Споделена история от На работното място

Проблем ли е за работодателя да ме съкрати
Здравейте! Искам да напусна работата си и не искам да стане по взаимно съгласие, а да ме съкратят за да получавам от борсата. Губи ли нещо шефа ми ако ме съкрати, и може ли да откаже на молбата ми? Само да кажа че работя в малка фирма и съм в приемливи отношения с шефа си.

Коментари

1.   Ако си на безсрочен договор той не може да те съкрати без причина - дисциплинарно уволнена нямаш право на социални. За да те съкрати, той трябва да закрие позицията ти и да не назначава друг човек на твое място. Ако формално го стори, но назначи друг човек, той е в нарушение и може да бъде съден. Ако има добра счетоводителка, тя ще го посъветва да не те съкращава, за да не е в нарушение. От него зависи дали е готов да пристъпи трудовото законодателство заради теб, рискувайки глоби в хиляди левове, за да можеш ти да взимаш пари от борсата. Държавата не обича да дава пари, да знаеш. Тя следи такива случаи, защото са известни и са вид източване на социалните каси, което е ИЗМАМА. Ако искаш пари, но не харесваш работата си - ами намери си друга.

2.   И аз като автора искам да ме съкратят, преместих се да работя в голяма фирма отскоро но не съм доволен, очакванията ми бяха много по-големи, не само финансово но и като условия на труд.
Имам непрекъснат стаж почти 3 години и осигуровки за безработица.

Но съм в изпитателен срок в полза на работодателя, как да постъпя, и проблем ли ще е за работодателя?