Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

201-250 от 618

231.   Експерт-архивист-420 лв.:))))

232.   Мениджър в фирма в агро сектора- 5200 чисто...
В земеделието са сега парите-трактористите в Добричко взимат по3-4хил лв заплата на месец!

233.   232

Да, парите сигурно са В земеделието. Горкото земеделие.

234.   Програмист 7 000 лв/мес

235.   До турчина с коментара :
Получавам към 3800 бруто или малко над 3000 лв нето. Не са кой знае колко, но едно време си мечтаех за такива пари. Днес осъзнавам, че с тези пари освен сравнително нов автомобил и нормален живот без лишения, друго не можеш да си позволиш. За жилище в София да не говорим, освен ако не се заробиш с кредит за поне 8-10 години.

Ако не си ни излъгал за тези 3000лв, от тях може да спестиш поне 2000 всеки месец! Сега да не кажеш, че с 1000 не се оцелява! Така. За една година ще спестиш около 24000лв, за 5 години това са 100к! Дали пък не може да си купиш жилище в София със 100к? Има хора, които цял живот работят за тези 100к и от тях не могат да спестят и стотинка!!! 2

236.   Половината тук лъжат за заплатите си.. как го измислиха 7 000 лв.. че депутатите не взимат толкова хаха

237.   Направо ви повярвах, че взимате заплати по 5200 и 7000 лв., моля хора не спамете и не лъжете!

Иначе аз:
Главен секретар - 580 лв. нето

238.   Има заплати по 5200 и 7000, за тези длъжности.
Иначе моята кредитен специалист в небанкова институция 670 лв чисто

239.   Управител - 10 - 15 хил лв. месечно, а собственикът ни регистрира тази година като единствен в града ни доход от над 1 мил. Занимаваме се с проекти в чужбина, управляваме от малък, но окръжен град

240.   Защо на няма заплати по 5200 и 7000 лв.? Може и "бонусите" да са включени.
Депутатските заплати не са таван.
По колко мислите, че взимат по високите етажи в енергетиката.

Директор на средноголям банков клон в средноголям град взима 3000 лв.

241.   Търговец на автомобили - 1900 лв. чисто с бонусите.

242.   240 за банковите клонове много зависи в коя банка си. Има и такива в които директорите взимат 1500 вв София. За фронт е говори. Между 500 и 700 лв взимат. Това е подигравка труда на тези хора, при положение, че там има ужасно много работа.

243.   Програмист с 8 години стаж - 4500лв с бонусите. Живея в София. Приятелката ми е доктор-стажант. Взема -200лв. Да, точно така, минус двеста лева - на пълен работен ден СИ ПЛАЩА, за да работи. 4 години е стажантсвото. Така че го разделете на 2. Познавам програмисти, които получават повече от 5-6К на месец. Аз лично съм имал оферта за 5700лв. Такъв е сектора - голямо търсене и трудно намиране на опитни кадри.

244.   Смешно ми е - как лъжете, няма такива заплати... всичко е под ножа, ама щом ще мечтаем - аз като си клатя краката взимам 50 000 месечно, ама вярвайте, има такава заплата!

245.   Програмист 4700 лв на месец.
Не разбирам защо слагате на хората, които се трудят по 1 звезда, защото завиждате ли?

246.   244, човек колкото по-малко е осведомен и колкото по-малко информация има, толкова по-щастливо живее :) Така че предполагам ти си един много щастлив човек :) Между другото заплатата, която си споменал, също съществува и се получава от интензивните кардиолози в големите градове. Е, облъчва ги радиация по цял ден и не е баш като да си пият кафето по 8 часа, но парите са факт. Аз ти предлагам да излезеш от черупката малко. Форумът е (напълно) анонимен, никой не печели от хвалба, хората просто споделят.

247.   Аз съм за слагането на един таван на заплатите и за разпределянето на по-големите към хората с по-малки, един вид комунизъм. Защото не може половин население да бачка за 300 лв на месец. Иначе тук много без работа пишат, но реално са малък процент. И понеже никой не пита мен, то обстоятелствата рано или късно ще наложат някои недемократични промени, когато държавата ни бъде вкарана във вътрешна война от великите сили.

248.   Първо работих ИТ специалист взимах по 7 500 чисти човек, после работих уеб дизайнер и програмист взимах 15к, защото работих за НАСА за Америка после станах мениджър на еднo предприятие и взимах по 25к на месец обаче вече имах много опит и реших, че трябва да работя като водолаз в Шфейцария и ми даваха по 100 000 евро щото се потапях в океаните около Австралия и работих за Discovery ама после се върнах в България ожених се жена ми беше завършила маркетинг мениджър или нещо такова и взимаше по 350 чисти на месец после заедно купихме youtube и почнахме да даваме ние заплатите на българските програмисти от 5-20 к на месец на всеки различно зависи кой ни беше по симпатичен/а после купихме spodeli.net и пуснахме тая тема, сега амбициите ни са да купим една планета и да си направим собствена империя на нея на име " ИТ мениджъри Митко и Елена " на нея ще даваме 1 милиард заплата на месец в евро, а мечтата ни е да станем императори на вселената и да купим извънземните ИТ компании и да съм шеф там на извънземна заплата

249.   Тест инженер в аутомоутив индустрията, разработка на тестове 1800лв нето, 2300лв бруто.

250.   В областен град на север - човешки ресурси - 560 лв. чисто. В тази част на страната заплатите чисто са от 260-1300 за управителите. Тези, които ти пишат са от София и Варна сигурно. В голяма част от страната не е така. Аз работих във фирма с офиси в цялата страна. Разликите са фрапиращи. Цели градове живеят на минималната заплата. Обикновените юристи в съда вземат над 1000 до 3000 лв заплата. Ако те влече правото се насочи натам. Важно е да си обичаш работата и в кой град ще я работиш.

251.   183. От ''архитекта'':
Добре, чакам работническата класа да се вдигне на бунт срещу хората, които са учили за парите, които изкарват. Чакам някой със средно образование да ми обясни защо той трябва да получава пари колкото получавам и аз.

Значи вие големите умници, и най можещите и заслужаващите, се надявайте овчето ни племе да не се дигне наистина някой ден на бунт, щото точно така ще се оправят като наритаме задниците, на меринджеи, тъпотати, мутри, разни шефчета дето ми взимат хиляди (над 5 бона), щото тогава милна ви майка...
Защо изливам толкова негативизъм, защото скапаните частници, ни еб@ха майката от всякъде, искат невъзможни неща на маса обяви за работа "опит 2-3 години, млада мацка на 20 години с мин. 3 езика.. ".
И кое е нормално, човек да ходи на работа дори да е добре платен и да му скапват здравето, щото видиш ли цървула дето притежава разни заводи, марки или каквото там има иска да стане милиардер, и да гази с ботуша си нещастните хорица, от какъв зор аз да работя, за да правя някакъв частник с дебели ланци и мерцедеси богат???
Това ли е целта ан живота на всички, били архитекти, инженери, меринджеи, шефчета..
Не е нормално едни да взимат 2000, 3000, 5000, 10000, а други да умират в мизерия, но сме овци и ни тъпчат, ако беше някъде другаде щяхме да сме по наритали частните задници..
И не виждам какъв е проблема на коментиращите, за това че съм бил на някаква умряла работа за 500 лева, плащал съм сметки, и даже съм си събрал пари за комп 2 бона, един скапан телефон за 600 и едно нещастно колело, някой питал ли ме е дали съм ходил по заведения, дали си позволявам да се напивам, даже дали съм си купувал храна, за да спестя пари за компютър дето ще ползвам следващите 10 години, какво остава за приятелка и апартамент, просто заебах и хубавата си приятелка щото нямам пукнат лев в джоба, и защото се имам за нещастник, понеже тя изкарваше повече пари от мен и я оставих, да си намери някой чичка, за да се грижи за нея и ми е търсене всеки скапан ден....
Смятам себе си за един провал, но също така псувам и презирам хората правещи скапани и нещастни семейства с деца, дето трябва да ходят като мен на умрели работи, да нямат пари и да са нещастни, щото видиш ли в момента съм сам заради липса на пари, за това поне аз грешката да имам семейство и дена няма да правя, и с енадявам някой ден да намеря нещо по различно от работа, пари, данъци и цялата тази скапана матрица, която меко казано ненавиждам...

