Споделена история от На работното място

Работа без трудов договор
Здравейте,
Изпаднал съм в патова ситуация.
Работех в една фирма, в която не ми бяха пуснали трудов договор. Преди няколко дни напуснах защото ме наклеветиха за крадец, дори лежах в ареста за това и ходих на детектор на лъжата, ( а пък ситуацията е съвсем различна с две думи намерих нещо загубено и не го върнах след като си го потърсиха)
Та напуснах фирмата и сега не желаят да ми изплатят изработеното, като изключим че работех без трудов договор и установена работна заплата, сумарно седмичното ми работно време беше около 80 часа седмично а може и от горе.
Не знам дали имам права в тази ситуация но е лесно доказуемо че съм работил тъй като на работното ми място има камери, има хора които биха потвърдили това а и най малкото все пак лежах в ареста заради тази случка на работното ми място

Коментари

1.   Съжалявам авторе, но човек има права, само ако има задължения. Ти си се лишил от задължението да плащаш осигуровки, сега търсиш права!? !?
За да имаме правова държава, която да ни защитава правата, трябва да си плащаме държавата да наема служителите, които искаш в момента да те защитят.
Ако всички в държавата плащахме редовно задълженията си, държавата щеше да може да плаща на досаттъчно служители, достатъчно високи заплати и проблеми с некоректни работодатели нямаше да имаме.
Респективно ако всички си плащахме реални здравни осигуровки, лекарите щяха да вземат достатъчно заплати и здравин пробелми щяхме да имаме по малко.

2.   Нямаш трудов договор, няма заплата. Ако искат ще ти я платят, ако не искат - не. В случая няма. Иначе за това, че не си върнала потърсеното вината е твоя. Това ми звучи като премълчаната истина не е лъжа. Кражба си е по някакъв начин твоето. Не знам с какви очи отиваш да търсиш заплата.

3.   Измислена история. Това да не ти е курсова работа по психология?
На детектор на лъжата пращат само убийци и хора участвали в сериозни убийства...
Спрете да пускате измислени истории.

4.   Имаш права! В Кодекса на труда това фигурира като нарушение от страна на работодателя, за което той отговаря. Всеки трудов договор се сключва в писмена форма. Обърни се към Инспекцията по труда

6.   Напълно съм съгласен с коментар номер 3 понеже се занимавам в тази сфера. Мога да кажа че полицията ги пуска без да ги затваря след като дадат обяснения, а да не говорим за полиграф той се ползва много рядко понеже причинява мозъчни увреждания и едва ли ще увреждат празния ти мозък за един изгубен предмет. Съвет можеш да съдиш полицаите за превишаване на правата си, ако имаш някакъв документ че си минал на полиграф без да е имало нужда. В Същност има и друго обяснение че си дал обяснение където си признал вината си като откраднатия предмет си употребил сила да го задържиш