Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

101-150 от 618

115.   Доста високи заплати взимат някой за стандарта в България като се има предвид, че минималната заплата е 340 лв. Аз съм на 23 години, работил съм само на 2-3 места, а от 2 години работя като опаковчик, но като цяло като общ работник, нося чували и правя каквото ми кажат и между другото мразя работата си. Взимам ококо 400 лв на месец, понякога работим извънредно по 12 часа, но всеки ден и заплатата ми може да достигне уникалните 600 лв месец. Уча Маркетинг в момента и не съм напуснал само и само да не остана и без тези мезерни пари за които си съсипвам и здавето. Не съм глупав и с няколко прости сметки осъзнавам че изкарвам собствената си заплата за околко 2 часа работа а получавам толкова пари за месец но за момента не виждам друга алтернатива и както казах мразя работата си!

116.   Здравейте от №113

Искам само да кажа на хората, които гледат само високите доходи. Че тези високи доходи идват с отговорностите си. Ще ви дам един елементарен пример - Ако един общак взема месечно 500 лв. то той няма абсолютно никакви отговорности... просто свършва смяна и се прибира.... и край! А един мениджър или така наречените "богаташи" след свършването на смяна често остават допълнително... а дори и да се приберат навреме си "носят" работата в къщи. А за психическото напрежение няма да говоря... И не си мислете, че много лесно да стигнете и задържите на тези високи позиции - конкуренцията е огромна, задачите често непосилни а напрежението - убийствено.

Аз от своя страна, за да стигна до тук съм работил за безпари! А за нещо много по-важно - опитът! В живота трябва да имаш цел и да я следваш... дори и с цената на по-малко доходи и големи лишения!

Моля ви, не гледайте само парите които вземаме... а за малко погледнете и другата страна на медала, а?

117.   114, наистина ли живеете с толкова пари? може би имате стопанство, ако сте в малък град или село? иначче ми е трудно да си го представя.
Ж42

118.   мутра, кой колкото даде.

119.   Гробар, каквото открадна от труповете плюс 30лв надник на изкопан гроб.

121.   800 пикливи левчета, заради които си разсипах психиката... мазохизъм. Тва за дрисливия прованс, не са Софето, макар, че 400 евро навсякъде са мизерно малко.

122.   Доста разсъждавах дали да отговоря.
Но нека се знае - който иска и може, ще го разбере правилно и може също да го постигне!
В София работех /до скоро/ като управител на Бг. филиала на европейска фирма. Получавах брутто 11 800 лева, 13 пъти в годината. Към днешната дата, вече в чужбина - около 2100 евро нетто- 14 пъти, плюс нова служебна кола. Каква е разликата ли - вече нямам отговорноста за работата и интригите на 40 балканци, а само за мен и продажбите ми.
Та така - всеки рано или късно отива на небето, и каква заплата е имал става безмислен въпрос.
За пояснение - мъж съм, минал 40 години.

123.   Поздравления на номер 122 :). Браво за коментара...

А аз като глупак си стоя и нищоо :Х...

124.   До 117 от 114
Наистина и живеем в голям град, в панелка и без никаква връзка със село. Г-з знае и 2 и 200.

125.   Аз съм отвратена как може българският учител, медицинският лаборант, библиотекар и младши експерт да взимат по-малко заплащане от мен - една проста продавачка само със средно образование. Не се подигравам обаче е срамота да учиш толкова години с цел по-добро бъдеще, а то какво излиза, че пропилените години и средства са били на вятъра. Тази не справедливост дали само в нашата страна я има?

126.   За №125 - Аз познавам лекар рентгенолог, който кара такси след работа, той казва, че му харесва да кара кола, ама с неговата заплата, не мисля че това е причината. То и аз като млад адвокат, като нямах клиенти, едва изкарвах по 400-500 лева максимум и мислих да работя нещо друго. Интелектуалният труд е ниско платен.

127.   Социален работник - 450 лв. - чисто

128.   Аз имам чувството, че 50 % от коментиралите си послъгват :Д
На 24г. социален асистент в Германия и взимам 900 евро нето, тоест около 1800 лева на месец.
Иначе на предната си работа в България-продавач-консултант във Варна, взимах 470 лева ;)
Бъдете честни... сайта е и без това анонимен!

