Споделена история от На работното място

Каква заплата взимате ?
Здравейте, скоро ще започвам да уча висше, но все още не съм решила какво (със сигурност искам да изкарвам много пари). Та какво ще кажете всеки да сподели какво работи и каква заплата взима. Така ще помогнете на мен, както и на други хора, а и ще направим съпоставка между заплатите. Става дума за България, но някой може да сподели и за чужбина.

Коментари

301-350 от 618

350.   Видях "дъното" - държавни служители с висше образование и стаж се радват на заплата от 400 лв. и са доволни от сигурната (както я наричат) работа.
РЗИ - Варна.

351.   Строителен инженер - ВиК, пречистване на водите - 650 лв чисто на месец

352.   До 35 и всички такива като него. Заплати по 2000 и не ви стига да ясно за 4 членно семейство по 400 лв на човек да кажем и кое не ви стига направо е смешно има хора дето взимат по 400лв на месец и изхранват 4 члено семейство те какво да кажат. Майка ми взима заплата 400 лв и изхранва 3 деца искам да кажа че не съм глезена никога доволна съм от това което получавам и съм свикнала да живея с толкова като се замисля че има по зле и от нас мисля че не трябва да се правим на толкова големи жертви защото има хора в мн по тежко състояние от нашето. И за какво образование ми говорите като има хора с по две вишета и не работят никъде защото примерно мястото им е заето от някой галош дето няма и средно, но има връзки.

353.   Какво мислите за бъдещето на следната специалност: възобновяема енергийни източници (ВЕИ). Мисля да записвам тази специалност и има ли реализация след това?

354.   Номер 352, съжалявам, но само не мога да разбера с какво ти е виновен номер 35? Нещо невярно ли е казал?

355.   до 353: тази специалност има бъдеще само ако след това работиш в чужбина. тук няма приложение.

356.   352
Има много трагични случаи, но това не означава, че трябва хората да се примиряват. Не знам, но според теб излиза, че е нормално да живееш в Европа, но десетки пъти под прага на бедността. Не казвам, че не може да се живее щастливо с малко, но не е редно, не е винаги постижимо. Стана ми любопитно да разбера кои са хората, издържащи семейства с много по-малко от 400 лв на месец.

357.   до 353: с ВЕИ тук трудно можеш да намериш реализация. много малко хора работят там, всичко е автоматизирано и трудно можеш да работиш нещо такова. пусни елементарно търсене в сайтовете за работа и ще се убедиш сам.

358.   Чистач според работните часове един час работа 12 € заплатата от 900 до 1600 € различно

359.   358, направо изтрепа рибата! Къде е тази ставка от 12 евро на час при това за неквалифициран труд?!

До 356: Аз съм пример за такъв човек - работеща бедна. Работя в музей. Не като поддръжка, но не съм и шеф. Брутната ми заплата е 470 .

360.   Аз съм секретарка в преводаческа агенция за 500 нето.... ама 6 дни в седмицата.... мизерия..

361.   Каквото и висше да изкараш, в България нямаш ли връзки, ще работиш каквото има. Така че не възлагай много надежди нито на образованието, нито на работата. С много труд и мъки, може би ще докараш 800 лева някой прекрасен ден.

362.   31, според мен просто на хората не им се вярва, че това е истина. Трудно е да асимилираш толкова хора в България да вземат такива заплати. А и няма как да се прави никаква статистика по въпроса от тази тема. Хората с високи заплати са удовлетворени и се чувстват горди да кажат колко вземат, ама тези с по 400 лева им е излишно.

363.   350, държавните служители са некадърни, защото ако не са няма да са там, а в държавната администрация всичко е с връзки, затова са доволни.

