Споделена история от На работното място

Не мога да си намеря работа!
Аз съм безработна от доста време. Но, вече взех да се притеснявам сериозно. Имам висше образование-Българска филология, имам Компютърна грамотност, Английски език ,но нищо не помага. Като отида на интервю винаги търсят нещо, което ми липсва-стаж, опит, друг чужд език, шофьорска книжка, друг вид образование. Не мога да уча цял живот и да имам всички нужни квалификации! Какво да направя, за да си намеря работа и да не бъда в тежест на родителите и близките ми ?

Аз не подбирам работата, е разбира се имам известни претенции, но по принцип чуя ли за свободно работно място, веднага проверявам, но не се получава! Може би проблема е, че града, в който живея, не е от най-големите и няма много подходяща работа, а и безработицата е доста сериозна, но нямам възможност да отида да живея в по-голям град! Дайте съвет как по-бързо да си намеря подходяща работа?

Коментари

1.   От къде си?

2.   Пазарджик

3.   За всички ни е трудно в момента на пазара на труда. Може би трябва да помислиш за по-нестандартно разрешение- например да започнеш малък бизнес, ако имаш тази възможност, или поне някой, който може да ти помотне. Друг вариант е нещо временно или надомна почасова работа-каквото и да е. Аз бях дълго в такава ситуация, гадно е, но се осланям на принципа "За лудо работи, за лудо не стой". Бъди активна!

4.   С българска филология би могла да даваш уроци за 7 клас.
Информирай се относно формата на изпита, събери материали и почвай - майка съм на седмокласничка и въпреки, че е добра в литературата, пак давам пари за уроци. Предпочитам така, отколкото да бъда изненадана на изпита и да съжалявам, че не е била по-подготвена.

Събери няколко деца (чрез обяви), а после можеш да си наемеш офис.
Започни с група (максимум 7 деца), моментът е сега, сега започна голямото учене за догодина.
Като начало можеш да наемеш общ офис с друга учителка- да кажем, по математика, и да делите разходите.
А ако си добра в работата (а това зависи от теб!), гарантирам ти, че след 1-2 години ще имаш достатъчно работа и не по-малко пари от където и да е тругаде с твоята специалност.

5.   Напълно съм съгласен с номер 4, аз също съм с филология и живея в още по-малък град, където с работата е съответно още по-трудно. Като за жена с филология това е най-доброто решение, иначе какво друго да работиш. Но не спирай и да проверяваш обявите, случвало се е да работя на 4 места по малко и да си докарвам за насъщния. Успех !

6.   Че то Пазарджик е квартал на Шопландия, един Ихтиман ги дели, бързо отивай и намирай работа.

7.   Не ти трябва дори да наемаш офис. Започни с индивидуално обучение у вас. Отначало няма да имаш чак толкова кандидати, че да имаш пари за наем на офис и т.н. Провери как вървят цените на индивидуалното обучение в града ти, как върви обучението в школите и пускай обяви в сайтовете за безплатни обяви. Не е като постоянна работа, но се печели добре!

9.   Напълно ме отчаяхте,аз съм на 19 ,студентка съм в колеж по туризъм,уча в Бургас,от доста време на сам не мога да си намеря работа,искат 2 езика,стаж ,опит, дипломи и куп други изисквания,е аз ако притежавам всичките тези качества СКЪПА БЪЛГАРИО как ще ме задържиш тук? ТРябва да се подава ръка на младите и неопитните,иначе от къде да натрупа опит и знания,съжалявам,не съм се родила с 10 дипломи и 5 години стаж в която и да е област,имайки в предвид че търся работа като сервитьорка или продавачка,не бих могла да се надявам на по квалифицирана работа имайки предвид опита и скромните ми 19 години.

Така че скъпа искам да се обърна към авторката...не се отчайвай,със сигурност някой ще оцени твойте качества и диплома,имай вяра! За жалост за нас по младите шанс тук в нашата държава няма,и най-вероятно ще бъда принудена да търся другаде пазар за труда си,тук явно никой няма нужда от него,а й това е моят труд и не бих го продала на смешна цена,такава каквато би предложила МОЯТА ДЪРЖАВА!