129.   около 1500 чисто всеки месец, компютърен инженер, София, жена ми също работи на подобна сума - с тези около и малко под 3000 се издържаме 4-ри човека. Напоследък не достигат, при двама ученици в голям клас няма как да стигнат. Ако трябваше да се плаща и наем бих се преориентирал по никое време към Западна Европа. В България съм се убедил, че колкото повече пари взимаш - толкова по-малко работиш. Тия легенди, че мениджърите се мъчели и работели извънредно са голям булшит. Ако някой ден целия среден мениджмънт не дойде на работа - резултатът ще е - подобрена ефективност и повече приходи. Тоя народ със заплати от по 5-6000 само троши пара и пречи на хората да работят. Само топ мениджмънта е от значение. Радвам се че започва да се осъзнава тоя факт по фирмите. А едно леко увеличение на заплатите би ги спасило от напускане на работещите хора. Все пак - не е да не ни търсят от чужбина.

131.   До 128, Правилно чувство имаш, правилно. )!

132.   Номер 128- на хората им е скучно и пишат всякакви измислици в този сайт. Подозирам, че огромна част от пишещите са деца. Иначе и аз като теб съм в Германия, научен работник в университет на половин ден. Взимам 1600 евро, чисто ми остават 1100. Това е, не е много, но и тук не падат парите от дърветата, дори и да си вишист и с престижна професия.

133.   До 132 - да/ е деца не, но “подрастващи„ и на подозрението ти отговора е пак да.
Поради тази причина и не си правя труда да изпадам в спорове, а само пиша факта - в Бавария бях изпълнителен директор на софийският филиал. Заплата 3700€ брутна. Нето бяха около 1680€. Та накратко - прав си че заплатите не са както ябълките, изкатерваш се по дървото и хоп, гризваш “златната ябълка„

134.   1. Продавач–консултант : 395 лв.
2. Кондуктор – 350 лв. чисто бонуси(около 500лв. стават).
3. Детска учителка( в детска градина) : 650 лв.

136.   Държавен служител - 2 висши, C1 ниво на английски език, доктор на техническите науки, експертен персонал 1100 лв. Съпругата - държавен служител - 2 висши, експертен персонал 1000 лв. Тричленно семейство, почивки - само на вилата. Ресторанти - 1 път на 6 месеца. Такава е реалността. За допълнителна информация - започнал съм с осн. заплата 380 лв. и, за да стигна до тук съм се борил със зъби и нокти. Има експерти, започващи с по 1000 лв., но те са по друга линия....

137.   Машинист със седем години стаж 700 чисто

138.   Оператор на ЦПУ струг 600- 700

141.   с магистратура от УНСС
занимавам се с финанси - 800 лв нето, а скоро ще ми я увеличат на 900 лв, в София
Само да каже че големи заплати се взимат само от ИТ специалисти, счетоводители и вече връзкарите в много фирми на по високите нива
Все пак да не забравяме че има много хора без образование и стаж пък взимат 1400, дори и такива с заплата 2000-3000 лв предимно "жени ", но знаем за тези пари какво вършат
и не е нормално бивши сервитьорки и баничарки да оглавяват големи отдели на фирми и корпорации с заплати с 3 нули

142.   наистина ми стана интересно какво правят хората с големи заплати тук в сайта? чисто любопитство.
иначе - >
300 лв. - в областта на закрилата на детето

143.   Опитен програмист в София със средно образование. Малко над 3000 лв. чисто на месец.

145.   Мениджър продажби Южна България, в търговска фирма.
Между 1400-1800 лв чисто, след удръжки.
Образование средно-гимназия.
Никога, не съм позволявал на образованието, да ми пречи, да се образовам. Нито на жените, да ми пречат, да работя.
За това не съм женен, ... обичам най-много работата си!

146.   Рапортуващ свързочник (викат ни още "бръмбари", "слушалки", "посерковци", че немаш време да се изсереш)

7 500 € без бакшишите

147.   Аз съм на 28 години, провинциално момче, син на обикновени работници. Турчин съм по рождение, но съм много повече българин от повечето хора, които познавам.

Дойдох в София да уча, кипящ с ентусиазъм, желание и амбиции. Бързо осъзнах, че родителите ми няма как да ме издържат със своите заплати ( 700 лв общо). Не им се сърдя, напротив, благодарен съм им, че са ме възпитали да ценя как се печелят пари. Първоначално работех в строителния сектор - редях фаянс и теракот. Спях по 4 часа, бях станал ходещ скелет :). По едно време започнах да не издържам и прекъснах образованието си.

