Споделена история от На работното място

Преквалифициране на 30 години
Здравейте,

На 29 години съм, след няколко месеца правя 30. Завършил съм УНСС и в последните 8 години откакто завърших университета, съм работил в търговски и застрахователни фирми. Проблемът е, че колкото повече време минава, толкова аз осъзнавам за себе си, че не съм си уцелил професията, чувствам се не на място, нещата не вървят, смисъл справям се прилично със задълженията си, но не съм щастлив, въпреки, че никой не ме тормози, климатът в компанията е добър, шефовете са ок, но въпреки това вътрешно усещане е негативно. От друга страна винаги съм обичал да готвя, това ми е голяма страст, много съм запален. Чудя се дали да не пробвам да се преквалифицирам от икономическата сфера - застраховане на готвач. Има готварски курсове, които наистина са скъпи и си заслужават, които според мен могат да ти дадат много добра основа да започнеш работа директно в добър ресторант, а не да почнеш от кварталната кебапчийница. Мисля, че бих бил добър готвач и най-важното - бих го работил с голямо удоволствие. Нещата които ме притесняват са, че се говори, че готварството е ниско платена професия, поне докато не станеш добър, има некоректност от страна на работодателите и голяма експлоатация и че си е мизерия. В застраховането, работейки в международна фирма все пак имам някакъв социален и жизнен стандарт, който ме удовлетворява на този етап. Но нали не всичко на този свят е пари... Не би ли трябвало да рискувам сега, преди да имам деца и сериозно семейство и да опитам да върша това, което ще ме прави щастлив? Повечето ми приятели ми викат - ти си луд, това е непрестижна професия, ще белиш моркови 1 година докато някой ти даде шанс и т. н. Всеобщето мнение в България, че готвачи стават само неудачниците, социално слабите и т. н., но според мен в последните няколко години, готварството става все по-популярна и добре платена професия? Какво мислите?

Коментари

1.   Лошо няма - прави си ти курсовете паралелно с работата. После можеш да почнеш работа събота и неделя някъде - занаят се краде. Това, че си учил икономика ти е голямо предимство. Можеш да управляваш бизнес един ден - и защо не, да си направиш свои ресторант. Мисля, че това би било решение за теб - хем ще имаш бизнес и ще си ползваш квалификацията до сега, хем ще можеш да си изживяваш своята страст. Човек винаги е по-добър в това, което върши с кеф.
Но на 30 г. си още млад за свои бизнес - аз на твое място бих направил курс паралелно с работата, бих видял дали ми харесва тази работа с работа в почивние дни почасово (за малко пари) и после... без майтап - бих се наел на кораб. Предимството да работиш на кораб е не само заплащането, а че се готви действитлено интернационална кухня на високо ниво, правят се контакти и парите си ги спестяваш в крайна сметка.... За 5-6 г. можеш да събереш ЗНАНИЕ и пари за свои бизнес... да си с крачка напред пред конкуренцията. В България все повече ще се цени хубавата кухня, но според мен има още много потенциал за нови, екзотични ресторанти с ТОП кухня, макар че в последно време много хубави направиха. Успех

2.   Виж ако щеше да си сменяш кариерата и примерно искаше да станеш адвокат или инженер, щях да ти кажа, почвай никога не е късно да си смениш професията. Но в твоя случай мога само да те посъветвам да се занимаваш с готвене само като хоби.

3.   Записвай го курса! Никога не е късно!!!

4.   едно мога да кажа само човек наистина работи за пари дали е готвач сервитьор или незнам какво си човек гледа парите независимо от образованието/което е много хубаво човек да има висше/ важни са паричните средства и на 50 години да си работи това което ти носи доходи престижно или не не е важно важни са парите и много хора сменят професията си за преквалификация никога не е време днес може да си готвач утре зад бюро живота минава в изкарване на средства

5.   Виж в нета картинките от кампанията life's too short for the wrong job.

6.   Мда, животът е твърде кратък въобще да си губя времето да ходя на работа. Оптималният вариант е родителското тяло да е заработило богатство, а на мен да се падне честта да го похарча. Обаче този вариант се отнася за сравнително малко хора.

7.   Моят съвет е недей. Готви в свободното си време, готви почасово, готви както искаш, но не и като постоянна работа. Убийствено е, много часове на крак, заплащането варира от 800-1200 за студена кухня и от 1200-1600лв за топла. Работата е много тежка, обикновено по 12ч на крак, всички празници работиш, отпуска много трудно, адски много стрес, адска горещина, смрад и гадост.