364.   Не ги мислете толкова държавните служители, всички реват, че заплатите им са малки, но 90% изкарват целият си стаж в държавната администрация. Имам приятел, който работи на подобно място и който сам си казваше, че заплатата наистина е ниска-около 450 лева, но като прибавиш бонусите, става около 1000 месечно. Да не говорим, че има къде по-сладки длъжности, без да става въпрос за някакви високи позиции. Не, това са по-скоро кухи работни места, направени с цел единствено да се раздават заплати. Мисля, че 1 500 лева заплата нето, за да висиш цял ден в нета и обикаляш по центъра хич не е зле. Отиваш в 10.00, тръгваш си 16.30, през лятото излизаш отпуска цял месец. Не звучи зле. Най-ощетени са хората по гишетата, защото техните заплати май наистина са ниски.

365.   Хей, и при държавните служители има деление. Моя мъж е на такава работа, но не е от нашите хора, а попадна там случайно... Сгърбва се за 500 лв, а има хора, които са роднини на ректора и са на същата позиция като мъжа ми и без да правят нищо взимат 1800 лв... помислете си пак.. мръсници мръсни... ама добре са.. изкарват ги от там само с краката напред... живеят до 90 години..

366.   Къде и за каква длъжност ги дават 1500лв. чисти пари? Да почвам-веднага, а не да откачам за 1100лв нетно 7/7 в седмицата... Не мога да разбера, Чордаджийте ли се замаяха с тия ниски заплати навсякъде или някой (от Нас) го правят, с подбиване на заплащането на положения Отговорен и тежък труд. Много жалко за ниското заплащане в България-зорллем се чудят как да ни изгонят, с деца и семейства по чужбина!!!

367.   366, има доста такива места, сигурен съм, че има даже и с доста по-високи заплати. Нали се сещаш обаче, че там случайни хора не влизат. Например, преди около 8 години, когато започвах да работя, заплата от около 350 лева за областен град се водеше средна. По това време директорът на предприятието ( Бог да го прости ), който ме взе на работа получаваше 1500 лева бруто и тези пари ми се виждаха космически. Пак тогава в регионалната инспекция по околната среда ( не знам как се казва точно ), туркиня, без опит и квалификация, назначена с протекцията на дпс естествено, взимаше около 900-1000 лева и то чисто! Да не говорим, че е пълно с хора, които изкарват по 30-40 години в някое кабинетче, без някой изобщо да има представа за какво точно са там.

368.   Моята заплата варира между 1050 и 1300 лв. според месеца(чисто). Работя в един от големите провинциални градове. Инженер съм, работата ми е с техническа насоченост. Не владея западен език, или поне не особено добре, но мога да кажа, че съм доста добър в това което върша. Нямам връзки, стана случайно, но сам си го извоювах още на интервюто - отказах по ниско платена позиция. Искам да кажа, че макар и трудно, не е невъзможно, без връзки да се намери сносна работа, но трябва хъс и упоритост. Аз самият бях се отчаял на времето и прекарах доста безпарични години, докато се реализирам, да не говорим, че и почти нямах стаж по специалността си, но можех да си позволя и не се хвърлях на всяка предложена ми работа.

369.   Аз съм ВиК Инжинер, София, средно на месец чисто около1200-1300лв, много бачкане, работя от 7 години, жена ми е помайчинство 340 лв, малко детенце трудно се издържа.
Незнам колко трябва да е за моята професия мисля че повече за стажа и работаа която съ изнесъл за сега.!!!!
Нямам джип, няма голяма къща и нямам печалба по 150 5 от всичко!!!

370.   420 lv

371.   Работя на две места :
Оператор видеонаблюдение -750лв
Второто си е мое - продавам части втора употреба и нови - 600-1000лв
Надявам се не свързвате протестите само с това колко пари получавате, защото ако е само това би било жалко за вас и за всички нас като общество.

372.   Регионален Мениджър по Продажби, 2350 Нето.

373.   Начален учител, 500 лв.

375.   Дзен духовна наставничка, 2000-2100 лв

Но парите не са най-важното, работата ни харесва, носи ми удовлетворение и хармония.

376.   375, тогава дари парите си на бедните и работи за 300 лв, бъди в хармония..