Най-вероятно повечето ще ме упрекнат,но ако имате 300 лв квартира ,500 лв семестър ,битовите разходи който всеки има , безработни родители и когато няма кой да ви подаде ръка,ще ме разберете! България принуждава съгражданите си да търсят другаде това,което тя е длъжна да им предостави, а именно поне минимални условия на живот! Благодаря ако някой все пак е прочел моето мнение !
Пламена 19

12.   Ох и аз съм така. Момче от Стара Загора съм и искам да изляза на квартира но не мога да си намеря работа доста време вече :( Може би пропускам нещо. Дайте някой полезен съвет Моля Ви! Ако има и други търсещи работа нека си сътрудничим в търсенето и да измислим нещо заедно.

13.   Аз също искам на квартира, но няма с кой:(
Номер 12, ти къде по-точно търсиш работа?

14.   За Стара Загора, ако не стане може и към София да мръдна Номер 13 В краен случай чужбина ;)

15.   Пробвай с програмиране - пишеш код от вкъщи, трябва ти само компютър и интернет и свободно време

16.   За това се искат доста познания ;) А и не ми се стои вкъщи :( Става като допълнителен начин за печелене, но програмист мисля че не се става лесно..?

17.   Еми не посочвай, че си висшистка - това на майтап. всъщност - работа няма, пускат обявите за парлама. изход - или аргатуваш в гърция или се мъчих с луди тинейджъри

18.   Наистина в днешно време, много трудно се намира работа. Аз живея и уча в София и от доста време търся някаква работа, която ще ми е удобно работното време, понеже и уча, но от доста време насам не мога да намеря такава. Кандидатствам в онлайн сайта jobs. bg, но получавам покани за интервюта само от фирми мошенници.... не мога да разбера защо е така... Обиколих един ден целия квартал за работа, но никой не ми се обади... Може би трябва да съм по-упорита, но търсенето на работа явно отнема доста време и разходи тук.

19.   Мислила ли, си да бъдеш учител, ако е така обиколи училищата в града и колностите, все ще излезе нещо.

20.   Към 9
Аз го прочетох. И аз съм без работа и не знам как да си намеря. Не съм глупава, не сам проста, имам висше образование и пак не става. Май проблема ми е в образованието. Все искат нещо друго и все не се обаждат за интетвю. Вече започнах да се отчайвам честно казано.

21.   Просто работните места в България са малко а кандидатите за едно са хиляди. Гледате новини, знаете каква е обстановката в момента.

22.   За да си намерите работа надникнете добре в себеси и открийте онова което ви е най-интересно, онова което обичате да правите с удоволствие, за което сте готови да го вършите дори и без да ви се плаща. Когато откриете това нещо се опитайте да започнете да се занимавате с него и го превърнете в своя професия от която ще си изкарвате прехраната. Така няма да чувствате, че работите и ще сте щастливи. ОБРАЗОВАНИЕТО Е САМО РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА РАБОТА. Не си мислете, че като сте с висше образование и другите са ви длъжни. Когато правиш нещо от сърце и душа и имаш талант, дори и да нямаш образование за него клиентите ще идват при теб а не при висшиста. Всеки потребител търси специалист които приема работата си присърце и си разбира от нея. Казвам го от опит защото съм завършил висше образование по икономика, но много години за да се издържам работих в сферата на сухото строителство и сега имам собствена фирма която въпреки кризата оцелява.... и аз работя с желание. НАЙ-ПРОСТО КАЗАНО, ОТКРИЙТЕ СЕБЕСИ... И СПРЕТЕ С ТЕЗИ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ... АЗ СЪМ С ВИСШЕ... АЛА БАЛА...

23.   Ами за това недейте да харчите само парите на родитилите си, и да се биете по гърдите, че имате, , висше, , ами учете това което ще има хляб в него и в бъдеще! Повечето от вас завършват и незнаят за какво са завършили, най-вече не се надценявайте и да си мислите, че сте нещо повече от тези със средно образование. А като не може да си намерите работа по образованието ще работите каквото има! Успех на всички!

25.   Стани ми колежка. Компаньонка.