Fast forward... След това започнах работа в международна фирма - от дъното за 425 лв. Още помня колко щастлив бях тогава. С първата заплата си възстанових студентските права. Стигнах 4-ти курс, специалност "Индустриален мениджмънт". С огорчение осъзнах, че съм загубил хъса си за за образование, защото се бях нагледал на инженери, работещи за 500 лв или технически ръководители - за 700 лв. Прекъснах образованието си отново, защото осъзнах, че в страната ни никой не гледа какво си завършил, а какво умееш. Не се гордея с това, напротив, ако трябва да съм честен, ме е срам. Наблегнах на чуждите езици и курсове за квалификации.

Днес, 6-7 години по-късно, съм мениджър на високо ниво в същата компания. Получавам към 3800 бруто или малко над 3000 лв нето. Не са кой знае колко, но едно време си мечтаех за такива пари. Днес осъзнавам, че с тези пари освен сравнително нов автомобил и нормален живот без лишения, друго не можеш да си позволиш. За жилище в София да не говорим, освен ако не се заробиш с кредит за поне 8-10 години.

Но искам да кажа, че не съм щастлив. Изпълнен съм с разочарование към хората и себе си, отвращение към простотията и злобата, която ни обръща всеки ден, съжаление към неграмотното подрастващо поколение, непоносимост към фалшивите маски и приятелства.

Накратко, реших, че няма надежда за интелигентните хора тук и че най-лошото нещо, което мога да направя за семейството и потомството си, е да ги отгледам тук... И поради тази причина започнах да планирам направата на скок в неизвестното като замина за Нова Зеландия.

Аз не успях да запазя надеждата си. Съжалявам! Едно време нямах пари, но имах мечти. Сега имам пари, но нямам мечти.

148.   До коментар номер 147.
Аз съм на 19 години, студент първи курс и не съм опитен, но имам малки въпроси и изяснения относно мнението Ви.
Та, простотията е на всякъде. Да, животът е много песимизъм, разочарования и малко надежда с оптимизъм. Въпреки, че съм малък, помня как много от детските ми мечти си отлететяха, други бледнеят, а новите, които ми идват на ум не са мечти, ами по-скоро мисли, свързани с материалните блага и парите...
Българин съм. Като малък бях голям родолюбец и патриот. Мразих всички, които напускаха България. Дори ми минаваха леки расистки чувства, когато слушах многобройните глупости по телевизията. Сега обаче категорично си измених представата за много неща. Няма турци и българи.. Да, различават се някои особености, характеристики свързани с гените и културите.. Турците държите повече на приятелството, семейните ценности и тнт.. Но в крайна сметка всичко е индивидуално. Злобата и завистта са на всякъде. Хората с власт се променят..
Обаче не е ли тайната на успеха в това, че да можеш да игнорираш всичката тая мръсотия, да си над нея?
Не е ли тайната в това,че да можеш да живееш и с малко пари добре като не се оставяш те да те водят?
3000 лв са много добра заплата, с която ако успееш да си направиш хубави сметки - можеш да отидеш на другия край на света.. Отново със спестявания и лишения. Ако към тези 3000 лв прибавим още 500-1000 лв , заплата на съпруг-а.. то може съвсем спокойно да се отглеждат деца. кво обяснявам ти си знаеш. пред гражданска война сме. но това последното за Нова Зеландия ме учуди.. Да започнеш от начало е убийствено ,без пари, без нищо. Свикнал си на удоволствия и изведнъж ооп в дъното. Децата трябва да се учат и на лошото, за да го преудолеят когато дойде..

149.   Лекар на 49 години, 980 лв. Работя в Бургас.

150.   Бизнес и администрация-в момента безработен, майка ми ме издържа.

151.   Завърших право в България. В момента чистя тоалетни в Берлин-370 евро.

153.   До 148. Браво, момче! Разсъжденията ти са съвършено правилни. Най-важното е да запазиш душата си чиста от мърсотията наоколо - не случайно лотосът е избран за символ на будистите - това е чисто, красиво и съвършено цвете израсло в блато, тиня и мърсотия.
Няма турци, няма негри - всички сме хора, всеки със своите грижи, болки, надежди, стремежи и мечти. Може не винаги да си допадаме и да се харесваме, но това не означава, че сме врагове.
С 3000 лв. + 800-1000 от партньора може не само да се живее много добре и да се гледат деца, но и да се прави по някоя екзотична екскурзия по света, да се пътува редовно из страната и съседните държави, да се обновяват возилата, да се купонясва с приятели, някакви хобита да се подхванат - творчество, развойна дейност, спорт...

