Споделена история от На работното място

Престижна е професията "сервитьор" !
Здравейте, много уважаеми. Много приятно удовлетворение почувствах от една статия за професията "сервитьор". За качеството на сервитьора, аз имам лично виждане, един Министър може да бъде нисък, дебел и плешив, но Сервитьорът трябва да е манекен, дипломат и психолог, трябва да си мисли за човешките ценности, които носи в себе си, да има достойнство и морал и да има стремеж към професионално усъвършенстване. Ако аз днес съм на 20 години, бих избрал само тази професия. Аз много уважавам и съм обичал сервитьори, които са ми благодарни, че съм им дал таблата в ръката. Разбрал съм, че за да работиш като сервитьор трябва да си роден затова. Аз мисля, че човек, за да разбере каква работа да избере, трябва да бъде тази от която той ще се разтоварва, т. е. - хоби. Ако в България има качествени кадри в Туризма (приоритет Номер 1), бързо ще излезем от кризата. За да има добри кадри от училищата, трябва и учителите да са на ниво! Моят ресторант е печелил "КЛАСИЧЕСКИ РЕСТОРАНТ НА БЪЛГАРИЯ" за 2011 година, тук един клиент може да разбере самочувствието и гордостта на сервитьора, никой клиент не може да засегне тази професия. Ние работим в екип и сме като футболен отбор, всички трябва да са добри и сервитьорите, готвачи, бармани и ОТЗ.

Коментари

1.   Похвално е един ресторант да има сплотен екип. От опит знам, че това трудно се постига и досега съм имала удоволствието да работя с един такъв, но не изцяло като вас. Имаше леко разделение кухня - сервиз, вечните спорове. Много подценявана и много мразена професия, заради някои алчни и недобросъвестни ИНДИВИДИ (келнери), но все пак и аз като теб си обичам професията, и макар понякога напрежението да ми е идвало в повече искам отново да се върна към нея.

2.   Напълно си прав! Аз също смятам, че са нужни много качества за тази професия. Ако човек реши да я върши с любов и всеотдайност, а не просто да мъкне чинии с отегчена физиономия. От сервитьора най-много зависи каква вечер ще прекара човек в заведение. Много точно казано - манекен, дипломат, психолог! Едно само не харесвам, че търсят само млади хора. В нашия град има един частен ресторант, където работи един сервитьор на около 60 години. Ще повярваш ли, че хората често ходят там само заради него? Толкова е атрактивен, възпитан, усмихнат, така изтънко познава менюто, толкова компетентни съвети дава на хората, че и десет младоци не могат да му стъпят на малкия пръст. Какво ме топли младостта на сервитьора, като си гледа часовника през пет минути и виждаш, че му тежи всяка минута, гледа да те преметне с парите уж все " без да иска", търси да обслужва пияни компании, защото там "пада далаверата", не знае и една трета от менюто, каквото и да попиташ все отговаря "не знам", "ще проверя", "може и да има" и все такива? Само това не харесвам - възрастовата дискриминация. А иначе, моите деца са работили дълго време тази професия и недоволни няма!

3.   Нищо престижно не виждам в тази професия. Не познавам човек, който да се гордее че е сервитьор повечето работят това от безизходица, защото за сервитьор не се изисква високо образование

5.   Според мен да си сервитьор не е от най - престижните неща. Точно затова години наред се блъсках за да съм на по - добра позиция в живота и се радвам, че имам сервитьорство като стаж само 2 месеца и то по принуда.

6.   Много престижно, направо трябва да ми стане цел в живота! Не искам да обиждам никого, няма срамна работа, но това не е нещо престижно, да ме извиняваш! В голяма заблуда си.

