Споделена история от На работното място

Стюардеса
преди: 15 години, 1 месец, прочетена 164864 пъти
Искам да работя като стюардеса, но не знам къде трябва да се учи и т.н може ли повече инфо! сигурно ще кажете че има търсачка и се извинявам но нямам време а и нищо не намирам. бих искала и мнение :) и ако може без обиди

Коментари

51-100 от 469

53.   Номер 52, опитай и в други авиокомпании. Ако си ок да живееш в чужбина виж Катар например дали набират, но и не само. По принцип се търси кабин крю. България еър е малко частен случай. В момента има доста съкратени пилоти. Като цяло май са в леко труден момент... ако някой може да ти даде повече инфо за стюардите ще е добре. Като заплата, много зависи в коя авиокомпания си, но като цяло е близо и около 2000 лв. зависи. а, виж също и wizz. За това какви випроси да очакваш, мен ме няма. Но до колкото съдя по пилотите- ояаквай всякакви. Просто бъди максимално спокоен и естествен. Все едно си говориш с някой приятел. Е, естествено и бъди любезен. :))) Успех! П.С. и да почерпиш като почнеш работа.
Ралф

54.   Благодаря за информацията, Ралф! Аз точно за същото кандидатствам и бих искал да работя - имам предвид cabin crew (на бълг. кабинен състав или кабинен екипаж). Между другото, в Wizz Air набират стюарди. Обаче, опасявам се, че в тази авиокомпания са по-ниски заплатите, защото тя е low cost. Не знам дали съм прав и дали има значение, че е low cost.

55.   Благодаря за информацията, Ралф! Аз точно за същото нещо кандидатствам, имам огромно желание и мечтая да работя някой ден - имам предвид кабин крю (на бълг. кабинен състав/кабинен екипаж, т. е. стюард). Иначе, в авиокомпания "Уиз Еър" също набират стюарди. Даже в самия сайт има форма за кандидатстване. Не знам дали съм прав, не съм запознат, но се опасявам, че е възможно заплатата в Уиз Ер да е по-ниска, защото това е нискотарифна/нискобюджетна авиокомпания. Всъщност, нямам представа дали това играе роля и е от значение. Все пак, ще кандидатствам и там, защото трябва да тръгна от някъде. :)

56.   Грешиш за нискотарифните. Това, че е нискотарифна няма нищо общо по принцип със заплатата. Малко или много заплатите са фиксирани в този бизнес. Мога да ти кажа, че когато дойде кризата и всички индексираха загуби, нискотарифните си бяха бомба. Пък и за теб е важно да започнеш от някъде, иначе не го мисли, няма да умреш от глад. Но и никой не е забогатял. Така че, изясни си какво точно искаш. Имаш и авиолекарска комисия, която не е лошо да минеш. Айде, успех! И трябва да си упорит.
Ралф

57.   Решил съм на 100% да кандидатствам в Уиз Еър - база София. Честно казано, авиокомпанията ми харесва. Пътувал съм не веднъж с нея, кабинният състав е млад (поне в моите случаи беше), което още повече ми харесва. Авиолекарската комисия ще я мина, тя не ме плаши. Всъщност, какво по-точно представлява? Какви прегледи се извършват?

58.   Прегледът е цялостен, като се започне с кръв и урина, та до ЕКГ, очен преглед, проверка на слуха и вестибуларния апарат, зъболекар... може и да пропускам нещо :)

59.   Благодаря много за инфото! :)

60.   УНГ, очен, психиатър, зъболекар, кардиолог, интернист, кръв и урина, уролог. Принципно, щом искаш годност за стюард, би трябвало да нямаш проблеми в КАМО. Приготви си 2 дни време и за стюард май по спомен цената на прегледите беше около 370 лв. Не съм сигурен напълно обаче.
Ралф

61.   Благодаря за изчерпателната информация!

62.   Здравейте! Искам да попитам какъв тип въпроси се задават на психологическия тест за стюардеси? Благодаря предварително.
Жени

63.   Жени, в коя авиокомпания си кандидатствала?

64.   Не съм кандидатствала никъде,все още нямам навършени години,но искам да работя като стюардеса вбъдеще.Питам просто за да знам какво да очаквам като отида на интервю в България Еър например..А ако можеш да ми дадеш информация за Емирейтс или някоя по-голяма авиокомпания в Европа ще съм ти много благодарна.