253.   в банка в провинцията фронт - 600 лв. бруто.

254.   Студент първи курс в София, уча Право задочно и работя в кол център с немски език на 8 часа, поддръжка на игри за теблети и телефони - след данъци чисто ми остават 1300 100лв бонус карти за супермаркет и т. н., започнах с 1100, но ме вдигнаха за 2 месеца. Като за 19 годишен се справям добре :)
Не се оплаквайте и не псувайте държатава и т. н, никой не ви е виновен. Тия пък дето искате комунизъм - е искайте си го, той за такива е измислен - за мързеливци. Да бяхте учили нещо през живота си, и щяхте да успеете. Аз с един прост немски от езикова гимназия си намерих работа от първия път, и то хубава работа. Успех от младия и надъхан кариерист.

255.   254 Гледай само надъханата ти кариера да не стига само до кол центъра и когато станеш на 29 години.

256.   254 съм. Трудно се предсказва бъдещето, всичко се случва, но имам нужните контакти след 2 години да започна стажове по специалността :)
Учете и се трудете, по-малко оплакване :)

260.   На 34 години съм и капитан на търговски кораб - 14000 лв. Иначе не знам за друга позиция с толкова голяма отговорност(освен капитан на пасажерски кораб де :). За нищо не стигат, че са ми широки пръстите; ), трябва да се стягам. Семейството (2 деца) ми е осигурено, но не може да се каже, че си позволяваме големи глезотии, например почивки по екзотични острови и т. н. карам средна марка нова кола и живея в панелно жилище. Семейният ни доход се получава около 8000 лв на месец ( жена ми е лекар, а аз работя шест месеца в годината). Като правя проста сметка се оказва, че на едно четиричленно семейство му трябват мин 6000 лв на месец и то в продължение на 10-15 години за да може да си позволи ново жилище(да кажем 100 кв. м. ), да задели приличен фонд за образование на децата в чужбина и да води нормален живот без притеснения. Във всички други случаи се превръщаш в един роб на съществуването си и не можеш да си истински свободен, което е висша цел на човека. Изобщо, според мен, да зависиш от кредити в продължение на 20-30 години изстисква душата и психиката, води до некачествен, напрегнат и къс живот- съветвам всеки, ако може да го избягва.

261.   До номер 260, щом с доход от 14000 лв. ти е малко, какво да кажат хората с 500-600лв. на месец, които имат и висше образование, а не са със средно, тъй като е огромна заблуда, особено в България, че щом имаш клалификация, че ще взимаш много хубав доход, за да живееш нормално, над 90% дори елементарна работа се искат връзки, а не се гледа, кой е по-образованият.
Ти просто си свикнал на широко да живееш, затова не ти стигат, знам че ти е тежка работата и си в по-голямата част си далеч от семейството си, но това е твой избор, за да живеете над средното ниво за страната и се благодари, че с усилия и късмет си го постигнал. Според мен може и с 2-3000 лв. на месец можете да живеете нормално без кой знае с какви лишения и да спестяваш другата част, за да инвестираш за бъдещето.

262.   261, ако завиждаше по-малко и работеше повече, може би и ти щеше да имаш по-добър доход.
Иначе човешките потребности са неограничени. Ние имаме почти двойно по-голям доход от 14 000 лв. и пак не ни стигат, а и сма такива хора, че се стремим винаги към повече. За една година увеличихме дохода си двойно например. Гъз знае 2 и 200 и е важно човек да се простира според чергата си или ако иска повече, да прави нещо в тази насока, не само да гледа в чуждата паничка и да си намира оправдания, а явно човекът е взел правилното решение и не смятам, че е редно човек с 500 лв. заплатка да дава съвети на хора с в пъти по-голям доход как да си харчат парите. На нас само сметката на ток за едната къща ни е 1200 лв. месечно, по твоята теория трябва да живеем с 800 лв. Представи си просто, че всеки има свои живот и не се бъркай в живота на другите, защото точно хората с високи доходи издържаме тази държава с осигуровки, данъци, ДДС-та и глупости и ако всички почнем да си тъпчим парите в банките, няма да има изобщо никаква икономика и работа в тази държава. Викаш да живеели хората с 2-3 хил. на месец? Ами на мен само данъкът за колата ми е над 2 хил., застраховките отгоре още двойно повече, да заредя 2 пъти и лимитът ти се изчерпал, а и за ток няма да ни стигнат :), трябва да платим на домашната помощница, да купим храна, дрехи, уреди, мебел някаква - до къде с тези пари? На бензиностанцията оставяме двамата поне 800 лв. месечно, на едно пазаруване в „Метро“ отиват към 450 лв., да не говорим за други неща - телефони, нови гуми (ей ти още два бона), данък за къщи и апартаменти и така нататък - то като се замисля, само данъци, осигуровки и глупости ни се събират повече от твоят лимит МЕСЕЧНО. И двамата се осигуряваме на максималният доход, ето ти ги тук над 1200 лв. избягали, което почти изчерпа твоя лимит за „нормален“ начин на живот.
По-добре е човек да се стреми да си увеличи дохода, не да пести като гламав и после пак няма пари.

263.   262. Нямате никакво покритие. Вие живеете буквално заради парите. Не знам как се нарича такъв живот, воден от алчност за все повече и повече. За това и ресурсите на тази планета няма да достигат за нищо, отделно неправилното им разпределение. За това съществува и ще съществува цялата мизерия и глад при хиляди хора. Съжаляван, но е грешка човек да се учи от такива хора. От където и да го погледнеш, и духът отсъства, и философията е няма, да живееш изцяло за материалното, на което отдаваш повече, отколкото за себе си. И както баба Ванга е казала - заети сме да трупаме вещи, които някой дори няма ние да ползваме, ами ще отидат за други. Не мисля, че някой завижда. Искрено се надявам в бъдеще да не се превърна в нечия подлога. За мен представата и модела за добре развити държави са социалните (Норвегия, Швеция), а не олигархичните или псевдо капиталистическите. Всеки е нужно да си гледа своята паница, но и да не злоупотребява с пълнежа й, от който зависят и другите паници.

264.   Е кажете ми българи сега, като изчетохте коментарите, честно ли е някои да взимат 14 000 лв., а други 500 лв.???

265.   263, ти го наричаш алчност, аз го наричам „амбиция“ и трудолюбие, защото ние си печелим парите с честен труд и нон стоп особено мъжът ми е на работа, но и на мен ми звънят три телефона непрекъснато. Не е алчност иначе да искаш да живееш по-добре и да осигуриш на семейството си бъдеще и добър начин на живот.
Иначе ти говориш за разни държави, но защо не отидеш да работиш там и държавата да ти взима повечето пари? Ти мислиш само как ще получаваш, но не мислиш, кой ще трябва да ги изкара тези пари, защото ще ги вземат от хора като нас, за да ги дадат на хора, който плюят такива като нас. Не, мерси - всеки да си живее както може.
Мъжът ми идва от много бедно многодетно семейство - баща общ работник, майка мед. сестра, аз идвам от много бедно семейство от малък град с 30 % безработица и не ми казвай кой живял заради парите и бил алчен - ние издържаме всеки по две баби, родителите си, отчасти братя и сестри, а последните ни плюят зад гърбовете ни. Кой живее заради парите - била съм много бедна и съм обръщала всяко левче - тогава мислех непрекъснато за пари, за сметки, дори сметката за водата ми се виждаше непосилна, майка ми цял живот е обръщала стотинката, но като остана без работа дори не потърси нова, а е човек здрав на 55 г., има професия, в която точно в момента има доста работа - израстнала съм като дете на хора като някои коментиращи тук и доста време им вярвах на глупостите, но това не им пречи всеки месец да искат субсидия, нали? Големи социалисти, голям комунизъм, няма що - а искат от „лошите“. Аз не мога да си представя да живея без труд, а около мен все неработещи, защото били ниски заплатите, а дори работа не търсят, ама знаят какви били заплатите!
Живеем само за парите?
Днес не мисля за пари - всичките ми сметки автоматично ми се точат от една специална разплащателна сметка, винаги съм спокойна, че имам достатачно пари там. Парите за мен са само тема, когато изчислявам някаква инвестиция и нейната възвращаемост, лихви разни и тем подобни, когато правя някакви договори и се изчисляват разни себестойности и тем подобни, но не присъстват непрекъснато в ума ми както е било преди.