8.   Да не е наложено по принцип като престижна работа или професия, например като инжинер или архитект. Но човека споделя свойте виждания, които и аз подкрепям. Минала съм по този път, работила съм това. И мога да кажа, че това е най-хубавата работа за мен. Определено трябва да имаш много качества, наистина добър външен вид, способност за справяне с работата, защото има хора на които това не им се отдава, имала съм много колежки и колеги, които са ставали за смях. Трябва да смяташ, да задоволиш капризите на хората, да гледаш всичко да е под контрол и на време. Аз лично мога да кажа, че това са били едни от най-хубавите ми години и съм научила толкова много от това, етикет, поведение, дисциплина, отговорност и какво ли още не. А като се сетя за забавните моменти с колегите, които ми бяха и приятели, незабравими просто. Работа в екип и забавление по време на работа. Много хубава тема, зарадвах се като я видях. Това, че някой хора не виждат престижност, не означава, че няма.

9.   Колко е престижно незнам. Сигурно има значение дали работиш в изискан ресторант или селска кръчма...

10.   Това ми звучи по-скоро като подигравка, отколкото като сериозна "статия"

11.   Ще ме извиняваш, но това хич не е престижна професия, независимо колко пари се изкарват от нея и независимо колко добре изглеждат сервитьорите и какви "психолози" са. Иначе е хубаво всичко, което си описал. Напълно съм съгласна, че трябва да се вдигне нивото на обслужващия персонал по курортите и това ще допринесе за туристопотока у нас, а и за привличането на друг тип туристи, не само на най-бедните пенсионери чужденци.

12.   Добре бе, хора! Защо за вас е добра професия само тази която ДРУГИТЕ харесват??? Наистина ли смятате, че е добре да се завреш в един офис и да вземаш по 1000 лв. ще сте отлично?? Не мислите ли, че има нещо повече от парите и хорското мнение? Аз, например съм работил и работя това... няма нищо по-хубаво да сте с хората, когато празнуват, когато се веселят и вие да го правите! Не е ли "престижно" всяка сутрин да ставаш с усмивка и да отиваш на работа? Мога да кажа много неща за тази професия, но ще спра до тук...

Авторе, забелязвам, че си искал да кажеш и покажеш, че държиш на нас (сервитьорите) и ни уважаваш. Но някак го приемам като обида или по скоро ирония *(може и да не си искал, но така ми се струва) И единствената хубава статия си остава "Професия сервитьор – предимства и недостатъци" - в този сайт. 100% съм сигурен, че авторът на статията се радва, че го разбират и за това което се е опитал да каже :)

Ух.. май много се отклоних май...

NoBody

13.   Номер 12, добре, нямаш проблем - сега ще ти обясня защо това не е престижна професия, и защо в офис да речем е по - престижна, но много за кратко ще ти го обясня. Професия сервитьор не е престижна, защото не се иска никакво образование за нея. Разнасяш поръчки, колегите ти са ниско в йерархията и общо взето общуваш с по - ниско интелигентни хора, които само плетат интриги, защото им е скучно. Докато за другата позиция си се блъскал много, учил си и се предполага, че имаш повече умствен багаж, работата ти е по - лека, хора разчитат на теб и показваш своите умствени умения всеки ден. Хората, с които работиш са виско в йерархията и са умни като теб. Общуването е на толкова високо ниво, колкото един сервитьор не може и да си представи. Да, уважавам келнери, които умеят да носят табла и са учтиви, но само това. В тяхната среда са добри, но в никакъв случай търченето по масите и изпълняването на поръчки от сорта на две ракии и една шопска не може да се сравни с организаторските умения на един човек работещ в офис или нещо подобно. Защото в този офис може да си архитект, писател, преводач и какво ли още не.
Та така, номер 12....
а може би греша. Явно трябва такива като мен да си хвърлят дипломата и да станат сервитьори, че виждаш ли, за какво сме се блъскали толкова години да станем хора... пък тя истината била от другата страна на хълма - да си сервитьор...
Да ви имам критериите....

