Споделена история от На работното място

Излизане в майчинство
Здравейте! Изобщо не съм наясно с процедурата по излизане в майчинство и много ще се радвам ако някой по-запознат от мен ми обясни.. Можеш ли да взимаш майчини надбавки ако си с прекъснати здравни права (имам неплатени осигурови в предните години)? Трябва ли някакъв минимум трудов стаж? И изобщо всичко свързано със законите за майчинството би ми било от полза? А на каква сума възлизат майчините и как се изчисляват? Благодаря много на всички отзовали се :)

Коментари

1.   За конкретната процедура и Заявления - в счетоводството на фирмата, в която работиш.
За много точна информация - в часа за консултации в НАП (във всеки град е различен ден), но там има страшни специалисти.

Здравната каса и Осигуряването за майчинство нямат общо по между си, но ако нямаш платени здравни, най-вероятно не си работила тази година. Съветвам те да вземеш пари и да си платиш задълженията към НЗОК, за да ти се наблюдава качествено бременността и да имаш нормално раждане.
Ако си била безработна това са 12 месеца по 17 лв. Това са 204 лв. без лихвите, най-много да се касае за 250 лв. Намери задължително тези пари, защото ТРЯБВА да си с възстановени здравни права по време на бременност, раждане!
Минимум трудов стаж за пари по майчинство над минимумът е 18 месеца НЕПРЕКЪСНАТО ПРЕДИ раждането. На теб ти се полага отпуск по майчинство, ако работиш - т. е. 2 г. ти се пази мястото, но ще взимаш абсолютния минимум социално майчинство (който получават и неработилите). Мисля, че е към 130 лв. месечно (за сравнение работилите и осигурявалите се 18 м. взимат 90% от заплатата си 9 месеца минимална заплата до края втората година).

Хубавата новина е, че ще бъдеш осигурявана в това време и ще ти върви стаж, ако работиш в момента.

Нека ме поправят по-знаещи от мен хора, но това е моята информация за сега, може да е стара или да съм се объркала нещо.

2.   №1 Защо да ТРЯБВА да е с възстановени здравни права по време на бременност, раждане? Ако ходи на частни прегледи, какъв е проблема, защо да е задължително? колко по добре ще я обслужат ако даде на здравнат акаса тези 250лв от колкото да ги даде на частно?

3.   Ама наистина много моля, некомпетентни хора да дават мнения и то с главни букви, за да подчертаят нещо си. Накратко и ясно:
- за да имаш право на майчинство ти трябва 12 месеца стаж, независимо дали е прекъснат или не.
- размера на обезщетението се изчислява на база осигурителен доход за последните 24 месеца. Ако има дупка в тези 24 месеца се взема база минимално майчинство. Взема се 90% от брутното, но не повече от нетното. Например: ако по договор заплатата ти е 400 лв. брутно възнаграждение, след приспадане на данъците и осигуровките е 320. Ще вземаш 90% от 320 лв., а не от 400. Това обаче е ориентировъчно, защото се изчислява среднодневно възнаграждение и сумата е различна в зависимост от броя работни дни в месеца, които могат да бъдат 19, 20, 21, 22, а тази година през юли ще са дори 23. Но само първата година. за втората - 240 към днешна дата.
- ако си безработна - социално майчинство - 100 лв. за първата година детски надбавки, след това само детските надбавки.
- процедурата по излизане е следната: 45 дни преди термин, проследяващия бременността лекар издава болничен лист, ако пренасяш издава за дните от термина до раждането, вторият болничен за 45 дни след раждането се дава от болницата в която родиш, последните 45 дни болнични се издават от педиатъра, при който живот и здраве ще запишеш детето си. След 135-тия ден се подава декларация за ползване на отпуск по майчинство до 410 календарни дни, т. е. до първата година на детето, за 410-тия ден се счита не рождения ден на детето, а денят преди него. Подава се молба за отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст и това е.
- здравните осигуровки ти трябват, за да ходиш на консултации, да те изследват безплатно, да родиш безплатно и т. н. ако прекъсването е до 2 месеца няма проблем, но другите трябва да си ги платиш. Това е.

4.   Благодаря за отговорите! А ако става въпрос за младо момиче без никакъв трудов стаж и с прекъснати здравни права, ще има ли право на някакви помощи или не?

5.   До №4 Да, 45 дни преди раждането, лекар ти издава безплатно бележка за болничен с нея отиваш в социалните там ти отпускат 150лв помощ за раждането. При раждане на живо първо дете ти се полагат 600. l После първата година след раждането вземаш 100лв на месец и 35лв детски, втората година, ако няма татко с високи доходи, социалните дават по 98 лв социална помощ за теб и детето, плюс детски.

6.   Пълни глупости, работя в тази сфера - трябват ти поне 12 месеца стаж и можев да получиш майчинство. Не са 18 месеца, а 12!!!

7.   При първо живо родено дете се полагат 250 лева, за второ са 600.

8.   трябва да имаш към година и половина общ трудов стаж за да можеш да направиш нещо по въпроса
ако в момента не работиш разбери се с някой познат да ти направи трудов договор но трябва да си внасяш осигуровкитетова трябва да направиш до към петия месец