Не знам дали хора като нас са проблема на тази държава, защото ние харчим или инвестираме парите си, не ги държим АЛЧНО в разни кухи банки за сладки лихвички без работа и после да обираме обществото да ни плаща милионите. Ние, ако бяхме алчни да сме сред ревящите крокодилски сълзи по телевизията.
Ние създаваме работни места и плащаме данъци, които според теб не са достатачно, но аз като сметна колко пари внасяме в бюджета и колко се налага да даваме, за да живеят старите достойно, ами то си е същото като в Швеция, само че аз имам поне избора на кого да дам парите.
Силните оцеляват иначе и няма да тръгна да рева за африканците, искам моите децата да живеят добре. Дори даряваме пари на БЧК, помагаме лично на хора дори с малцинствен произход, спонсорираме психиятрия, но за теб беше достатачно да видиш човек с по-добър доход и да го осъдиш - ей затова децата ми са по частните училища, после в интернати в чужбина, защото такива хора така и не разбраха, че гръбнакът на обществото са хората като нас. За мен хора, които обиждат хора като нас сами си вредят, лошото е, че възпитавате така и децата си и вместо нашите деца да растат заедно в едно училище, после моите да са в помощ на твоите, ние се обиждаме за глупости - кой какво имал. Точно за 1 седмица положението беше толкова нетърпимо, че си махнах децата от нормалното училище, което не искахме иначе да се случва. Озлоблението е голямо в нашето общество, но към грешните хора.
Ние ще се оправим иначе - в краен случай ще си съберем багажерите и ще напуснем страната, но тогава остават повече от 30 семейства без хляб. Хора като нас иначе навсякъде успяват, защото просто няма начин амбициозният, работливият, честният, образованият да не успеят.

266.   Не, не успялите и работещите хора сме проблемът на тази държава, точно обратното е проблемът - хората масово не са амбициозни и не работят качествено, крадат дори материали и консумативи, гледат да отбият номера на работното място, а после се сърдят, когато ги освободим. Иначе поне у нас има шансове за всеки - на мен единият управител ми е ром с 8-ми клас образование, но е РАБОТЛИВ, ЧЕСТЕН и можеш да разчиташ на него, мотивира и контролира добре хората и взима 3000 лв. заплата, чисти да си взима към 2300 лв. Лошо ли му е на човека? Жена му също работи при нас и за 3 години си купиха дом, а децата им учат в едно училище с моите, но това не са завистливи хора, а РАБОТЛИВИ. Повечето ми работници са помаци, (а имах преди само един такъв), защото са работливи, НЕ КРАДАТ, не ме лъжат (от уважение и страх) и са доволни. Аз работник за под 1800 лв. заплата чисто нямам и отделно даваме купони за храна, дрехи, квартира сме осигурили за хората от Провинцията, а за Коледа ще има поне 500 лв. и томобола с награди за над 6000 лв, само Плазмен телевизор за 4000 лв., всички хора са ми със средно специално образование от 21 до 57 г. възраст.

П. П. Е кажете ми българи сега, като изчетохте коментарите, честно ли е някои да взимат 14 000 лв., а други 500 лв.???

Да, честно е, когато единият е учил, станал е капитан на кораб, другият е нямал тези способности, но не иска и физическа работа да работи, и професия да изучи. Иначе не знам къде работите за 500 лв., но моята домашна помощница изкарва чисто над 1200-1500 лв., но работи жената - работи и при мен, и при поне две мои приятелки - работи 6 дни в седмицата, доволни сме, но виж - мъжът ? не искал да работи. Тази женица издържа семейството. Ей това е положението у нас - едни работят за трима, други плюят работещите отстрани - не трима, милиони глупаци навън, а ако всеки беше тръгнал да работи, не да мрънка в кръчмата - сега да сме Швейцария.
Какво ти дреме кой колко пари взима - взимай и ти, работи!

267.   263, какви олигарси те гонят - у нас има под 10 по-богати хора и вече станали олигарси! Утре и шейхове ще ги изкараме!
Олигарси има в богатите на ресурси страни, у нас има няколко човека, които по стара комунистическа линия или в хаоса на Прехода са натрупали някакво богатство, но като изключим геройски загиналите, останаха не повече от 5-ма човека, но да има най-много 1-2 човека с повече от 500 мил. до един мил. ЛЕВЧЕТА капитал у нас -като му вземеш цялото имущество, фирми и глупости, иначе пара в кеш никой няма толкова пари у нас, а са си затворили парите в глупави начинания и футболни отборчета и 90% от тях са на загуба като изключим един Огнян Донев, който може да е комуняга, но е много умен и работлив човек.
Хора като нас иначе са като стотиците хиляди дребни и средни бизнесмени, които сме имали късмет, а и умения да оцелеем и да постигнем нещичко, да купим малко машини и да наемем площи и няколко ДЕСЕТКИ (не хиляди!) работника. То по твоето определение половин София са иначе „олигарси“. Живеем в Драгалевци , но къде видя ти „олигарси“ не разбирам. Митове и легенди с две думи - ако беше всеки с лъскава кола и по-голяма къща олигарх, ха-ха, да сме станали Швеция Швейцария взети заедно!

268.   От номер 261 до 262
Първо, аз изказах лично мнение, тъй като има хора в пъти по-ниски доходи от 14000лв и не се оплакват, а хора с 14000 лв. се оплакват.
Второ, аз на никого не завиждам. Естествено, че трябва да има и хора с такива доходи всички не могат да са равни, но ми стана леко смешно с такъв доход да се оплакват, че не им стигат, то тогава хора с 500-600 лв. какво да кажат? , за информация аз не взимам толкова. Не винаги дори човек да иска и да влага много усилия и труд може да изкара големи доходи, не всичко зависи от самия теб, а от странични фактори и късмета. Аз също знам 2 и 200, както и ти го писа, но не се оплаквам. Само подчертах, че в по-голямата си част хората в България взимат 500-600лв., те какво да кажат??? , щом на някой хора с 14000 ле не им стигат и се оплакват, то хора с 500-600 лв. трябва да умират?