65.   Аз живея във Варна имам малко дете,мога ли да работя като стюардеса в Wizz Air,примерно или трябва да живея във София задължително,надявам се, че ме разбрахте:)

66.   Да, разбрахме те. :) Базата на Wizz Air в България е в София. Не мога да ти кажа дали е задължително да живееш в столицата. Кандидатствай, нищо не ти пречи. Едва ли всички стюарди/стюардеси, които изпълняват полети по маршрута София-Варна-София са софианци и живеят в София.

67.   P.S. А и никъде във формата за кандидатстване не пише, че трябва да си от и живееш в София. :)

68.   Благодаря за отговора 66 ,но преди да кандидатствам трябва да знам защото курса е много скъп и ако трябва да живея в София няма смисъл да го карам,някой друг знае ли?

69.   В коментар 53 пише колко струва курсът, а в 60 - задължителните прегледи. Кандидатствай, защото с всеки изминал ден желаещите се увеличават със стотици.

70.   Здравейте,бих искала да попитам дали някой има инфо как да се кандидатства в емирейтс?

71.   Провери в сайта им в меню Careers/Jobs.

72.   70, пише на сайта на емирейтс.
Ралф

73.   Здравейте! Много се интересувам от позицията - стюардеса в дадена авиокомпания, и наскоро влязаох в сайта на Wizz air, където се добре обяснени изискванията.. Някои от тях ме учудиха. Пише, че кандидатите не трябва да са под 19 години, в същото време трябва да имат висше образование. Искам да попитам как на 19 години човек може да има висше?! Другото, което ми направи впечатление беше, че се изисква способност за плуване.. Какъв е смисълът от способността ти да плуваш, когато един самолет се разбие в някой океан... и даже да бъде приводнен, хората излизат на повърхността благодарение на жилетките, пълни с въздух.. Тоест главното нещо, което искам да попитам, хората наясно с нещата е, дали наистина е на 100% необходима способността да плуваш и как така на 19 години с висше ? Има ли някаква "вратичка" за по-лесно приемане на работа в някоя компания, която ние - хората, не добре запознати с условията не знаем?

74.   Здравей, 73! Не искам да се обиждаш, но явно не си запозната с английската терминология. High school education означава средно образование, а не висше. Относно способността за плуване - да, изисква се. Помисли защо. Първо, не знам дали си гледала предавания за самолетни катастрофи, но независимо дали самолетът се разбие или бъде приводнен във вода, ако надуеш предварително спасителната жилетка, потъваш. Второ, недай си Боже, може да се наложи да скочиш от самолета във вода, при което няма много време да сложиш жилетка. Също така, дори и да оцелееш във открити води, някак си трябва да можеш да преплуваш от една до друга точка. Ето това са едни от причините, поради които се изисква от кандидатите да могат да плуват. Това не означава, че трябва да си професионален плувец, обаче. Не се учудвай за подобни неща. Иначе, в Уиз Еър не е лошо. Поне със сигурност ще те уведомят дали си одобрена или не, за разлика от една друга авиокомпания - българска. Успех ти желая!

75.   Здравейте! Някой знае ли каква е заплатата на стюардите/стюардесите, които работят в авиокомпания Wizz Air - база София? Благодаря предварително за информацията!

76.   Също така, интересува ме дали освен заплатата, се изплаща хонорар за натрупаните летателни часове. Имам предвид в авиокомпания Wizz Air -база София.

77.   Здравейте! Исках да попитам дали има ограничение във възрастта, за да кандидастваш за стюардеса?

78.   Здравейте Ралф , бихте ли се свързали с мен чрез скайп fancy_girl87, бих искала да се допитам към вас.
Поздрави,
Зори

79.   Здравейте! Някой може ли да отговори на въпросите, които съм задал - 75. и 76. Благодаря!

80.   Здравейте! Искам да попитам може ли да се съчетава работата като стюард и следването в университет /редовно обучение/, в смисъл да не работиш пълна работна седмица.

81.   80, и да искаш и да не искаш, няма как да стане това да летиш всеки ден.

82.   zuzit0o06 ... Ако може Ралф намери ме имам няколко въпроса към теб за стюардеса.

