bg, аз също ще ходя в неделя.

/Модератор 7 - Не публикуваме контактна информация.

411.   аз имам въпрос към 408. когато ти мерят височината, ако нямаш 212 см има ли шанс да те извикат за следващ етап?

412.   Здравей, 411, основно изискване е да достигаш на пръсти 212 см, защото това е височината на багажните отделения на самолетите на Емирейтс, и ако не изпълняваш това тяхно условие, няма как да те извикат на 2-ри етап.
Хубавото е, че за други авиокомпании няма такова правило :))

Поздрави, 408 :)

413.   Благодаря ти, 408! Питам, защото имам желание да кадидатствам за някоя чужда авиокомпания, защото в момента работя за BAC и търся различни опции за авиокомпании, но височината ми не отговаря на критерия за 212 см :)

415.   Здравейте, стюардеса съм към Емирейтс от близо 5 г., но съм решила да се прибера в София за постоянно до края на тази година. Започнах от сега да разглеждам възможните варианти. Уиз ер набират персонал, но някой може ли да сподели каква е заплатата горе долу на месец събрано с летателните часове. Ориентировъчно. Мерси

416.   Здравейте! В момента очаквам България Ер да обявят конкурс за кабинен състав и ще съм много благодарна ако някой от вас ми каже как точно става изпитването по английски и 2ри език евентуално ( текст за превод ли ти дават, или тест нещо..? ) Ако има и други, които ще се явяват на следващото интервю (когато и да е то :Д ) да казват.. :)

417.   Здравейте, Senior CA съм, с все още валидни документи за А-320. Дали някой би могъл да ми даде инфо за работа и заплати в Air Via?
В сайта им няма никаква инфоемация за свободни работни места.

418.   416, какво означава, че очакваш България Ер да обявят конкурс за кабинен състав - скоро ще обявят конкурс или се надяваш да обявят? Аз знам, че в момента в ИВТ се провежда курс за стюарди/стюардеси, които ще работят в България Ер. Започнал е на 18 февруари.

419.   Този курс предполагам е за чартърната програма през лятото, аз очаквам да обявят конкурс за редовна работа (базирана в София), не от Варна и Бургас само за сезона..

420.   Към 415 - исках да попитам от къде си разбрала че Уизз набират хора при положение, че на страницата им няма промяна за open day за България Мисля че последното им набиране на хора от България беше преди две години и сега и аз очаквам дата от тях.

421.   България Ер набраха доста хора декември месец! Около 40-50 души! Голяма част от тях не са само за чартерните програми и ще летят от София. Договорите им са 3 годишни! През април 2012 също набраха 80 души! Без да ви обезверявам, но скоро интервиюта за България Ер няма да има! По техни думи следващите 2 години не предвиждат да набиат повече хора. Аз бих ви посъветвала да разширите търсенето, има и други авиокомпании в България, които никак не са за подценяване, даже напротив!

422.   Тенденцията в БГ ер е да се назначават хора само за лятото, за зимния сезон те кадри си имат, търсят се млади момчета и момичета, студенти за временна работа през лятото. Няма нищо лошо да поработите, но не разчитайте да останете и през зимата. Парите са малко, заплатите се изплащат що годе на време, но оснаовният ви доход, т. е. командировките, никога не идва навреме. Пример-изработените евра за септември месец бяха платени непосредствено преди Коледа... , за сметка на това стресът в тази професия си е солиден, става се рано, многооо рано, умората особено за начиняещи е огромна, закъснения и болнични не се толерират, така че всеки да си працени дали това е най-доходоносната работа за през лятото. Средно около 1500 лв. ще ви се вързват на месец за 4 месеца от юни до септември. Традиционно в Бургас работата започва малко по-рано към средата на май и свършва малко по-късно към края на октомври.

423.   422, ако на стюардесите работата била страсираща... какво да кажат лекарите да кажем?
1500 лв. за неквалифициран труд си е супер. Иначе съм съгласна с това, че човек не може да разчита да живее от това. Не можеш да имаш семейство да кажем и да джетиш по държавите. То си е работа за млади хора, временна заетост малко да видят свят, да видят работа изобщо, малко джиджи-биджи. Кой иначе иска да живее така за постоянно? 1500 лв. за студент са си супер, а да мрънкаш, че бавили командировачни си е смешно при положение, че тези пари лекар с докторска титла не ги взима, а стюардесите все пак не са хирурзи.
Извод - яка работа за временно и ваканции, но никога за постоянно! Пътувала съм с дърти стюардеси и буквално нямаха желание за нищо. Луфтханза например тези веднага ги преземява и си имат пък наземен персонал с опит. В самолета очакваш да видиш млади, добре изглеждащи, УСМИХНАТИ хора.
Най-добри за мен като клиент са стюардесите в Луфтханза, при "Nicki" (нискобюджетни, но усмихнати), дори при "Easyjet". От световните на най-добро ниво като обслужване са всички азиатски /без China Air/ арабски компании.
На дъното са KLM, Air France, Italia и тем подобните пред фалитни, които кретат на държавни субсидии и живеят от това, че са завзели добрите линии.
Къде са „България Ер“ - ами в средата някъде. Като всяка българска работа. Има във всеки полет 1 добра, която върши работата на останалите. Малки са още, няма къде да ги сравняваме с големите, но поне не разчитат на държавата и си плащат заплатите. Какво повече? За българите това е много добра услуга, защото покриват доста важни дистинации, които чуждите компании никога не биха покрили.

Не се обиждайте момичета и момчета, но като цяло на клиентът му е най-важна цената. За мен на стюардесите не трябва да им искат кой знае какво образование /не повече от средно/, но задължително да са учтиви, възпитани и чистоплътни. Колко английски ти трябва? Николко! Кафенце да сервираш и чайче и толкова, но ако няма УСМИВКА - не ми трябваш. Да посрещнеш и изпратиш хората нормално, да помогнеш на сакатите, старите, на децата. За сигурността се грижат вече готови записи и така е по-добре. Ако тръгне да пада самолетът, и без това не можете да помогнете реално. Пълна фира. Иска ми се просто да бяхте по-учтиви към клиентите. Дори визията не е важна, ако си учтив. За съжаление такива като KLM това не могат да го разберат и тях цялата фирма ги бойкотираме!!! България Ер са ОК, но не могат да стъпят на малкото пръстче на големите, а разходът е в едната усмивка. За мен проблемът отново идва от това, че у нас пак всичко с връзки...но както и да е - доволна съм и от тях. Air France и тем подобните имат какво да учат.

351-400 от 469