269.   До номер 265, от номер 263. Аз не ви обвинявам, заради труда (ако е честен разбора се) и парите, ами заради лицемерните Ви истории, че сте най-великите, че сте най-еди какво си, че вие едва ли не сте нашите богове, без които не можем. Има хора, родени за служители - изпълнителни и сръчни. Други имат по-големи амбиции, нюх и качества да управляват. И двете категории са нужни за функционирането на обществото. Има обаче и четвърти тип интелигенция - доценти, доктори, медицински сестри и други мъдри хора. Те също са нужни за успеха на държавата. Всички заслужават да живеят достойно. Никога е нямало равенство. Не могат един хирург да го сравняват със селски безделник. Не може неговия труд да се приравнява с циганския и от там възнагражденията също. Всичко е ок, но не може по-голямата част от обществото да живеят в нищета, а една част като шейхове. Не, аз не мога да кажа, че бизнесмените носят по-добри качества от останалите. Не мога да кажа, че парите са мерило за кадърност. Разбери, че не всички имат за цел едно и също. Някои хора искат да живеят нормално, не искат да поемат големи отговорности. Те предпочитат с по-малко, но по-спокойно. Други въобще нямат наистина качествата да се издигат. Не са специалисти и се занимават с черната работа. Само че какво се получава в България заради кризата и инфлацията. - огромна безработица, неработещи институции и тнт, все причини средната класа да се заличи. Ето как хиляди остават на прага на бедността. От друга страна една малка вихрушка на върха, едва ли не има за цел да им докаже на всички, че те нямат никакви качества, те не работили( въпреки 12-часовите смени) и прочие лъжи. Така хората се озлобяват. Социалния модел, за който говорих е добър от гледна точка за всички. Тогава нито ще има много бедни, нито много излишно богати, които пак ще са си богати и уважавани. Проблема е, че при това положение трябва системите да работят - образование, болници, спорт добре, а не да могат само богатите да си пращат децата в добрите частни училища (което няма лошо) и тнт, докато всичко друго гледа отстрани. Мисли малко по-рационално. В противен случай, тъй както гледам - разрухата и деградацията ни унищожава. И скоро, когато положението ескалира, няма да има път за връщане и ''демократично'' решаване на проблемите. И да, разбрах от преди това, че си била от бедно семейство, по съжденията ти и всичко.
А за коментар 267 - олигарси издигат някой политици във властта, олигарси са мафиотските организации, управители на вериги от бензиностанции, на заводи и други. Има много богати, аз също имам приятели богаташи, но бедните са в пъти повече.

270.   Леле, аз май си губя живота. Тук някакви хора с по пет бона, с 14 бона, с "двойно повече от 14" и пак не им стигали. Аз кретам едва с 1400 на месец. Е, не е съвсем "едва", не мога да се оплача. Мисля, че както хората са различни така и доходите са различни. Щом като хората са различни в способностите, шансовете и наследения си багаж така и състоянието им ще е такова.

271.   Искам да поздринвестирам ва амбициозно семейство(ще прощаване, но не запомних кои точно номера са коментарите)
1. Браво. Избрали сте България да се развивате, а не сте казали:"Абе махни, какво ще се занимаваме с България"
2. Толкова успешен бизнес изисква много труд и нерви, но ето че всичко се отплаща (и то доста добре, както се вижда)
3. Ако това, което сте написали(помагате наа хората с дарения, осигурявате поне в началото квартира на служителите си) е вярно, могя само да Ви поздравя

Ако не е тайна, какъв ви е бизнеса, с какво се занимавате?
Аз тепърва ще инвестирам в свой собствен бизнес и се надявам да успея, както успехът е споходил Вас

С най-добри пожелания!

272.   ДО 269
същ.) лицемерство, притворство, лицеприятие, угодничество, ласкателство, неискреност, престореност, двуличие, маска, хипокризия, фалш, измама, подлост, скритост, прикритост, фарисейщина, тартюфщина

Мерси, но ти как от някакви истории по интернет реши, че съм лицемерна? За това понякога трябва един цял живот, а и какъв ми е интересът да съм „лицемерна“ в един принципен, АНОНИМЕН спор.

Аз просто казвам как стоят нещата, че парите си вървят с нарастване на стандарта на живот.

„ма обаче и четвърти тип интелигенция - доценти, доктори, медицински сестри и други мъдри хора. Те също са нужни за успеха на държавата. “
Съжалявам, но образованието не говори за мъдростта на един човек. Точно доценти, професори у нас все още са с голям процент принадлженост към ДС и им нямам доверие. У нас практически няма научна дейност. 15 университета нямат нито един издаден научен труд, ТУ, СУ и Американският университет са единствените български университети, които поне се стремят да са част от международната научна общност и публикуват трудове някакви. Навремето исках да си пиша дипломната работа за България, но нямаше литература просто и това на Запад го знаят - сива дупка сме за научните среди.
Аз съм на мнението, че не може просто някой да бъде оценяван според титлата му, придобита по странен начин често - оценява се човека според качествата му, а най-качествените български учени (до колкото ги има) са в чужбина или работят в частния сектор (в Софарма да кажем, в химическите предприятия, козметична и друга лека индустрия).
Медицинските сестри и лекарите ми са мили, но явно приоритетите са при пенсионерите - когато младите хора ходим на избори и се възползваме от избирателните си права, тогава ще имаме свои представители във властта - до тогава пенсионерите и малцинствата ще избират вместо нас и няма какво да се чудим, че бюджетът ще ходи за сициално слаби и пенсионери. Аз съм ЗА тройно увеличаване на заплатите на тези хора, ама аз имам 1 бр. избирателен глас, мъжът ми нямаше време да отиде дори на последните избори (няма и възможност за работещите в неделя да гласуват онлайн) - 1 глас - колкото теб, защо аз да съм отговорна за това, какви заплати взимали мед. сестри?

Светът е несправедлив иначе, но аз не мога да оправя света, не съм Капитан Планета и да държиш българския предприемач като отговорен за всяко зло е контрапродуктивно, особено ако изкарваш хляба си при и чрез него, защото ВСИЧКИ държавни служители и ВСИЧКИ, който взимат пари от държавата (пенсионери и т.н.) се издържат от българските работници и служители в частния сектор, а с това косвено от труда на предприемачите, който биват обиждани с повод и без повод. Носят се и такива митове и легенди за разни хора, което ме разсмива направо -научна фантастика. България е достатачно малка страна, за да се знаем и достатачно малка страна, за да платиш 10 интернет трола от Библиотекарския „университет“ да инфицират публиката с научна фантастика. Дори банки при нас така се фалирват явно, ама не се научихме да сме скептични и да не вярваме на всяка история, а да мислим аналитично и критично дали едно нещо на първо място е възможно.

Мога да работя с надеждата да живее моето семейство по-добре, имам и интерес моите работници да се чувстват добре, защото трудно се намират просто хора, на които мога да разчитам и се стремим не само със заплащане да ги мотивираме, а с добро отношение и похвала. Най-болезнено е да трябва да се разделиш с някого, в когото си вярвал и те е разочаровал и в крайна сметка той да не осъзнава грешките си, въпреки че му казваш всичко накрая - после такива хора продължават така и в CV -то им ще намериш 10-20 работи и все работодателите са лоши. Аз такива хора преди назначавах, но се опарих многократно например. Качеството просто е много ниско, но по-тревожно за мен е не липсата на квалификация - за 6 м. ще си обучиш човека, тревожи ме липсата на МОРАЛ, на трудови навици и на принадлежност към фирмата. Тя тази фирма НЕ е наша - ние реинвестираме всичко, а държавата обира 20% от добавената ни стойност 10% от печалбата 33% от работниците точи - фирмата е станала е някакъв собствен организъм повече на държавата България и на работниците -наша е идеята и капиталът (след данъци!). Който вреди на фирмата и краде например, краде практически от всички трудещи се в нея, защото не можем да увеличим заплати или да назначим нови хора, когато трябва да покриваме такива загуби. Крадат с две думи нашите работници от себе си!

Много български работници се ядосват заради скъпите автомобили на предприемачите, но просто не разбирате, че в цял свят с такива неща се сигнализира пред клиенти и доставчици, че си платежоспособен, че си сериозен, а и все пак си е удоволствие - за какво работиш, ако не можеш една кола да караш. Хайде, ще се тупна със старо Пежо и дънки на среща - кой ще ме вземе на сериозно? Кой ще ми даде кредит за фирмата и така нататък!
Ние иначе имаме в гаража си и раздрънкан бус, с това тракаме доста често наляво-надясно, но се вижда само скъпата кола, макар че над 1800 лв. само данъци ? внасяме, които ходят ЗА ОБЩАТА ОБЩИНА - за пътищата пред ВАШИЯ блок и за ВСИЧКИ.