28.   Прочетох коментарите отгоре-отгоре, но номер 23 "А като не може да си намерите работа по образованието ще работите каквото има! " ме амбицира да пиша.
Така: 4 години учих турски и станах БАКАЛАВЪР по турски. После още 2 години учих психология и станах МАГИСТЪР по психология. Изкарах 2-ро и 3-то ниво английски, 1-во, 2-ро и 3-то ниво немски, 1-во ниво испански и компютърна грамотност - всичко това от 2000-та до 2007-ма година. Сега уча арабски 1-во ниво.
И сега следва най-интересното: понеже нямам истински ВРЪЗКИ, след като станах МАГИСТЪР станах МАГАЗИНЕР за 160 лв на месец (през 2006-та това беше минималната заплата).
По-късно през 2007-ма станах ГАЗАДЖИЯ за заплата между 350 лв и 450 лв на месец - 3 години и половина.
После 1 година бях безработен.
След това станах администратор в хотел за 500 лв на месец. Там бях 6 месеца и половина. Записах арабски и шефките ме изритаха на секундата!

Сега пак съм безработен.
Изводът (изродът) е: 6 години учих и бях с 2 лв на ден и после 6 години работя на мизерни длъжности и пак съм с 2 лв на ден.

Някой нещо да каже? !

29.   Изводът, номер 28, е че си хванал 5 езика от които може би знаеш един, разпилял си си времето и парите и т. н. Вместо да седнещ и да научиш 2, ама като хората.

30.   Подкрепям н. 29.
Аз съм завършила в Германия и знам немски като майчин език. Поназнайвам и английски на работно ниво, сега за работата ми трябва малко руски, но немски и български знам перфектно, както и имам търсена специалност. Преди 3 г. се върнах в България и си качих автобиографията в много сайтове. Доста съм забравила, но ми се случва често да ми се обаждат хора, дали не съм съгласна да работя в call center за 2000 лв. на месец - аз им казвам, че просто съм учила и имам работа по специалността, да си търсят хора с езикова гимназия, среднисти да си търсят за такава глупава работа, но хората не могат явно да намерят някой, който да им свърши работа.
Авторе - хвани и научи като хората немски и английски и няма да останеш с 2 лв. на ден. Щом аз бих могла само с немския да изкарвам 2 бона на месец, ти също би могъл. Хвани и направи магистър по някаква специалност, хвани някаква професия, защото и 20 езика да знаеш, хората искат да работиш, не само да им бърбориш.
Не знам нито турски, нито арабски. Глупаво е да правиш Бакалавър по турски при положение, че в страната ни има стотици хиляди турци по произход, които ще говорят по-добре от теб.
И аз бих те изхвърлила от работа, ако заради глупави езици отсъстваш или имаш претенции за смени. Иначе - учи и тамбуктуски, стига да е в свободното време..., но не очаквай да изкараш пари от това

31.   №9 и № 12 може ли някакви координати за връзка, защото и аз съм в същото критично положение?

32.   А, 54 годишните какво да правят?

33.   Не знам аз сега завършвам висшето си образование и не знам няма никъде работа особено за моята специалност. В се ще се намери за какво да се хванат, че нямам стаж, езици - няколко... направо не знам какво да правя

34.   Вижте, бре, младежи, които завършвате висшето си образование. Ако не сте информирани, вземете, малко попрочетете, но явно ви мързи. По ОПЧР (Оперативна програма човешки ресурси), почти във всяка голяма държавна администрация се приемат кадри, току що завършили студенти, без стаж и опит, по програма "Старт в кариерата". Шест или девет месеца, зависи как определи работодателят, си на пълен работен ден, е заплатата е нисичка, но все пак е нещо, все пак е старт и след това, ако покажеш нужните качества - отиваш на постоянна бройка. Като за начало хич не е зле.

35.   Номер 34 не е така. Това с ОП Старт в кариерата е до 29 г. , а ако си на 30 и сега завършваш. Тогава е трудно затова не говори глупости.