14.   №13 - ти направо уби коня с правата лопата!!! Нима казваш, че не мога нищо друго освен да нося табла и да "слугувам" на някого? И кучето ми ме уважава. когато му давам да яде... т. е и ние сме на това ниво? !? ! Така ли? Тези така наречени ВИП персони.... знаеш ли колко са долни и нищожни? !!? !? Знаеш ли колко пъти съм чувал какво си шушукат и направо ми е идвало да ги разстрелям на място! Знаеш ли, че един клошар е по-възпитан и може би с по-голям умствен багаж от тях взети заедно! И сигурен ли си, че не се изисква никакво образование за сервитьори? Ако е така - съжалявам! НО ще те разочаровам, защото се изисква! За да работиш в 5 звездни хотели и ресторанти се изисква нещо повече от това просто да носиш да носиш табла, представи си, колкото и да е невероятно! Ние на 3-4 месеца минаваме тестове и понякога и ходим на обучения....
100% съм сигурен, че не си опитвал да работиш това... и аз мислех в началото "К'во толкова и маймуна може да носи табла" Е, да ама не! Опитай, просто за да видиш, че не е така както мислиш. Но за да работиш това ти трябва желязна психика, нерви, крака и много умствен багаж, за да поставяш на мястото им глупаците които се мислят, че могат да купят България с парите си ;)

NoBody

15.   Ако смяташ разнасянето на чинии с плюнки и лиги за престижно, ами престижна е.
Venjus

16.   Аз също избрах тази професия. Защо ли? Защото получавам заплащане, което надхвърля на повечето хора заплатите, които номер 13 казва, че "СА СЕ БЛЪСКАЛИ" за това образование, пич аз съм на 21 и виждам КАК СЕ БЛЪСКА за висшо образование, да ама по дискотеките е блъскането, какво си блъскал ти - не знам. Казваш, че в офис човек може да бъде архитект, писател и прочие, именно това съм и аз когато съм на работа, особено, когато ти влязат много маси, психиката ти трябва да работи на 100% нямаш право на грешки. Номер 15, момче, много ти е сбъркано мисленето, явно си комплексиран от нещо, а наясно ли си тези "разносвачи" както едва ли не изкарваш нашата професия, с какви пари се прибират от зимните и летните курорти да не говорим за чужбина? Я СИ БАЧКАЙТЕ В ОФИСИТЕ и ни оставете да си преследваме целите, който не вижда успех в тази професия може да си гледа офиса, а и между другото най-добре се върти заведение от хора, които са минали през почти всички длъжности в един ресторант, това да ви е ясно.

17.   Е аз да съм ти забранил да работиш? Работи си, разнасяй чинии, изкарвай пари - твоя си работа. Но това не променя факта, че в тази професия няма нищо престижно. Изискват се качества, но няма никакъв престиж. Разнасяне на чинии и лъжици, не се изисква образование, постоянно търчиш напред-назад. Ама щом ви харесва :))
Venjus

18.   №17 - САМО И ЕДИНСТВЕНО, ако работиш в селската кръчма не се изисква образование! А също и по коментарите ти съдя, че не си стъпвал в ПРЕСТИЖЕН ресторант! Защо мислиш, че се наричат така тези места?

NoBody

19.   Успял е човек, който е щастлив от работата си, нали така беше. Има хора за всичко и е хубаво, когато чувам, че са доволни и смятат професията си за престижна. Аз съм от "виповете":Д, които работят в офис, но не омаловажавам труда на останалите, които работят по заведения, магазини или строежи. Много е важно всеки да цени и да обича това, което прави. Аз лично не бих станала сервитьорка, нямам качествата, нямам и желание и винаги съм си мислила, че всички, които работят нещо подобно, го правят, защото нямат друг избор и съм ги съжалявала. Явно не е така.

20.   Аз ти говоря за висше образование или вече и такава специалност има :)) за разносвачи. Не смятам, че моите стъпвания в престижни ресторанти" имат нещо общо с дебата. Щом ги кефи - нека си работят, на никой не пречат. Ама да претендират, че професията им е голяма работа - ами не е.
Venjus

21.   Неквалифицирана и тъпа професия е, малък процент от хората могат наистина да се развият. Айде да не се заблуждаваме!