„Социалния модел, за който говорих е добър от гледна точка за всички. Тогава нито ще има много бедни, нито много излишно богати, които пак ще са си богати и уважавани. “

Грешиш.Това е за заблуда на доените работещи и да си натискат парцалите бедните, защото са сити, но не променя разпределението на богатството. Аз съм завършила образованието си във Виена, в страна, в която имаше такава система и видях на живо каква е реалността. Например в Германия 15% от населението притежават над 80% от недвижимата собственост. И в Австрия има цели СЕЛА и цели квартали, които принадлежат на ЕДИН човек или семейство, аз лично работех в един фонд, който притежаваше не десетки, не стотици, а ХИЛЯДИ жилища в цялата страна - решиш да увеличиш наема - хиляди хора имат по-малко пари за живот, данъци почти никакви не се плащаха, защото си имахме дъщерни фирми в Швейцария, които ни пускаха дебели фактури. Фирми като Гугъл и Амазон и 1% данък не плащат на Запад - доят се работещите и служителите.
В град Берлин например само 12-18% от хората притежават собствено жилище, но забележете - дори от тях има някои с две и повече жилища. 1% от населението притежава половината от националното богатство!!!!

У нас е много по-добре - 97% от българите имат НЯКАКВО недвижимо имущество, у нас няма дори данък наследство и без проблеми поколение след поколение се трупа някакво богатство. България е страната с най-равномерно разпределение на недвижимото имущество В СВЕТА.
На Запад хората нямат нищо, освен дългове в кредитната си карта и дори колата им е на лизинг - така ли искате да живеете?
Идва държавата и ти взима над 50% от заработеното и го раздава по някакви странни начини на хора, които не работят или на фирмички на близки и познати - канцлерът Шрьодер не работи ли за Газпром? Не даде ли той по време на мандата си разрешителни тръбата за North Stream? На Запад се въртят по-големички гешефти, това е разликата.
Над 56% от БВП на Германия бива разпределян от държавата!
Какво се получава - ами богатите и най-богатите имат пари за добри счетоводители и чрез разни врътки през Люксембург, Швейцария и разни острови успяват да не плащат НИКАКВИ данъци, а работещите биват доени като дойни крави както и малките и средни предприятия.
Така богатите стават все по-богати, а средната класа по-доена.
Просто на Запад имаш класи и не виждаш като нормален човек висшето общество - никой австрийски потомствен богаташ например нямад да седне да си пие кафето с някой беден роднина да го разнася после. Те живеят отделно от другите хора, имат свои училища и начин на живот, не се размятат из предаванията на „Дикофф“, а са скрити за обикновения човек, фирмите са огромни и отдавна АД-та, не можеш да видиш и очите на совствениците.

У нас няма класи - още от турско робство е така, ние сме си безкласово общество - най-големият чорбаджия си е пил винаги кафето с ратаите си, женил е сина си за някоя засукана сиромашка дъщеря и така нататък - децата и на бедни и богати са в едно училище, играят на една улица и растат заедно, после се женят бедни и богати и така нататък.

Така, че недей много да искаш да се въвежда оядена социална система и у нас - държавата навсякъде е лош стопанин, а и ще бъдат доени хора като теб, а хора като нас ще намерят начин да се измъкнат (нарича се „счетоводен инженеринг“). Има хора от консултанските фирми, които и сега изработват модели и моделчета за най-големите у нас, които дори 10% се пробват да спестят, но не се получава. Колкото е по-сложна системата, толкова по-лесно се заобикаля. У нас ДДС–измами се случват, защото е сложна системата и ДДС-то е прекалено високо и задушава някои бизнеси. Направи ДДС-то 7 % като в Америка и няма да има никакви измами, ще нарастне веднага и заетостта, и заплатите, и консумацията на населението.

Искайте затова по-малко държава, ако сте от средната класа, ако сте работещи на заплата. Не си мислете, че парите на социалната държава ще дойдат от богатите и фирмаджийте - ще дойдат точно от вас и ще има по-малко и за деца, и за внуци!

273.   Вижте, хора, социалното разслоение води до различно възприятие на света, това е нормално. Не е възможно човек на социални помощи да гледа на живота по същия начин както човек с 500 лева заплата, както този с 1000 лв заплата или този с 10000 или 100000 доход. Всеки от тези хора си знае "гьола", бъдете сигурни в това. Но със сигурност гьола му се вижда тесен иска по-голямо, по-различно блато за себе си, така е устроен човека:) Закономерно завижда на хората в по-големите гьолове и вярва, че там има място и за него самия, а попадне ли там, то след кратък период от време започва да се "амбицира" и "надъхва" за още по-голям "гьол". Заслужен или не? Не мисля, че това има особено голямо значение:) Справедливост? Ама моля ви се, справедливостта е относително понятие и винаги ще се намерят онеправдани:) Затова влизам в положение и на хората, залагащи повече на духовното, отколкото на материалното и на тези с повече материални потребности. Най-важното според мен е човек да постигне щастието за самия себе си:) Може да нямаш много пари, но да си щастлив, може да си милиардер и да си нещастен. Разбира се идеалният вариант е да си хем богат, хем, здрав, хем щастлив, дай Боже всекиму:)
М, 36

274.   Благодаря на 271, защото ние заради такива хора се трудим и инвестираме в нови идеи. Отдавна иначе да сме си подбрали чукатата и да сме се заселили в Швейцария- лошо ли ще ни е? Цял живот не ни трябва да си мръднем пръстчето.

Иначе квартири осигуряваме за години дори на хората си. Сметката е проста - ако увеличиш заплатата на човека с 400 лв. да си плати квартирата, ще трябва да се натовариш с още 30 % данъци и осигуровки. Наемаш по-добре жилищата като фирмени и си живеят хората с години, а ако не са доволни от някой хазяин да кажем или имат проблем с ток, вода - ние пращаме наш адвокат и се разправя, плащаме за намиране на ново жилище и така нататък и дори в момента търсим да купим кооперация, която да ремонтираме за нашите хора и семействата им. Хората ни с две думи не се занимават с подобни битови неща, а ако някой все пак иска да си купи свое жилище, помагаме и там, но за сериозните и дългогодишни служители.

275.   271 съм
Съжалявам за началото на предишния коментар- не се чете ясно, но писах през телефона
направо ми връщате вярата, че и в България има хора, на които да разчиташ, защото в последно време така съм се отчаяла и видях какво ли не от некоректни работодатели, че си викам, както ззнам немски и английски, дали да не замина и аз, както сънародниците ни последните години, че имам и сертификати за владението на езиците с ниво С1 и както майка ми казва:"Видят ли те такава-хем знаеща, хем можеща, ще те глътнат без да се замислят" Знам, че ми е майка и майките все виждат децата си най-най-, но фактите са си факти-за добре разработен проект след интервю от немското посолство ме пратиха на екскурзия в Германия за цял месец на техни разноски.
Нали и аз мога да си живея с кеф в чужбина в уредените страни, но ми е жал за България и сякаш сърце не ми дава да напусна и да оставя тук всички да се оправят, както могат. Затова искам да пробвам нещо на частно-фирма ли какво, с повече служители(за да се намери за повече хора работа), защото осъзнах, че, ако чакаме държавата да ни оправи, всичко е загубено; от нас трябва да дойде всичко.
И така-още веднъж поздравления на това семейство и успех на всички, които са решили да тръгнат и те по този път!

276.   Коментар 272.
Ще се наложи да те цитирам.