83.   81, щом не се лети всеки ден между полетите връщаш ли се в изходното летище. Т.е. като изпълниш полет до дадена дестинация веднага ли се връщаш обратно или оставаш там определено време ? Аз съм от Варна, можете ли да ми кажете авиокомпании с база там. Благодаря ви !

84.   83, пише ти 81. Доколкото съм запознат, на Air Via базата е във Варна. Относно полетите - по принцип се връщаш в изходното летище. Ако има престой с нощуване, е за сметка на авиокомпанията. Ти къде си кандидатствал/а?

85.   Здравйте искам да попитам ако може някой да ми каже,тъй като всеки различно ми отговаря, на какво ниво трябва да знаеш английски за да можеш да преминеш изпита в Български въздухуплавателен център.Някой ми казват почти на елементарно ниво, други пък на доста високо което още го нямам. Благодаря ви предваритгелно !

86.   Здравейте, напоследък не ми остава никакво време да сядам пред компютъра. Ще се свържа с хората, които имат въпроси и ще се опитам да отговоря доколкото мога. Все пак съм пилот а не стюард. Ще е добре ако се включи някой колега стюард да помага. На въпросите тук ще отговоря съвсем на кратко. Твърде оптимистично е да се учи редовно и да летиш. Мисията е почти невъзможна. :) Другото, което е, пак го казвам, ако сте решили да се занимавате с това наистина, ходете, търсете, действайте. Никой няма да ви лично иначе. Има достатъчно кандидати.
Английският трябва да е на напълно свободно говоримо ниво. Колкото е по-добър толкова по-добре и за вас и за пътниците. В България да ви кажа малко сме евтини на брашното и скъпи на триците. И за пилоти се набляга на маловажни неща а важните...не са толкова важни явно. :) За съжаление има и пилоти с ужасен английски и РП и тн...това е само голям минус за съжаление.
Ралф

87.   Ралф, можеш ли да ми кажеш нещо за Wizz Air - заплата на стюарди, ще има ли пак вътрешни полети София-Варна-София? Имаш ли представа? Благодаря ти!

88.   Здравей Ралф
Съвсем случайно попаднах на тази дискусия и забелязах, че си пилот. В момента съм по средата на ATPL курс в Испания и като завърша мисля да погледна към родината за евентуални възможности за работа. Бих бил благодарен, ако имам възможността да ти задам няколко въпроса, защото честно казано не познавам хора свързани с Българската авиация.
Благодаря ти предварително.

dobr0mir@movistar.es
skype: dobr0mir

89.   87, ще ти кажа и ще те поканя на кафе да го обсъдим, но ми кажи те откога искат да започваш при тях? Виж, сам разбираш че нещата не стоят само до заплатата. Има си път, който се извървява. Няма да забогатееш от това, гарантирам ти го. Иначе заплатата е съвсем прилична. На твое място бих се замислил просто дали искам да летя или искам да печеля много пари. Ако отовора е второто, просто помисли за друг бизнес, не за летене.

Добри, поздравления за избора. Поздравления и че не си се спрял на обучение в българия. казвам го с известна доза съжаление, но положението тук не е розово и обучението е под всякаква критика.това е обективната истина. Това, което знам е че Канада, Австралия и Оксфорд Авиейшън тук в Европа имат много добра подготовка на кадри. В българия сега стават известни раздвижвания в този бизнес и може би скоро ще става по-лесно да си намериш работа като завършиш. засега много много кадърни пилоти седят без работа, да не говорим за млади пилоти. а нещо в бг авиокомпаниите много си падат да назначават чужденци напоследък, пък ще видим дали е за добро. аз съм малко скептичен честно казано. Успех от мен!

90.   89, пише ти 87 относно Wizz Air. Имам желание да работя като стюард в тази авиокомпания и ме интересува всичко, свързано с това. Можеш ли да ми дадеш някаква информация? Благодаря ти!
P.S. Ужасно много съжалявам, че спряха вътрешните полетите София-Варна-София. Много ми е интересно дали отново ще има и кога.