M42

155.   Складов работник в строителен Хипермаркет МАРКИТА Пловдив 500

156.   Средно образование. Земеделски арендатор - 480 000лв. на година, като 1/3 от тези пари ми отиват като разход по бизнеса! Да живеят субсидийте от еврофондовете

157.   Опитен програмист в София - общо към 5500 от заплата и пасивен доход.

159.   С недвижимо имущество се занимавам. Взимам около 20-25 000 на месец. Изучавам двете си деца, едното право в Германия ,другото за лекар в Щатите...

М.54

160.   158 .Различно
Преди да я вдигнат взимах 288 лева , 388 ,488 , 588 .
Миналия месец взех 500 .
Работя като охранител в G4S

161.   продуктов мениджър - 550лв. нетно

163.   Нямам думи... Какви са тея заплати и се оплакват някои.. майка ми взима 300-500 лв. И работи само тя като повече от половината отиват за сметки... връщане на заем или отдържане от фирмата.. Имам чувството че повечето нещо са се размечтали

164.   Корабен механик-инженер - 3700Е/7400лв(само в месеците, които съм на кораба).
С потенциал за развитие към по-горна длъжност и съответно заплата в тази фирма. Таванът е около 8000Е/14000лв за Главен механик в тази компания.
Аз съм на 28 години и почнах да плавам на 23 години. Тогава бях 1 длъжност по-надолу със заплата 2600Е/5200лв.
Иначе има други фирми и други типове кораби, на които може и доста повече.
И незнам дали сте запознати... но това е може би най-неблагодарната професия. Скъсваш се от учене 5 години (корабни машини и механизми във Военноморско училище или МЕИ-Варна) и после, поне докато не станеш главен механик бачкаш в изключително неблагоприятна обстановка- шум, жега, мръсотия, изолация на кораба, контакти само с около 20 човек(аосвен ако не си на круизен кораб)... общо взето огромно психическо и физическо натоварване.

165.   София, жена 44г. Маркетинг и PR-магистър 2 езика, готина
-600 лв, :))
Работя в голяма охранителна компания -връзки с клиенти.
Парите не стигат за нищо и подхващам всякакви други странични начини за изкарване на допълнителен доход.
Надявам се скоро да се кача в таблицата на тези с високите доходи. Успех на всички ви!

166.   Аз съм жена на 29 г., живея и работя в гр. В., пътувам много. Имам висше икономическо образование, придобито на Запад, степен Bachelor of Science. Отговарям за HR и доставки на специални материали и машини в малка чужда фирма със седалище у нас, но в момента бизнесът реално е в Средна Европа. Работата ми е свързана с много пътуване и пребиваване извън страната. Осигурявам се на максималния доход от 2200-2400 лв., но доходът ми е по-висок, взимам част от него под формата на дялово участие. За себе си не мога да кажа точно, какъв ми е дохода, но на работниците си със средно образование плащаме по 2500 лв. бруто на месец начална заплата. Ако човек се докаже и издигне се плаща нагоре, но условие е да е готов да пътува и да работи здраво. Работно време нямаме, често се работи и през почивните дни. За сметка на това ни се покриват всички разходи по пътуванията, включително кола. Карам много скъп служебен автомобил, който имам право да ползвам и за частни цели.
Баща ми е със средно техническо образование, работи за голяма фирма и взима 1500 лв. нето.
В моето семейство никой не взима под 1000 лв. нето месечно, аз съм единствената висшистка, всички живеем в провинцията, само една жена е в чужбина и работи неквалифициран труд за около 6-7 Евро на час бруто. Връзки нямаме никакви и не сме политически ангажирани.

167.   До 153..

Как да запазиш душата си, като нямаш какво да ядеш, и си по-нещатен и от мишка? Няма как да стане приятели!

Тук не става въпрос за разните му нови смартфони, таблети, лаптопи и ред други изгъзици... Тук става въпрос да имаш пари първо да се изхраниш, второ сметките, трето разходи за пътуване(ходел съм и съм се прибирал по 3, 4 километра пеша, на работа за 400лв) и не съм се оплаквал, или не както някои хора.

Е как да философствам и да вярвам в промяната? Няма как да стане! Вие, които взимате по 3000, 4000, 10 000 лв може да си вярвате колкото искате, но аз не мога.

За мен всичко е на долна мъртва точка, и няма оправяне.

Имам някакви мечти, гоня ги всеки ден. По цял ден отделям времето си за тях, но ще видим какво ще стане. Каквото и да е аз няма НИКОГА да се откажа от това, за което мечтая!