''Мерси, но ти как от някакви истории по интернет реши, че съм лицемерна? За това понякога трябва един цял живот, а и какъв ми е интересът да съм „лицемерна“ в един принципен, АНОНИМЕН спор. ''
- Със сигурност не мога да знам с какъв човек си пиша в анонимното пространство. За това ви коментирам по написаните неща, които опровергавам.
''Аз просто казвам как стоят нещата, че парите си вървят с нарастване на стандарта на живот. '' -
Тоест с увеличават. Тук още в първия ми коментар споделих, че тази зависимост от парите е във вреда на цялото човечество. Не само бедните искат повече, но и най-богатите. И така до безкрай. Превръща се в ''болест''. Никога не ти са ти достатъчни. Започва едно състезание. Построиш една къща, после втора, трета, четвърта и пак няма да са ти достатъчни.
.
''Съжалявам, но образованието не говори за мъдростта на един човек. Точно доценти, професори у нас все още са с голям процент принадлженост към ДС и им нямам доверие. У нас практически няма научна дейност. 15 университета нямат нито един издаден научен труд, ТУ, СУ и Американският университет са единствените български университети, които поне се стремят да са част от международната научна общност и публикуват трудове някакви. ''
= Аз никъде не съм писал, че титлите правят човек. Не случайно е въведен терминът - природна интелигентност. Дадох пример за хора доценти, учители, доктори, а и философи, психолози, учени и др, за да покажа, че хора с качества и интелигентност НЕ винаги трябва да са хилиардери, милионери или мениджъри на огромни фирми. Повтарям се вече - не всички имат за цел печалбата. Не може по никакъв начин, особено в България, да определиш, който и да е човек, какъв е и какво представлява само по неговия джоб. Предприемачите имат дух и знания в правенето на сметки, но нямат други качества. До въпросът, че университетите ни изостават, повредена е цялата ни образователна система - права си, НО същите наши доценти, които си късат з*** за да изучават малкия процент млади български кадри, за каузата на България, а не са си взели чимширите и избягали по фирми на Запад, на добри условия за живот - та точно същите тези хора трябва да се уважават, колкото и добрите доктори, останали на ниските български заплати, които лекуват бедните хора без да им взимат парите. И не смятам, че доцентите ни изостават. Не, не съм бил в Оксфорд, в момента съм втори курс в един не толкова добър български университет, не намирам много нови и български издания и литература, но смятам, че и преподавателите ми са на ниво и има какво да науча!

''Много български работници се ядосват заради скъпите автомобили на предприемачите, но просто не разбирате, че в цял свят с такива неща се сигнализира пред клиенти и доставчици, че си платежоспособен, че си сериозен, а и все пак си е удоволствие - за какво работиш, ако не можеш една кола да караш. Хайде, ще се тупна със старо Пежо и дънки на среща - кой ще ме вземе на сериозно? Кой ще ми даде кредит за фирмата и така нататък! ''

- Аз това пък въобще не мога да го разбера. И го смятам за напълно грешно, че по колата да се определя нещо. Добре, костюм ще носиш, но мерцедес ес класа, само за да се докажеш на някой? ! С какво е полезна тази практика? Така ли си имат доверие? ! Отделно не съм фен на коли, така че още повече не мога да разбера го разбера. Вероятно да докажеш, че имаш голям бизнес?

''У нас е много по-добре - 97% от българите имат НЯКАКВО недвижимо имущество, у нас няма дори данък наследство и без проблеми поколение след поколение се трупа някакво богатство. България е страната с най-равномерно разпределение на недвижимото имущество В СВЕТА. ''

И междувременно БВП на глава от населението в България е най-ниския, не само от ЕС, ами от цяла Европа. Статистики ли? В статистиките нямат общо с реалността. Ако ще сравняваме БВП на една Австрия, който е 4 пъти по-голям от на България, тогава какво?
За Германия ли ще говорим? Как живеят хората там, не ми стана ясно? В стари блокови панелки, или всеки 3-ти има басейн в задния си двор? Има ли хора по кофите? Защо всичките им системи, институции работи перфектно? Е, разбира се, че не е социалния модел причината, все пак са немци. Но аз говорих за Швеция, Норвегия, на които Германия завижда. Когато сме водили чужденци на високо ниво от тези държави тук, те сами признават, че такова делене като тук, там нямат. Там не се оплакват и няма мизерия, но такива улти милионери с дворци като тук - нямат. Но верно, хората там са си националисти, патриоти, а не дупедавци или родоотстъпници като нас в големи количества. И защо всичко това ли? Ами имат добра държавност! При нас нямаме държава. Имаме сбирка купчнини депутати и ментета като Пе е вски да кажем. Междувременно ЕС продължава да ни санкционира, международните кооперативни организации и монополите не знам дали точат или вкарват пари, но всички видяхме прехода до къде ни докара. Не, не трябва частния сектор да определя държавния. Контрола трябва да е от държавата... Както и да е, аз съм съгласен с доста неща с теб, от единици нищо не зависи. Нито ти можеш да оправиш държата, нито който и да е, но тъй като гледам, демокрацията ни не ни върви. И народа ни явно е такъв, че не може, но е факт, че всички бягат на Запад, където и най-бедните си получават ''стабилни'' доходи и живот. А за САЩ да не говорим. Те обаче вече живеят на кредит и империализъм, като източват петрола на други..
И последно. Не мисля, че ни трябват хубави западни коли, ако нямаме пътища да ги караме. Не знам какво е било през Комунизма, ама сега всичко прах и роени. Как можеш да бъдещ шастлив, дори ако имаш пари, но живееш в пустиняк?
Каквото и да си говорим обстоятелствата го показват, че не може така. Но и ти си много права. КАТО ГЛЕДАМ колегите ми какви нехранимайковци са, аз нямам как да бъда оптимист. Пълен песимист съм

277.   275 - Виж, въпросите ти са много сложни. Винаги има черни овце, но не смятам, че повечето работодатели са такива - просто за добрите практики не се говори, хората си ходят на работа, спокойни са, а когато човек не е доволен - той ще се оплаква и ще тръби. Нормално е това. В момента има и друг проблем - голяма е взаимната задлъжнялост на фирмите, защото държавата беше потънала в хаос, никой не се разплащаше за свършената работа по големите проекти, а и парите по ЕС-фондовете са спрени до ден днешен. Ние на това не разчитаме и сме добре, започнахме да използваме и предимствата от ЕС и заедно с други фирми изнасяме разни неща за там и пращаме хора-монтажници - всеки печели, защото ДДС-то и данъците си влизат в българския бюджет и работниците имат работа. Мои доставчик от близо две години работи без печалба като изключа една скромна заплата да си храни семейството, но си е запазил работниците и чакаме всички по-добри времена, за да инвестираме. Ако има стабилност просто имаш как да вземеш и кредит - има предвидимост. Когато е хаос държавата, не знаеш какво да правиш, несигурен си и отлагаш.

Иначе не е лошо да отидеш в чужбина. Аз съм учила там и беше най-доброто нещо, което ми се е случвало. Дори като гастарбайтер да отидеш, пак ти се разширява кръгозора, виждаш реално как стоят нещата, освобождаваш се от чуждопоклонничеството най-малкото и ставаш патриот - започваш да виждаш не само лошото, а и доброто, шансовете у нас. Сякаш ти пада някаква превръзка на очите, сякаш си бил сляп или късоглед човек и почваш да виждаш надалеч. Ние много пътуваме и гледаме и децата ни да видят всичко в света - ходим и в развиващи се се страни - в Египет и Пакистан включително, защото имаме приятели там и сме знаели кога е сигурно и къде е сигурно - в Индия сме ходили, нека децата да видят как живеят хората по света, а големият син на мъжа ми дори ходи една година в Африка като доброволец, в САЩ ходим често - нека да видят различни държави и различни култури, да видят как се живее и доброто и лошото, защото навсякъде намирам и добри страни и се вдъхновява човек с идеи. Затова не се спирай - не е предателство някакво да отидеш в чужбина, да пипнеш и да видиш. Имам приятелка, която ходи да работи сезонна работа в Ирландия - не ? харесва страната и работата, но си направи ремонт да кажем. Всеки си има цели - не се ограничавай, дори това да значи трайна емиграция - Европа си е една, дали си в България или не - няма значение, но сам човек вижда и му липсват много неща у нас, затова и повечето се връщаме, включително с образование. Имах например монтажници, които за 1 месец в чуждата страна просто прогледнаха и вече не ми мрънкат например „на Запад“ как живеели хората. :), а на мой доставчик му възстанаха работниците, макар че имаха и осигурено жилище, двойна заплата там и така нататък - отидете и вижте, после пишете. В университета пък повечето българи просто прекъснаха на втория семестър и то не заради материални причини.