91.   Ралф това е моят скайп kristiiin_ :) и моят имейл krisik@mail.bg моляте намери ме трябва да говоря с теб

93.   На много места прочетох, че последните години нивото на обучение в България е занижено сравнение преди години или други държави с развита авиация. Силно се надявам, че това ще ми помогне да си намеря работа по лесно. Очаквам по-големи "раздвижвания" на кадри следващата зима, когато вече ще съм придобил необходимите бревети(живот и здраве). На няколко места четох за възрастта на българските капитан, че е доста висока. Имали много пилоти пред пенсиониране това е друг фактор който си мисля,че ще помогне за евентуалното раздвижване на кадрите? Личното твое мнение за това имали новопостъпили пилоти без часове на турбина и започнали без ходатайстване?
Благодаря ти.

94.   93, какво да ти кажа. Истината ли? Истината е, че в момента има около 100 безработни български пилоти. Много от тях са с над 10000 часа. В момента и връзките трудно биха помогнали. За съжаление засега всички се правят на шушумиги и гледат да спестят усилия за type rating обучение, след като има достатъчно избор от безработни пилоти с type rating защо им е да обучават? Това е. Но не искам да те отчайвам, знаеш че нещата много бързо се менят в авиациата и както има пренасищане в един момент така в следващия вече има страшен глад.

95.   Здравей,

Благодаря ти много за актуалната информация това е което исках да знам. Аз завършвам след около 1 година надявам се тогава нещата да са се променили иначе ще трябва да продължавам да си търся късмета някъде по света. По специално съм се насочил към немско говорещите страни, но това е друга тема. Благодаря ти още веднъж за информацията. Весело посрещане на празниците.

Happy Landings... :)

dobr0mir

96.   Защо никой не казва нищо за авиокомпания Wizz Air? Моля ви, дайте някаква информация! Независимо каква. Благодаря ви!

97.   Здравейте! Някой може ли да ми каже защо вече няма полети София-Варна-София на авиокомпания Wizz Air? Само на авиокомпания "България Ер" ли ще има занапред? Питам, защото искам да кандидатствам за стюард в Wizz Air - база София. Но при положение, че не се изпълняват вътрешни полети, има ли смисъл?

98.   97, ако си мислиш, че има стюарди, които летят само и единствено по една линия, било то софия-варна или каспичан-харманли си в жестока заблуда. и какво по дяволите значи има ли смисъл? ти искаш да си стюард, само за да летиш софия-варна така ли? хайде, моля те да не задръстваш форума повече с безмислици.

99.   98, виж какво ще ти кажа - първо, научи се, че имената на градовете се пишат с главна буква и чак тогава изразявай мнение. Не си ти тоя, дето ще ми казва по коя линия ще летя.

100.   99, макар и малко циничен 98 е напълно прав. Не се лети само по една линия. Ако интереса ти към професията е сериозен е добре да се интересуваш повече. Иначе не искам да съм адвокат на никой, но имай в предвид, че не винаги към теб ще се отнасят с уважение и колкото повече приемаш критики, толкова по-зрял си. Нали така? Ако за теб по-важни са точките и запетайките, тогава помисли си дали за теб не е по-добре да си потърсиш работа в тази област. Казвам ти го с най-добри чувства. Не искам да изместваме темата тук. :) Успех!
Ралф

101.   Да се лети само по една линия? Боже, Господи! Няма начин! Това е нереално и звучи смешно!

102.   Ралф, обръщам специално към теб, защото предполагам, че ще можеш да ми дадеш някаква информация. Можеш ли да ми кажеш нещо за Wizz Air и имаш ли представа защо спряха вътрешните полети - в случая София-Варна / Варна-София? Благодаря ти предварително!

103.   Абе знам, но не мисля че е уместно да коментирам. А и информацията ти не е съвсем вярна. Но в случая, дори да ти кажа защо, това с нищо не ти помага. Добре бе човек, ти стюард ли искаш да си или да летиш София-Варна? Виж, за да не става един безсмислен диалог, съвета ми е към всички, които пишат тук да си помислят добре защо искат да го правят и ако отговора е да искам да летя София-Варна щото гаджето живее във Варна примерно, по-добре да помислят за друга професия. Нещата, за да сте стюарди не са толкова прости. Аз не съм стюард, но имам някакъв поглед. Имате медицинска годност, психо тестове, курс, тип самолет и тн. Та така за София-Варна :). А относно wizz, засега явно си намират хора и това, че търсят съвсем не означава че всеки ден не получават хиляди cv-та. Но както и да е...
Ралф

51-100 от 469