Споделена история от На работното място

Какво да направя в случая?
Здравейте, почнах работа по програма за 1 година. Преди това имам стаж 1 година, понеже шефката ми е алчна реши че трябва да взима всеки месец по 50 лв от мен и колежката която също е по програма. Осигуряват ни на 450 лв, чисто 352лв, От януари аз и давам 30 лв, а колежката 40 на нея и казала, че заплатата и става 310 заради минималната, а на другите колежки които не са по програма даваше 300 лв, а сега 320. За това и аз реших, че ще дам само 30 лв, защото тя каза не може ти за взимаш повече от другите трябва да има нещо и за фирмата. Но аз знам че и дават пари за това че работим по европейска програма и дефакто и идваме безплатни, но нее тя твърди че нищо не и давали. Щях да се оплаквам в бюрото по труда, но ми каза ако ще ходиш да се жалваш ще те махна и си замълчах. И ето вече половин година, мина аз не съм ползвала болничен, отпуска, макар че имам право на 7 дена от миналата година и 13 ще имам за тази. От миналата седмица съм болна, на лекарства, ходя подсмърчам кашлям едвам стоя на крака, вечер дигам температура, но аз пак съм там, защото една от колежките реши да излезне в отпуск че имала от преди 2 години да взима 4 дена и нямаше кои да работи освен мен и шефката. Тя има 3 магазина, но само в този в които съм аз работи през седмицата 1 ден, когато ни дава умрялата почивка. Днес излезнах за 1 час от работа, за да ида на лекар, защото вече просто не издържам, тоя антибиотик които си бях купила не помагаше. Поисках болничен, дадоха ми 7 дена. от днес 15. 03 до 21. 03. Шефката ми се размрънка че моята лекарка я знаела че дава болничен за щяло и нещяло. Но да съм знаела че при парите събота и неделя не се брояло в изчислението за болничен. А обяснете ми сега: работя 6 дена, почивам в сряда. Как аджеба се изчислява това нещо? Като аз не работя 21-22 дена в месеца, а много повече? На колежката от програмата, която е в другият и магазин 2-ти и се наложи да вземе болничен за 3 дена и 2-ти и удържа 30 лв/по 10 лв на ден/ и уж болничния е пуснат, а пари няма и колежката каза, че в интернет е проверила и видяла, че е валиден, но не разбрах какво точно пишело, но нямало да и преведът пари не знам защо. Аз вече не издържам на тази работа, но няма друга търся, но точно сега няма нищо, няма да мога да преглътна ако ми удържи 70 лв от заплата + 30-40 всеки месец и накрая да не ми пусне болничния в НОИ. Какво да правя ако това се случи, да ходя ли вече да се оплаквам и с какво мога да докажа че ми взима пари? И колко трябва да взема като чиста заплата ако може някой да ми каже, кое как и за какво се дели. Мерси много

Коментари

1.   "Щях да се оплаквам в бюрото по труда, но ми каза ако ще ходиш да се жалваш ще те махна и си замълчах. "
Не можем да ти помогнем, защото ти самата си решила да играеш по свирката на тази и си се отказала от правата си. Ако я беше обадила в началото, с полиция дори щяха да я хванат, а ти щеше да получиш друго място, защото реално не тя ти плаща. За мен българинът сам си е виновен. И да - оплачи се, но ще трябва да обясняваш, защо не си го сторила в началото. По принцип шефка ти нарушава редица закони, когато взима от теб на ръка тези пари - най-малкото тя не си е плащала данъците, да не говорим, че е взимала неправомерно парите. Аз направо бих я обадила в НОИ и в полицията, но първо бих питала в бюрото по труда, кой контролира изобщо средствата от програмата.

2.   Обади се там откъдето са те изпратили и в НОИ.
Заради всички които си мълчат сме на това дередже и работодателите си правят каквото искат и не зачитат обикновените работници за хора.

3.   Има инспекция по труда има бюро по труда!!!!

4.   За болничните - първите 3 дена ти ги плаща работодатеят на 8 часа. Следващите дни от болничния ти ги изплащат от НОИ пак сметнато на 8 часа без съботите и неделите. Те не се заплащат, а болничният там се използва, ако работиш на смени, за да ти се оправдае денят. Дано да съм била полезна.
А това че си решила да даваш на работодателката си 30лв. си е твое решение. Аз бих поговорила сериозно с нея и бих си поставила условията. В края на крайщата тя трябва да знае и твоята позиция, и ако не си я заявила твърдо няма как да е ясна.
Успех!

5.   Толкова си тъпа, че си си заслужила отношението на шефката си. Прочети си правата, пообразовай се и може и да си отвюваш уважение!

6.   Коментар 1 е абсолютно прав.

7.   Не мога да повярвам, че още я търпиш. Аз на твое място да съм стигнала и до президента. Не трябва да й се даваш на тази за 300 лева. Отивай да я издаваш веднага. Аз един такъв за 20 лева го сринах, но не заради парите, а заради принципите. Никаква милост за такива гадове. Иди в инспекцията и искай среща с юрист консулт, безплатно е, ще те насочи къде да идеш и какво да направиш. Пиши какво е станало.

8.   От авторката:Мислех да я издам, когато вече си намеря друга работа, страх ме е да не ме уволни дисциплинарно и после да раздуха из целия град примерно, че крада или нещо правя и за това ме е махнала. После не знам как да докажа, че не е вярно, като съм била една проста работничка, а тя шефка. Вярвайте ми много трудно ми беше да преглътна първите 2 месеца, че вместо тя да ми е длъжница съм аз. Аз и другата колежка се явяваме безплатен труд за нея, всеки месец тя спестява 600 лв, но не и стига иска още. Мисля че трябва първо да намеря начин да докажа, че ми взима пари, и чак тогава да се оплаквам.

9.   Няма какво да се договаряш с "работодателката" си. Щом тя ти поставя такива условия, може да очакваш от нея само мръсни номера. Иди тайно от нея в НОИ и въобще направи както те посъветваха в предишните коментари. Не се офлянквай, а прояви характер, какъвто явно нямаш. С това отношение във всяка следваща работа ще те използват и манипулират.

10.   Просто бъди себеси