278.   276 - извинявай, но ти май на Запад и в чужбина по принция не си ходил?

„За Германия ли ще говорим? Как живеят хората там, не ми стана ясно? “
Терминали 1 2 София - поне четири компании летят ежедневно за там - EasyJet, BulgariaAir, AirBerlin, Lufthansa - билетите не са скъпи, особено с първата компания има билети за по 30 евро. Вземи си еднопосочен дори - приятно прекарване.

“В стари блокови панелки, или всеки 3-ти има басейн в задния си двор? “
Ами то на Запад хората басейни нямат, защото в Северна, Средна и Западна Европа климатът е много суров за това, а и водата е много скъпа, защото са частни компаниите и такова животно като ВиК няма - я платиш вода, я не платиш. Панелки иначе има навсякъде, особено в бившите ком. страни, но иначе и в Париж има и така нататък, а парижките предградия са като нашата циганска махала направо - отидете и вижте. Панелки само във Великобритания няма, защото там са били забранени още в самото начало, след като цял панелен блок в Лондон се е срутил и е имало много жертви. Панелките иначе са шведско изобретение, ако не се лъжа, за да се правят евтино и бързо жилища за дървосекачите, затова и в Северна и Средна Европа има доста, но като принадлежат на един инвеститор, не всеки да си има жилище - фасадата е поддържана, не да си прави всеки каквото иска и изглеждат ОК. Има и друга тенденция на Запад - оставяш ги да се саморазсипят, докато и последния наемател избяга и си източил всяко евро практически от сградата - буташ и правиш луксозни жилища за хората с пари - всеки гледа печалбата, а хорта са зависими от наемодателите-големи инвестиционни фондове и частни лица.

„Има ли хора по кофите?“
Разбира се, че има - събират амбалаж и други ценни неща. Има социални кухни на всяка по-голяма гара, а като паднат температурите под 0 градуса тръгват специални бусове да събират ХИЛЯДИТЕ бездомници по улиците, за да не замръзнати нарочно отварят навсякъде метро-станциите и през нощтра, за да не замръзнат тези хора. Това е така в цяла Западна Европа - нормални са клошарите навсякъде, а дори самата дума е френска :), а в Лондон действително под мостовете живеят хора, аз обожавам книгите на лондонския бездомник James Bowen, който с книгите си успя да се спаси от този начин на живот.

" Защо всичките им системи, институции работи перфектно?"
Няма „перфектна“ система и „перфектна“ институция. В перфектни системи са вярвали Карл Маркс и Ленин - видяхме какво стана с този експеримент. Иначе перфектно няма - има и корупция навсякъде, но в по-малък мащаб. Просто хората са развити, ние сме развиваща се страна - нормално след 50 г. комунизъм.

„Е, разбира се, че не е социалния модел причината, все пак са немци. Но аз говорих за Швеция, Норвегия, на които Германия завижда. “
Никой немец иначе не завижда точно на Норвегия (климат!!!) и Швейцария (система за богатите). Швейцария не е социална страна, а богатите почти не плащат данъци, затова всички богати гледат да живеят там - така се привличат. Монако и Швейцария са адрес номер 1 за богаташите от цял свят, но за бедните?
Просто покрай богатите има достатачно работа, то и това им е хвайдата на Швейцарците и затова гледат да ги привлекат, не като нас да ги изгонят.
За Норвегия не мога да говоря, но климатът е достатачно наказание, за да не им завижда никой - система се прави, но местоположение, климат не можеш да измениш.

Когато сме водили чужденци на високо ниво от тези държави тук, те сами признават, че такова делене като тук, там нямат. Там не се оплакват и няма мизерия, но такива улти милионери с дворци като тук - нямат. “

Нямат, защото има класи и за хората това е нормално - те са си разделени, живеят в различни квартали и нямат взимане-даване изобщо, какво да се дразнят? Ние нямаме тези граници богат и беден си пият ракията заедно и това може би е проблемът. . Дворци нямало? Отвори Гугъл-а поне, дворци да гледаш на Запад - от Хърватска във всички посоки само дворци, ама истински, не някакви 10 къщурки с басейнче. На Запад има хора, които живеят в „къщи“ от по над 1000 кв.м. Имам такива познати - имат и яхтено пристанище пред вилата си, но тези хора не си пращат децата например в училището, където са средната класа и изобщо - другите класи нямат вземане-даване с тях, така както ти не ходиш например в циганското гето. На Запад това деление е толкова нормално нещо, че хората не го забелязват и не го обсъждат. В Северните протестантски страни е нормално иначе човек да се прави на скромен (например да кара Волво и къщата ОТВЪН да изглежда нормална), но иначе същите тези хора ги вижте после в Кицбюл как пазаруват и в Монако как празнуват - в католическа Европа разликите са очевадни обаче. В Рим отидете, там просто ще ви извадят очите тези разлики.
Няма по-добро от пътуването, много препоръчвам, но ако нямате възможност -има Гугъл, има научни изследвания и така нататък - възползвайте се, макар че не е същото. Няма пропиляни пари за пътуване - отварят се очите много, а специално из Европа е евтино вече и с евтините самолетни компании, а можеш иначе да спиш при други младежи - има си форуми за всичко и познавам хора, които така обиколиха Европа - с раничката и при приятели - млади хора, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПЪТУВАЙТЕ.

"И междувременно БВП на глава от населението в България е най-ниския, не само от ЕС, ами от цяла Европа. "

Що за глупости са това - виж тук http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_GDP_(PPP)_per_capita
Молдова има 1/5 от БВП на глава от нас, Украйна половината
Албания, Македония, Босна и Херцеговина имат много по-малко БВП на глава от населението от нас.
Черна гора, Беларус, Сърбия са пак с доста по-надолу....
Ако вземем другите държави от бившото СИВ, ние съвсем не сме толкова зле, а Румъния и още поне 2-3 държави са маргинално по-добре от нас по този показател, което може и статистическа грешка да е, но Румъния има огромни ВЪНШНИ дългове, почти колкото целия БВП
Ние ако утре вземем такива дългове, ще литнем направо :) и ще видите другата година, че след като взеха нашите тези дългове, ще имаме голям ръст и дори ще се усети при населението положително. Не съм фен иначе на дълговете, но имат КРАТКОСРОЧНО позитивен ефект.
И друг път те съветвам ПРЕДИ да имаш някаква теза, да имаш и източници да се защитиш - ти си човек на науката-студент, не можеш да си позволиш голословието просто,

Иначе колко са добри учебните ни заведения можеш да видиш тук: http://rsvu.mon.bg/rsvu3/, поне има някаква база за сравнение в страната, но ВНИМАНИЕ - ние нямаме НИТО един ТОП университет в Европейските и дори в световните класации! И все пак, не всичко зависи от университета - то си зависи от теб най-вече и ако ти се интересуваш от науката, няма да имаш проблеми. Важно е човек рано да знае просто какво иска - научна кариера, кариера във фирмите или държавната администрация - ако е второто, препоръчвам рано да се прави практика и да се започне с търсене на работа, а научна кариера - извън страната, където има и институти като Макс Планк, има докторантски програми и се развива научна дейност в университетите, не в БАН.

279.   Само да прибавя още нещо, като заключение.
На Запад хората работят много, но имат уреден живот, което е най-важното.