377.   Като пускате бюлетината си пускате гилутината и после мрънкате колко хубаво било в чужбината.

378.   Духовна наставничка, и какво толкова наставлявате хората? Имам една съседка, която се занимава с рейки, изкарва един куп пари, защото се е обвързала с големците в нашия град, ама така е-докато има хора, които да й се връзват, джоба ще й се пълни, а хората със солидно образование стоят без работа и едва скърпват двата края.

379.   378, какво завидя на жената? ФАКТ в големите градове е пълно вече със стресирани хора с пари. Защо да не печели жената? Предлага услуга и си получава заплащането. ПАЗАРНА ИКОНОМИКА - има търсене и предлагане на определена цена.
Ей това е хубавото днес - всеки може да си развива заложбите, идеите и ако успее - да се наслади на успеха си.
Много хора не успяват, защото нито имат заложби, нито таланти, нито професия...нищо не могат и най-важното - не искат да могат и не искат да работят. Такива хора без квалификация и/или без трудови навици през комунизма минаваха покрай капките. Те бяха на печалба от тази система и днес са най-големите мрънкала. Те са онези 20% , които си продават гласа или направо избират БСП или ДПС. - това са губещите.
Останалите просто си работим, изкарваме си добрите пари и си живеем добре. Терзайте!

380.   Малеее, въпрос за пари и заплати и гледай колко много коментари :D :D :D Иначе по темата:
принцпно хич не харесвам хора, които задават въпроси подобни на този на авторката, която изглежда няма нито лично желание да се развива в определена насока, нито знае какво иска от живота, а гледа да мине по тънката лайсна да прочете тва или онова и да почне добре платена работа и да е типичната "работарка" без желание за изграждане на профиесия с нещо, което й харесва... Както и да е, не всеки е длъжен да знае какво иска от живота... Щото да питаш някого какво да работиш, е все едно да питаш някого за кого да се ожениш/омъжиш
До авторката конкретно:
няма значение какво работиш... с желание, много упоритост и най-вече КРЕАТИВНОСТ може да изкарваш много пари от много различни сфери.
Аз почнах на 22г. работа без никакъв професионален опит но пък със знания поне за едно нормално начало и взимах 600лв, след 5 години вече взимам 1800лв, но ето и тънката част имам приятели в моята сфера, които не знаят повече от мен но взимат 2000 , тоест ако си стана от задника и си потърся работа в друга фирма ще взимам 2500 ... та и повече, но за сега ми е ок...
Темата е вече старичка, та ако авторката я следи нека да сподели какво е станало с нейната особа ;)

381.   Netowоrk engineer. С немски и английски.

Около 2500 чисто.

382.   целият си стаж в държ. адм. изкарват най - големите връзкари, те и гонят по -младите, и са супер нагли и некадърни.

383.   Как пък всички станаха IT специалисти и финансисти. Нещо не се връзва - артистичните и логическите типове трябва да са 50 на 50, но почти никой не се занимава с изкуство, а УНСС и ИТ специалностите се пукат по шевовете. Ей хора май заради парите и родителите си много от вас се бутат там, но да знаете че погазвайки артистичността си един ден ще ви избие да пиете антидепресанти и успокоителни. Който е роден за сцена ще се чувства ужасно приклещен в някой офис пред компютъра. Да, ще взимате големите пари, но истински ли ще сте щастливи?