36.   28. не можеш ли да работиш като преводач да речем по морето, където винаги идват туристи и имат нужда от помощ. Особено покрай полицията. Шит е, но е нещо. Не знам какви точно документи ти трябват, но колкото езици знаеш, ще можеш да правиш стабилни пари през лятото. Също може би частни уроци?
не знам люде, не знам. Аз завършвам сценография и съм решила да рисувам. Смешно е да очакам, че съм избрала лесен път, но има няколко добри страни моето рисуване Elance и подобни сайтове са един вариант, да правя арт за игри е друг. Българската, замряла сценография също е опция... но съм далеч от имсълта че ще ми се отвори парашута веднага. Истината е, че дори студенти завършили икономика не могат да си намерят работа тука. От нас зависи да променим тая дупка, в която сбирщина кретени превърнаха българия. Нрябва обаче да измислим как....

37.   Не прочетох всички коментари, но при образованието и цензите, които имаш е срамота да кажеш, че си от ДОСТА време без работа. Или наистина те мързи да гледаш, или си с много претенции.
В днешно време хората работят каквото и да е, за да добият насъщният. Познавам доста висшисти, които работят за 350-400 лв, работа, която няма нищо общо със специалността от университета. В това число и висшисти, които работят като продавач-консултанти в различен сектор.
Пазарджик бил не много голям град и с безработица? А защо не дойдеш в североЗАПАДнала България и да видиш как хората се справят във Враца, Монтана, Лом и Видин?

38.   Напълно те разбирам. И аз съм така в момента. Аз съм художник-аниматор, имам образованието, 2 години опит и предполага се уменията, но вече и в това започнах да се съмнявам, след като няколко месеца вече не съм на работа, ходя по интервюта, но нищо. Едва ли не от как съм се родила се занимавам с това.
Може би най-доброто решение в случая е човек да започне собствен бизнес. Фирма или он-лайн магазин, може би. И за двете обаче трябва да се вложи капитал. Може да кандидатствате и по програми на Бюрото по труда, защото там да ти намерят работа-няма да си мръчнат пръста.

39.   Тая дупка българия не можете да я промените просто така ! Който държи парите и власта, той може да променя !

40.   еми вижте в обявите за работа търсят повече чужденците - с не знам си кви езици / native/, а българите искат да ни няма.
Аман

42.   висшистите като не си работят по специалността се деквалифицират! каква полза че са учили като не си работят по специалността?

43.   Четвърти месец съм безработна не знам.. нямам думи..

44.   Завършила си българска филология – можеш да работиш като учителка по български (в училище или на частно), преводач, журналист.
Забележка*: Темата е стара, но още има хора, завършили същата специалност и не си намиращи работа.

45.   Реших да се включа, може пък на някой да му е от полза. Става дума за гъвкавостта.
Навремето завърших художествената гимназия. Т. е. имам диплома за художник. После записах литература в чужбина, което си смятам за основната си специалност, т. е. литератор съм по образование. Върнах се в България в средата на 90-те. Никаква работа за литератори. Обаче нови вестници излизат всеки ден. А аз умея да пиша. Така се преориентирах към журналистиката, за която нямам никаква тапия, обаче я работя вече близо 20 години. И естествено пиша за литература и за изобразително изкуство, защото познанията ми тези области са сериозни.
Т. е. специализирах се в трета професия, която ми дава възможност да прилагам наученото от първите две.
Друг случай. Моя приятелка завърши икономика в България и работеше като данъчен инспектор. Омъжи се за американец, замина в САЩ и там отново завърши икономическа специалност, защото българската не й се признаваше. После си каза: ами аз с две икономически тапии, защо не взема да науча нещо принципно ново, че да си приложа там знанията? И записа медицина. Завърши я и се специализира в болничния мениджмънт. В момента е директор на огромен санаториум и крои планове за собствена клиника.
Т. е. приложи сериозните си икономически познания в практическата сфера на болничното управление.
Аз си мисля, че ако дълго време човек не може да си намери работа по специалността, значи няма търсене за тази специалност. Може би е по-разумно да се захванеш с нещо друго, в което да използваш знанията си. Не да се отказваш от тях, а именно да им намериш нова сфера на приложение.

46.   Малките градове ограничават възможностите за развитие. В София е друго, особено ако разбираш, а не просто да имаш диплома лесно ще намериш работа.