Споделена история от На работното място

Право на платен годишен отпуск
Здравейте, много ми е неясно това с отпуската. На 1 август 2011 започнах за пръв път работа, бях по програма. Трябваше да имам 9 месеца трудов стаж, за да имам право на отпуска 20 работни дни. Програмата беше до 1 август 2012 година. Аз ползвах 20 работни дни от 5 юли до края на месеца. Програмата изтече и сега съм по друга програма която започна от 1 септември 2012 година, в договорът ми пише, че имам право пак на 20 работни дни за тази една година. Въпросът ми е след, като на предишната работа съм ползвала 20 работни дни за 2012 ли са били всички или имам още почивни дни, които мога да взема тази година? Тоест за 2011 и 2012 ли са ми дали 20 дена общо или само за 2012 са тези 20 дни. Хич не ми е ясно. Защото бившата ми колежка каза, че след като съм почнала работа 2012 на друго работно място от 1 септември до декември, аз отново съм натрупала трудов стаж и че онези 20 дена са били 10 дена за 2011 и 10 за 2012 година. Ще ви бъда много благодарна ако успеете ми отговорите.

Коментари

1.   Според мен нещата стоят така:
За 2011 си имала право на 1. 7 дни на месец, т. е. от август до декември имаш 8-9 дни. Ти нямаш право да ги използваш разбира се, но можеш да прехвърлиш до 10 дни за другата година, което става или с молба или от човешки ресурси.
За 2012 е същото - имаш по 1. 7 дни на месец и ако не ги изразходваш ти се изплащат при напускане. Казваш че през лятото на 2012 си използвала 20 дни, което означава, че си използвала 20те дни на които си имала право за една година (от август до август).
В новото място е същото с тази разлика, че можеш да използваш отпуск по-рано и не трябва да изчакваш да минат 8 месеца. Т. е. сега пак имаш право на 8-9 дни.

За това съм 80% сигурен, че е така. Може и да не съм прав, може и да има положения, които не знам - говори с човешките ресурси. Но ако се надяваш да имаш нови 20 дни до края на година - едва ли ;)

2.   Малко объркано е написано, но най-лесно ще го разбереш така - за всяка календарна година имаш право на 20 дни. Ако не си работил пълна година, имаш право на отпуск пропорционално на изработеното време или се смята 20 дни : 12 месеца = 1. 66 почивни дни за всеки изработен месец.
Отпуската се смята за всяка календарна година, независимо каква ти е програмата. За 2011 от август до декември е трябвало да имаш 8 почивни дни, за 2012 от януари до юли включително по старата програма 12 почивни дни. По новата програма от септември 2012 до декември трябва да са ти останали 7 дни.

4.   Отпуските се броят само за отработеното време в дадената фирма не можеш да местиш отпуски от една фирма в друга. На новото работно място ти се полага отпуск след като направиш 9 месеца и той е 20 дни като направиш 1 година т. е. след май имаш право да вземеш отпуска си.
Отпуски свързани с календарна година 2012-2013 вземат хората работещи с години в една и съща фирма. Ти вземаш отпуски свързани с отработеното време в дадената фирма.