281.   Номер 278.
Ходил съм по чужбина, родителите ми още повече. Няма място за сравнение. Други светове. Имаме и близки приятели, които живеят в Германия. Работят, сериозни са, но живеят спокойно. Подредени държави са, факт е. Там не се търпи бездействане.. Признавам, че за БВП го казах без доказателства, ами защото така ни сподели един доста на високо ниво доцент по икономика...
За нивото на университетите съм напълно съгласен, но не всички хора сме за чужбина.. Въпреки това, смятам, че е правилно, в университета да е много трудно, да се влиза трудно и да се излиза трудно, а не като тук.... После никой работодател не търси специалисти от университета.
А България всяка година слушам как взима на заем милиарди? Кога ще ги изплащаме? Продължават да затварят предприятия. Никаква конкурентност нямаме. Ето и Южен поток ни заобиколи.
И така. Аз спирам да пиша вече :)
За темата, работил съм за 200 лятото лв :д

283.   281 - ами хубаво си пътувал, но НЕ ВЯРВАЙ на погледа и разказите на други хора - дори да са ти родители. Просто ти си млад човек, свободен и виждаш света по друг начин, докато миналите поколения са предубедени и имат много предрасъдаци - направи си САМ свои впечатления и използвай всяка възможност да пътуваш - например при своите роднини в Германия - отиди им на гости, виж как живеят, питай ги колко наем дават и на кого, питай ги колко плащат ДЕЙСТВИТЕЛНО за ток, отиди и САМ напазарувай в магазина храна да кажем - ще видиш, че много градски истории не са вярни - нито храната е по-евтина, нито токът, нито стандартът на живот на ПОВЕЧЕТО хора е кой-знае колко добър - да, всеки има храна и покрив над главата да кажем, но до тук. Всичко отгоре е борба като при нас - кола да имаш е например много скъпо, собствено жилище - непосилно, има дискреминация на българските деца в училище и куп проблеми, за които дори въображението не може да ти стигне да си ги обясниш.

Ти сам си видял, че информацията на нашите доценти трябва да се възприема с резерви - НЕ ВЯРВАЙ НА НИКОГО от „научните“ среди в България, проверявай три пъти информацията. Университетите иначе в чужбина лесно приемат - това не е проблемът, проблемът е да излезнеш от там. Аз намирам системата за по-справедлива -дава се шанс на много голям брой хора да учат и чак тогава се отсява. При нас има дива корупция за подготовка за влизане в университета, всеки завършва иначе. Ами ако на приемния изпит ти е лошо да кажем? Иначе системата създава корупция - просто променяш системата.

И пак те съветвам - ако не си щастлив в България, емигрирай - свободен си, но не се оставяй да те яде и гложда някакво лошо чувство, че си тук. Отиди, виж си сам, дано намериш правилната за теб държава - изобщо лошо няма, напротив - живеем веднъж, бори се за щастието си - в Норвегия или където е хубаво, това е легитимно и правилно желание, ако човек не е щастлив тук!

284.   И нека щом на Запад не е добре да се присъединим към Евразийския съюз и Русия. :))

Аз доказателства от коментарите на 278 не виждам.. :)

285.   Не 283. Аз съм щастлив в България, но по никакъв начин не мога да се съглася с теб, че условията тук са нормални. Ние най-малкото нямаме никаква индустрия и производство, а шуробажанащината е на върха...

286.   Недей така - имаме индустрия и то в ръст - 25. 9% от БВП през 2002 г. и 32. 7% първо тримесечие на 2014. Нямаме структурен проблем - услугите са най-важният сектор, което е характерно и за развитите страни (виж Великобритания например), забравяш и селско стопанство и всичко - не само индустрията е производство, всяка услуга е такова и има дори по-висока добавена стойност и говори добре за една икономика - ще се притесня, ако индустрията беше определящия сектор. Не слушай иначе какви ги бърборят разни „учени“ от едното време, деца и внуци на бивши номенклатурници - ще реват ми, защото са загубили привилегиите си и сега не могат да се ориентират в новата среда - завиждат ви и за младостта и затова хулят често младите у нас какви са били деградирали :)
Смях в залата - младите са си чудесни - поне се къпят, не пият като разпрани, трудолюбиви са и през ум не им идва да крадат държавно и фирмено имущество - да не говорим, че не пресичат на червено. Аз като видя някой „морален“ възрастен човек единият крак ми е на спирачката, защото може да ми скочи на улицата всеки момент. Младите хора следват правилата повече и бъдете просто горди с това

Не казвам, че нещата у нас са били „нормални“, а човек да търси и възможностите, не да се парализира от проблемите.
Не съм казала, че и на Запад било зле - казвам, че няма идеално, имат си хората свои проблеми и особено за емигранта е труден живота където и да отиде.

Аз харесвам България заради две основни неща - мирна страна е, нямаме война, етнически проблеми някакви, няма голямо насилие и престъпност (в сравнение с голеите градове на Запад да кажем), харесва ми и начина на живот - особено социалния живот, общуването и хората. Хората просто са по-отворени за социални връзки, споделят си и се подкрепят. Семейните връзки са силни, българите са и социални хора - доказват го разните СМС кампании, където не държавата, а те доброволно събират огромни за страната ни средства. Има много инициативи сред хората, събуждаме се като общество, виждаме ближния, започнаха младите и да се интересуват от политика - как да променят системата - засадени са първите кълнове на едно демократично, европейско общество. Харесва ми, че средата е динамична, БЪРЗО се променят нещата и не е тромаво обществото като на запад - дори в един въшлив фейсбук като се отвори иницатива, много бързо просто намира реално приложение.

Какво още ми харесва - точно, че няма класи. Харесва ми с домашната ми помощница в края на работния ден като приятелки да седнем и на едно ниво да си говорим, не да си принуден да страниш от хората заради класи. Харесва ми и, че при нас действително нямаме проблеми с религия и етнос на някого - има малко изключения, но като цяло аз нямам проблем и мога в един екип да сложа българин, турчин и помак и да съм спокойна. С мъжът ми сме често канени на Байрям и ние каним хора за Коледа и Великден, а отделно лятото мога да оставя детето си при бабите от близкия блок и съм спокойна. Животът е спокоен с две думи, а за такава бедна страна е просто чест, че нямаме особено голяма престъпност и насилие. В Южна Америка има по-богати страни, но се самоунищожават - у нас не е така и дори колкото и да говорим за циганите - аз не съм видяла българин да вдигне ръка или да дискреминира целенасочено циганин - всеки има възможност и дори циганите го видяха - на Запад за 2 седмици ги върнаха.
У нас общо взето всеки през вековете е намирал убежище и съм ГОРДА с това - спасили сме не само евреите си, но сме дали за 2 месеца 500 хил. транзитни визи, с което сме спасили и тези хора, спасили сме си ромите, дали сме многократно убежище на арменците, турците са си останали у нас и сме толерантно общество - аз се гордея с това. Ние не ги осъзнаваме тези неща, не се гордеем с абсолютно нищо, а тук Западна Европа точно може да ни целува задника, защото пропищяват за 200 сирийци, а ние за една година приютихме над 15 хил. души и ГИ ИЗХРАНИХМЕ. В Каварна живеят хора от 24 етноса и няма проблем, в Берлин ще се избият с ножове един с друг и не можеш и като турист спокойно да се движиш нощем.

България е за мен южна страна с южен и приятен начин на живот, близки сме по манталитет на италианци и испанци и затова се чувстваме добре там, но интересното е, че хората от Северните страни се чувстват пък добре у нас - гостоприемни сме, винаги ще разпънем за чуждите хора софри, никога няма да оставим турист на пътя.
Природата ни е недокосната, имаме всякакви животни, растения можем да се гордеем с това - на Запад вълци и мечки например от 200 г. няма и я влезне някоя я стрелят - просто само на думи защитават природата, ние и на дела сме си защитили природата.
Имаме много хубав нощен живот, сигурно е, храната е прекрасна, имаме чудесни ресторанти, кафета на СВЕТОВНО ниво - плажовете са чудесни, морската вода е вече чиста.... дори лекари добри имаме и така нататък - стига сме гледали само лошото!

Лошите неща иначе ни заливат достатачно от медиите. Не бива да позволяваме да ни развали това насладата от хубавите неща.
И най-вече - тук ти е коренът, хората които обичаш и те обичаш, приятелите....това никой политик не може да ти го вземе!

201-250 от 618