Споделена история от На работното място

Мога да изгубя работата си не по моя вина.
Здравейте!
Аз съм мъж на 27г. и живея в гр. София. Там си намерих работа в една агенция за превод и легализация. Когато подписах договор ми казаха, че ще си работя като организатор на преводите и легализациите, което ме устройваше и че мога да стана заклет преводач към агенцията за да си изкарвам парички допълнително. Веднага подадох документи и станах преводач. Само че нещата не бяха както си ги говорихме и както аз си мислех. Ако един нормален преводач взима хонорар от 5 лв. за един превод, аз взимам по 1 левче или две. Докато приемам поръчки и ги задвижвам, намирам преводачи, които да преведат текста, попълвам таблици и документи, аз трябва и да превеждам и да издавам преводи, което е почти невъзможно. Най - интересното предстои. Понеже са ме наели на една длъжност няма да ми се заплаща за преводите, които правя, а дори заплатата ми ще се формира на база на левчетата, натрупани от преводи. Две длъжности - заплащане за половината от едната. Вече няколко месеца се мъча, успивам се, имам сенки под очите и заплатата ми е само 400 лв. :(
А ако откажа да взема превод поради невъзможност започва да ми се крещи че ощетявам фирмата. Работата е много, не мога да седна за 5 мин. дори, ако видят че си я свърша, което се случва много рядко - веднага ми намират такава. Карат ме да ходя за кафе, да им върша тяхна работа, да обикалям по други фирми да си търся клиенти... Започвам да усещам, че скоро ще ме изгонят, защото вече няма да съм им удобен. Става въпрос за игра на дребно, всяка стотинка е важна, уж агенцията е голяма, а се правят кавги за 10 лв....
Изгубих желание да живея в България, не че навън ще е много розово. Далеч от близките, да си чужд. Имам хъс и сила за работа, но някои неща минават извън граници. Моля за съвет.

Коментари

1.   Потърси си работа в друга фирма. Подавай СВ-та и при първа възможност се махай. Пробвай и в учебните центрове - можеш да станеш преподавател и плащат доста по-добре. За преподавател по английски на средни нива дават по 7лв на учебен час, а по другите езици и с 1лв отгоре. Доста по-спокойна и по-добре платена е работата.
Твойте работодатели разчитат на такива като теб - съвестни хора, които искат да запазят работата си и са готови едва ли не на всичко. Кажи им, че или ти увеличават заплатата или напускаш. Реално и продавач в книжарница да станеш, пак ще взимаш повече пари и няма да те унижават по този начин.
Ана

2.   Търси си нова работа.

3.   И не забравяй да впишеш името и конкретни данни на фирмата във форумите за бг работодатели - нека всички разберат какви са мизерници. Аз лично бих подала оплакване в инспекцията по труда, но реално те ще са безсилни, ако не можеш да докажеш, че те експлоатират