В момента ми предстои да уча нещо, което няма нищо общо с интересите ми и не знам как ще завърши... но както и да е.. аз ще си правя това, което ми харесва.

168.   Към №166 - Хубаво е, че имаш работа, добро образование и работиш здраво. Замисляла ли си се как ще гледаш дете с този работен график?
М29

169.   Мама, едно време ми казваше:"Учи, сине да не работиш". Е-учих и сега не работя.

171.   Мултифункционален служител (от няколко отдела едновременно), 22г., гр. София - 850лв.

173.   Моля ви, ако някой има информация да сподели какви са средните заплати в транспортно-спедиторските фирми в София?

174.   За съжаление трайно безработен още от завършването, с магистърска степен, но не можещ да намери работа поради голямата безработица. 28г. Велико Търново.

176.   GP с 1000 пациента, в провинцията-обслужвам 4 села на голямо разстояние едно от друго-6000лв бруто, но с разходите падат на около 3000лв

177.   Мъж 44

Електронен инженер R&D Швейцария, обширен професионален опит, еквивалент в евро: бруто 9000/месец, нето след данъци, отдръжки и пенсионен фонд, около 7000/месец. Стандартът тук е висок, така че да се правят директни сравнения не е правилно.

Работата обаче е друга. Много ми е мъчно като чета тук за заплатите или като си идвам в България и виждам какво е положението. Най-лошото е обаче, че положението не може да бъде другояче! Нивата на заплатите отразяват нивото на производителността, а според мен в България производителността е около пет пъти по ниска от западно европейската и още по-ниска от тази в Щатите. Така, че няма причина БГ заплатите да са на нивото примерно на западно европейските заплати. Ако производителността е пет пъти по-ниска, то и заплатите би трябвало да са пет пъти по-ниски. Едновременно с това обаче, България внася суровини и енергия на цени, които са си на международния пазар. Така, че един банан докато дойде в България става дори по-скъп отколкото струва в Централна Европа, а го купуват хора с ниски заплати (производителност). Това като цяло прави пазара на стоки ограничен и цените се покачват още повече. Та за производителността: от наблюденията ми резултатът от това да работиш в България е все едно да набутваш насмолено въже в дълга тръба. Производителността е много ниска, просто отчайващо ниска, поради ред причини, които са свързани не толкова със същината на дейността, а заради манталитета, начина на мислене и действие на хората, които са резултат от култура, образование и т.н. Чудя се някой път възрастни ли имам насреща си или някакви пораснали с детски акъл: "Моля другарко, оня ме наплю" - нещо такова. Това до никъде не води. За да се постигне производителност, този който върши нещо трябва да "даде" на другия сигурност, доверие и стабилност така, че следващия да разчита на свършената работа от предишния, и така надолу по веригата. Ако веригата се прекъсне някъде, производителността пада рязко. Ако веригата все се къса, заплатите ще си стоят все ниски. Все едно е да караш на магистрала със 120км/ч. Ако само караш така 1 час, средната скорост ще е 120 км/ч, но ако колата спука гума насред пътя, средната скорост (т.е. производителността) рязко спада да кажем на 30-40км/ч. Хем ми е мъчно за България, хем се ядосвам като гледам неадекватността и то в повето случаи на хора, които са абсолютно убедени, че са професионалисти и че вършат добра работа. Като, че ли няма откъде да се научи какво значи да се работи в България, а пък работа има за целия китаиски народ. Не мога да го разбера това.

Малък пример за занижена продуктивност. Касиерките в България постоянно те питат: имате ли левче, съответно, двайсет, петдесет и пет стотинки там. Някой път това улеснява нещата, но в повечето случай хората почват да си бъркат по джобовете като мен. В крайна сметка, те са касата, не аз. Те са тези професионалисти, които са длъжни да извършат паричната операция и да имат пари за връщане (иначе за какво са каса?) и понеже касата е отворена, всичките видове пари са пред тях. Операцията по връщането на парите могат да я направят около три пъти по-бързо от мене. Нали все някоя страна трябва да даде на другата шантавата там сума за закръгляване. Просто касиерките връщат парите, колкото си трябва на всички пазаруващи и толкова. А това е някакък си безобиден пример, ами други примери по високите нива, ами корупция, престъпност и тем подобни идиотщини? Как ще се високи заплатите? Как ще стане тая работа?

Но в крайна сметка, ако хората са щастливи, какво значение имат заплатите.

101-150 от 618