384.   383, задаваш много добър и смислен въпрос и смятам да ти отговоря.
Аз съм икономист - казвам икономист, защото съм учила всички видове икономики и пак ми беше малко, защото записах паралелно икономическо право и Икономика на Япония. Завършила съм в чужбина, самоиздържайки се. Идвам от малък град и родителите ми са обикновени работници без особени амбиции за децата си. С две думи - не е заради родителите ми, не е и заради парите им, защото те нямаха такива. Повечето дори, които се занимавахме с икономика идваме от нормални семейства и работехме паралелно.
... пишеш, че го правим заради големи заплати и тем подобни - НЕ СИ ПРАВ.
Поне за ДОБРИТЕ ИКОНОМИСТИ не си прав.
Икономиката е наука и то от най-интересните. Тя изследва много интересни социални феномени, поведението на хората, теория на игрите и тем подобни -много математика има в нея, много социология, много ИНТЕРЕСНИ закономерности се изследват и не спира да те вълнува, защото обяснява света около нас и може активно да промени живота на всички ни.
Аз, ако щеш ми вярвай, но цял живот съм се интересувала само от Икономика и от Литература. Още на 14 г. записах да уча без да се двуомя в Икономическа гимназия, макар че успехът ми стигаше и за много по-престижни училища. От 12 годишна чета икономическа литература. На 15 г. някъде бях изчела вече всички учебници от УНСС и имах интензивен контакт с хора от университета, който би следвало да е най-добрият у нас по Икономически науки.
ИЗВОДЪТ - у нас не може да се учи икономика докато ти преподават ДС професори и структурите са такива (много изпити се продаваха по мое време там). Откривахме с учителите ни в гимназията много грешки в най-елементарните формули от тези професори - те самите не можеха да разберат и докажат елементарни неща в учебниците си - на какво могат да те научат такива хора?

За 1 година буквално научих самостоятелно език на ниво C1 (нашите нямаха пари за частни уроци), за да уча на Запад Икономика. Учила съм и съм превеждала класическа литаратура за упражнение до 3 часа вечерта, а майка ми ме е била буквално, защото не можеше да разбере какви ги върша и викаше, че съм луда и ще се разболея.
Завърших с пълно отличие и златен медал, включитлено на матурите.
На 18 г. и 6 месеца напуснах България. Завърших в най-добрия университет в Германия като мотивацията ми е била винаги интересът към икономическите науки - никога не съм искала да емигрирам и да „печатам пари“. За 1 година пак заради интереса си към Икономиката научих самостоятелно английски език на ново В2, а в последствие и C1, за да мога да чета и световната литература и да пиша научни трудове Научих и японски език, за да чета литаратурата от този край на света, а и имаше факултет по Японология в моя университет и дори се дипломирах във факултета по Японология в специалност Икономика на Япония. На 25 г. имах три специалности. На 28 г. завърших MBA в Бостън. На 30 г. се прибрах в България, където работих за канадски концерн, а днес имам свои бизнес.
Съпругът ми има сходна биография - майка му е мед. сестра, а баща му е бил обикновен работник и сам си е плащал следване и се е занимавал цял живот с право и икономика. Имаме повече пари, от колкото можем да изхарчим с начина си на живот, но никога не сме имали за самоцел парите, а те просто бяха първо капитал, а в последствие и отпадачен продукт на това, което обичаме да правим.
Защо пиша само това - за нас Икономиката и бизнесът са страст, така както за някои хора танцът или музиката са страст.
Аз се интересувах и от литаратура, но интересът към икономическите науки са ми по-голяма страст и всичко останало, включително ученето на езици е било само, за да мога да се занимавам НАУЧНО с икономика. Ако имаше място в България, където можеше да уча Икономика на толкова високо ниво, никога не бих я напуснала, но уви - у нас можеш да учиш информатика, инж. науки и какво ли не, но не и Икономика като наука.

Защо написах горното - просто, за да кажа на хората, които не могат да разберат икономистите, че за нас това е повече от да стоиш в офис и да броиш пилците...моята работа дори не е свързана със седене в офис.
Който обаче учи икономически науки с идеята, че ще печатал пари, нека да знае, че това не е така особено за българските икономисти, защото още нямаме школа у нас и университетите произвеждат НЕспециалисти. Малцина със собствен интерес и много четене успяват да се образоват особено в последно време, но не не заради УНСС, а ВЪПРЕКИ УНСС. Днес просто хората имат достъп онлайн до реномираната икономическа литература и списания, нови изследвания и не може вече някакви ДС дядковци и други некадърници да ги повредят, но по мое време си беше задължително

385.   Учител в частна детска градина - 800 лв

386.   Проект-мениджър, стаж 4 години след дипломиране, мъж 32г.
Заплата - в момента 9700 лева бруто бонуси средно около 3000 лева на тримесечие.
Месторабота - София. Работно време средно около 60-70 часа седмично.
Работата ми е нещо средно между финанси и ИТ. Ръководя екип от 12 души. Средната заплата за екипа е около 8000 лева.

