Споделена история от На работното място

Редно ли е да споделям лични неща с колеги?
Здравейте, работя в малка фирма, в която повечето хора са или роднини или приятели, само аз бях новото лице. За съжаление една колежка ме подхлъзна да се разприказваме за това какво обичаме да правим в свободното време и от дума на дума й издадох, че мечтая за друга професия. Знам, доста глупаво, но според вас как трябваше да се измъкна от ситуацията? После разбрах, че тя е дискутирала с трети лица каквото й казах, което много ме обиди. Според вас трябва ли да споделяме лични неща с колеги, които познаваме отскоро?

Коментари

1.   Аз лично гледам да не го правя. Естествено не ми пречи да говорим за кино, за музика, екскурзии, книги, хобита, спорта - всякакви такива неща, които са лични интереси или хобита, но гледам да избягвам теми тип професия, дали ми допада работното място и ако в момента имам приятел да обсъждам него или други мой приятели. Като цяло ми се е случвало да обсъждат неща, които не съм искала да казвам и от тогава внимавам какво говоря. Трябва да намериш баланса, така че да не изглеждаш дръпната и необщителна, но и да не споделяш информация, която би ти навредила.
Ана

2.   Естествено че не трябва. Недей да имаш доверие на никой, знаеш ли кой какво ти мисли. Ти не си малка, знаеш какво правиш но не се доверявай, знам го от опит.

3.   Абсолютно никакви лични неща не се споделят с колеги, както и нищо лошо по ничий адрес не трябва да говориш. Има всякакви интриганти и идиоти, които намират и от най-безобидното нещо да ти навлекат неприятности, за да изпъкнат самите те.
Сега горе главата. Това, че те е обсъждала не означава нищо освен, че тя е някаква клюкарка и че ти си си научила урока. Ще си вършиш работата съвестно. Ако нещо те попитат за мечтаната ти професия, се усмихваш и казваш: "Хаха, просто мечти. "

4.   за всеки човек е важно да не споделя личния живот. има една приказка прикритото мляко котките не го ядат при всички ситуации всяка дума се интерпретира и спекулира по различен начин - това е само съвет

5.   Не не трябва да споделяш с колеги лични неща и трябва да очакваш от хората да са по близки с приятелите и роднините си отколкото с теб, ако си нова в живота им.

6.   Хаха. Ами хванал си се в капана й. Винаги между "колеги" има конкуренция и всеки гледа да злепостави някого зад гърба му. Това особено много го правят жените, защото са страхливи и не могат да поемат отговорност, поне голямата част. А и това е много гаден номер някой да те порти на шефа. Опичай си акъла какво говориш, защото може така да те подредят, че ще се чудиш откъде ти е дошло.

7.   еми... явно НЕ! сама си си направила извода, какво се запитваш до 4ти лица? !? !

8.   Според мен не е редно, но в случая нищо лошо не си казала. Аз не обичам да споделям, но всеки е различен. Повечето хора са по-освободени и не им пука какво говорят.

9.   Разбира се, че не! Универсално правило- личният живот си е личен, професионалния- професионален!
И никога не трябва да споделяш такива неща, дори да мечтаеш за друга професия, не го казвай! Така не изглеждаш мотивирана, и това може да ти подейства отрицателно ако някой работодател разбере. Все пак, не е станало кой знае какво, пак можеш да се измъкнеш от ситуация като по някакъв начин свържеш двете професии и обясниш, че ти е приятно, това което правиш, а ако пък са две коренно различни неща, може да уточниш, че другото по-скоро би го имала като хоби. Е, разбира се не го казвай просто така, а само ако има повод. Просто им дай да разберат, че си доволна от това, което правиш и това е.

10.   Ами иначе за какво ще си говорите? Ти споделяш нещо, те с теб. Само си събирай устата и не коментирай много колегите и естеството на работа за да няма интриги и да си вкарваш излишни нерви... Инак не можеш като темерут да стоиш и да не общуваш с никого нали така? Пък ти си преценяш колко лични неща да споделяш и на кого

11.   Добре, а тогава като работното място не е за създаване на приятелства къде да ги създавам? Приятелите, които имах от гимназията и университета или заминаха в чужбина, или се отдалечихме с времето.

12.   Естествено, че можеш да завържеш познати на работното място. Ако намериш някой симпатичен колега / колежка, с които си допадате и станете приятели още по-добре. Но като цяло не възприемай, че е задължително да си приятел/ка с хората, с които работиш. Имате на първо място работни взаимоотношения, а след това евентуално може да станете приятели. Неща за личния си живот можеш да споделяш с приятелите си, но не всички твой колеги са ти приятели.
Ана

13.   11 - не се опитвай да създаваш приятелства със всеки, а само с тези/този, който наистина ти допадне като човек и го опознаеш добре!

14.   Номер 11, авторката ли е? Работното място е само място за изкарване на прехраната. Работното място не е нито клуб за запознанства, нито дискотека, нито каквото и друго да било. За да си създадеш приятели има много писано в този сайт, трябва да се поразровиш. Но накратко, запиши се на фитнес, на курс по чужд език или си намери някакво занимание, където ще срещнеш хора с интереси подобни на твоите.

15.   Не трябва да споделяш плановете си и мечти отностно друга професия без да си ги опознала ако не искаш да си в графа ''безработна''. Както се видя веднага е издала това, което си споделила. Това трябва да ти е обица на ухото за напред. Приятели и гаджета не търси там където си изкарваш хляба това е моят съвет!

в.

16.   Не съм авторка, а автор! Не знам защо автоматично решихте, че съм жена? ! А пък 14 на фитнес не се ходи за създаване на приятелства, а за трениране. Съответно на курс по език не се ходи за запознанства, а за учене, и повечето хора там нямат интерес към нови запознанства.

17.   Зависи каква е фирмата и колегите. На моята работа избяхвам да споделям лични неща, но повечето колеги го правят, просто аз не искам да се откривам чак толкова пред хора, с които не мога да съм приятел

18.   Според мен НЕ трябва по никакъв начин да се споделят лични неща с колеги. Защото рано или късно ще се възползват от тази информация за теб.

19.   Не трябва да се споделят лични неща. Аз вече си изпатих. Доверих се на погрешен човек. Получената информация той я използва срещу мен.