Споделена история от На работното място

С висше образование, ама без работа.
Завърших Немска Филология преди две години, но все още не мога да си намеря работа. През всичките години на обучение много съм се старал и съм усвоил материала, имам усет за преводите и обичам езика, но за жалост тази диплома ми е абсолютно излишна след като стоя без прехрана.
Какво да направи млад мъж, който иска да осигури нещо за себе си, да намери работа, евентуално да предложи брак на приятелката си, как да стане, как да живея като нямам пари и работа. Нашите ми помагат, живея с тях и ми дават джобни по около 150лв. на месец, аз съм скромен когато ми дават повече отказвам, но се чувствам зле, че чакам на тях а не съм самостоятелен. Търся си работа усилено, но уви не мога да си намеря. С тази диплома кандидатствам за учител, но никъде не ме искат, за преводач кандидатствам и не ме искат, дори в магазин не ме искат, дори за интервю никой не ми се обажда. Какво да правя?

Коментари

1.   Много студенти бягат в чужбина, можеш да отделиш една стая от жилището си и да преподаваш частни уроци. Принтирваш си реклами, пускаш ги из квартала по пощенските кутии и се надявай да ти се обадят. Можеш да превеждаш мотивационни писма, които са нужни на студентите, ученици, които искат да учат немски, както и подготовка за матури. Рекламирай се по-агресивно, ако нямаш опит и родителите са недоверчиви, покани ги да видят как си провеждаш урока. Не се забогатява лесно по този начин, но пък ти ще си си шеф и ти ще си определяш работното време. Все пак зависи дали си от голям град и дали имаш място, където да ги провеждаш. Разучи на какви цени вървят уроците, подбий цените на конкурецията и се зареди с търпение до колкото е възможно. Не спирай да търсиш и работа, ако намериш и уроците потръгнат ще ти е един допълнителен доход. Успех!

3.   Бъди по-смел. Винаги като кандидатстваш за работа непращай само СВ-то си, а и си напиши много добро мотивационно писмо. Продай познанията си, покажи, че си самоуверен и че си сигурен в тях. Кажи им, че можеш да им предложиш енергичността и ентусиазма на млад човек. Това мотивационно писмо го напиши като текст към мейла, а не го прикачвай. Нека първото, което видят е то. Друг вариант е отиваш на място уж да се поинтересуваш за подробности - изглеждай самоуверен, а не отчаян - предай си СВ-то и мотивационното на място. Питай ги кога ще отговорят, дали насрочват интервюта - покажи, че желаеш работата и си достатъчно борбен да я получиш.
Кандидатствай в някой друг град, където има повече работа. Важно е да си гъвкав в това отношение. За западноевропейците не е проблем да се преместят от единя край на страната в другия стига да има по-добри условия на живот и добре платена работа.
За учителската професия наблегни, че се разбираш с хора от всякаква възраст, пол и т. н. Ако си имал задължителен стаж по време на следването, задължително пиши, че имаш опит. Вземи препоръка от този стаж. Наблегни, че имаш евентуално педагогическо образование.
Общо взето гледай да извлечеш плюсове и от най-малкото нещо.
Наскоро попаднах на някаква обява на международна организация, която набира преподаватели за деца в България, които нямат достъп до добро образование било то заради мястото, където живеят или от финансова гледна точка. Предлагаха договор, ама може работата да не е в града, в който живееш. Ако те интересува ще потърся обявата и ще ти пратя информацията.
Много късмет ти желая. Наистина е много трудно да се намери работа в днешно време, но трябва да сме по-настъпателни и да не губим надежда.
Ана

4.   Да напуснеш България, ето това да направиш, приятелю.
Това е една страхотна територия, съсипана и населена от най-гадното племе на света, което я е превърнало в една ужасна и непоносима дупка.

5.   Търпение. Вярвай, че ще се оправят нещата. :)

6.   Приятелю, ще те посъветвам да се закълнеш като преводач към няколко преводачески агенции, те ще ти пращат по пощата материали за превод, ти ще се ги превеждаш от дома и все ще си докарваш някакви пари. Това на първо време, разбира се, продължавай да си търсиш постоянна работа, но мога да те уверя, че като преводач ще си докарваш нелоши пари. Успех!
М, 34

7.   Е... ло си е майката... ама не се отачайвай!

8.   Като не можеш да си намериш работа, създай си..
Нали пишеш че си умен..

9.   Продължавай да кандидатстваш. Пробвай в други градове, където се търсят учители.

10.   Да, напълно те разбирам.... аз имам правна диплома от чуждестранен университет и реших да се завърна на родна земя за 1 година и да си търся работа- най-голямата грешка в живота ми! Предложиха ми НЕПЛАТЕН стаж на няколко места за по около един месец. Моят съвет е да не се предаваш и да упорстваш двойно повече, защото нещата се получават по един или друг начин с малко късмет. Успех!

11.   В България е така, брато. Тук успяват само тъпите мутри и мазните тарикати и тези, които цункат задници.

12.   В интернет има доста обяви за преводи от вкъщи. Аз лично доста време работих така, но с английски език. Парите, които се изкарват също не са лоши. Освен това по мои наблюдения в провинцията много трудно се намират специалисти, които владеят добре немски език. Ще намериш нещо, не се отказвай просто.

13.   За съжаление това в момента е България... аз също уча език-гръцки (специалността ми е балканистика) и се надявам някой ден да намеря работа... а ти не спирай да търсиш! :) Гледай да бъде нещо като преводач, а не учител, за да бъде по-високо заплатена.. Успех!

14.   потърси си работа като преводач - от български на немски и обратното
в този български форум може да си намериш работа - predpriemach. com
както и този - searchengines. bg
имат раздел пазар където да си пуснеш обявата за преводач.
Ако си добър и предложиш най-добра цена - ще имаш поръчки.
Може да си изкарваш по около 500 лв спокойно на месец ако намериш клиенти.
Също в чуджестранни форуми може да си преложиш услугите - писане на статии на немски, редактиране на вече написани - пунктуация и т. н.

за плащането - наични много. за чужбина най-лесное чрез paypal. com - правиш си една Виза електорн, регистрираш я в акаунта си в пейпал. ком и лесно се прехвълят парите в картата.

Така докато си намериш постоянна работа!
Че дори и по време на това - нищо не ти пречи и след това да с изкарваш по някои лев - поне за сметките.

Цените на статии не знам - но само за справка - на български писането на една статия е 1лв/100 думи - т. е. една страница ще струва 5-6 лв.
превода мисле, че е малко по-скъпо платен.

Поздрави и не се предавай!
потърси работа в по-голям град - учители се търсят
регистрирай се в бюрото по труда

15.   Номер 13, ти да не си от ВТУ?

16.   върви в преводаческа фирма или пусни обяви за уроци

17.   Номер 14, как от форум ще си намери някой работа? Момчето пише, че е опитало всичко, явно тук не става. Как да работи като никой не го търси...

18.   В Бизнес Парк Софя в Младост 4 HP търси хора с немски език. Дали в момента точно търсят, не знам, но там няма да е зле да си подадеш молба.

19.   Търсиш ли още работа с немски. Ако някой търси работа с немски-нека си напише контактите тук.