387.   Номер 5, имаш ли висше образование?

388.   337 това като, , Мутра, , ли е?

389.   ученичка съм никой не ме взима на работа. Нямам майка, баща ми не ме поглежда. Разполагам с 110 лв. на месец. Като те отиват за ток и вода и оставам с 60 лв. 24 лв. от стипендията. С това живея целия месец

390.   389, някак си не си го обяснявам. Как така ти се опраавяш със сметките, плюс това такава стипендия се дава в гимназията-не са ли ти скъпи учениците, как се оправяш с такава сума(100лв. ), сама ли си пазаруваш и готвиш?

391.   Ексклузивен мениджър иновативно планиране: 2900 лв.
Жена ми е арт терапевт и специалист по еджи-йога: около 3500 лв.
В началото фактът, че доходите на жена ми са по-високи от моята заплата, ме притесняваше. Но с времето открих, че парите далеч не са най-важното, ако се занимаваш с нещо, което ти харесва.

392.   Не очаквайте европейски заплати докато България се управлява от настоящи или потенциални пациенти на болница свети Наум.

393.   На 33 години съм от областен град. Работя като програмист на металорежещи машини -1000лв. чисто.

Освен това имам частен бизнес занимавам се с търговия на инструменти-около 2000лв. на месец.

Съпругата ми работи за 700 лв. чисто и детски взимаме -85 лв.

С тези пари се оправяме криво ляво, но от 2 год. не сме ходили на почивка, карам кола за 1500лв. и живеем в мизерна панелка. Като цяло е много скъп и некачествен живота в България. Казвам го като имам база за сравнение, живял съм 8 години в Германия.

394.   Супериорен управител в хотелска верига: 4900 евро

395.   Маркетинг мениджър на изпитателен срок от 6 месеца - 800 бруто (630 нето) Ж. 23

396.   Имам частна школа и водя курсове по техники за обогатяване на духа. Тази работа ми носи между 1500 и 2000 евро месечно. Завършила съм хотелиерство, но съм се занимавала със стайлинг, била съм психолог - брачно консултиране, инструктор по медитация...

397.   До ном 11.
Нямаше да пиша, но коментара ти ме жегна...
Нито съм много умен, нито пък връзкар, но смея да твърдя, че съм доста по- умен от тебе. Който се интересува от пазара на труда в Бг знае що годе в кой сектор каква заплата може да очаква, но има и др много зависи как ще се "Продадеш" Всеки знае, че в ай ти сектора в момента заплатите са най-големи, също така и в кол центровете.
За протокола.
Счетоводител съм и получавам 1650 чисто, общо в семейството влизат
3 200 от тях 1000 са за ипотека 500 потребителски 650 ясла (в държавните няма места не че сме баровци) към 200 са ни режийните е остават 850 за всичко останало, е много ли са? Данъци, такси, дрехи... Всеки знае себеси!!!

398.   До 393: Как така взимате детски, нали имаше изискване за доход, а вашият надхвърля многократно според мен? Аз съм с 500 лв. заплата и две деца, но не взимаме, понеже съпругът ми взима малко повече и надхвърляме допустимата сума за детски?

401.   Библиотекар с висше - 470 нето.

403.   До 393: Той ти казва колко взима. Но на колко го осигуряват е съвсем друг въпрос. А и доходите от частния бизнес да не мислиш, че се подават в НАП. Има хиляда врътки частната ти фирма да е на нула. И заради такива ти не вземаш детски, защото си надхвърлила с 0. 50 ст. тавана.

301-350 от 618